۱۴:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۲

خط و نشان نفتی ایران برای اعراب

وزیر نفت با تشریح مواضع رسمی ایران برای انتخابات دبیرکلی اوپک، اعلام کرد: اگر تغییری در سیاست تعدادی از کشورهای عضو اوپک در قبال مواضع ایران پیش نیاید و مثل گذشته باشد، ایران هم کوتاه نخواهد آمد.

zanganeمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

همزمان با آغاز شمارش معکوس برای آغاز انتخابات دبیرکلی اوپک، کادر جدید مدیریتی وزارت نفت هم از عزم جزم ایران برای تصدی این کرسی استراتژیک تصمیم گیری سازمان اوپک خبر داده است.

بیژن زنگنه آذر ماه سال گذشته و پیش از حضور در وزارت نفت درباره برنامه کلیدی ایران به منظور احراز دبیرکلی اوپک در رقابت با عربستان و عراق، با تاکید بر این‌که ایران نباید اجازه دهد در دوره پیش رو کشور‌های عربی دبیرکل اوپک شوند، گفته بود: همان‌گونه که در گذشته انتخاب نماینده ایران برای سمت دبیرکلی وتو شد، در صورت انتخاب نامزد‌های دو کشور عربستان و عراق، ایران نیز باید این انتخاب را وتو کند.

وی با اعلام اینکه این حق ایران است که بعد از اولین دوره دبیرکلی خود یک بار دیگر به این سمت برگزیده شود، تصریح کرده بود: برخی از اعضای اوپک با تغییر سیستم انتخاب دبیرکلی، این فرصت را از ایران گرفتند، آنها نه تنها از فرصت جنگ عراق علیه ایران استفاده کردند، بلکه بعد از پایان جنگ نیز از انتخاب کاندیدای ایران برای سمت دبیرکلی اجتناب کردند.

با گذشت حدود ۹ ماه از این اظهارنظر، با حضور مجدد زنگنه به عنوان سکان‌دار جدید وزارت نفت، وی بار دیگر مواضع و سیاست‌های نفتی ایران در سازمان اوپک را تشریح کرد.

بیژن زنگنه درباره برنامه ایران به منظور کسب دبیرکلی اوپک با بیان اینکه تصدی این کرسی چندان اهمیت ندارد اما ایران هم از حقوق خود کوتاه نخواهد آمد، گفت: به هیچ کشوری در اوپک اجازه نمی‌دهیم که حق ایران در اوپک به عنوان یکی از کشورهای موسس و قدیمی این سازمان را ضایع کند.

وزیر نفت باخطاب به آن دسته از کشورهای عضو اوپکی که در چند سال گذشته بارها نسبت به حقوق ایران کوتاهی کرده‌اند، تصریح کرد: قطعا آن دسته از کشورهایی که به ایران ظلم می‌کنند نمی‌گذاریم دبیرکل اوپک شوند.

رئیس دوره‌ای مجمع کشورهای صادرکننده گاز تاکید کرد: اگر تغییری در سیاست تعدادی از کشورهای عضو اوپک در قبال مواضع ایران پیش نیاید و مثل گذشته باشد، ایران هم کوتاه نخواهد آمد.

این عضو کابینه دولت یازدهم همچنین با اشاره به سقوط جایگاه نفتی ایران در اوپک به دلیل کاهش ظرفیت تولید نفت ایران، تبیین کرد: افزایش تولید و ظرفیت تولید نفت و در اختیار داشتن ظرفیت مازاد تولید نفت در اوپک و حتی بازار جهانی نفت همچون یک ارتش عمل می‌کند.

این مقام مسئول با یادآوری اینکه هم اکنون افزایش تولید و ظرفیت تولید نفت یکی از برنامه‌های کوتاه مدت صنعت نفت ایران است، خاطرنشان کرد: قطعا افزایش تولید و صادرات می‌تواند در بهبود جایگاه ایران در اوپک و افزایش قدرت چانه‌زنی ایران کارساز باشد.

