۱۴:۰۶ - ۱۳۹۲/۱۱/۲ گفتگو با حجت الاسلام و المسلمین علی الحکیم:

واژه «انقلابی» در اندیشه امام خمینی با ترور هیچ تناسبی ندارد

واژه انقلابی در اندیشه امام خمینی با بی عقلی، بی فرهنگی، تخریب و ترور هیچ تناسبی ندارد؛ و باید از این افراد سوال کرد که آیا اگر پیامبر اسلام (ص) بودند هم این روش شما را تایید می کردند؟ مسلم است که خیر، منش امام خمینی نیز اینگونه بود و ایشان جوانب زمان و مکان را در تصمیمات لحاظ می کردند و شدیدا با بی عقلی و وحشی گری در اقدامات انقلابی مخالف بودند.

hakimمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): حجت الاسلام و المسلمین علی الحکیم گفت: طرح مسئله وحدت از جانب امام به ما کمک می کند که در یابیم آیا آنانکه به دنبال تفرقه بین مسلمین هستند، مسلمان واقعی و خیرخواه جامعه اسلامی هستند یا خیر؟

علی الحکیم استاد دانشگاه middlesex لندن در حاشیه بیست و هفتمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در مورد تفاوت انقلابی گری از دیدگاه امام با رادیکالیسم گروههای تندرو موجود توضیح داد: دو نوع انقلابی داریم یک گروه آنانکه روش ایشان با قرآن و احکام اسلام سازگاری دارد که قرآن می فرماید ” قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ …” برای خدا قیام کنید سپس بیندیشید، یعنی انقلابی به این معنا که با عقل و برنامه کار می کند و  شئونات اسلامی را رعایت می نماید و فراتر از آن احکام اسلامی گام بر نمی دارد.اما نوع دیگر از اقدام انقلابی مانند آن رفتاری است که در این سالیان اخیر در برخی کشورهای اسلامی روی داد که اساسا روش ایشان با عقل و احکام اسلام همخوانی نداشت. در اصل، واژه انقلابی در اندیشه امام خمینی با بی عقلی، بی فرهنگی، تخریب و ترور هیچ تناسبی ندارد؛ و باید از این افراد سوال کرد که آیا اگر پیامبر اسلام (ص) بودند هم این روش شما را تایید می کردند؟ مسلم است که خیر، منش امام خمینی نیز اینگونه بود و ایشان جوانب زمان و مکان را در تصمیمات لحاظ می کردند و  شدیدا با بی عقلی و وحشی گری در اقدامات انقلابی مخالف بودند.

این محقق دینی در انگلستان افزود: گاه ما در مذهب و یا اصول و قواعد فقهی با یکدیگر اختلافاتی داریم، در این صورت علما می توانند بنشینند و اختلافات را با هم طرح و بحث کنند و این سبب به روز رسانی و پویایی فقه اسلامی می شود، این نه تنها بد نیست بلکه می تواند بسیار اثرات خوبی نیز داشته باشد. اما این مسائل در حوزه تخصصی علمی و اجتهادی است. اما آنجا که کار به ترور و کشتار می رسد این نمی تواند ربطی به اختلاف در احکام و دین داشته باشد. مراجع شیعه به صراحت این ترورها را محکوم کرده اند و علمای اهل سنت نیز با این رفتارهای غیر انسانی مخالفت کرده اند بنابراین ما می فهمیم که این گروهها مجرم و تروریست هستند و بویی از اسلام و قرآن نبرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین علی الحکیم در مورد کارآیی طرح مسئله وحدت از سوی امام در جامع امروز اسلامی توضیح داد: امام صورت مسئله را درست تشخیص دادند، کسانی که به دنبال ایجاد اختلاف در جوامع مسلمین هستند نه شیعه هستند و نه سنی اند، گروههایی که اقدام به ترور مردم عادی و زنان و کودکان بی گناه در خیابان ها و اماکن عمومی می کنند، اساسا نه مسلمانند و نه بویی از انسانیت برده اند. آنها به دنبال منافع گروهی خود هستند. آیا مسلمانان سنی به این جنایت راضی هستند؟ مسلم است که اینطور نیست، هر فقیه مسلمان شیعه و سنی با این اقدامات مخالف است، اساسا این اقدامات ربطی به اختلافات مذهبی ندارد.

منبع: جماران

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

84 - 78 =