۱۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۸/۷ امام خمینی (س) :

خاتمى زنده دل، روشنفکرى متدین و مجتهدى بزرگوار

اسلام و ایران یکى از پرفروغترین چهره ‏هاى تقوا و خلوص و ایمان خود را از دست داد. برادر عزیزم، خاتمى زنده دل، چهره تابناک مبارزات خستگى ناپذیر روحانیت روشن ضمیر در دهه‏ هاى اخیر این مرز و بوم بود. او روشنفکرى متدین و مجتهدى بزرگوار، و از خوبان امینى بود که اگر نتوان گفت بى‏ نظیر، مسلماً کم نظیر بود.

مبارزه(رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

رهبر کبیر انقلاب اسلامی ، امام خمینی در پیام تسلیت درگذشت آیت الله روح الله خاتمی نوشتند: این ضایعه دردناک را به مردم ایران، خصوصاً به اهالى متدین استان یزد، و به خانواده مکرمش و فرزندان متدینش و فرزند فاضل، با تقوا و متعهدمان، جناب حجت الاسلام آقاى حاج سید محمد خاتمى، وزیر محترم ارشاد اسلامى، تسلیت عرض مى ‏نمایم.

 

آیت‌الله سید روح‌الله خاتمی شامگاه دوشنبه دهم رمضان سال ۱۲۸۵ هجری شمسی در اردکان دیده به جهان گشود. این فقید عالیقدر در مدت حیات پربارش، به ترویج اخلاق، قسط و عدل و آزادی پرداخت و شاگردان و مستمعان ایشان همه فضایل نیکوی انسان را نه تنها از زبان وی که از منش و رفتار آن بزرگوار درک کردند.51 خاتمی

وی از سیزده سالگی نیز به عنوان طلبه، مجدانه به آموختن علوم دینی در زادگاه خود تحت نظر پدر پرداخت. مرحوم خاتمی تحصیلات تکمیلی خود را در حوزه‌ی علمیه‌ اصفهان به سرانجام رسانید و از آیت الله فشارکی اجازه‌ اجتهاد گرفت و مرحومان حاج میرزا علی آقای شیرازی، شیخ محمد خوانساری، سید محمد نجف‌آبادی و حاج رحیم ارباب از جمله استادان او بودند.

وی در اردکان، در فضایی مملو از اختناق ضد دینی دولت رضاخان به فعالیت‌های مذهبی و روشنگرانه پرداخت و در کنار آن، هیچگاه از مبارزه با تحجر و مقدس مآبی غافل نشد. هنگامی که نخستین جرقه‌های انقلاب اسلامی با سخنان امام خمینی(س) در سال ۱۳۴۱ شمسی شعله‌ور شد، به سرعت به ندای حضرت امام(س) لبیک گفت و فعالیت سیاسی خود را شدت بخشید و یکی از ارکان انقلاب اسلامی را در یزد و اردکان پی افکند.

پس از پیروزی انقلاب، وی با حکم حضرت امام(س) به عنوان امام جمعه‌ی اردکان و پس از شهادت سومین شهید محراب حضرت آیت الله صدوقی به سمت امام جمعه‌ یزد و نماینده‌ امام(س) در آن دیار منصوب شد.

آیت‌الله سیدروح الله خاتمی سرانجام پس از عمری مجاهدت در پنجم آبان ماه ۱۳۶۷ شمسی در بیمارستان شهدای تجریش تهران به لقاءالله پیوست.

از مرحوم آیت الله سید روح الله خاتمی دو اثر، یکی «روزه‌ راستین» (شرح دعای

30330

روزهای ماه مبارک رمضان) و دیگری «آینه‌ مکارم» (شرح دعای مکارم الاخلاق امام سجاد علیه‌السلام)، به چاپ رسیده است.

همچنین چند کتاب درباره‌ احوال و آثار وی از جمله «یادنامه‌ خاتمی» به قلم محمدتقی فاضل میبدی منتشر شده است. (همشهری)

آیت الله خاتمی پدر سید محمد خاتمی رئیس جمهور اسبق است.

 

 


حضرت امام خمینی پس از رحلت این عالم مجاهد، در پیام تسلیتی به تجلیل از ایشان پرداختند:                     

بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

إنا للَّه و إنا إلیه راجعون‏

اسلام و ایران یکى از پرفروغترین چهره ‏هاى تقوا و خلوص و ایمان خود را از دست داد. برادر عزیزم، خاتمى زنده دل، چهره تابناک مبارزات خستگى ناپذیر روحانیت روشن ضمیر در دهه‏ هاى اخیر این مرز و بوم بود. او روشنفکرى متدین و مجتهدى بزرگوار، و از خوبان امینى بود که اگر نتوان گفت بى‏ نظیر، مسلماً کم نظیر بود. او با گوشت و پوست خود مبارزه را مى‏ فهمید؛ و سختی هاى آن را چون شربتى گوارا مى ‏نوشید. او یار و پناه محرومان بود. او یک عمر با تحجر و واپسگرایى جنگید؛ و یکى از طرفداران بى‏بدیل اسلام ناب محمدى- صلى اللَّه علیه و آله و سلم- در عصر فریب و خودپرستى بود. او پاک زیست و پاک مرد، و پاک در جوار رحمت ربّش آرمید.

این ضایعه دردناک را به مردم ایران، خصوصاً به اهالى متدین استان یزد، و به خانواده مکرمش و فرزندان متدینش و فرزند فاضل، با تقوا و متعهدمان، جناب حجت الاسلام آقاى حاج سید محمد خاتمى، وزیر محترم ارشاد اسلامى، تسلیت عرض مى ‏نمایم. خداوند او را غریق رحمت خویش گرداند.

۶/ ۸/ ۶۷

روح اللَّه الموسوی الخمینى‏

منبع : خط امام

::::

۱ دیدگاه

  1. مهدی :

    چه تعبیر قشنگی! فرزند فاضل باتقوا و متعهدمان…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

4 + 4 =