۱۳:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۰/۷

دستور امام(ره) برای برخورد با قضات متخلف

مسئله، مسئله‌ای مهم است و مسئله، مسئله آبروی اسلام است. آبروی جمهوری اسلامی است و مسئله شوخی نیست که یک کسی در یک شهری آن همه جنایات می‌کند، آن وقت یک کس دیگری برای خاطر او کمک کند به او، معینِ ظَلمه باشد. نباید این کارها بشود. خودشان دست بردارند از این کارها، والّا مورد تأدیب واقع خواهند شد....

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): سی و یک سال قبل در چنین روزی (۷ دی ۱۳۶۱ / ۱۲ ربیع الاول ۱۴۰۳)، امام خمینی(ره) در سخنرانی درباره ضرورت برخورد قانونی با قضات متخلف نکاتی فرمودند که بازخوانی آن در شرایط امروز که پرونده برخی قضات متهم در مفاسد قضایی و اقتصادی مفتوح است، بیش از پیش لازم می‌نماید.

در این سخنرانی که در دیدار با اعضای ستاد پیگیری فرمان امام، سید عبدالکریم موسوی اردبیلی، (رئیس دیوانعالی کشور) – میرحسین موسوی (نخست وزیر) – آیت الله امامی کاشانی (رئیس دیوان عدالت اداری) – آیت الله محقق داماد (رئیس سازمان بازرسی کل کشور) و آقای آقازاده (وزیر مشاور در امور اجرایی) ایراد شد، امام فرمودند:

«از حالا به بعد اصلاً سکوت معنا ندارد. باید آقایان به‌طور جدی محکمه‌ای تشکیل بدهند برای رسیدگی به امر متخلفین، قضات متخلف و کسان دیگری که در هر جا هستند و متخلف‌اند و متخلفین را بعد از اینکه معلوم شد که این آدم تخلف کرده و خلاف کرده است، باید آنهایی که مسئول هستند فوراً و غایت الامر در ظرف سه روز به جای آنها کسی را بگذارند.»

متن کامل این سخنرانی را که در جلد ۱۷ صحیفه امام (صفحات ۱۹۵ تا ۱۹۷) آمده، می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

من باید به آقایان عرض کنم که شما در این کاری که دارید انجام می‌دهید که رسیدگی به امر متخلفین است، چه در سطح دادستانها و قضات و اینها و چه در سطح ادارات و وزارتخانه‌ها و اینها، یک امری است که الزام شرعی الآن دارد و با کمال جدیت و قاطعیت این باید عمل بشود. و ما نمی‌توانیم ببینیم که یک کشوری ادعای این بکند که ما جمهوری اسلامی هستیم و قاضی که آن قدر در شرع [به‌] او اهتمام شده است، آن وقت قاضی، یک شهر را به آتش بکشد و سکوت بکنیم. یا فرض کنید یک دادستانی در یک جایی کارهای خلاف شرع بیّن کرده است، باز هم باید ما بنشینیم و سکوت بکنیم. از حالا به بعد اصلاً سکوت معنا ندارد. باید آقایان به‌طور جدی محکمه‌ای تشکیل بدهند برای رسیدگی به امر متخلفین، قضات متخلف و کسان دیگری که در هر جا هستند و متخلف‌اند و متخلفین را بعد از اینکه معلوم شد که این آدم تخلف کرده و خلاف کرده است، باید آنهایی که مسئول هستند فوراً و غایت الامر در ظرف سه روز به جای آنها کسی را بگذارند. و اگر آنها هم مسامحه‌ای در این امر کردند بی‌عذر، بخواهند این کار را نکنند، خود شما خود آقایانی که، این هیأتی که برای این رسیدگی است و مجاز هستند که تعیین کنند، مستقلاً خودشان تعیین کنند و مسامحه در هیچ امری ابداً نباید بشود. چنانچه‌ از آن طرف هم باید با کمال توجه به اطراف قضیه که کسی یک وقت خدای نخواسته مظلوم واقع نشود. لکن ما باید این بارِ ظلم را که الآن در سر تا سر کشور گاهی می‌شود به اشخاص، این بار را دیگر باید سبک کنیم و از بین ببریم و من الآن اعلام می‌کنم چنانچه اشخاص به واسطه اغراض فاسده بخواهند جوسازی کنند و بخواهند تلفن از این طرف و آن طرف بکنند و این مطلب معلوم بشود [که‌] خود آنها بر خلاف موازین شرعی و مقابل اسلام می‌خواهند کار بکنند، و من به ملت اعلام می‌کنم که هرکس که این کار را کرد، با او معامله فسق بکنند. و در هیچ جایی از جاهایی که یک آدم عادل باید باشد، او را نپذیرند و اطلاع بدهند تا آنها تأدیب بشوند یک کاری که اسلام می‌خواهد بکند، یک کاری که می‌خواهد ظلم را از مردم بردارند، آن وقت یک کسی بگوید که ما جوسازی می‌کنیم، یک کسی بگوید که ما این کار را نمی‌کنیم؛ نباید بشود. این معنایش این است که کار اسلام نباید بشود و این اقلّش این است که اعلا مرتبه فسق است و باید تعزیر بشود و بالاترش این است که ممکن است یک وقت چیزهای دیگر بشود. و کسی حق ندارد در سر تا سر کشور، هیچ قاضی شرعی حق ندارد که بدون جهت استعفا کند و بخواهد جوسازی کند. اگر جوسازی کند، معلوم می‌شود که خودش زیر سؤال است و باید خودش احضار بشود. و اگر واقعاً خودش را لایق نمی‌داند، باید اعتراف کند که من لایق نیستم و نمی‌خواهم [قضاوت‌] بکنم. و بعد از اینکه او راکنار گذاشتند، بلا فاصله بعد از حداکثر سه روز، به جای او باید قاضی و دادستان و این‌طور چیزها تعیین بشود.

