۱۵:۴۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۱۳

مخالفت «نجفی» با طرح نمایندگان مجلس

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مخالفت با طرح نمایندگان مجلس مبنی بر تبدیل این سازمان به وزارتخانه، گفت: طرح مذکور،سازمان را ضعیف کرده و در شرایط فعلی قابل دفاع و به نفع سازمان نیست.

خبرگزاری فارس: مخالفت «نجفی» با طرح تبدیل «سازمان میراث فرهنگی» به «وزارتخانه»

«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

محمدعلی نجفی در نخستین نشست مدیران کل استان ها که در مجموعه فرهنگی- تاریخی سعدآباد برگزار شد، اظهار داشت: این نشست به منظور تبیین وضع موجود و یافتن راه حل مناسب برای مسایل پیش رو است تا موضوعات در سطح وسیع تر در دولت و مجلس شورای اسلامی مطرح و توجهات را به این سمت جلب کنیم.

وی با تاکید بر اثرات نامطلوب انتقال بخش هایی از سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به اصفهان وشیراز طی سال های گذشته افزود: این اقدام،کار ناپخته و نادرستی بود که لطمه های زیادی را به سازمان وارد کرد که باید راه های جبران این آسیب ها را جستجو و مانع از اتخاذ این گونه تصمیمات در آینده شویم.

نجفی با یادآوری شرایط نابسامان حاکم بر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، گفت: نباید نگران بود، ممکن است در ماه های اول محدودیت ها و فشارهایی متوجه سازمان باشد اما روشن است که با اتکا به روحیه عمومی در مردم و دولت به انجام کارهای فرهنگی، همچنین با اتکا به نیروهای سازمان می توان در طول زمان بر مشکلات غلبه کرد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درباره فعالیت های سه گانه این سازمان، تاکید کرد: باید کاری کنیم که این ۳ حوزه بدون چالش و به صورت منسجم پیش بروند.

وی گفت: یکی از مسائل پیش روی ما این است که چگونه این ۳ حوزه را به یکدیگر پیوند زده و هویت فرهنگی واحد به سازمان بدهیم.

معاون رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر نقش آموزش و پژوهش در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: متاسفانه در حوزه آموزش و پژوهش در سازمان دچار خمودگی هستیم و از امکانات موجود در این خصوص استفاده نشده است.

نجفی با بیان اینکه آموزش و پژوهش به تدریج در سازمان فعال خواهدشد، گفت:سازمان در مجموع یک دانشگاه است و ما باید نگاه دیگران را به این سمت که سازمان نهادی علمی و دانشگاهی است تغییر دهیم.

وی گفت: آموزش و پژوهش باید با فعالیت های سازمان عجین شود زیرا آموزش از آن جهت که ماموریت های سازمان در هر حوزه بهتر انجام شود حایز اهمیت است، پژوهش ها نیز باید از دو جهت به سازمان وصل شود، نخست اینکه آنچه پروژه های پژوهشی را تشکیل می دهد مسایل روز سازمان باشد، از سوی دیگر پژوهش ها با بدنه سازمان و به عبارتی افراد و کارشناسان پیوند جدا ناشدنی داشته باشد، یعنی هر کارشناس ما یک پژوهشگر و هر پژوهشگر یک کارشناس باشد.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان اینکه حق سازمان در سالهای اخیر داده نشده است، تاکید کرد: نباید در گرفتن حق سازمان به گونه ای عمل کنیم که به عنوان ترمز برای توسعه تلقی شویم بلکه باید خودمان همراه با توسعه پایدار حرکت کنیم.

نجفی افزود: باید فراکسیون گردشگری مجلس را همراه و در آنها برای فعالیت های موثر در حوزه میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ایجاد انگیزه کرد.

معاون رئیس جمهور، ایجاد یک عقبه اجتماعی برای مجموعه فعالیت های سازمان را از مسایل مهم دیگر برشمرد و افزود: هیچ چیز در جامعه با وسعت کار سازمانی نمی تواند موفق باشد مگر اینکه پشتوانه عمیق اجتماعی داشته باشد و ما باید فرهنگ این موضوع را ایجاد کنیم.

وی وجود نهادهای اجتماعی، سازمان های مردم نهاد میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری و همچنین شوراهای استانی را ظرفیت خوبی برای معرفی فعالیت های سازمان برشمرد و گفت: در شرایط فعلی و با توجه به شروع کار دولت جدید استانداران جدیدی منصوب خواهند شد و ما می توانیم از این فرصت برای معرفی فعالیتهای سازمان و توجیه استانداران جدید نسبت به اهمیت کار خود و تبدیل آنها به هواداران سازمان و دوستداران میراث فرهنگی استفاده کنیم.

نجفی همچنین از انجام مطالعه و تهیه مقدمات برای فعال شدن شورای عالی سازمان خبر داد.

وی هم چنین با اشاره به لزوم تقویت ارتباط با دیگر دستگاه های دولتی گفت: یکی از مهمترین دستگاه هایی که برای ما اهمیت دارد آموزش و پرورش و آموزش عالی است و باید از ظرفیت معلمان و دانش آموزان برای توسعه و پیشبرد ماموریت های سه گانه سازمان بهره برد و به عنوان مثال می توان بر اساس یک برنامه ریزی مناسب دانش آموزان را با صنایع دستی آشنا کرد.

وی ادامه داد: در این راستا طی مذاکراتی با مسئولان دانشگاه آزاد احتمال دارد نخستین بازارچه صنایع دستی را در این دانشگاه راه اندازی کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در ادامه از مدیران کل استان ها خواست تا گزارش های خود در خصوص احکام دیوان عدالت اداری مبنی بر خروج برخی آثار از فهرست ثبت را ارایه کنند تا در جلسه ای با رئیس دیوان عدالت اداری نسبت به آثار سوء این اقدام توضیحات لازم و کارشناسی ارائه شود.

معاون رئیس جمهور با یادآوری شروع هفته گردشگری از ۵ مهر ماه گفت: استان‌ها باید از هم اکنون تمهیدات لازم برای برنامه های این هفته را تدارک ببینند و در تعامل با ستاد هفته گردشگری که در سازمان تشکیل شده است برای ترویج موضوع گردشگری اقدام کنند.

نجفی با اشاره به سفرهای هفته های پایانی تابستان تاکید کرد: استان ها باید نظارت بیشتری داشته باشند و در صورت امکان تسهیلات بیشتری برای مسافران فراهم کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، در پایان با ابراز مخالفت در خصوص طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه گفت: معتقدم هر گونه تغییر در تشکیلات سازمان باعث می شود کار سازمان یک سال به تاخیربیافتد.

وی گفت:نباید وارد مباحث تشکیلاتی شویم و طی ۴ سال پیش رو باید تلاش کنیم که ۳ حوزه کاری سازمان را به یکدیگر مرتبط کنیم و هم افزایی مورد نظر طراحان ادغام را در چارچوب خود قرار دهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، افزود: تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه، این سازمان را ضعیف کرده، بر این اساس طرح مذکور در شرایط فعلی قابل دفاع وبه نفع سازمان نیست.

نخستین نشست مدیران کل استان های سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور، با هدف ارائه گزارش از آخرین وضعیت استان ها و تشریح و تبیین مهمترین برنامه های سازمان میراث فرهنگی کشور در استان های گوناگون و با حضور ۳۱ مدیر کل از استان های مختلف کشور برگزار شد.

منبع: خبرگزاری فارس
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

32 + = 42