آخرین تغییر و تحولات انتخابات دبیرکلی اوپک

اردیبهشت ماه سالجاری عربستان سعودی در رقابت با ایران، ریاست تحقیقات به عنوان دومین کرسی استراتژیک اوپک را تصاحب کرد و پیش از آن هم “مجید المنیف” نامزد سعودی‌ها با انصراف از ادامه رقابت در انتخاب دبیرکلی اوپک در مسئولیتی جدید در دولت ریاض مشغول به کار شد.

با کناره‌گیری نامزد پیشنهادی عربستان و پس از واگذاری کرسی ریاست تحقیقات اوپک به سعودی‌ها، کارشناسان بین‌المللی رقابت اصلی برای تعیین دبیرکلی آینده اوپک را بین ایران و عراق عنوان کرده به طوری‌که مطابق با یک قانون نانوشته تمامی کرسی‌های اصلی تصمیم گیری اوپک نمی‌تواند به یک کشور واگذار شود.

همزمان با این تغییر و تحولات روابط اقتصادی و سیاسی ایران و عراق به عنوان دو کشور بزرگ تولیدکننده و دارنده ذخایر نفت جهان و اوپک روز به روز در حال توسعه و بهبود است و حتی این دو کشور در بازار نفت دارای سیاست‌های مشابهی با یکدیگر هستند.

در شرایط فعلی ایران و عراق یکی از بزرگترین دارندگان ذخایر و تولید نفت در بین کشورهای اوپک و جهان هستند به طوری که حجم ذخایر نفت این دو کشور در مجموع بیش از ۳۰۰ میلیارد بشکه برآورد می‌شود و حتی پیش بینی می شود تا چند سال آینده با توسعه فعالیت‌های اکتشافی میزان ذخایر طلای سیاه این دو کشور افزایش یابد.

در طول یکسال گذشته تاکنون چندین قرارداد استراتژیک نفت پشت درب‌های بسته امضا کرده‌اند که صادرات گاز، فروش کالا و تجهیزات، ساخت و راه‌اندازی برخی از تاسیسات نفت، گاز و CNG، امضای قراردادهای بلندمدت صادرات فرآورده‌های نفتی و سوآپ سوخت و توافق به‌منظور توسعه مشترک برخی از میادین مرزی از مهمترین توافق های نفتی این دو کشور نفتی است.

با افزایش مبادلات نفت و انرژی ایران و عراق، این دو کشور بزرگ نفت‌خیز هر دو طرفدار قیمت‌های بالای طلای سیاه هستند به طوری‌که عراق با توجه به برنامه‌ریزی به‌منظور افزایش تولید نفت تا مرز ۶ تا ۸ میلیون بشکه و ایران هم به دلیل تحریم نفت، هر دو از قیمت‌های بالای ۱۰۰ دلار طلای سیاه در بازار جهانی حمایت می‌کنند.

در طرف مقابل عربستان و دیگر کشورهای عربی منطقه خلیج فارس سعی دارند که قیمت نفت را در سطح متوسط حفظ کنند و بدین ترتیب کشورهای صنعتی خریدار نفت را از خود راضی نگاه دارند، از این رو عراق رفته رفته از عربستان فاصله گرفته و در داخل چارچوب اوپک به ایران نزدیک تر شده که این تغییر رویه به افزایش قیمت نفت و هر چه سیاسی تر شدن روند تصمیم گیری‌ها در اوپک منجر شده است.

تمامی این تغییر و تحولات منجر به شکل‌گیری یک اتحاد نفتی بین ایران و عراق در بازار جهانی و حتی اوپک شده است و از این رو با توجه به خروج نامزد عربستان و واگذاری ریاست تحقیقات اوپک به سعودی‌ها، ایران و عراق را باید به عنوان فینالیست‌های این انتخابات تاثیرگذار معرفی کرد.

در حال حاضر غلامحسین نوذری نامزد پیشنهادی ایران برای دبیرکلی اوپک بوده که دارای سابقه بیش از ۱۲ سال مدیریت کلان و در رده های بالا در شرکت ملی نفت و وزارت نفت ایران است در دوران وزارتش تعامل و همگرایی تکرار نشدنی در بین اعضای اوپک ایجاد کرد.

منبع: خبرگزاری مهر
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 1 = 1