۱۵:۴۵ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۹ امام خمینی در دیدار با وزیر و معاونان وزارت اطلاعات؛

کسانی که در وزارت اطلاعات هستند در هیچ حزبی نباشند

وابستگی به گروهها، وابستگی فکری و عملی می‌آورد و این با کار شما منافات دارد. باید همه شما بیطرفِ بیطرف باشید... مبادا کسی پیدا شود و از روی اغراض و گرایشها عمل کند که این کار هم برای خودش خطرناک است و هم برای مردم. در مرحله اول، خطر برای خود انسان دارد، ولی انسان غافل است. داخل شدن در گروهی طبعاً یک نوع گرایش به آن گروه به وجود می‌آورد که با کارهایی که شما می‌خواهید انجام دهید، منافات دارد.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): امام خمینی ۱۹ اسفند ۱۳۶۳ در دیدار با آقای ری شهری وزیر اطلاعات و معاونان، مدیران و سرپرستان کل وزارتخانه در تهران و شهرستان‌ها ضمن تاکید بر اصل استقلال و عدم وابستگی گروهی و حزبی در وزارت اطلاعات می‌فرمایند: تمام کسانی که در این وزارتخانه هستند باید در هیچ گروه و حزبی نباشند.

متن این سخنرانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وابسته نبودن افراد اطلاعات به احزاب و گروهها
از افتخارات جمهوری اسلامی این است که افراد متدین و متعهد و شخصیتهای روحانی در چنین وزارتخانه‌ای هستند. آقای «ری شهری» را همه می‌شناسیم که شغل ایشان شغل دیگری است، ولی خدمت به اسلام که از همه چیز لازمتر است، موجب شده است که ایشان از کار اصلیشان دست بردارند و به این کار حساس مشغول باشند. من از شما آقایان که ان شاء الله همه متعهد هستید تشکر می‌کنم.
قضیه اطلاعات از امور بسیار مهم و حساسی است که با همه چیز مردم سر و کار دارد.
شما باید خداوند را حاضر و ناظر بدانید. انسان ممکن است چیزی را از چشم همه مخفی کند، ولی همه چیز ما در نزد خدا حفظ می‌شود و اعمال ما را به خود ما بر می‌گرداند. شما باید خیلی مواظبت کنید. البته همه باید مواظبت کنند، ولی از آنجا که شما کار حساسی در دستتان است باید مواظبت بیشتری داشته باشید. باید به قلبتان برسانید که هر کاری انجام می‌دهید در محضر خدا هستید.
مطلب دیگری که اهمیت دارد این است که تمام کسانی که در این وزارتخانه هستند باید در هیچ گروه و حزبی نباشند. وابستگی به گروهها، وابستگی فکری و عملی می‌آورد و این با کار شما منافات دارد. باید همه شما بیطرفِ بیطرف باشید؛ دشمنی، دوستی، آشنایی و غریبی در کار نباشد. این کار خطرش بسیار است، آن طرف هم چون اسلام‌ است اجرش زیاد است. باید فکر کنید که اگر امروز مطلبی را مخفی کردید، فردا چه می‌کنید. عالم – چه برای آن که عالم را می‌خورد و چه برای درویش – می‌گذرد، باید به فکر فردا بود. مبادا کسی پیدا شود و از روی اغراض و گرایشها عمل کند که این کار هم برای خودش خطرناک است و هم برای مردم. در مرحله اول، خطر برای خود انسان دارد، ولی انسان غافل است. داخل شدن در گروهی طبعاً یک نوع گرایش به آن گروه به وجود می‌آورد که با کارهایی که شما می‌خواهید انجام دهید، منافات دارد.
مستقل، منزه و متقی بودن افراد اطلاعات
باید افراد اطلاعات مستقل، منزه و متقی باشند. من امیدوارم که شما همین‌طور باشید و دوستانتان را موعظه کنید که مبادا تندروی کنند. مبادا به خاطر تنداندیشی، یک بیچاره‌ای بیجهت گرفتار شود. در مورد زندانیانی که اسامی آنها به آقای ری شهری داده می‌شود، زودتر اقدام کنید که بیخود کسی در زندان نماند. ولی دقت در امور برای شما لازم است، چرا که با امثال منافقین و گروه‌های دیگر سروکار دارید، باید دقت کنید.
امروز ملت ما احتیاج به اطلاعات دارد، هرکس خوب‌تر است باید در این امر شرکت کند.
اسلام ما را موظف می‌کند در این امر دخالت کنیم، کنار رفتن و کنج خانه نشستن و دعا کردن فایده‌ای ندارد. باید به انبیا اقتدا کنیم. بنای انبیا و اهل بیت – علیهم السلام – این نبوده است که از مردم کناره گیری کنند؛ آنان با مردم بودند و هر وقت دستشان می‌رسید، حکومت را می‌گرفتند. هیچ وسوسه نکنید که وسوسه کار شیطان است. انسان در هر موردی باید روی موازین شرعی عمل کند و کار صواب انجام دهد. از خداوند متعال توفیق و سعادت و سلامت شما را خواستارم. امیدوارم حضرت ولی عصر پشتیبان شما باشد.

(صحیفه امام، ج۱۹، ص ۱۸۰-۱۷۹)

منبع: جماران

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

8 + 1 =