۱۱:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۶ ظریف:

حمله به سوریه خاطره بدی برای آمریکا خواهدداشت

وزیر امور خارجه گفت: بسیار متاسفم که می شنوم بعضی از همسایگان ما گفته‌اند باید برای سوریه راه حل نظامی پیدا کرد؛ این نشان دهنده این است که اصلا درک صحیحی از شرایط در منطقه ندارند.

hamid forootan-22-8.jpgمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

محمدجواد ظریف که در برنامه تلویزیونی نگاه یک سخن می گفت با گرامی‌داشت یاد شهدای دولت خاطرنشان کرد: الگویی که باید از همه شهیدانی که با همه وجودشان برای این کشور مایه گذاشتند گرفت این است که در واقع هر چه داریم از این انقلاب، کشور و مردم است و باید همه چیزمان را برای این کشور و مردم فدا کنیم. این شهدا سعادت داشتند که با جان‌شان این موضوع را به اثبات برسانند و ما امیدواریم با هر چیز دیگری که داریم این را به اثبات برسانیم.

وی درباره دستور کار و محورهای سفرهای پادشاه عمان و معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل به تهران گفت: محورها متفاوت بود، اما شباهت‌هایی هم داشت. پادشاه عمان به دلیل روابط بسیار خوبی که همواره بین عمان و ایران به عنوان دو همسایه وجود داشته قصد داشت به عنوان یک اقدام نمادین اولین مقامی باشد که پس از مراسم تحلیف آقای روحانی به تهران می‌آید و درباره موضوعات مخلف صحبت کنند. هم به عنوان یک اقدام نمادین بود و هم بحث‌های مختلف روابط دوجانبه و همکاری‌های مهم اقتصادی و تجاری در حوزه نفت و گاز و ترانزیت بین دو کشور مطرح بود و توافقات خوبی در این سفر بین دو دولت و وزرای مربوطه انجام شد.

رییس دستگاه دیپلماسی با بیان اینکه در این سفر مباحث منطقه‌ای مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت، افزود: منطقه ما با تهدیدات و خطراتی مواجه است که دیدگاه دو کشور نسبت به آنها نزدیک است. تهدید فرقه گرایی، افراط، سوء استفاده از وضعیت‌های بحرانی، دخالت خارجی، کوتاه بینی و کوتاه نظری و پیگیری اهداف سیاسی به قیمت حیات مردم و جان انسان‌های بیگناه در منطقه ما وجود دارد و منطقه مار ا به شدت مورد مخاطره قرار داده است که دو کشور دیدگاه‌های نزدیکی نسبت به این تهدیدات داریم که در این زمینه‌ها صحبت شد.

ظریف ادامه داد: با توجه به تحرک نسبتا قابل توجه عمان در صحنه جهانی، تحولات بین‌المللی مورد بحث و بررسی روسای دو کشور بود و پادشاه عمان ملاقات خوبی نیز با مقام معظم رهبری داشت.

وی همچنین با بیان اینکه در سفر معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل درباره موضوع سوریه رایزنی شد، گفت: معاون سیاسی بان‌کی‌مون ماموریت ویژه درباره سوریه و تحولات خاورمیانه و به ویژه مصر و سوریه داشت و در این زمینه با وی گفت‌وگو کردیم که در آن بر مواضعمان درباره سوریه، ضرورت یافتن راه حل سیاسی و پایان یافتن به کشتار و جنگ و برادرکشی و دخالت خارجی و توقف کشتارها و خونریزی تاکید کردیم.

