سعید اکبریان:

شوخی‌ها از شریعتیِ رمانتیک آغاز شد

dr shariati (25)

در چنین شرایطی است که نسل جوان دلزده از تصویر رمانتیک برساخته شده از شریعتی که کاذب بودن کلیت آن و کذب بودن جزئیات انتساب آن کمابیش قابل فهم است، این فضا را به سخره می‌گیرد و در پاسخ به جملات نغز، جملات طنز می‌سازد. در واقع تصویر کمیک موجود از شریعتی پاسخی است به تصویر رمانتیک پیشین که البته هیچ کدام شایسته شخصیت واقعی دکتر علی شریعتی به عنوان معلم انقلاب نیست.

اصغر میرشکاری:

بازخوانی یک سخنرانی: دیدگاه امام خمینی درباره دکتر شریعتی

imam 444

امام به ویژه با نگاه به اوضاع آن روزها و ضرورت اتحاد در مبارزه هشیارانه بر علیه رژیم شاه تذکرات بسیار راهگشا و مدبرانه ای را مطرح می کنند و به زعم این قلم با واقع بینی خاص خود نه تنها مرحوم دکتر شریعتی را به طریقی تأیید که به سفارش در باره ایشان هم به علما اقدام می کنند و البته بسیار دوستانه و هدفمند اشتباهات را گوشزد می کنند.

احمد بهار:

از روشنگری شریعتی تا عرفان چمران

download

این آموزگار دغدغه مند به من تعلیم داد تحت تاثیر اندیشه های رسمی و تحمیلی نباشم، خود بیاندیشم و تسلیم نشوم. به من آموخت خشت تازه‌ای را بر دیوار نم کشیده ی تفکرات و باورهایی که از آن "استحمار" و "استبداد" بالا می‌رود؛ قرار ندهم و آن‌را فرو بریزیم. بزرگترین درسی که به ما آموخت این است که: همیشه منتقد وضع حاضر باشیم! و این یعنی پویایی...

سید عمادالدین محمودی:

دکتر شریعتی؛ از اسلام انقلابی تا انقلاب اسلامی

dr shariati  (1)

تعریف شریعتی از دین، تعریفی معطوف به تعالی انسان و به دور از قالب های فقهی و عرفانی متصوفانه است. او رسالت روشنفکر دینی را در جامعه، دعوت انسان به معنویتی می داند که منوط به تغییر و بنیان نهادن جامعه ای توحیدی است. لذا وی بعد از آگاهی بخشی ـ به عنوان مهم ترین رسالت روشنفکر انقلابی ـ رسیدن به یک مشی حزبی را مد نظر قرار می دهد که آن را در «شیعه یک حزب تمام» توضیح داده است.

حسن روحانی: دکتر شریعتی خوش فکر، خوش قلم و خوش بیان بود

rohanii 2

دکتر حسن روحانی، رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران در خاطرات خود دکتر شریعتی را کسی معرفی کرده که «صاحب خدمات فراوانی نسبت به معرفی اسلام به نسل جوان است.»

شریعتی هر شب در انفرادی نماز شب می‌خواند

dr. shariati

در کتاب خاطرات حجت الاسلام جعفری اصفهانی آمده است تصور ما این بود که دکتر فرد اوباشی است. در حالی که وقتی وی را به سلول انفرادی بردند، تا صبح بیدار می‌ماند عبادت می‌کرد، نماز شب می‌خواند؛ این برنامه همیشگی او بود.

فیلم: سخنرانی آیت‌الله طالقانی درباره دکتر شریعتی

talegani

آخرین‌ مسئله‌ای‌ که‌ بعد از نیمه‌ شبی‌ بود مطرح‌ شد، تفسیر سوره‌ قدر بود و مسئله‌ لیله‌ القدر. من‌ یک‌ جمله‌ای‌ گفتم‌ و دیدم‌ او شروع‌ کرد بسط‌ دادن‌، که‌ مرا آن‌ قدر جذب‌ کرد که‌ ساعتی‌ از شب‌ گذشت‌. و بعد من‌ از او جدا شدم‌. او به‌ طرف‌ تقدیر «لیله‌ القدر»ش‌ رفت‌. من‌ هم‌ به‌ طرف‌ تقدیر، من‌ به‌ زندان‌ رفتم‌ و سعادت‌ شهادت‌ را با اینکه‌ زمینه‌اش‌ فراهم‌ بود و از آثارش‌ می‌دیدم‌ نداشتم‌- شاید هم‌ خواست‌ خدا نبود.

