۱۴:۳۱ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۲

وحدت؛ سرلوحه دعوت انبیاست

همه آقایان می‌دانید که همه گرفتاری مسلمین از این اختلافاتی است که بینشان هست و این اختلافات موجب این شده است که هر طایفه‌ای با طایفه دیگر مقابل باشد و اسلام در مقابل این مطلب ایستاده است و دعوت به وحدت کلمه می‌کند و دعوت به اسلام، که سلم است در مقابل حق.... آن وقت مبارک است که همه مسلمین به تکلیف اسلامی خودشان عمل کنند و همه سران قوم، علمای اعلام بلاد و متفکرین بلاد برای تحقق دادن به آمال اسلامی جدیت کنند و فداکاری کنند؛ قلمها در خدمت اسلام باشد و زبانها در خدمت اسلام باشد و قدمها...

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): ۳۲ سال پیش در چنین روزی (زمان: ۲۲ دی ۱۳۶۰ / ۱۶ ربیع الاول ۱۴۰۲) امام خمینی در یک سخنرانی در جماران که به مناسبت هفته وحدت و  در جمع گروهی از میهمانان بزرگداشت هفته وحدت از کشورهای عربی ایراد شد، وحدت را سرلوحه دعوت انبیا دانستند.

متن کامل این سخنرانی را که در جلد ۱۵ صحیفه امام خمینی (صفحات ۴۸۹ تا ۴۹۰) آمده، در ادامه می‌خوانید:

 [** نخست یکی از میهمانان عرب زبان صحبت کردند و امام فرمودند:**]

بسم الله الرحمن الرحیم

این از برکات اسلام است که ما را جمع کرده است و من امیدوارم که ما قدر این نعمت را، نعمت اسلام را بدانیم و خدمت کنیم به نوع بشر و خصوصاً، مستضعفین بشر و بالاخص مسلمین. و من از خدای تبارک و تعالی می‌خواهم که این هفته وحدتی که در ایران تحقق پیدا کرد، این، به سالهای وحدت، قرنهای وحدت برسد و در سایه وحدت که سرلوحه دعوت انبیاست ما برسیم و گرفتاری ما همه رفع بشود.

و همه آقایان می‌دانید که همه گرفتاری مسلمین از این اختلافاتی است که بینشان هست و این اختلافات موجب این شده است که هر طایفه‌ای با طایفه دیگر مقابل باشد و اسلام در مقابل این مطلب ایستاده است و دعوت به وحدت کلمه می‌کند و دعوت به اسلام، که سلم است در مقابل حق.

و من از خدای تبارک و تعالی می‌خواهم که این عید سعید را بر همه مسلمین مبارک کند و آن وقت مبارک است که همه مسلمین به تکلیف اسلامی خودشان عمل کنند و همه سران قوم، علمای اعلام بلاد و متفکرین بلاد برای تحقق دادن به آمال اسلامی جدیت کنند و فداکاری کنند؛ قلمها در خدمت اسلام باشد و زبانها در خدمت اسلام باشد و قدمها در خدمت اسلام باشد تا اینکه ان شاء الله، آن چیزی که خدای تبارک و تعالی از علما خواسته است آن تحقق پیدا بکند.

و من این روز مبارک را بر همه مسلمین و خصوصاً شما آقایان تبریک عرض می‌کنم و ان شاء الله آن روز مبارک است که دور هم در مسجد اقصی‌ باشیم و آنجا نماز بخوانیم.

[** یکی از میهمانان عرب زبان صحبت کردند. سپس امام فرمودند:**]

ان شاء الله که موفق باشید. و همه ما برای اسلام هستیم و هرچه داریم از اسلام است و همه برادر هستیم و باید با حقوق برادری با هم رفتار کنیم و همه ما مجاهد باشیم در راه اسلام، هرکس به هر توانی که دارد تا ان شاء الله مشکلات مسلمین در همه بلاد، در عراق، در سوریه، در لبنان، در فلسطین و سایر جاها ان شاء الله، حل بشود با کوشش آقایان و علما و متفکرین ان شاء الله.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 :::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

24 + = 33