ظریف اضافه کرد: متاسفانه برخی این روزها فکر می‌کنند مساله سوریه راه حل نظامی دارد و ما خبرهای زیادی از تهدید به استفاده از زور می‌شنویم که واقعا نگران کننده است. مهم نیست این تهدیدها جدی باشد یا خیر، بلکه مساله این است که تعدادی از دولت‌ها به خودشان اجازه می‌دهند که در قرن بیست و یکم به روش قرن نوزدهم رفتار کنند. فراموش کرده‌اند که کشورهای متمدن ۶۰ سال پیش تصمیم گرفتند که تهدید به استفاده از زور را از روی میز بردارند. این گونه نیست که هر کشوری اجازه داشته باشد مانند قرون وسطی هر زمان که خواست به زور متوسل شود. قانون جنگل مدتهاست که از روابط بین‌المللی حذف شده است. امروز برخی از کشورها خود را هم‌زمان در موضع قاضی و هیات منصفه و دادستان گذاشته‌اند و می‌خواهند تصمیم خود را هم اعمال کنند. بسیار باعث تاسف است که در سوریه جنگ داریم و باعث تاسف است که حتی امکان استفاده از سلاح‌های شیمیایی ایجاد شده است.

وی افزود: ایران قربانی سلاح‌های شیمیایی است . بنابراین هیچ دولتی به اندازه ایران این حق را ندارد که استفاده از سلاح های شیمیایی را به هر شکل آن محکوم کند. زیرا دیگرانی که دیروز اسناد اقداماتشان منتشر شد که با وجود اینکه می دانستند رژیم صدام از سلاح های شیمیایی استفاده می‌کند به صدام اطلاعاتی می‌دادند که در استفاده از همان سلاح شیمیایی علیه مردم بیگناه غیرنظامیان در سردشت و حلبچه استفاده می‌کرد امروز به یک بهانه و بدون اینکه چیزی ثابت شده باشد و مشخص شده باشد که چه کسی مسوول این جنایت عظیم علیه بشریت است برای خود تصمیم می‌گیرند که جنایت دیگری مرتکب شوند و آن تهدید به استفاده از زور است. تهدید به استفاده از زور در دنیای کنونی هیچ جایگاهی ندارد.

وی درباره خصومت برخی کشورها و رژیم صهیونیستی با سوریه گفت: آنها از شرایطی که متاسفانه در سوریه اتفاق افتاده استفاده و آن را تشدید می‌کنند تا به اهداف توسعه‌طلبانه خود در قالب حمایت از رژیم صهیونیستی و یا دامن زدن به اختلافات فرقه‌ای خود برسند.

وزیر خارجه ادامه داد: برخی از این مشکلات نیز به دلیل نگاه‌کوتانه بینانه از شرایط است. وارد شدن به رقابتهایی که اصلا وجود ندارد. ما اعتقاد نداریم که نیاز داریم با کشورهای دیگر در این منطقه رقابت کنیم . ما منافع و نگرانی‌های مشترکی با همسایگان‌مان در خلیج فارس و کشورهای مسلمان و همه کشورهای منطقه داریم. خطر افراط همه ما را تهدید می‌کند و شاید این خطر آنها را بیش از ما تهدید می‌کند، اما متاسفانه در طول چند دهه گدشته پس از انقلاب اسلامی بارها دیده‌ایم با نگاه کوتاه‌بینانه از رژیم هایی مانند صدام و یا گروه هایی مانند القاعده و طالبان حمایت کرده‌اند که در آخر بلای جان خودشان شده اند و خودشان را گرفتار کرده‌اند.