مناظره خسروپناه و عبدالکریمی درباره نگاه شریعتی به مدرنیته

شریعتی رهبر آینده تفکر ایران است

index

دکتر خسروپناه در مناظره‌ای در باب مدرنیته در تفکر شریعتی یادآور شد: قطعا شریعتی دارای منظومه فکری بود و شخصیت پراکنده‌گویی نداشت اما شریعتی را در قالبهای غربی نگذاریم چون او نه مدرن و نه پست مدرن بود بلکه او تجددگزینی با رویکرد انتقادی داشت

نشست "شریعتی و ادبیات" با حضور سوسن شریعتی و مصطفی مستور:

گله‌های دختر دکتر شریعتی از اتهام‌های واردشده به پدرش

sosan shariati

«سوسن شریعتی»، فرزند دکتر علی شریعتی، با بیان این‌که اتهام‌هایی که به این متفکر وارد می‌کنند، مضحک و حقارت‌آمیز است‌، گفت: هرجا که پای حیثیت و آبروی پدرم وسط باشد، از او دفاع می‌کنم.

چرا دکتر شریعتی در سوریه دفن شد؟

mobareze.ir - shariati-syria

دکتر شریعتی در سال های پایانی عمر، به شدت تحت نظارت ساواک بود. تا جایی که بالاخره تصمیم گرفت از کشور خارج شود. او به دلیل ممنوع الخروج بودن با نام خانوادگی «مزینانی» گذرنامه گرفت و به بروکسل بلژیک و از آنجا به انگلستان رفت اما سه هفته بعد از اقامن در ساوت همپتون انگلیس، در ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ درگذشت. با وجودی که شریعتی وصیت کرده بود پیکرش در حسینیه ارشاد به خاک سپرده شود، شرایط طور دیگری پیش رفت تا دمشق، آخرین میزبان او در دنیا باشد.

رهبر انقلاب از دکتر شریعتی می گوید

آیت الله خامنه ای: با دکتر شریعتی دوستی و برادری دیرین داشتم

Sharati-Ettelaat1

شریعتی برخلاف آنچه که همگان تصور می کنند یک چهره همچنان مظلوم است و این به دلیل طرفداران و مخالفان اوست؛ یعنی از شگفتی های زمان و شاید از شگفتی های شریعتی این است که هم طرفدارانش و هم مخالفانش نوعی همدستی با هم کرده اند تا این انسان دردمند و پرشور را ناشناخته نگهدارند و این ظلمی به اوست.

زندگی نامه دکتر علی شریعتی

شریعتی؛ از تولد در روستای کاهک تا درگذشت پرابهام در لندن

190047_343798382389871_1575171523_n

تمام تحلیل های فلسفی، تاریخی و جامعه شناختی شریعتی یک جهت گیری مذهبی داشت که بعد اسلامی آن از همه برجسته تر بود. او یک روش سیستماتیک برای شناخت و فهم اسلام تجویز کرد. به گفته او "تفکر صحیح اساس شناخت حقیقی است و شناخت حقیقی عقیده و ایمان استوار را به بار می آورد." این اصل مشخص باعث ایجاد آگاهی در انسان می شود.

فیلم: تشییع پیکر دکتر شریعتی در لندن

mobareze.ir-shariati-london

عباس سلیمی نمین هم که خود از فعالان اتحادیه در انگلستان بوده و در این مراسم حضور داشته است، تشییع پیکر دکتر شریعتی در لندن را بزرگترین تجمع ضد رژیم در آن سالها می نامد که توسط انجمن های اسلامی برگزار شد و کنفدراسیون در آن دخالتی نداشت.

تابش آفتاب عاشورا بر خون حسین، روح او را دوباره آفرید…

دکتر شریعتی به روایت محمدرضا حکیمی: «ابوذر عاشورایی»

066

شنیده بود که واعظ جاهلی در مشهد گفته است: «دکتر علی شریعتی مقلّد خمینی است». دکتر با شادی و شعف می‌گفت: «حماقت این باصطلاح واعظ روحانی را ببین! او به جای مذمّت من، بهترین توصیف را در حقّ من کرده است. اگر من یک میلیون تومان می‌دادم، کسی حاضر می‌شد برود، و در چنان اختناقی، در ملأ عام بگوید علی شریعتی مقلّد خمینی است… من غیر از ایشان چه کسی را می‌توام بعنوان مرجع تقلید بپذیرم؟».

دکتر شریعتی؛ جستجوگری در مسیر شدن

mobareze.ir_beheshti-shariatee

«دکتر شریعتی جستجوگری در مسیر شدن»، کتابی از شهید بزرگوار آیت الله دکتر سید محمد حسین بهشتی است که نشر بقعه چاپ های متعدد آن را در قالب ۱۲۳ صفحه راهی بازار نشر گردانیده است. این کتاب که نتیجه ی التهاب ها و بحث ها در باره ی مرحوم شریعتی در حوزه و فضای عمومی کشور است، حاصل چند جلسه قل و بعد از انقلاب اسلامی است.