۱۹:۱۱ - ۱۳۹۲/۰۶/۵

فلتمن در تهران چه گفت و شنید؟

جفری فلتمن دیپلمات آمریکایی و معاون بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد که معاون سابق وزیر امور خارجه آمریکا و سفیر این کشور در بیروت بوده است، دومین سفر خود را به تهران انجام داد.

سفر جفری فلتمن معاون آمریکایی بان کی مون به تهران و دیدار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایرانمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

روزنامه السفیر لبنان در گزارشی در مورد اهداف و دستاوردهای این سفر نوشت: فلتمن آمریکایی هیچگاه تصور نمی‌کرد خود را برای مذاکره با مقامات ایرانی در تهران ببیند و با لبخند و تعارفات با آنان گفت و شنود کند؛ اما وی با استفاده از موقعیت سیاسی خود در سازمان ملل توانست با عبور ازموانع بر سرمیز مذاکرات با سخت‌ترین دشمن، چای زعفرانی نیز بنوشد.

اما این سفر نتوانست روز گذشته (دوشنبه) رهبر جمهوری اسلامی ایران را از موضع گیری‌اش در خصوص حوادث سوریه مبنی بر اینکه «آتشی که تکفیری‌ها برافروخته‌اند دامن حامیان آنان در کشورهای منطقه را خواهد گرفت» منصرف کند، فلتمن نیزبدون شک این سخنان را شنیده است.

به نوشته این نشریه، کیف فلتمن پر از پرونده‌هایی درباره یک منطقه یعنی شام و لبنان سوخته با انفجار بمب‌ها و سوریه شعله ور شده در جنگ داخلی بود.

منابع روزنامه السفیردرتهران نیز اعلام کردند که گفت‌و‌گو با فلتمن؛ اولین تجربه مذاکره «مستقیمِ غیرِ مستقیم» با آمریکا بود، بنابراین هیچ فردی نمی‌تواند جایگاه این دیپلمات بین المللی را در کشورش انکار کند که زمانی مذاکره کننده ارشد درخاورمیانه بود.

از این رو وی فقط نقش بین المللی خود را ایفا نکرد بلکه از آن نیز فرا‌تر رفت تا از سیاست ایران درباره مسائل مورد اهمیت کشورش مطلع شود تا پیام‌هایی را که در این سفر شنیده به مقامات ارشد کشور خود برساند.

فلتمن در تهران چه گفت و چه سخنانی از محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، آگاه‌ترین سیاستمدار ایرانی به امریکا، مردم این کشور، سازمان ملل و کارمندان بین المللی آنچه شنید؟

منابع اطلاعاتی السفیراعلام کردند که مذاکرات در سه مرحله برای بررسی دستور کار مورد توافق با عنوان اصلی کنفرانس ژنو۲، برگزار شد.

فلتمن درباره دیدگاه ایران به کنفرانس و نقشی که قرار است در این بازی ایفا کند از جمله ابتکار شش ماده‌ای ایران با محوریت یافتن ایجاد راهکاری برای بحران سوریه سئوالاتی مطرح کرد.

به نوشته السفیر، فلتمن با طرح چندین ملاحظه به طرح ایران توضیح داد تهران می‌تواند به واسطه داشتن ارتباط ویژه با بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و نظام حاکم بر این کشور نقش بسیار مهمی ایفا کند.

اولین جلسه رسمی بود، درجلسه دوم، مذاکرات صریح‌تر بود اما درجلسه سوم فلتمن پیام‌هایی را که برای ارسال آن آمده بود به گروه ایرانی ابلاغ کرد.

بیشتر محور مذاکرات درباره استفاده ازسلاح شیمایی در سوریه بود، اما تهران در توضیح آن اعلام کرد که مدارک و دلائلی در اختیار دارد که بیانگر آن است که مخالفان مسلح از سلاح شیمیایی استفاده کرده‌اند و ارتش سوریه هیچ نقشی درآن نداشته است.

به نوشته این نشریه لبنانی، فلتمن با دقت به سخنان مقامات ایرانی گوش فرا داد اما زمانی که نوبت ایراد سخنانش فرا رسید از اطمینان کامل کشورهای غربی در اقدام رژیم اسد در استفاده از سلاح شیمیایی یاد کرد واینکه رژیم اشتباهی تاریخی مرتکب شده که باید به خاطر آن مجازات شود.

وی با اشاره به امکان وارد آوردن ضربات محدود به سوریه به گونه‌ای که زمینه برای پیشروی مخالفان در برخی نقاط مشخص فراهم شود، یکی از مهم‌ترین شرایط برگزاری کنفرانس ژنو ۲ را ایجاد توازن در صحنه بین الملل دانست که در حال حاضر هیچ نشانه‌ای از آن نیست.

ایران نیز بلافاصله در پاسخ به اشارات وی گفت: آقای فلتمن اگر در به ثمر رساندن کنفرانس ژنو ۲ جدیت دارید باید از دمشق دیدن کنید.

یادآور می‌شود که جفری فلتمن معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل متحد که در رأس هیأتی به تهران سفر کرده، دیروز (دوشنبه) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار و گفت‌وگو کرد.

فلتمن بر «ضرورت پیگیری راه حل سیاسی برای حل بحران سوریه» و «حضور کلیه کشورهای کلیدی در روند حل و فصل مسالمت‌آمیز» این بحران تأکید کرد.

منبع: شبکه العالم
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 85 = 91