۱۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۱

بررسی دستمزد سال آینده کارگران با حضور وزرا

دستمزد سال آینده کارگران امسال با حضور دو عضو جدید شورای عالی کار (وزیر اقتصاد و وزیر صنعت) رقم می‌خورد که به نظر می‌رسد فردا نخستین نشست جدی برای تعیین مزد کارگران در سال 1393 با حضور سه وزیر کابینه دولت یازدهم برگزار شود، هرساله با فرا رسیدن بهمن ماه جلسات شورای عالی کار به‌منظور تعیین دستمزد برگزار می‌شود، این در حالی است که امسال هنوز جلسات شورای عالی کار به‌صورت رسمی کار خود را آغاز نکرده است و تنها بررسی دستمزد سال آینده کارگران به برگزاری نشست‌هایی بین کارگران، کارفرمایان بدون حضور وزیر ختم شده است.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): دستمزد سال آینده کارگران امسال با حضور دو عضو جدید شورای عالی کار (وزیر اقتصاد و وزیر صنعت) رقم می‌خورد که به نظر می‌رسد فردا نخستین نشست جدی برای تعیین مزد کارگران در سال ۱۳۹۳ با حضور سه وزیر کابینه دولت یازدهم برگزار شود، هرساله با فرا رسیدن بهمن ماه جلسات شورای عالی کار به‌منظور تعیین دستمزد برگزار می‌شود، این در حالی است که امسال هنوز جلسات شورای عالی کار به‌صورت رسمی کار خود را آغاز نکرده است و تنها بررسی دستمزد سال آینده کارگران به برگزاری نشست‌هایی بین کارگران، کارفرمایان بدون حضور وزیر ختم شده است.

جلسات شورای عالی کار امسال با حضور دو عضو جدید کار خود را آغاز می‌کند، چرا که با موافقت هیات دولت؛ وزیران امور اقتصادی و دارایی و صنعت، معدن و تجارت به‌مدت دو سال به عنوان اعضای شورای عالی کار تعیین شده‌اند. ۳۰بهمن ماه بود که نمایندگان کارگران در جلسه‌یی با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمام موضوعات درباره افزایش دستمزد ۹۳ کارگران را بررسی کردند و به‌خلاف اینکه امسال زمزمه‌های بسیاری برای به‌کارگیری روش‌های مختلف در تعیین دستمزد در رسانه‌ها پیچیده شده بود اما بر اساس اظهارات فرامرز توفیقی، رییس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در تعیین دستمزد سال آینده کارگران هیچ‌کدام از مدل‌های مزد اجتماعی، مزد تلفیقی، مزد گروه سنی زیر ۳۰ سال و بالای ۳۰ سال و مزد منطقه‌یی اجرا نمی‌شود و گفت‌وگوها به‌شیوه سال‌های گذشته و به‌روش تکراری چانه‌زنی کارگران و کارفرمایان دنبال می‌شود. اما از آنجایی که وزیر کار در آن جلسه به معاونت روابط کار دستور داد که جلسات شورای عالی کار از هفته آینده به‌صورت رسمی آغاز شود و افزایش دستمزد به روزهای آخر سال کشیده نشود، به‌نوعی نخستین جلسه شورای عالی کار در وسعت بزرگ و جدی‌تر با حضور طیب‌نیا و نعمت‌زاده اعضای جدید شورای عالی کار و برخی نمایندگان مجلس برگزار می‌شود.

فرامرز توفیقی، رییس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران درباره جلسه می‌گوید: همایش «سه‌جانبه مزد و بهره‌وری» فردا با حضور فعالان و تشکل‌های کارگری، کارفرمایی و اساتید دانشگاه و برخی از مسوولان دولتی برگزار می‌شود. وی ادامه می‌دهد: هدف از برگزاری این همایش تقویت سه‌جانبه‌ گرایی و استفاده از تجارب صاحب‌نظران و انتقال تجربیات در خصوص مسائل روابط کار و دستمزد است که با توجه به اینکه دولت دیدگاهش درباره دستمزد سال آینده کارگران مشخص است به نظر می‌رسد تا نیمه دوم اسفند ماه دستمزد تعیین شود چرا که بر اساس تاکیدات وزیر تعیین دستمزد به روزهای پایانی سال کشیده نمی‌شود.

توفیقی می‌افزاید: با توجه به اینکه هرساله بیان می‌شود که رای دولت در تعیین حداقل دستمزد بیشتر از کارگران و کارفرمایان است، وزیر در جلسه گذشته تاکید کرد: «من داوطلبانه رای خودم را حذف کردم که رای دولت با نمایندگان کارگران و کارفرمایان یکسان باشد». قرار است امسال در قالب سه نشست مصوبه افزایش حداقل دستمزد سال آینده کارگران و مشمولان قانون کار نهایی شود. تاکنون یک نشست تخصصی با حضور نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شده است و اما این جلسه در وسعت بزرگ‌تر برگزار خواهد شد.

منبع: اعتماد

:::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

50 + = 60