۱۷:۴۹ - ۱۳۹۲/۰۶/۹ وزیر ارتباطات:

اینترنت ارزان می‌شود

وزیر ارتباطات گفت: درصددیم درصدی از هزینه‌های اینترنت را کاهش دهیم که مسلما نیازمند طراحی ساز و کاری هستیم تا بر مبنای آن شرکت‌های ارائه دهنده خدمات نیز بتوانند قیمت پهنای باند را برای کاربران خود کاهش دهند

واعظیمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات صبح امروز بعد از افتتاح مرکز تبادل ترافیک اینترنت کشور، در نشست خبری با حضور اصحاب رسانه شرکت کرد و به سوالات نمایندگان رسانه‌ها پاسخ گفت.

رئیس جمهور برخی مصوبات شورا را رد کرده است

وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی مبنی بر سرانجام طرح VPN قانونی و رویکرد وزیر جدید در ارتباط با این موضوع اظهار کرد: شورای عالی فضای مجازی تعدادی کمیته دارد که براساس موضوعات متفاوت، هر کدام از آنها داخل این کمیته‌ها مطرح می‌شوند و در نهایت در شورا روی آن بررسی صورت می‌گیرد.

واعظی ادامه داد: کمیته‌ها به خودی خود نمی‌توانند به نتایج که دست یافتند آنها را ابلاغ کنند بلکه باید موضوعات مطرح شده و به نتیجه رسیده را داخل شورای عالی آورده و تصمیم نهایی را در ارتباط با آن بگیرند.

وزیر ارتباطات با اشاره به اینکه حدود ۸ ماه است که این شورا تشکیل نشده است گفت: تا آنجا که من می‌دانم هشت ماه است که این شورا جلسه‌ای نداشته است و شخص رئیس جمهور هم در ارتباط با برخی اتفاقات در این حوزه با توجه به اینکه در این مدت زمان بوده، چندان موافق آن‌ها نبوده است و برخی از این موارد را رد کرده است و بنابراین در ارتباط با این موضوع نیز باید تصمیم‌گیری در داخل شورا صورت گیرد.

VPN قانونی بی‌استقبال ماند

خسروی مدیر عامل زیرساخت هم در ارتباط با میزان واگذاری‌ها و میزان موفقیت این طرح نیز خاصر نشان کرد: ارائه خدمات VPN بر اساس دستور شورای عالی فضای مجازی بود تا شرکت ارتباطات زیرساخت با ارائه آن بر این حوزه سامان بخشد.

وی گفت: زمینه‌ ارائه این خدمات سال گذشته بود که فراهم شد ولی متاسفانه استقبال زیادی از آن نگشت و تنها در حدود ۲۰ تا ۳۰ شرکت، برای دریافت این خدمات مراجعه کردند.

او همچنین در ارتباط با VPN برای اشخاص حقیقی نیز گفت: این نوع VPN نیازمند مجوزهای خاصی است که در صورت تائید مراکز در ارتباط با این موضوع قابل ارائه است.

برنامه جامع فیلترینگ تدوین می‌شود

وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات همچنین اشاره‌ای به بحث فیلترینگ داشت و عنوان کرد: در حال تدوین برنامه‌ای جامع برای این موضوع هستیم و باید فرصت داده شود تا در این زمینه کارهایی اساسی انجام دهیم زیرا شرایط نباید به گونه‌ای باشد که سایت‌های مفید از دسترس کاربران خارج شود.

هزینه‌های اینترنت کاهش می‌یابد

او در پاسخ به سوالی مبنی بر ریاد بودن قیمت پهنای باند نیز گفت: درصددیم درصدی از هزینه‌های اینترنت را کاهش دهیم که مسلما نیازمند طراحی ساز و کاری هستیم تا بر مبنای آن شرکت‌های ارائه دهنده خدمات نیز بتوانند قیمت پهنای باند را برای کاربران خود کاهش دهند.

