۰۹:۲۸ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۳ بازخوانی سخنرانی 35 سال پیش امام خمینی:

این وضعْ وضع طاغوتی است… ربا در اسلام حرام است!

سیستم بانکداری به این وضعی که الآن در ایران هست، این وضعْ وضع طاغوتی است. ربا در اسلام حرام است؛ در قرآن اعلام به حرمت شده است: کسی که ربا بخورد، ربا بگیرد- در اسلام، در قرآن گفته شده است که جنگ با خدا می‌کند! این سیستم باید متحول بشود. سیستم بانکی باید عوض بشود. و ما امیدواریم که با همت همه‌ کارمندان و کارگران اینطور مسائل حل بشود.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): سی و پنج سال پیش در چنین روزی (بعد از ظهر ۲۳ فروردین ۱۳۵۸ / ۱۴ جمادی الاول ۱۳۹۹) امام خمینی (ره) در سخنرتنی در جمع جمعی از کارمندان بانکهای قم و کاشان، خواستار اصلاح نظام اداری و فرهنگی کشور شده و به طور ویژه بر حذف “ربا” از سیستم بانکداری کشور تأکید کردند. فرمانی که به رغم تدوین قانون بانکداری اسلامی (ابلاغ در سال ۱۳۶۱) تاکنون صورت نپذیرفته و روز به روز اوضاع اسفناک تری را در اقتصاد کشور رقم زده است.

متن کامل این سخنرانی را که در جلد هفتم صحیفه امام خمینی (صفحات ۱ تا ۳) آمده، می خوانید:

موضوع: ضرورت تحول در مؤسسات دولتی و اصلاح سیستم بانکی کشور و حذف ربا در معاملات

حضار: جمعی از کارمندان بانکهای قم و کاشان

بسم الله الرحمن الرحیم

لزوم طاغوت زدایی از مراکز دولتی

من از شما تشکر می‌کنم که از نزدیک آمدید که با هم صحبت بکنیم و مشکلاتی که کشور ما به آن مبتلاست با هم راه حل پیدا کنیم. ما تاکنون از شماها دور بودیم و شما از ما؛ برای اینکه نمی‌خواستند اقشار ملت به هم نزدیک باشند و با هم تفاهم کنند. حالا بحمدالله توفیق حاصل شد که ما با شما دوستان، برادران، از نزدیک تفاهم کنیم و مشکلات خودمان را در میان بگذاریم. تنها قضیه بانک نیست که در ایران به یک شکل طاغوتی درآمده است؛ تمام چیزهایی که، بنیادهایی که در کشور است همه اینطور است. فرهنگ، دادگستری و سایر مؤسسات دولتی در زمان طاغوت به طوری بود که هیچ شباهتی نه به اسلام داشت و نه هیچ فایده‌ای برای کشور. باید تحول حاصل بشود. اگر همه بنیادها تحول پیدا نکند، از شکل طاغوتی به شکل توحیدی و اسلامی بیرون نیاید، ما باز به همان مسائل و به همان مشکلات مبتلا خواهیم بود؛ و شاید خدای نخواسته بدتر هم بشود. باید همه قشرهای مملکت درصدد اصلاح باشند، تحول باشند.

سیستم بانکداری به این وضعی که الآن در ایران هست، این وضعْ وضع طاغوتی است. ربا در اسلام حرام است؛ در قرآن اعلام به حرمت شده است: کسی که ربا بخورد، ربا بگیرد- در اسلام، در قرآن گفته شده است که جنگ با خدا می‌کند! این سیستم باید متحول بشود. سیستم بانکی باید عوض بشود. و ما امیدواریم که با همت همه‌ کارمندان و کارگران اینطور مسائل حل بشود. اگر این مسائل حل نشود، فرهنگ ما همان فرهنگ باشد، وزارتخانه‌های ما همان وزارتخانه‌ها باشد، افراد وزارتخانه‌ها باز همان باشد، ادارات ما باز همان ادارات باشد، و مردم ما باز همان افکار را داشته باشند که در زمان طاغوت داشتند، من خوف این را دارم که شکستی به ما وارد بشود که دیگر جبران نتوانیم بکنیم. باید همه با هم، همه مکلفیم – تکلیفْ تکلیف خدایی است – همه مکلفیم که اسلام و کشور را نجات بدهیم.

