۰۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۳۱

توصیه امام به آیت الله بروجردی در باره مقدس‏ نماها

روزى مرحوم آقاى بروجردى، مرحوم آقاى حجت، مرحوم آقاى صدر، مرحوم آقاى خوانسارى، رضوان اللَّه علیهم، براى مذاکره در یک امر سیاسى در منزل ما جمع شده بودند. به آنان عرض کردم که شما قبل از هر کار تکلیف این مقدس‏ نماها را روشن کنید. با وجود آنها مثل این است که دشمن به شما حمله کرده، و یک نفر هم محکم دستهاى شما را گرفته باشد. اینهایى که اسمشان «مقدسین» است- نه مقَدّسین واقعى- و متوجه مفاسد و مصالح نیستند دستهاى شما را بسته‏ اند.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): پرتال امام خمینی، خاطره جالبی از کتاب ولایت فقیه درباره توصیه امام خمینی به آیت الله بروجردی درباره مقدس نماها منتشر کرده است. این مطلب کوتاه و خواندنی، نکات ارزشمندی دارد که در ادامه می‌خوانید:

موضوع مقدس مآب ها همواره فکر و روح امام را به خود مشغول کرده بود. یکبار در نجف بهنگام درس ولایت فقیه به ماجرای مهمی در دوران آیت الله بروجردی اشاره نمود و با شهامت در مجلس درس صدها طلبه گفت:

روزى مرحوم آقاى بروجردى، مرحوم آقاى حجت، مرحوم آقاى صدر، مرحوم آقاى خوانسارى، رضوان اللَّه علیهم، براى مذاکره در یک امر سیاسى در منزل ما جمع شده بودند. به آنان عرض کردم که شما قبل از هر کار تکلیف این مقدس‏ نماها را روشن کنید. با وجود آنها مثل این است که دشمن به شما حمله کرده، و یک نفر هم محکم دستهاى شما را گرفته باشد. اینهایى که اسمشان «مقدسین» است- نه مقَدّسین واقعى- و متوجه مفاسد و مصالح نیستند دستهاى شما را بسته‏ اند. و اگر بخواهید کارى انجام بدهید، حکومتى را بگیرید، مجلسى را قبضه کنید که نگذارید این مفاسد واقع شود، آنها شما را در جامعه ضایع می ‏کنند. شما باید قبل از هر چیز فکرى براى آنها بکنید. (ولایت فقیه، ص ۱۴۳)

برای مطالعه بیشتر درباره آیت الله بروجردی می‌توانید به منابع زیر در پرتال امام خمینی مراجعه کنید:

تطبیق اندیشه تقریب از منظر امام خمینی و آیت الله بروجردی – مقاله

میراث مرجعیتی آیت الله بروجردی و نهضت امام خمینی – مقاله

دلایل عقلی ولایت فقیه از نگاه آیت الله عظمی بروجردی و امام خمینی – مقاله

آیت الله بروجردی – مقاله

نحوه تعامل حوزه علمیه قم از زمان تاسیس تا رحلت آیت الله بروجردی – پایان نامه

نامه به آقاى فلسفى (تقویت حوزه‏ها و مرجعیت آقاى بروجردى) – سند

نامه به آقاى بروجردى (استفسار دربارۀ تشکیل مجلس مؤسسان) – سند

 

منبع: جماران

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

67 + = 75