وی افزود: شرایط باید به گونه‌ای باشد که میزبانی در داخل به مراتب ارزان‌تر از خارج شود و کاربران راغب به استفاده از خدمات داخلی با توجه به پهننای باند بالایی که دارند، باشند.

تمام همکاران قدیمی تغییر نمی‌کنند

واعظی درباره زمان معرفی معاونان‌اش نیز گفت: باید افرادی انتخاب شوند که بتوانند سیاست‌های این وزارتخانه را اجرایی کنند و به همین خاطر در حال مطالعه موضوع هستیم البته نه تصمیم داریم همکاران قدیمی را حفظ کنیم و نه به دنبال تغییر تمام آن‌ها هستیم.

جلوی افزایش تعرفه را گرفتیم؛ با هم‌کدی کاری نداریم

واعظی همچنین اشاره‌ای به موضوع داغ تعرفه‌های مخابراتی و منتفی اعلام شدن آن داشت و گفت: رویکرد دولت یازدهم این است که در راستای تصمیمات، فشاری به مردم وارد نشود اما تغییر تعرفه‌های این شرکت افزایش ۶۰ تا ۱۰۰ درصدی را در هزینه‌های مخابراتی مردم منجر می‌شد که دور از این رویکرد بود.

وی عنوان کرد: آبونمان نباید به یکباره ۳۰ برابر شود چرا که اگر این طور باشد و با توجه به اینکه تمامی اعضای خانواده این روزها دارای تلفن همراه هستند، کل یارانه خانوارها باید در آخر برج به حساب مخابرات واریز شود!
او همچنین عنوان کرد: دستور ما مبنی بر منتفی کردن افزایش تعرفه‌ها بود اما این به معنی توقف اجرای طرح هم‌کدسازی نیست و مخابرات می‌تواند این طرح را بسته به ضرورتی که دارد بدون اعمال هزینه‌ای جدید برای مشترکان، پیش ببرد.

لزومی ندارد که مادر بزرگم هزینه‌های این طرح را بدهد!

وزیر ارتباطات همچنین گفت: لزومی ندارد مادر بزرگ من که شاید هر چند وقت یکبار هم اتماس بین شهری نداشته باشد، هزینه‌های این طرح را پرداخت کند؟!

پیوست فرهنگی رایتل بالاخره تدوین شد

واعظی همچنین در ارتباط با قطع تماس تصویری رایتل نیز اظهار کرد: اپراتور سوم تنها به این بحث ختم نمی‌شود و در پروانه آن امتیازاتی دیده شده که دیگر اپراتورها ندارند.

او افزود: البته برخی مشکلات موجب تعلیق در ارائه خدمات این اپراتور شد ولی طی جلسه اخیری که با هیات مدیره رایتل داشته‌ایم، قرار شد با مساعدت‌های دولت‌، روند فعالیت این اپراتور پرشتاب شود.

وی خبر از تدوین پیوست فرهنگی رایتل داد و گفت: در حال بررسی نسخه اولیه این پیوست هستیم.

جریمه‌های رایتل مجددا بررسی می‌شود

عمیدیان، معاون حقوقی وزارت ارتباطات هم در ارتباط با بحث پوشش جاده‌ای این اپراتور و نقص‌هایی که در این ارتباط وجود دارد وارد صحبت شد و اظهار کرد: بحث‌هایی در ارتباط با پوشش جاده‌ای این اپراتور مطرح شده و باید گفته که او نتوانسته طبق پروانه عمل کند اما در عوض دفاعیات منطقی هم در این باره ارائه داده که باید میزان جریمه‌های این اپراتور مجددا در کمیسیون تنظیم مقررات بررسی شود.

صحبتی درباره دبیر جدید شورای عالی فضای مجازی نشده است

وزیر ارتباطات در پایان صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه احتمال دارد وزیر ارتباطات دبیر شورای عالی فضای مجازی شود؟، نیز گفت: تعیین دبیر این شورا برعهده رئیس جمهور و رأی اعضای شوراست اما تاکنون صحبتی در ارتباط با این موضوع مطرح نبوده و در آینده نزدیک بررسی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

88 + = 97