۱۲:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۱/۲۶ گزارشی از سکوت وزارت علوم در برابر یکه‌تازی افراطیون مدعی دفتر تحکیم وحدت:

دستان خالی، انحصار عالی !

تردیدی نیست که وزارت علوم دولت اعتدال‌گرا از جانب گروه‌های افراطی به بهانه حرکت‌های اصلاح‌طلبانه مدام تحت فشار بوده، اما در تغییر رؤسای دانشگاه‌ها مصمم است. همچنانکه پیش از این نیز در زمان ‌سرپرستی دکتر توفیقی با شهامت مثال‌زدنی مقابل ویژه‌خواری‌ های عده‌ای را گرفته بود. اما سوال اینجاست که اکنون تحت چه فشارها و تهدیداتی قرار گرفته که تاکنون با این گروهک غیرقانونی مماشات کرده است؟

0091_Tamayozمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) – سرویس دانشگاه: پس از هشدار وزارت علوم به دفتر تحکیم وحدت جعلی و به رسمیت شناخته نشدن انتخابات مجعول ۸ انجمن اسلامی معلوم‌الحال تحت عنوان «دفتر تحکیم وحدت» توسط وزارت بهداشت، این گروه غیر قانونی به تکاپو افتاده‌اند که یکی از علل غیرقانونی بودن خود را که بر اساس آیین‌نامه فعالیت اتحادیه‌های دانشجویی، نبود حداقل ۲۰ تشکل انجمن اسلامی است را برطرف کنند.

در همین راستا؛ شخصی به نام علی بیانی که خود را دبیر تشکیلات دفتر تحکیم وحدت می‌نامد، در مصاحبه‌ای از هشدار وزارت علوم تشکر کرده و وعده داده بود که در نوروز ۹۳ با اضافه شدن ۴ انجمن اسلامی دیگر قانونی شوند. چنانچه سایت مبارزه در گزارشی دیگر افشاگری نمود که ادعای عضویت ۱۶ انجمن اسلامی در این گروه غیرقانونی صرفا نمایشی تبلیغاتی و خلاف واقع است، چه رسد به اینکه اخیرا ادعا کرده‌اند که دو انجمن اسلامی دیگر نیز به آنها پیوسته‌اند.

صرف نظر از تمام ایرادات اساسنامه‌ای و مشکلات جدی و حتی مضحک این گروه – مانند عضویت تشکلی که حتی نام انجمن اسلامی را هم ندارد و یا اساساً وجود خارجی ندارند – چند نکته قابل توجه است:

۱- آیا اصرار بر عضویت انجمن‌هایی که از این گروه غیرقانونی اعلام برائت کرده‌اند و همچنین متوسل شدن به دانشگاه‌هایی همچون آزاد پرند و غیرانتفاعی سجاد مشهد – در عین احترامی که برای دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی آنها قائلیم -نشان از دستان خالی این گروه از بدنه‌ی دانشجویی ندارد؟ اگرچه لازم بود به اطلاع می‌رساندند که همین تشکل‌ها نیز بدون حق رأی و فقط به جهت خالی نبودن عریضه به عضویت غیرقانونی در آمده‌اند.

۲- تردیدی نیست که وزارت علوم دولت اعتدال‌گرا از جانب گروه‌های افراطی به بهانه حرکت‌های اصلاح‌طلبانه مدام تحت فشار و تهدید بوده، اما در تغییر رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی مصمم است. همچنانکه پیش از این نیز در زمان ‌سرپرستی دکتر توفیقی با شهامت مثال‌زدنی مقابل ویژه‌خواری‌ های عده‌ای را گرفته بود. اما سوال اینجاست که اکنون تحت چه فشارها و تهدیداتی قرار گرفته که تاکنون با این گروهک غیرقانونی مماشات کرده است؟

و اینکه این چه سنبه‌‌ی پرزوری است که نه تنها شجاعت، که قانونمداری وزارت علوم را نیز مختل کرده است؟

