۲۰:۱۷ - ۱۳۹۲/۱۰/۲۵ رییس مرکز اسلام شناسی دانشگاه دولتی داغستان:

جهان اسلام روند رفع اختلافات با یکدیگر را مدیون امام خمینی است

پروفسور ˈمحمد نوری عثمانفˈ رییس مرکز اسلام شناسی دانشگاه دولتی جمهوری خودمختار ˈداغستانˈ در روسیه با اشاره به نیاز مبرم مسامانان به وحدت برای عبور از گرفتاری های جاری جهان اسلام گفت: کشورهای اسلامی در مسیر وحدت و رفع اختلافات از جمهوری اسلامی ایران الگو بگیرند.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): محمد نوری عثمانفˈ رییس مرکز اسلام شناسی دانشگاه دولتی جمهوری خودمختار ˈداغستانˈ در روسیه با اشاره به نیاز مبرم مسامانان به وحدت برای عبور از گرفتاری‌های جاری جهان اسلام گفت: کشورهای اسلامی در مسیر وحدت و رفع اختلافات از جمهوری اسلامی ایران الگو بگیرند.

عثمانف روز چهارشنبه در مصاحبه با  ایرنا گفت: ایران اسلامی برای اتحاد جهان اسلام و رفع اختلافات میان کشورهای اسلامی و همبستگی مسلمانان تلاش می کند.

وی اضافه کرد: تمام تلاش های جمهوری اسلامی برای عزت و کرامت مسلمانان و ارتقای جایگاه آنها در جهان متمرکز شده است.
کارشناس مسلمان روسیه که تاکنون تالیفات زیادی در زمینه علوم اسلامی داشته است، اظهار داشت: ایران برای تقویت دوستی و اخوت اسلامی میان تمام مسلمانان اعم از شیعه و سنی تلاش می کند و اقدامات این کشور در این عرصه خوشایند برخی کشورها به ویژه کشورهای غربی نیست.
عثمانف گفت: برخی کشورهای غربی به ویژه آمریکا برای ایجاد تفرقه میان مسلمانان جهان و تشدید اختلافات و دامن زدن به آنها برای برپایی مناقشه و بحران تلاش می کند و در این زمینه برنامه ریزی های گسترده ای صورت گرفته است و بعضی از کشورهای منطقه خاورمیانه هم در این مساله به کشورهای غربی کمک می کنند.
وی به عنوان نمونه از توطئه غربی-عربی و ضربه های سنگین تروریسم بین المللی به سوریه اشاره کرد و اظهار داشت: این توطئه بین المللی صدها میلیارد دلار به سوریه خسارت وارد کرده و یکی از کشورهای مهم منطقه خاورمیانه و جهان اسلام را به آتش و خون کشیده است.
کارشناس مسلمان روس گفت: سوریه کانون مقاومت در برابر توسعه طلبی های اسراییل بود و در واقع برای ضربه زدن به ملت فلسطین به این کشور عربی حمله شده است.
عثمانف با انتقاد از برخی کشورهای عربی حامی تروریست ها در سوریه افزود: متاسفانه برخی کشورهای مسلمان منطقه بجای اتکا به ملت خود برای تقویت دولت و اجرای سیاست های ملی به جلب حمایت قدرت های بزرگ چشم دوخته اند و چنین سیاستی نمی تواند پاسخگوی منافع مسلمانان باشد و در واقع اتخاذ چنین رویکرد ضداسلامی، این رژیم ها را از ملت های خود دور می کند.
کارشناس مسلمان روس اضافه کرد: برخی کشورهای عربی و اسلامی از گروه های تروریستی حمایت می کنند و چنین رویکردی که با تایید غرب انجام می گیرد، در وهله نخست به وحدت مسلمانان ضربه می زند.
وی عملکرد اتحادیه عرب در مساله سوریه را هم که به جای همبستگی اسلامی سیاست فشار بر یک کشور عضو را اجرا می کند به باد انتقاد گرفت و اضافه کرد: اتحادیه عرب به منافع مسلمانان فکر نمی کند و در اتخاذ سیاست های این سازمان رد پای غربی دیده می شود.
رییس مرکز اسلام شناسی داغستان، سیاست های ایران برای مقابله با توطئه های تفرقه افکنانه غرب را تحسین کرد و اظهار داشت: ایران برای رفع اختلافات مسلمانان جهان تلاش می کند و این رویکرد نشات گرفته از قرآن کریم و سفارشات پیامبر اکرم(ص) است که مسلمانان را به وحدت کلمه دعوت می کنند.
عثمانف به عنوان نمونه موفق از اقدامات وحدت آفرین ایران به فعالیت مجمع جهانی تقریب مذاهب اشاره کرد و گفت: این نهاد اسلامی برای ایجاد وحدت در امت جهانی اسلامی ایجاد شده است و فعالیت های آن در این عرصه بسیار مهم هم ثمرات انکارناپذیری برای جهان اسلام داشته است.
وی در این رابطه به نقش تعیین کننده بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد وحدت اسلامی و تقویت آن اشاره کرد و اظهار داشت: امروز در بسیاری از نقاط جهان شاهد حرکت مسلمانان به سوی رفع اختلافات با یکدیگر هستیم و جهان اسلام این روند را مدیون امام خمینی‌ می‌باشد.
کارشناس مسلمان روسیه با بیان این که امام خمینی برای وحدت مسلمانان و آزادی آنها از زیر یوغ استعمارگران تلاش و مجاهدت کرد، افزود: بدون تردید افکار رهبر کبیر انقلاب اسلامی در شکل گیری و هدایت حرکت‌های آزادیخواهی در جهان اسلام و منطقه خاورمیانه نقش اساسی داشت و اگر در سال‌های اخیر کاخ طاغوت های دست نشانده مانند مبارک، بن علی و قذافی یکی پس از دیگری ویران شده، از برکت تلاش‌های امام خمینی بوده است.
عثمانف گفت: رهبر انقلاب اسلامی ایران وحدت اسلامی و رفع اختلافات میان مسلمانان را مساله بسیار مهمی می دانست و به همین دلیل بارها به مناسبت های مختلف مسلمانان کشورهای مختلف اعم از شیعه و سنی و حکومت های کشورهای اسلامی را به وحدت و دوری از تفرقه و چنددستگی دعوت می کرد.
وی ابراز امیدواری کرد مسلمانان جهان در هفته وحدت صفوف خود را منسجم تر کنند و حکومت های اسلامی برای این منظور و نیل به اهداف عالی اسلامی و تحقق آرمانهای مسلمانان تلاش کنند.

منبع: جماران

:::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

43 + = 51