۰۷:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۲۵ استعلام قوه‌قضاییه از هیات نظارت بر رفتار نمایندگان درباره یک نمایند

پرونده رسایی در یک‌قدمی قوه‌قضاییه

حمید رسایی علاوه بر این حاشیه‌ها، در موعد رای‌اعتماد به کابینه حرف‌هایی زد که ساعاتی بعد از سوی مسوولان تکذیب شد؛ سخنانی درباره وزارت اطلاعات بر زبان آورد و ساعاتی بعد، هیات‌رییسه مجلس جوابیه‌ دری‌نجف‌آبادی خطاب به گفته‌های رسایی را در صحن علنی قرائت کرد.

rasaeiمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): این نخستین‌بار نیست که نام «حمید رسایی» به قوه‌قضاییه می‌رسد، همین چند وقت پیش بود که پرونده قطور حادثه ۲۲ بهمن قم و حمله به سخنرانی رییس مجلس با نام او راهی قوه‌قضاییه شد. حالا پرونده پیشین او روی میز آمده و ماجرای نطق آتشینش علیه خانواده هاشمی برایش دردسرساز شده است؛ همان نطق پیش‌ازدستوری که ۹ دی سال ۹۱ در صحن علنی مجلس سر داد و مهدی هاشمی را «ام‌الفساد» خواند: «متاسفانه آقازاده مفسد همواره از مصونیت آهنین برخوردار بوده». او در نطق آتشین خود از قوه‌قضاییه انتقاد کرده بود که چرا «مهدی هاشمی» با قید وثیقه آزاد است. مهدی هاشمی هم به‌خاطر این توهین، از او به دادگاه ویژه روحانیت شکایت کرد و حالا قوه‌قضاییه درباره همان موضوع از مجلس استعلام کرده.