۳-  بر مطلعین و فعالین دانشجویی پوشیده نیست که اساسا فعالیت غیرقانونی تشکیلاتی آن هم از نوع رسانه‌ای آن در تمام ادوار گذشته هزینه‌ی سنگینی داشته است و همین امروز کم نیستند افرادی که به این جرم یا سالها در زندان‌اند و یا محروم از تحصیل و ستاره‌دار شده‌اند، چگونه است که این گروه مجعول که خودشان نیز غیرقانونی بودشان را قبول دارند آزادانه و بدون هیچ دغدغه‌ای نه تنها مشغول فعالیت بر علیه دولت هستند که مورد حمایت مادی و معنوی نیز قرار می‌گیرند. آیا این علائم برای نمایش صحت ادعای پشتیبانی از سوی برخی نهادهای خاص کافی نیست؟

۴- غصب عنوان «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور» (دفتر تحکیم وحدت) که باسابقه‌ترین اتحادیه‌ی دانشجویی است تا چه زمانی و تا سقف چه هزینه‌ای برای حامیان آنها امکان‌پذیر است؟ آیا حاکمیت از راندن تشکل‌های دانشجویی مستقل و آزاداندیش که متعهد به قانون اساسی و مکتب امام خمینی(ره) هستند سود می‌برد؟ و گیریم که برخی با صرف هزینه‌ی هنگفتی از آبروی نظام این اتحادیه دانشجویی را غصب کردند، با موج تأسیس و رویش ناگزیر انجمن های اسلامی آزاداندیش چه می‌کنند؟

به هر حال سوالی که ذهن افکار عمومی را بیش از هر چیزی به خود مشغول می‌کند این است که چطور همه ۵ اتحادیه دانشجویی کشور بدون داشتن کوچکترین تمایز فکری و اعتقادی – آن هم به نمایندگی از تفکر سیاسی تنها ۱۰ درصد از مردم – به طور کامل پشتیبانی می‌ شوند اما به سایر سلایق سیاسی معتقد به نظام حتی اجازه‌ی فعالیت در چارچوب قانون نیز داده نمی‌شود؟

آیا این مسئله با اهداف انقلاب اسلامی و یا حتی شعارهای دولت همخوانی دارد؟

::::

۸ دیدگاه

 1. : :

  بیرحند مگه انجمنش مستقل نیست؟

  • مشکوک :

   جدی؟؟
   هر دم از این باغ بری می رسد
   انجمن مستقل رو عضو تحکیم کردن؟؟؟ یک باری بیاید پایگاه مقاومت واحد دفتر تحکیمم راه بندازید دیگه

 2. دانشجو :

  البته بماند که استهبان هم همین قضیه آزاد پرند رو داره

 3. هما :

  با اینکه نیازی به جواب دادن نیست ولی بیرجند مستقل نیست. آزادپرند هم اساسنامه اش توی نهادشون هست . انجمن اسلامی عضو تحکیم اند . تا کور شود هر آن که نتواند دید . عاشقتونم یعنی ۱۰ درصد مردم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ پس اون موقع که احمدی نژاد رای آورد ۸۰ درصد مردم یک عقیده دیگه داشتند ، اون موقعه که خاتمی رای آورد یه عقیده دیگه اون موقعی هم که حاج حسن اومد یک عقیده دیگه ؟ این استدلاله یه دانشجوی تشکلیه؟ صد رحمت به تحلیل های آقا روح الله راننده تاکسی محل مون .

 4. روح ا... :

  به گفته معاون وزارت علوم تنها مشکل دفتر تحکیم کنونی تعداد انجمناشه که تا الان ۱۸ تا شده شما کی هستید که هرروز بدون مدرک دادگاه تشکیل می دید و حکم صادر می کنید بس نیست خجالت این که هیچ کس جوابتونو نمی ده

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 3 = 4