شکست مکاتب با عرضه صحیح اسلام

در سالهای طولانی کوشش کردند برای اینکه اسلام را مخفی نگه دارند؛ نگذارند اسلام آنطور که هست در خارج عرضه بشود. اگر اسلام به آنطوری که هست عرضه بشود، مکتبهای دیگر عقب می‌نشینند، مکتبهای دیگر شکست می‌خورند. لکن آنهایی که می‌خواستند مملکت ما را هر چه دارد ببرند و همه چیزهای ما را غارت کنند، مخازن ما را ببرند، آنها در سالهای طولانی نقشه کشیدند و اسلام را به آنطوری که بود مخفی کردند حتی از خود مسلمین. حتی جوانهای ما بی‌اطلاعند از اسلام، و جز صورتی اطلاع ندارند. اگر ان شاء الله ما توفیق پیدا بکنیم و جمهوری اسلامی را با همه احکامی که دارد، با همه احکام نورانی که از طرف خداوند تعالی برای سعادت بشر آمده است، ما بتوانیم پیاده بکنیم و با همت همه اقشار ملت و شما جوانهای برومند بتوانیم پیاده بکنیم، سعادتمند خواهیم شد.

مأموران دست نشانده

کشور ما همه چیز دارد؛ کشور ما یک کشور غنی‌ای است که مخازن زیرزمینی بسیار دارد؛ بیشتر از آن مقداری که احتیاج است، (۱) دارد. یک کشور غنی‌ای است لکن دستهایی که می‌خواستند این ثروت ما را ببرند، اینها نمی‌گذارند که ایران به آنطوری که باید و شاید اداره بشود؛ و در هر چندی یک مأموری می‌گمارند برای اینکه مردم را یا غافل کنند یا به عقب برانند. چنانچه در این پنجاه و چند سال ما خودمان شاهد بودیم که رضاخان آمد و همه مآثر (۲) ما را از بین برد، تمام قشرهایی که می‌توانستند خدمت بکنند به این مملکت سرکوب کرد؛ و بعد از او هم این خَلفش (۳) – که بخوبی خلف اوست، یعنی همان طور که او خائن و جنایتکار بود این هم خائن و جنایتکار بود – بر ما مسلط کردند و سالهای طولانی همه چیز ما را عقب زدند و همه ثروت ما را بردند. و این تتمه را باید نگه دارید.

تلاش برای رفع مشکلات

الآن ایران به یک صورت خرابه درآمده است. اینها خراب کردند، همه چیز ما را بردند؛ و ما باید این تتمه را حفظ کنیم، و این تتمه را برای اعقاب (۴) خودمان محفوظ نگه داریم. این مسائل با همت همه اقشار این ملت است؛ با همت شما جوانهاست. هرکس در هر مقامی که هست باید کمر همت به خدمت به این مملکت، به خدمت به اسلام ببندد تا مشکلات رفع بشود. شمایی که در بانک هستید و کارمند بانک یا رؤسای بانک هستید باید بانک را اصلاح بکنید؛ کسانی که در فرهنگ هستند باید فرهنگ را اصلاح بکنند؛ کسانی که در وزارتخانه‌ها هستند باید وزارتخانه‌ها را تصفیه کنند. و همین طور باید همه ما دست به هم بدهیم تا این کشوری که خرابه کردند و رفتند و بردند هر چه ما داشتیم، ان شاء الله دوباره به حال اول و بلکه بهتر برگردد. خداوند همه شما را تایید کند. موفق باشید، سعادتمند باشید.

 

(1)- اصل: دارد.

(۲)- جمع مأثره: آثار پسندیده که از گذشتگان مانده باشد.

(۳)- محمدرضا پهلوی.

(۴)- جمع عقب: دنباله‌ها (نسلهای آینده).

:::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

86 - 80 =