در هر صورت، شما کاری را که دارید انجام می‌دهید، این هیأتی که برای این مسئله درست شده است و کاری می‌خواهند انجام بدهند، بر آنها مسامحه جایز نیست؛ همان طوری که زیاده روی هم ان شاء الله، نمی‌کنند و آن هم جایز نیست. هر دو طرف قضیه است و مسئله، مسئله مسامحه و شوخی نیست. اگر یک جایی مسامحه ما از کسی دیدیم، ما از او بازخواست خواهیم کرد. و اگر یک مقامی، هرکس باشد، بخواهد جوسازی بکند، بخواهد تخلف از این مسائل بکند، این تخلف از احکام اسلام است. و اگر مقامی است که حیثیت عدالت در او معتبر است، خودش منعزل است – فی نفسه. و اگر این در آن‌ مقام هم حیثیت عدالت معتبر نیست، باید دستگاهها و دست اندرکارها او را کنار بگذارند و اگر نگذاشتند، این هیأت باز مجازند که آنها را به جای آنها قرار بدهند. در هر صورت، مسئله، مسئله‌ای مهم است و مسئله، مسئله آبروی اسلام است. آبروی جمهوری اسلامی است و مسئله شوخی نیست که یک کسی در یک شهری آن همه جنایات می‌کند، آن وقت یک کس دیگری برای خاطر او کمک کند به او، معینِ ظَلمه باشد. نباید این کارها بشود. خودشان دست بردارند از این کارها، والّا مورد تأدیب واقع خواهند شد، من دعا می‌کنم که موفقیت برای شما حاصل بشود و کارها را با جدیت، هیأتهای محل وثوق قرار بدهید و دادگاهی که مورد توجه است و دادگاه صحیح است، تشکیل بدهید یا دادگاه‌هایی در اطراف تشکیل بدهید که این مسائل را حل بکنند و رسیدگی بکنند. و بعد از اینکه یک کسی شاکی دارد، او را بخواهند – هرکس می‌خواهد باشد – اگر شکایتی دارد و دیدند یک شکایتی است روی اساس صحیح، باید او را بخواهند و محاکمه کنند. چنانچه بی‌گناه بودند، خوب، بروند سراغ کارشان و اگر بی‌گناه نبودند، آن وقت باید به مجازات خودشان به حسب موازین شرعی، از تعزیر و از حد و از قصاص و از اینها [برسند؛] چون بعضی از اینها قصاص دارند، باید مردم قصاص کنند از آنها و بعضی از اینها تعزیر شرعی – اکثر اینها تعزیر شرعی دارد – و باید تعزیر بشوند این اشخاصی که مرتکب شدند و ابداً تخلف از این امر نخواهد شد. هرکس هر جوسازی بکند به ضرر خودش است و او را در بین مردم، ما اعلام می‌کنیم. اگر کسی بخواهد یک جوسازی بکند که اسلام کار خودش را عمل نکند، این بدتر از آن کاری است که منافقین دارند می‌کنند؛ برای اینکه آنها جوسازی اسلامی نمی‌کنند، شما می‌خواهید جوسازی بر خلاف قوانین اسلام بکنید و شما هم جزء آنها واقع می‌شوید.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

:::::

۱ دیدگاه

  1. محسن :

    با سلام قدیمی ها می گویند کار از ریشه خراب است حتی می گویند پول . پارتی . زور نشانه ضعف قانون است ولی قانون خراب نیست قضات خائن خراب هستند و انهای که انها را یاری میکنند قدیمی ها می گویند کدخدا را ببین و ده را بچاپ .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

69 - = 66