۱۲:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۹

سرنوشت افزایش حقوق کارگران

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران با اعلام اینکه هنوز افزایش ۲۵هزارتومانی حق مسکن و حق بن نقدی کارگران ابلاغ نشده است گفت: با این حال، هر زمانی که ابلاغ صورت گیرد مبلغ مردادماه به عنوان مطالبات معوق کارگران پابرجا است.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

هادی ابوی از آخرین وضعیت ابلاغ افزایش حق مسکن و بن نقدی کارگران در سال جاری خبر داد و گفت: با وجود تصویب افزایش ۱۰ هزارتومانی حق مسکن و ۱۵ هزارتومانی حق بن نقدی کارگران و پیش بینی اجرایی شدن آن از ابتدای مردادماه امسال؛ هنوز ابلاغیه ای از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارائه نشده است.

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران اظهار داشت: مصوبه افزایش حق مسکن و حق بن مربوط به اواخر کار دولت دهم است و طبق گفته وزیر سابق افزایش حق مسکن در هیئت وزیران دولت قبل مصوب شده بود، اما با وجود جا به جایی های صورت گرفته در وزارت تعاون، کار و رفاه تا به امروز ابلاغیه ای به دست ما نرسیده است.

ابوی عدم ابلاغ افزایش ۲۵ هزارتومانی دریافتی کارگران را باعث تاخیر اجرای آن توسط کارفرمایان دانست و افزود: البته بسیاری از کارفرمایان این موضوع را پیگیری کرده اند و مرتبا سوال می شود که سرنوشت مصوبه به کجا رسید، اما عدم ابلاغ باعث سردرگمی کارگران و کارفرمایان شده است.

این مقام مسئول کارگری کشور خاطر نشان کرد: در هر صورت افزایش ۲۵ هزارتومانی حق مسکن و حق بن نقدی امسال کارگران جزو مطالبات معوق آنها از کارفرمایان خواهد بود که پس از ابلاغ وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید از سوی کارفرمایان به آنها پرداخت شود.

عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران تاکید کرد: هرچند رقم افزایش در مقایسه با بالا رفتن هزینه های کارگران و کل جامعه ناچیز است اما تاکنون باید تکلیف آن روشن می شد. در هر صورت نمایندگان کارگران این موضوع را در حال پیگیری هستند تا سرنوشت آن روشن شود.

مردادماه امسال و در واپسین روزهای فعالیت دولت دهم شورای عالی کار افزایش ۱۰ هزارتومانی و ۱۵ هزارتومانی حق بن نقدی کارگران را تصویب کرد که طبق قانون افزایش حق مسکن باید به تایید هیئت وزیران نیز می رسید. اسدالله عباسی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه دولت دهم در اینباره گفت: هیئت وزیران دولت سابق افزایش حق مسکن را مصوب کرده بود و باید از سوی وزارت کار برای اجرا ابلاغ شود.

هرچند علی ربیعی؛ وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز قول ابلاغ افزایش ۲۵ هزارتومانی حق بن و حق مسکن کارگران را در آینده نزدیک داده است، اما پیگیری و تصویب افزایش های جدید از ۶ ماه گذشته و در واقع از ابتدای سال جاری دنبال می شود اما تاکنون چیزی عاید مشمولان قانون کار نشده است.

منبع: خبرگزاری مهر
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

74 + = 77