۰۹:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۲/۵

عارف:احیای انجمن های اسلامی در دانشگاهها در دستور کار قرار گیرد

: لازم است احیای تشکلهای صنفی و انجمن های اسلامی در دانشگاهها در دولت یازدهم در دستور کار قرار گیرد و آیین نامه هایی که در این زمینه وجود دارد اجرا شود. وی گفت: دانشجویان نقش اساسی در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشتند و سهم آنها در حماسه سال 92 و پیروزی تفکر اصلاحات و اعتدال، اساسی و بی بدیل بود.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

محمد رضا عارف بعد از ظهر پنجشنبه در سخنرانی با عنوان «حق شهریاری، حقوق شهروندی» در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت:ما باید حق دانشجویان را به رسمیت بشناسیم تا آنها نیز بتوانند بر کار مسوولان نظارت داشته باشند.

وی افزود : لازم است احیای تشکلهای صنفی و انجمن های اسلامی در دانشگاهها در دولت یازدهم در دستور کار قرار گیرد و آیین نامه هایی که در این زمینه وجود دارد اجرا شود.

وی گفت: دانشجویان نقش اساسی در انقلاب اسلامی و دفاع مقدس داشتند و سهم آنها در حماسه سال ۹۲ و پیروزی تفکر اصلاحات و اعتدال، اساسی و بی بدیل بود.

عارف با بیان اینکه فضایی که در چند سال اخیر در دانشگاه ها حاکم بود، سرد، کم نشاط، خاص، تنگ نظرانه و سیاسی امنیتی بود، گفت: این فضا این برداشت را دیکته می کرد که دانشجو نباید چند بعدی باشد و کار او فقط درس خواندن است.

وی اضافه کرد: این نگاه که در حال حاکم شدن در دانشگاه ها بود باعث می شد که دانشجویان در درس خواندن نیز موفق نباشند چرا که رشد علمی نیاز به فضای پرنشاط دارد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به موضوع کرسی های آزاد اندیشی این سوال را مطرح کرد که در چند سال گذشته کدام دانشگاه کشور از برگزاری یک کرسی منطقی یا میزگرد چالشی استقبال کرد.

وی با بیان اینکه اگر فکر کنیم که با تغییر دولت، این فضا نیز متحول می شود، اشتباه می کنیم، افزود: اینکه چرا کرسی های آزاد اندیشی فعال نمی شود باید مورد آسیب شناسی فرهنگی قرار گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش اساتید در دانشگاهها اشاره و اظهار کرد: اساتید ما در دهه گذشته با چماق عدم موافقت در شرکت در کنفرانس ها یا عدم ارتقا آنها به سکوت کشانده شدند.

عارف با تاکید بر اینکه این موضوع در شان دانشگاهها و انقلاب اسلامی ما نبود، افزود: اتفاقات دهه گذشته باید در محافل علمی و دانشگاهی آسیب شناسی شود.

وی با اشاره به اینکه اوج حضور و مشارکت جوانان در دهه اول انقلاب بود، سوال کرد که این مشارکت اکنون چه شده است و چرا دانشجویان توانستند حقوق خود را بر اساس آیین نامه های مصوب طلب کنند.

*** اصول جنبش دانشجویی

عارف در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه دانشجویان ما اختلاف نظری درباره اصل انقلاب ندارند، گفت: چند اصل در جنبش و فعالیت دانشجویی باید مد نظر قرار گیرد.

وی این اصول را همکاری و همدلی، فعالیت مشترک، سعه صدر و تحمل، برادری، رعایت قانون و حق دولت بر دانشگاه عنوان و اضافه کرد: دانشجویان ما نباید ۷۰ درصد اشتراکات خود را قربانی ۳۰ درصد اختلاف نظرشان بکنند.

وی با بیان اینکه همه باید بپذیریم که یک سرنوشت مشترک داریم، تصریح کرد: اگر ما دولت را نقد و بررسی و حمایت نکنیم نمی تواند موفق باشد.

 

*** نخبگان در توجیه مردم برای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها کم کاری کردند

عارف در بخشی دیگر از سخنانش با اشاره به مرحله دوم اجرای قانون هدفمندی یارانه ها این سوال را مطرح کرد که نخبگان و دانشگاهیان در این مرحله چه سهمی در اجرا داشتند و چقدر مردم را توجیه کردند که این یارانه، سهم شما از درآمد نفت نیست.

وی با تاکید بر اینکه نفت، متعلق به نسل های آینده است، افزود: اگر نگاه اجتماعی به یارانه داشته باشیم می بینیم که این پول باید در اختیار افراد آسیب پذیر قرار گیرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اگر نخبگان، مردم را در این زمینه توجیه می کردند نتایج ثبت نام مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها چیز دیگری می بود اما به خاطر کم کاری ما این نتیجه حاصل شد.