ظریف گفت: اینکه در منطقه ما جنگ داخلی، کشتار و قتل انسان های بی گناه رخ می دهد باعث نگرانی است. باید محکوم شود. کشتن حتی یک انسان جرم است و حتی استفاده از کمترین سلاح شیمیایی یک جرم بین‌المللی است که باید در هر شکل و به هر صورت آن محکوم شود. ایران به عنوان قربانی سلاح‌های شیمیایی به هیچ وجه آمادگی ندارد که استفاده از سلاح‌های شیمیایی را تحمل کند اما این آمادگی را هم ندارد که تحمل کند که گروهی از کشورها به خود این اجازه را بدهند که با وجود سابقه‌شان به یک بهانه یا بهانه دیگری بخواهند به منطقه لشکرکشی کنند و منطقه را به خاک و خون بکشند و افراط را در منطقه ترویج کنند و آن را به پرتگاه خشونت و درگیری ببرند که حتما آثار و تبعات آن از مرزهای مصر و سوریه فراتر می‌رود و آثار آن دامن این کشورهای منطقه و حتی به خارج از منطقه هم خواهد رفت. به آقای فلتمن گفتم تبعات هرگونه ماجراجویی و دخالت خارجی حتما فراتر از مرزهای آن کشور خواهد بود و کل منطقه را به آتش می کشد و نمی تواند در یک منطقه ترویج داده شود. افراط و خشونت حد و مرز نمی شناسد و در یک منطقه نمی تواند محصور شود.

وی گفت: پاسخ افراط گرایی که در افغانستان ترویج دادند را در برج‌های دوقلوی نیویورک گرفتند. افراط و خشونت حد و مرز نمی‌شناسد. شما باید با مبنای افراط و خشونت برخورد کنید نه اینکه فکر کنید اگر آتش افراط را در خانه همسایه به پا کردید این آتش را از خودتان دور کردید، این در دنیای به هم پیوسته کنونی یک خیال خام باطل است.

وی درباره اینکه آیا پیامی از سوی معاون سیاسی بان کی مون و پادشاه عمان به ایران منتقل شده است؟ گفت: شان پادشاه عمان بالاتر از این است که پیام بیاورد. ما روشهای رسمی از طریق دولت سوییس که حافط منافع آمریکا است داریم که پیام ها را منتقل می‌کند. اما با توجه به اینکه ایران و آمریکا ۳۵ سال است با هم ارتباط ندارند برخی کشورهایی که با دوطرف ارتباط دارند برداشتهایشان را از دیدگاه‌های دو طرف به هم منتقل می کنند که من اسم آن را انتقال پیام نمی‌گذارم بلکه بیشتر آن را به عنوان انتقال برداشت‌ها و کمک به فهم بیشتر شرایط می‌دانم.

وزیر خارجه ادامه داد: درست است که آقای فلتمن شهروند آمریکا است و قبلا هم در وزارت خارجه آمریکا بوده است اما ایشان دیگر آن مسوولیت را ندارد و در یک جامعه بین المللی مشغول فعالیت است. طبق تعریف وقتی افراد به سازمان های بین المللی می پیوندند باید خدمتگزار جامعه بین‌المللی باشند به جای اینکه خدمتگزار یک جامعه به خصوص باشند . البته ممکن است که برخی منافع کشور خود یا کشوری که تابعش هستند را کماکان دنبال کنند اما سفر فلتمن به ایران به عنوان معاون سیاسی دبیر کل سازمان ملل بود و در این قالب هم با ما گفت وگو کرد و نظارت خود و سایر کنشگران را به ما منتقل کردند.

وی تاکید کرد که سازمان ملل می‌تواند نقش برجسته و محوری در پایان دادن به خشونت‌ها ایفا کند. باید به دنبال راه حل سیاسی بود و روشی یافت که همه گروه‌ها در سوریه بتوانند با هم زندگی کنند و این بازی خطرناک خارجی است که گروه‌ها را به جان هم انداخته است. برخی فکر می‌کنند که سوریه راه حل نظامی دارد. بسیار متاسفم که می شنوم بعضی از همسایگان ما گفته‌اند باید برای سوریه راه حل نظامی پیدا کرد. این نشان دهنده این است که اصلا درک صحیحی از شرایط در منطقه و درک صحیحی از منطقه ندارند. امروز نمی شود برای مشکلات پاسخ نظامی پیدا کرد بلکه باید پاسخ هایی از طریق همکاری و یافتن منافع مشترک پیدا کرد. مخصوصا در داخل یک جامعه و شهر اگر بخواهید با نیروی نظامی و سرکوب رفتار کنید آتشی را ایجاد می کنید که هیچ گاه متوقف نخواهد شد. با نیروی نظامی و سرکوب نمی‌شود مشکلات را حل کرد. این تصور که می شود برای سوریه راه حل نظامی یافت واهی و باطل است و باید سازمان ملل نقش ایفا کند و این تصور را پایان دهد تا گروه های مختلف سوری راه حلی بیابند که مورد توافق همه باشد.

