۰۷:۲۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۳

عقب نشینی وندی شرمن: از این پس سعی می‌کنیم که در مورد سخنان‌مان با ملاحظه باشیم

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): وندی شرمن دیروز پس از پایان مذاکرات هسته‌یی با ایران در وین در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات با هدف اطمینان‌یابی از آن است که ایران به سلاح هسته‌یی دست پیدا نکند. به گزارش «انتخاب» وی افزود: ما همگی احساس می‌کنیم که پیشرفت‌هایی کردیم. این مقام ارشد امریکایی اضافه کرد: [...]

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): وندی شرمن دیروز پس از پایان مذاکرات هسته‌یی با ایران در وین در جمع خبرنگاران گفت: مذاکرات با هدف اطمینان‌یابی از آن است که ایران به سلاح هسته‌یی دست پیدا نکند. به گزارش «انتخاب» وی افزود: ما همگی احساس می‌کنیم که پیشرفت‌هایی کردیم. این مقام ارشد امریکایی اضافه کرد: مذاکرات سازنده بود و ما شاهد نقاط اشتراک و توافق با طرف مقابل بودیم. وی تصریح کرد: مذاکرات سختی پیش رو داریم اما ما به دنبال حل این مساله در شش ماه هستیم.

این مقام مذاکره کننده امریکایی افزود: تمامی ما خوشحالیم که جو مذاکرات حرفه‌یی و بدون هیچ جدلی بود. وی بیان داشت: ما تاریخ‌هایی را برای نشست‌های بعدی در چهار ماه آینده مشخص کردیم. این مقام امریکایی تاکید کرد: هیچ چیز مورد توافق قرار نمی‌گیرد تا زمانی که در مورد همه‌چیز به توافق برسیم. وی افزود: طرفین مخاطبان داخلی دارند که سخنانی را خطاب به آنها می‌زنند که طرف دیگر دوست ندارد، ما از این پس سعی می‌کنیم که با ملاحظه باشیم.

این مقام ارشد امریکایی افزود: ما به سخنان نتانیاهو احترام می‌گذاریم و این مهم است که آنچه متحدان‌مان می‌گویند را گوش دهیم با این حال همیشه با آنها موافق نخواهیم بود. وی همچنین از سفر خود به اسراییل و سپس به عربستان خبر دادو گفت در این سفرها آنها را در جریان مذاکرات قرار می‌دهم. این مقام امریکایی بیان داشت: ما معتقدیم که «برنامه اقدام مشترک» تمامی نگرانی‌ها را رفع خواهد کرد. رییس هیات مذاکره‌کننده امریکا با ایران از تغییری در روابط دوجانبه ایران و امریکا خبر داد.

به گزارش ایسنا، وندی شرمن در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی با اشاره به اولین دور از مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی گفت: ما انتظار داریم که تحریم‌ها گام گام برداشته شوند. این روند با توافق جامعی که تاکنون به اجرا درآمده است انجام می‌شود، اما هنوز به پایان قضیه نرسیده‌ایم. نیت ما این است؛ زمانی که کاملا اطمینان حاصل پیدا کردیم برنامه هسته‌یی ایران صلح‌آمیز بود و نگرانی‌های جامعه جهانی رفع شد تحریم‌ها را به صورت کامل لغو می‌کنیم. وی در پاسخ به این سوال که چرا شما از زبان‌ تندی استفاده می‌کنید؟ ادامه داد: آن‌چه در ایران گفته می‌شود نیز همان تاثیر را بر کشور ما خواهد داشت. ما برخی از مسائل را مضر و مشکل‌ساز و دشوار می‌دانیم و ممکن است چیزهایی که ما گفتیم ایران آنها را مضر و مشکل‌ساز بخواند. وی افزود: بعضی از این مسائل به خاطر این است که ما نگرش‌های متفاوتی داریم. برخی از اظهارنظرها به طور عمد و برای صدمه زدن برای دیگران گفته نمی‌شود.

رییس هیات مذاکره‌کننده امریکا با ایران همچنین با اشاره به مواضع امریکا در مذاکرات ایران و ۱+۵ افزود: در جریان مذاکرات آنچه را که ما می‌گوییم را به دقت می‌سنجیم و امیدواریم ایران نیز این کار را بکند و مذاکرات به پیش برود. وی در پاسخ به اینکه برخی در ایران معتقدند که مذاکرات نیز یک بازی سیاسی است، گفت: پاسخ ما این است؛ همان‌طور که رییس‌جمهور ما کاملا مشخص کرد، درصدد تغییر حکومت در ایران نیستیم، این مساله به مردم ایران مربوط است و نه دولت امریکا، آنها می‌توانند دولتی را که می‌خواهند انتخاب کنند.

شرمن درباره روابط دوجانبه ایران و‌ امریکا و احتمال گشایش دفتر نمایندگی امریکا در ایران نیز تصریح کرد: من فکر می‌کنم ما در آغاز این روند قرار داریم، در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر سال گذشته محمدجواد ظریف و جان کری وزرای امور خارجه ایران و امریکا دیدار دوجانبه داشتند. این اولین دیدار وزرای خارجه دو کشور بعد از یک دوره طولانی بود. پس از آن پرزیدنت اوباما با پرزیدنت روحانی صحبت کرد و حالا ما بسیاری گفت‌وگوهای دوجانبه داریم که برای اجرایی شدن برنامه اقدام مشترک در هر زمانی که نیاز به مشورت با مقامات ایرانی داشته باشیم این کار را خواهیم کرد. وی تاکید کرد: بله. می‌توانم بگویم که تغییری در روابط ایران و امریکا رخ داده است. اما بیشترین این تغییر بر روی یک موضوع خاص همان مذاکرات مربوط بر سر برنامه هسته‌یی ایران است.

منبع: اعتماد

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

71 + = 81