۱۶:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۸ نامه سرگشاده امام خمینی(س) به امیرعباس هویدا:

می دانید اگر آزادی بدهید، جرایم شما برملا خواهد شد

«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): بیست و ششم فروردین ماه، سالروز نگارش نامه تاریخی امام خمینی(س) به امیرعباس هویدا، نخست وزیر وقت است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، امام خمینی در ۲۶ فروردین ۱۳۴۶، طی نامه سرگشاده ای به امیرعباس هویدا، نخست وزیر وقت، ضمن برشمردن فجایع آن رژیم و اظهار [...]

52_imam«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

بیست و ششم فروردین ماه، سالروز نگارش نامه تاریخی امام خمینی(س) به امیرعباس هویدا، نخست وزیر وقت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، امام خمینی در ۲۶ فروردین ۱۳۴۶، طی نامه سرگشاده ای به امیرعباس هویدا، نخست وزیر وقت، ضمن برشمردن فجایع آن رژیم و اظهار تأسف از اوضاع نابسامان ایرانیان و فقر روزافزون روستائیان و زحمتکشان، هویدا و همکارانشان را از ادامه خیانت به ملت و جبهه گیری شاه علیه دولت های اسلامی و بازگذاشتن دست اسرائیل برای تسلط بر اقتصاد و بازار کشور برحذر داشت. اگر ده روز آزادی به گویندگان و نویسندگان بدهید، جرایم شما برملا خواهد شد؛ قدرت آزادی دادن ندارید «و الخائن خائف». سلب آزادی مطبوعات و دیکته کردن سازمان به اصطلاح امنیت، سند عقب افتادگی است. اعطای مصونیت به اجانب، سند بزرگ عقب افتادگی و بی حیثیتی و تسلیم بیقید و شرط است. شما می دانید با تصویب این طرح چه خیانتی به این مملکت و به اسلام کرده اید و چه ضربه ای به استقلال این مملکت زده اید؟ البته مخالف این طرح، خائن و مستحق تبعید است!!

 

در ابتدای نامه، حضرت امام به شرح ظلمی که بر ایشان و ملت مظلوم ایران روا داشته شده است پرداخته و می فرمایند: آقای هویدا، لازم است نصایحی به شماها بکنم و بعضی از گفتنی‌ها را تذکر دهم؛ چه مختار در پذیرش آن باشید یا نه. در این مدت طولانی که به جرم مخالفت با مصونیت امریکایی‌ها که اساس استقلال کشور را در هم شکست، از وطن دور هستم و بر خلاف قانون شرع و قانون اساسی در تبعید بسر می‌برم، مراقب مصیبت‌هایی که به ملت مظلوم بی‌پناه ایران وارد می‌شود، بوده‌ام و از آنچه به این ملت اصیل از ظلم دستگاه جبار می‌گذرد کم و بیش مطلع شده و رنج برده‌ام.

ایشان در این نامه سرگشاده، به شدت از مواضع حکومت هویدا انتقاد کرده و می افزایند: حکومت پلیسی غیر قانونی شما و اسلاف شما به خواست آنان که می‌خواهند ملل شرق به حال عقب افتادگی باقی باشند، حکومت قرون وسطایی، حکومت سرنیزه و زجر و حبس، حکومت اختناق و سلب آزادی، حکومت وحشت و قلدری است. با اسم مشروطیت، بدترین شکل حکومت استبداد و خودسری و با نام اسلام، بزرگترین ضربه به پیکر قرآن کریم و احکام آسمانی است. با اسم تعالیم عالیه اسلام، یک یک احکام اسلام را زیر پا گذاشته و اگر – خدای نخواسته – فرصت یابید، خواهید گذاشت و با گزافه دعوی ترقی و تعالی، کشور را به حال عقب افتادگی نگه داشته اید. اینها حقایق تلخی است که باید دنیا را مطلع کنم و انگشت روی بعضی بگذارم تا آنها که غافل هستند یا تغافل میکنند، احساس وظیفه کنند و از ریاکاریها و سالوس بازی‌های شماها گول نخورند.

امام راحل(س) ضمن اشاره به حق تعیین سرنوشت ملت ایران و اهمیت آزادی مطبوعات، به هویدا تذکر می دهند: شماها می‌دانید اگر ملت سرنوشت خود را در دست بگیرد، وضع شماها این نحو نیست و باید تا آخر کنار بروید. و اگر ده روز آزادی به گویندگان و نویسندگان بدهید، جرایم شما برملا خواهد شد؛ قدرت آزادی دادن ندارید و الخائن خائف. سلب آزادی مطبوعات و دیکته کردن سازمان به اصطلاح امنیت، سند عقب افتادگی است. هر چندی جشن گرفتن برای اموری که در کشورهای دیگر اسمی از آن نیست با تحمیل خرجهای کمر شکن به ملت، سند دیگری است. تسلیم به خواسته‌های دولت پوشالی اسرائیل و به خطر انداختن اقتصاد مملکت، سند ضعف و نوکری است و سند خیانت به اسلام و مسلمین است. اعطای مصونیت به اجانب، سند بزرگ عقب افتادگی و بی‌حیثیتی و تسلیم بیقید و شرط است. شما می‌دانید با تصویب این طرح چه خیانتی به این مملکت و به اسلام کرده اید و چه ضربه‌ای به استقلال این مملکت زده اید؟ البته مخالف این طرح، خائن و مستحق تبعید است!!
امام امت ضمن انتقاد شدید از حمله رژیم پهلوی به حوزه های علمیه هشدار می دهند: از قهر خدا بترسید؛ از قهر ملت بهراسید؛ با احکام خدای تعالی به نام دین مترقی بازی نکنید؛ با اسم قرآن به احکام مسلمه آن لطمه نزنید؛ با حوزه‌های دینیه به اسم سرباز وظیفه پوچ و بی‌فایده و با خدمتگزاران به فرهنگ و ملت، این نحو سلوک وحشیانه نکنید. و بالاخره علمای امت را وادار نکنید که با شماها به طور دیگر سلوک کنند.

ایشان در آخر اضافه می کنند: اینها شمه‌ای از فجایع شماهاست نسبت به دین و دنیای ملت و گفتنی زیاد است؛ می‌گویم، شاید شماها متنبه شوید و به خود آیید؛ شاید مراجع اسلام و علمای اعلام و خطبای محترم احساس وظیفه کنند؛ شاید طبقه جوان و روشنفکر و اصناف مختلفه ملت، بیدار شده احساس وظیفه کنند؛ شاید جوامع بشری و مدعیان بشر دوستی احساس وظیفه کنند؛ شاید سازمان ملل و غیر آن، بیش از این به نفع کشورهای بزرگ راضی نشوند ملل ضعیف پایمال شوند؛ شاید هیأت حاکمه و دستگاه جبار تا دیر نشده به خود آیند. ان ربک لبالمرصاد. والله من ورائهم محیط.

والسلام علی من اتبع الهدی

۴ محرّم الحرام ۸۷

روح الله الموسوی الخمینی

منبع: پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

16 - = 15