ظریف درباره اینکه آیا تحرکات و سفر خاصی دراین باره دارید؟ گفت: گفت‌وگوهای تلفنی در این باره داشته ام و امروز و فردا این گفت‌وگوها ادامه دارد . مشغول رایزنی گستره هستیم که مانع وقوع فاجعه ای شود که تله‌ای است که افراطی ها برای آمریکایی ها و دیگران ایجاد کرده اند. به نظر می رسد تله و دام بسیار بد و خطرناکی برای آمریکا ایجاد کرده اند و اگر در این دام گرفتار شوند حتما خاطره بسیار بدی را از دوران ریاست جمهوری‌شان برای مردم به جای خواهد گذاشت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا همچنان معاونت بین‌الملل ریاست جمهوری کار خود را دنبال می‌کند و آقای سعیدلو گفته است که کار خود را در این حوزه دنبال می‌کند گفت: آنچه از آقای دکتر روحانی شنیدم این است که قصد ندارد از این معاونت استفاده کند به علت اینکه معتقد است این کار وزارت خارجه است و در آنجا باید پیگیری شود البته حتما وی باید در این باره تصمیم بگیرد.

ظریف با بیان اینکه ضرورتی ندارد دستگاه های مختلفی بخواهند سیاست خارجه را به پیش ببرند گفت:‌ خود وزارت خارجه معاونت بین‌الملل رییس‌جمهور است و امیدوارم بتوان در دولت تدبیر و امید با تدبیر ریاست محترم جمهوری همه کارهای سیاست خارجی را در یک مجموعه در خدمت منافع ملی قرار داد.

وزیر امور خارجه ادامه داد: البته سازمانهایی مانند سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بر اساس مقرارت کشور عمل می کنند و وزارت خارجه هم در آنجا نقش و هماهنگی و همکاری دارد و‌ حوزه فعالیتش مشخص است و وزارت خارجه در نمایندگی های خود از همکاران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به عنوان رایزنان فرهنگی استفاه می کند که رابطه بسیار خوبی همواره میان این دو وجود داشته است.

وی افزود: ‌همانطور که ممکن است در نمایندگی‌های خود از دیگر دستگاه‌ها هم مشاوران، وابسته ها یا رایزنانی داشته باشید، همه کشورها در نمایندگی‌های خود وابسته نظامی دارند که از دستگاه مربوط می‌آید یا وابسته اقتصادی دارند که در بسیاری موارد از دستگاه های اقتصادی می آید،‌ مجموعه این سازوکارها در یک شکل منسجم سیاست را به پیش می‌برد ولی اگر هر کس بخواهد برنامه خود را دنبال کند آن وقت ترکیب ناهمگونی و ناهماهنگی را خواهیم داشت که نمی تواند منافع کشور را به پیش ببرد و در حوزه قوانین هم وزارت خارجه است که باید دیگر دستگاه‌ها را هدایت کند.

وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه هر کسی نمی تواند مواضع متضادی در حوزه سیاست خارجی اعلام کند، تصریح کرد: بعضا حرفها در دنیای امروز بار ویژه معنایی دارند که می توانند برای کشور نفوذ یا آسیب پذیری ایجاد کنند که باید با تشخیص، آینده نگری و پرهیز از شتاب زدگی و شعار صورت بگیرد.

ظریف در باره انتخاب معاونان و سفرا گفت: حتما مشورت برای انتخاب بهترین‌ها کمک می کند و در دو هفته گذشته مشغول مشورت بودم.