«غلامرضا اسداللهی» عضو هیات نظارت مجلس بر رفتار نمایندگان به «شرق» می‌گوید: «فیلم روز نطق پیش‌ازدستور رسایی باید بازبینی و بازشنوی شود و تک‌تک اعضای این هیات درباره خلاف‌قانون‌بودن یا نبودن سخنان رسایی قضاوت کنند.»
پیش از این سیدحمیدرضا طباطبایی، عضو کمیسیون حقوقی مجلس با اشاره به اظهارات حمید رسایی و نوع ادبیات به‌کارگرفته‌شده نسبت به هاشمی‌رفسنجانی گفته بود: «اگر توهین و افترا در صحبت‌های نماینده موردنظر احراز شود، جنبه قانونی داشته و باید مورد تعقیب قرار گیرد. حیثیت و آبروی اشخاص یکی از ارزش‌های اخلاقی انسان است.  مجازات توهین نیاز به شکایت ذی‌نفع داشته و اگر دادستانی وقوع این جرم را عمومی تشخیص دهد، به عنوان مدعی‌العموم از شخصی که مرتکب جرم افترا و توهین‌شده، شکایت می‌کند.»
هیات نظارت بر رفتار نمایندگان از هفت عضو تشکیل شده و علاوه بر اسداللهی، محمدحسن ابوترابی‌فرد، عزیز اکبریان، عوض حیدرپور، روح‌الله حسینیان، موسی غضنفرآبادی و سیدمحمدحسین میرمحمدی در این هیات عضو هستند.
پیگیری‌های «شرق» نشان از آن دارد که برخی از اعضای این کمیته رفتار حمید رسایی را خلاف قانون می‌دانند، آنها تا موعد نهایی اعلام نظر، بنا را بر سکوت گذاشته‌اند و نمی‌خواهند موضوع وارد جوسازی‏های معمول شود اما تاکید دارند که نماینده به‌صرف نماینده بودن نمی‌تواند پشت تریبون هرچه دلش خواست بگوید و بعدتر هم از مصونیت پارلمانی بهره‌مند شود، مجلس برای نمایندگانی که خلاف‌واقع سخن می‌گویند، مصونیتی قایل نیست.
نمایندگان عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان به‌محض بازگشایی مجلس در این زمینه تصمیم‌گیری کرده و دیدگاه نهایی خود را به قوه‌قضاییه می‌فرستند.
افشای اسناد محرمانه، خطای دیگر حمید رسایی
اما این‌بار خطر احضار به دادگاه در کمین حمید رسایی است. او حالا پرونده پروپیمانی در چنته دارد. نامش در برانگیختن برخی افراد برای حمله به سخنرانی علی لاریجانی به قوه‌قضاییه رفته و از سوی دیگر انتشار گزارش محرمانه همین ماجرا در هفته‌نامه ۹دی با شکایت نمایندگان مجلس همراه بوده است.
منصور حقیقت‌پور در همین زمینه به «شرق» می‌گوید: «گزارش قم، گزارشی محرمانه بوده و انتشار آن در هفته‌نامه ۹ دی پیش از قرائت در صحن علنی، کاری غیرقانونی بوده و بر اساس آیین‌نامه داخلی و نشر اخبار محرمانه پیش از انتشار باید با متخلفان برخورد شود.»
سخنان حقیقت‌پور به انتشار گزارش محرمانه قم در هفته‌نامه ۹ دی بازمی‌گردد، هفته‌نامه‌ای که ۵۰۰ نسخه از آن هر هفته به‌طور رایگان در اختیار نمایندگان قرار گرفته و برخی نمایندگان هم به گوشه و کنایه به منابع تامین مالی این هفته‌نامه اشاره کرده‌اند. حمیدرسایی یک روز پیش از قرائت گزارش در صحن علنی در اقدامی که برخی نمایندگان آن را «فرار‌ رو‌به جلو» توصیف کردند گزارش را بی‌کم‌وکاست در هفته‌نامه‌اش منتشر کرد، حتی اسامی را، البته به اختصار. اما گزارش صحن علنی هیچ اشاره‌ای به اسامی نداشت، حتی به اشاره‌ای کوتاه. اما همان‌روز نمایندگان در لابی مجلس از این اقدام رسایی گله کردند و قرار بر این شد که به رفتار او رسیدگی شود، موضوعی که حالا در تعطیلات تابستانی و تعمیراتی بهارستان به فراموشی سپرده شده است. حقیقت‌پور پیشتر درباره نقش رسایی در حادثه قم گفته بود: «برخی اعضای این گروه همچون آقای رسایی، آقای روانبخش و آقای کریمی‌قدوسی در بروز این حادثه دخیل بوده و با انجام صحبت‌های دروغ و خلاف‌واقع، به ایجاد هیجان کاذب در بین مردم و ایجاد جو نامناسب در روز حادثه، در شهر قم کمک کردند. این افراد در بروز این حادثه مسوول هستند و باید به افکارعمومی پاسخ دهند.»
حمید رسایی علاوه بر این حاشیه‌ها، در موعد رای‌اعتماد به کابینه حرف‌هایی زد که ساعاتی بعد از سوی مسوولان تکذیب شد؛ سخنانی درباره وزارت اطلاعات بر زبان آورد و ساعاتی بعد، هیات‌رییسه مجلس جوابیه‌ دری‌نجف‌آبادی خطاب به گفته‌های رسایی را در صحن علنی قرائت کرد.
نیش گفته‌های رسایی تنها به خانواده آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی نرسیده، در مجلس نهم و به‌ویژه در ماجرای رسیدگی به حادثه ۲۲ بهمن قم، حمید رسایی بارها با نمایندگان وارد درگیری لفظی شد، از بگومگو با سخنگوی کمیسیون امنیت ملی گرفته تا نیش و کنایه به رییس مجلس. حالا در کنار این‌همه حرف‏ها، حکم مراجع قضایی هردم به حمید رسایی نزدیک‏تر می‌شود، رسایی از جمله معدود نماینده‌های مجلس است که نامش دوبار به قوه‌قضاییه رسیده و شاید ورود نمایندگان به ماجرای انتشار اخبار محرمانه در هفته‌نامه ۹دی، سومین بزنگاه حقوقی را علیه او شکل دهد.

منبع: روزنامه شرق

:::

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 5 = 3