وی بیان کرد: مخالفان دولت این نتیجه را به مصداق فاصله گرفتن مردم از دولت قلمداد کردند در حالیکه دولت در این عمر کوتاه خود هنوز خروجی چندانی نداشته و مسوولیت را در بدترین شرایط بودجه های عمرانی تحویل گرفته است.

عارف از مخالفان دولت سوال کرد که چرا در صحبت های خود درباره دو برابر شدن بودجه های عمرانی کشور نسبت به سالهای گذشته حرفی نمی زنند.

وی بحث منشور حقوق شهروندی و مذاکرات ژنو را از جمله دستاوردهای دولت یازدهم خواند و گفت: از رقبا و مخالفین نیز می خواهیم که دولت را تنها نگذارند.

 

*** جبهه اصلاحات نامزدهای خود برای انتخابات مجلس را سال آینده معرفی می کند

عارف در بخش پرسش و پاسخ در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در پاسخ به سوالی درباره حضور اصلاح طلبان در انتخابات سال آینده مجلس شورای اسلامی گفت: ما امسال در حال تدوین راهبردها و رهنمودها هستیم و سال آینده نامزدهای خود را مطرح می کنیم.

وی با تاکید بر اینکه تفکر اصلاح طلبی باید در همه صحنه های انقلاب اسلامی باشد، افزود: ما نمی توانیم قهر کنیم یا کنار بکشیم اما می توانیم شکست بخوریم تا مقدمه ای برای پیروزی های بعدی باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، اصلاح طلبی را گفتمان اصیل انقلاب خواند و اظهار کرد: حماسه سال گذشته ما یک پروژه ناتمام است و ما در گام اول موفق شدیم.

وی ادامه داد: پیروزی سال گذشته ما در سال آینده به نتیجه خواهد رسید.

وی تصریح کرد: دولت برای اینکه بتواند برنامه های خود را با انگیزه دنبال کند نیاز به مجلس قوی دارد که دغدغه آن پیشرفت کشور و رفع نیاز مردم باشد.

*** با بستن مطبوعات مخالفم

عارف در پاسخ به سوالی درباره توقیف نشریاتی مانند ۹ دی گفت: با بستن مطبوعات مخالفم چراکه این کار مانند تعطیل کردن یک بیمارستان فقط به دلیل اشتباه یک پزشک آن است.

وی افزود: اگر نویسنده ای خطا کرده فقط باید با او برخورد کرد نه اینکه روزنامه را توقیف کنند.

*** تنظیم جمعیت نباید در همه شهرها و روستاها تشویق شود

عارف در پاسخ به سوالی درباره اشتغال و سیاست های افزایش جمعیت گفت: اگر روند فعلی ادامه یابد در دو دهه آینده با کاهش جمعیت مواجه می شویم که به صلاح کشور نیست.

وی با تاکید بر اینکه ما تنظیم جمعیت را در سیاست خود دنبال می کنیم، افزود: لازم نیست که افزایش جمعیت در همه شهرها و روستاها دنبال و تشویق شود بلکه باید بررسی کنیم که کجا رشد جمعیت کم است.

*** از فعالیت سیاسی پشیمان نیستم

عارف همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری پشیمان شده است، گفت: اگر پشیمان بودم دیگر فعالیت سیاسی نمی کردم.

وی با بیان اینکه پارسال آرزو داشتم که میان اصلاح طلبان و اصول گرایان، ائتلاف صورت گیرد، اظهار کرد: در چند ماه آینده جریان ائتلاف با اصولگرایان در مجلس را مطرح می کنم.

وی درباره اینکه چرا در کابینه دولت روحانی حضور ندارد، بیان کرد: به بنده دو پیشنهاد برای وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و ارتباطات و فناوری اطلاعات مطرح شد اما ترجیح دادم که به عنوان معلم در خدمت دانشجویان باشم.

 

*** اصلاح طلبان چیزی برای افشا ندارند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه یکی از نمایندگان مجلس اظهار کرده که اگر عارف عصبانی شود درباره اصلاح طلبان افشاگری می کند، گفت: اصلاح طلبان چیزی ندارند که نیاز به افشا داشته باشد.

وی افزود: اگر این نماینده چیزی دارد که نیاز به افشاگری داشته باشد به من بگوید تا به مردم بگویم.

وی همچنین درباره دانشجویان ستاره دار اظهار کرد: در آینده دیگر مشکلی به نام ستاره دار نخواهیم داشت.

عارف همچنین در بخشی از سخنان خود به معرفی بنیاد امید ایرانیان و رویکردهای آن پرداخت.

جعفر توفیقی مشاور وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، عارف را در این مراسم همراهی می کرد.

این سخنرانی که توسط انجمن های اسلامی دانشگاه علوم پزشکی و صنعتی اصفهان برگزار شد با استقبال بسیار زیاد دانشجویان مواجه شد.

منبع : امید

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

39 + = 43