وی افزود:‌ وزارت خارجه همیشه در حال گردش است چرا که ۱۵۰ نمایندگی خارج از کشور داریم و مسوولان این نمایندگی ها و کارشناسان آن از همین بدنه وزارت خارجه انتخاب می شوند و هر سال تقریبا ۵۰ نمایندگی روسا و معاونان آن عوض می شوند.

ظریف تصریح کرد: امسال به علت اینکه دولت جدید بود همه اینها در این چند روزه متراکم شده است از این رو یک کار سنگین در این روزها این است که‌ این مسوولان را با مدیران داخلی جایگزین کنیم.

وزیر امور خارجه طرف مشورت خود را ریاست جمهوری، مجلس، دانشگاهیان، گروه های سیاسی و همکاران این وزارت خانه و معاونان کنونی بیان کرد و گفت: اکثر این افراد دوست و همکارم بودند و نیز با تعدادی از دیپلمات های برجسته کشور که ۸ سال است خانه نشین هستند . اینها سرمایه‌های کشور هستند و این توانمندی‌ها نباید هدر رود. امیدوارم در دوران مسوولیتم هیچ فرد توانمندی به خاطر دیدگاه‌های سیاسی و گرایشات فکری کنار گذاشته نشود. همه باید در پیشبرد منافع کشور و بهبود معیشت مردم با هم همکاری کنند.

ظریف، تخصص را یکی از چند معیار بسیار مهم خود در تعیین مسوولان بیان و اضافه کرد:‌ وزارت خارجه حوزه آزمون و خطا نیست و فرد باید آبدیدگی لازم را داشته باشد نه این که بدون تخصص وارد شود و با هزینه این ملت یاد بگیرد.

وی افزود: ‌البته برخی از ما به هزینه این مردم یاد گرفتیم و من همین جا می خواهم از مردم عذرخواهی کنم، آن زمانی که به هزینه شما یاد گرفتیم،‌ چاره دیگری نبود، انقلاب شده بود و ما مجبور بودیم با روش آزمون و خطا کار کنیم اما هم اکنون ۳۵ سال از انقلاب می‌گذرد و یک نسل کارگزار این نظام را تربیت کردیم لذا وقت آزمون و خطا نیست و ‌وقت استفاده از تجربه و دانش است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه اکنون تعداد زیادی دانشجو در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری با رشته های مرتبط داریم، ادامه داد: وزارت خارجه سلسله مراتبی و خیلی شبیه به ارتش است از این رو کسانی که از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند نباید توقع داشته باشند که فردا مدیرکل یا سفیر یا رییس اداره شوند.

وی افزود:‌ تخصص و تعهد دو قسمت جدایی‌ناپذیر یک کارگزار ایران است که باید هر دو را داشته باشد.

 

وزیر خارجه در ادامه درباره انتخاب نماینده ایران در سازمان ملل گفت: آقای خزاعی نماینده کنونی ایران در سازمان ملل شش سال است که این وظیفه سنگین را بر عهده دارند. بالاخره این وظیفه در وزارت خارجه می‌چرخد و درباره جانشین ایشان هنوز تصمیم‌گیری نشده است.

 

وی درباره انتخاب سخنگوی زن برای وزارت امور خارجه نیز گفت: اعتقاد دارم که بانوان فرهیخته و توانمند باید در همه حوزه‌ها از جمله سیاست خارجی نقش داشته باشند و تصویر واقعی از جامعه مسلمان و معتقد ایرانی را به دنیا نشان دهند. در کنار آن معتقدم استفاده از ظرفیت‌های همه همکاران باید بر اساس توانمندی‌ها و تخصص‌هایشان باشد. وقتی مدیران جدید وزارت خارجه را اعلام می‌کنیم باید نقش زنان در آن برجسته باشد؛ چه در حوزه سخنگویی و چه در حوزه‌های دیگر. البته تعییر سفرا صرفاً در اختیار وزارت خارجه نیست و سفیر را به پیشنهاد وزیر خارجه، رییس‌جمهور انتخاب می‌کند. پیشنهادهایی را برای برخی سفارت‌ها از بین بانوان توانمند ارائه می‌دهیم تا نتایج آن اعلام شود و امیدواریم مثبت باشد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین در پاسخ به این پرسش که ممکن است نام بانوی سخنگوی وزارت خارجه را بفرمایید، گفت: من هنوز نگفتم که سخنگو قرار است خانم باشد و شما یک مرحله جلوتر رفتید و نام وی را می‌پرسید. اجازه دهید تمام معاونان و مدیریت وزارت خارجه را در چند روز آینده اعلام کنم.

