۱۵:۳۷ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۳

توافق اوباما، پوتین و روحانی درباره سوریه

پایگاه خبری صهیونیستی دبکا مدعی شده است که سران کشورهای آمریکا و روسیه و ایران درباره ادعاهای واشنگتن مبنی بر استفاده از سلاح‌های شیمیایی از سوی نظام سوریه به توافقاتی رسیده‌اند

اوباما  پوتین روسیه آمریکامبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

پایگاه خبری «دبکا فایل» که گفته می‌شود، به منابع اطلاعاتی و امنیتی صهیونیستی نزدیک است، مدعی شد، سران سه کشور آمریکا، روسیه و ایران ماه گذشته به صورت محرمانه به توافقاتی درباره ادعاهای واشنگتن در خصوص استفاده نظام سوریه از سلاح شیمیایی رسیدند.

دبکا در ادامه ادعاهای خود نوشت که مهمترین نکات مورد توافق بین باراک اوباما و ولادیمیر پوتین و بشار اسد موارد زیر را در بر می‌گیرد:

- اسد از زرادخانه شیمیایی خود چشم پوشی کند. این موضوع تولید سلاح‌های شیمیایی را نیز در برمی‌گیرد. پس از آن دمشق فهرست تاسیسات و مراکز شیمیایی خود را در اختیار مسکو قرار می‌دهد تا آنها را منهدم کند.

همچنین سوریه معاهده منع انتشار و استفاده از سلاح‌های شیمیایی را امضا کرده و به سازمان مربوطه اجازه می‌دهد، بر کار هیئت روسی نظارت داشته باشد.

دبکا در خصوص اجرای این بند تاکید می‌کند که موانع و چالش‌های بی‌شماری وجود دارد.

- متعهد شدن آمریکا به توقف کمک‌ نظامی به گروه‌های مسلح. در این چارچوب گفته شده که پوتین به تهران وعده داده که از تمام توان خود جهت تحت فشار گذاشتن اوباما برای توقف کمک‌های نظامی خود به گروه‌های مسلح در سوریه استفاده کند.

همچنین در این چارچوب مربیان نظامی ارتش آمریکا آموزش گروه‌ها و عناصر مسلح در کشورهای همجوار سوریه و به ویژه در پایگاه‌های نظامی که در ترکیه و اردن زیر نظر سازمان سیا اداره می‌شود، را نیز باید متوقف کنند.

این طرح از آمریکا می‌خواهد، کمک مالی و نظامی به گروه‌های مسلح را تنها به حامیان آنها در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به ویژه عربستان سعودی و قطر محدود کند.

دبکا اظهار می‌کند که رئیس جمهوری روسیه در این خصوص موفق شده، موافقت همتای آمریکایی خود را در قطع کمک‌هایش به گروه‌های مسلح به دست آورد، تا زمینه دستیابی توافقات بیشتر با روسیه و ایران درباره بحران سوریه فراهم شود.

- روسیه متعهد به نوسازی و بازنگری در ذخایر تسلیحاتی نظام دمشق شود. این بند زمانی به اجرا در می‌آید که مسکو مطمئن شود، واشنگتن حمایت نظامی از گروه‌های مسلح در سوریه را متوقف کرده و پوتین در این خصوص به اوباما ابلاغ کرده که نواقص و کاستی‌های ارتش سوریه پس از از دست دادن سلاح‌های شیمیایی سوریه را جبران می‌کند.

دبکا می‌نویسد: این موضوع اعتراض اوباما را به دنبال داشته، اما در عمل نتوانسته کاری از پیش ببرد و کمک‌های روسیه به دمشق را متوقف کند.

- مسکو با هر قطعنامه‌ای که سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان درصدد تصویب و صدور آن علیه سوریه باشند، مخالفت خواهد کرد و این موضوعی است که پوتین آن را به روحانی تعهد داده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

69 + = 74