 

ظریف اولویت خود را در سیاست خارجی ارتقای عزت ایران و ایرانی بیان کرد و گفت: این اولویت همه ماست و باید این جایگاه را به جایی ببریم که شان ایران و ایرانی است و درواقع همه این غبارهایی را که بدخواهان بر چهره ایران و ایرانی نشاندند،‌پاک کنیم.

وی درباره ‌بهبود وضعیت معیشتی مردم با اشاره به اینکه امروز بسیاری از مشکلات زندگی مردم با شرایط جهانی و بین المللی ارتباط پیدا می کند، افزود : نه تنها تحریم بلکه سیاست خارجی اصولا باید در خدمت توسعه همه جانبه و پیشرفت هدفمند کشور باشد و در بسیاری از کشورها در حوزه سیاست خارجی امکانات پیشبرد روابط اقتصادی، پیدا کردن شرکا و بازارهای جدید اقتصادی جزو اولویت ها قرار دارد و برای ما هم باید همین طور باشد.

ظریف تصریح کرد: آقای دکتر روحانی در فعالیت های انتخاباتی خود روی این موضوع بسیار تکیه کردند و ایشان و دولتشان بر تعهدات خود در زمان انتخابات پایبند هستند.

وزیر امور خارجه گفت: ‌اولویت دیگری که هر سیاست خارجی دارد بهبود روابط با بقیه دنیا به ویژه همسایگان است و ما هم در محیط بسیار پر آشوب، پرتنش و حساسی زندگی می کنیم‌ لذا وظیفه داریم حسن همجواری و گفتگو ها را با همسایگان افزایش دهیم، سوء‌تفاهم ها را بر طرف کنیم، زمینه را برای همکاری اضافه کنیم و همین طور در سطح بین المللی در پی تنش زدایی هستیم.

وی با بیان اینکه تنش بی‌جا را با هیچ کس نمی خواهیم و در پی جنگ با هیچ کس نیستیم، افزود:‌ ایران کشوری ذاتا صلح طلب است، نیروی انسانی خوبی داریم و هر امکان طبیعی که بخواهیم در اختیار ما هست، کشوری داریم که همزمان جایی تابستان و جایی زمستان است و همه امکانات مورد نیاز را دارد لذا نیاز به کشورگشایی ندارد و ۲۵۰ سال است که ایران علیه هیچ همسایه ای اقدام نظامی نکرده است.

ظریف ادامه داد: کشورمان چند بار مورد تجاوز قرار گرفته و با شهامت از خود دفاع کرده است اما به هیچ کشوری تجاوز نکرده است و ‌اینها مشخصه های این کشور بزرگ است و دنیا باید آنها را بداند.

وی گفت:‌ اینها اولویت‌های ما در وزارت خارجه است و می خواهیم چهره ای قدرتمند،‌ عزتمند و صلح‌طلب را از ایران به دنیا نشان دهیم،‌ کشوری که آماده است به هر کشوری که دست دوستی به سمتش دراز می‌کند با چشم باز و دیدگاه بلند دوستی برقرار کند و منافع ملی و آرمانی خود را فراهم کند.

وزیر امور خارجه کشورمان عمده ترین چالش پیش روی سیاست خارجی را شرایطی که به ناحق برای ما در سطح بین المللی ایجاد کرده‌اند دانست و افزود: در واقع موضوع هسته‌یی ایران را بدون هیچ وجه قانونی به عنوان یک تهدید مطرح می کنند.

وی ادامه داد : برخی ندانم کاری ها ممکن است در این زمینه کمک کرده باشد اما علت آن حتما ناشی از سیاست هایی که توسط گروههایی که در پی جنگ هستند و از تنش بهره می برند، است .

ظریف تصریح کرد: حیات برخی وابسته به اختلاف و تنش و درگیری است و نباید برای اینها زمینه ایجاد کنیم و باید زمینه فراهم شده را هم از دست اینها بگیریم.

وزیر امور خارجه افزود : سیاست آقای دکتر روحانی و بنده به عنوان کارگزار سیاست خارجی دولت تدبیر و امید این است که اجازه ندهیم با سوء‌استفاده از شرایط بتوانند از ایران چهره ای بسازند که با واقعیت تفاوت بسیار دارد.

وی گفت: ‌ایران ضمن آن که بر بهره برداری از همه فناوری های نوین از جمله فناوری هسته‌یی تاکید می کند،‌ هیچ نیازی به سلاح هسته‌یی ندارد و ‌این سیاست ماست و این شرایط جغرافیایی، سیاسی و نظامی ما و نیز دیدگاه مذهبی ما که مقام معظم رهبری تبیین و تدوین فرمودند، استفاده از سلاح کشتار جمعی را حرام شرعی می‌دانند که این یک شعار نیست، علاوه بر حرام شرعی دانستن، آن را خطر برای امنیت ملی تلقی می‌کنیم.

ظریف با بیان اینکه حتی این تصور که ایران در پی برنامه غیر صلح‌آمیز هسته‌یی است برای امنیت ملی ما ضرر دارد، افزود:‌ ما در منطقه‌ای زندگی می‌کنیم که ایران بزرگترین قدرت طبیعی آن منطقه است و نیازی به سلاح نداریم که قدرت خود را نشان بدهیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: ضمن این که امروز قدرت نظامی حرف اول را در دنیا نمی‌زند، آن چه قدرت می دهد، آن حوزه ای که برای جمهوری اسلامی قدرت ایجاد می کند گفتمان انقلاب اسلامی و استقلال ما است.

وی افزود: ایران یک الگو است و حرف جدید برای زدن در دنیا داریم و نمونه جدید را ارائه می دهیم که آن مردم سالاری نه وارداتی و نه سفارشی بلکه مردم سالاری مبتنی بر ارزشهای مذهبی و ملی است.

ظریف گفت:‌ این حرف جدید است که برای پردازش در دنیا جا دارد، همین موضوع کسانی را که نمی خواهند حضور جدی ما را در سطح بین المللی ببینند نگران می کند.

وی افزود: آن چه که به شما در سطح بین المللی نفوذ می دهد این است که دیگران شما را به عنوان یک الگوی مثبت بشناسند، آنچه آمریکایی‌ها از آن به تسخیر قلب‌ها و مغزها یاد می‌کنند.

ظریف تصریح کرد:‌ آمریکا و روسیه می‌توانند چند ده بار خود و بقیه دنیا را از بین ببرند از این رو به بازدارندگی هسته‌یی اصطلاحا دیوانگی می‌گویند، این امنیتی است که جایی در ایران ندارد، نه جایی در تفکر مذهبی و نه در تفکر راهبردی ما و‌ نه نیازی به آن داریم،‌این موضوع باید برای دنیا روشن شود،‌مردم ما می‌دانند.

وزیر امور خارجه گفت: ‌مردم ما می دانند که اگر روی حق هسته‌یی پا فشاری می‌کنیم برای این است که عزت کشور را می خواهیم و به کسی اجازه نخواهیم داد تا به ما دیکته کند چه کاری را باید و چه کاری را نباید انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

80 - = 76