۱۳:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۴ با صدور بیانیه ای همزمان با ایام رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی:

تشکیل «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام»

معتقدیم نقشه راه وحدت انجمن‌های اسلامی باید با همراهی و همفکری همه طیف‌های معتقد به اصلاحطلبی در چارچوب قانون اساسی، تدوین و با حضور حداکثری همه انجمن های اسلامی اجرایی شود. گام نخست این نقشه راه، اعلام موجودیت «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره)» است.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): پس از پایان  «نشست میثاق انجمن های اسلامی با خط امام (ره)»، انجمن های اسلامی حاضر در این نشست با صدور بیانیه ای همزمان با ایام رحلت بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی، مصوبات این نشست را اعلام کردند.

مهمترین مصوبه این نشست، اعلام موجودیت «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره)» است.

peiro_khatEmeam

متن کامل بیانیه پایانی «نشست میثاق انجمن‌های اسلامی با خط امام (ره)» به شرح زیر است:

بیانیه مصوبات نشست میثاق انجمن‌های اسلامی دانشجویان سراسر کشور با خط امام(ره)

بسمه تعالی

«انجمن‌های اسلامی باید توجه کنند که در بین این انجمن‌ها از این منحرفین نفوذ نکنند…. باید سعی خودتان را، کوشش خودتان را در انتخاب افراد برای این انجمن‌ها بکنید و دقت کنید که افراد، افرادی باشند که سابقه آنها و قبل از انقلاب آنها و در انقلاب (آنها) درست باشد و با شناخت کامل در این انجمن‌ها راه داده بشوند. این انجمن‌ها فعالیت‌شان بسیار ارزش دارد.» (بیانات امام خمینی در جمع فعالان انجمن‌های اسلامی دانشجویان، ۶ آذر ۱۳۶۱)

نخست

برگزاری نشست میثاق انجمن‌های اسلامی دانشجویان با خط امام(ره) در خرداد ماه سال جاری با هدف پاسداشت میراث جمهوریت نظام در حماسه دوم خرداد ۱۳۷۶، ایثار رزمندگان در دفاع مکتبی-میهنی در حماسه سوم خرداد ۱۳۶۱، و شهدای انقلاب اسلامی در سالگرد قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ و نیز میثاق با خط امام(ره) در سالگرد رحلت بنیانگذار نظام اسلامی صورت گرفت، تا تجدید مطلعی باشد برای همفکری انجمن‌های اسلامی و وحدت آنان.

«انجمن‌های اسلامی دانشجویان» به پشتوانه سابقه ۷۲ساله تلاش برای احیای تفکر دینی در دانشگاه‌ و نهضت مبارزه با استبداد داخلی و استعمار خارجی که به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید، نقش بسیار مهمی در استقرار نظام جمهوری اسلامی و تثبیت آن داشته‌اند که در ادامه به تلاش برای اصلاح و تزکیه نظام از آسیب‌ها و اشکالات ساختاری و نیز انحرافات برساخته اشخاص و گروه‌های فرصت‌طلب انجامیده است. هرچند که اراده دانشجویان آگاه و دلسوز ایران اسلامی که انجمن‌های اسلامی را خانه خود و نماد اصیل «جنبش دانشجویی» می‌دانستند، همچنان بر ادامه مسیر اصلاحطلبی در چارچوب تفکر امام خمینی(ره) استوار بود و در نتیجه هزینه‌های ‌سنگینی را برای آنان در پی داشت.

سیاست‌های غلط برخی مسئولان در برخی نهادهای نظام و نیز دست‌اندازی گروه‌های مختلف سیاسی که مشی افراط و تفریط در اصلاحات را در پیش رفته بودند، فراز و فرودهای بسیاری را در مسیر انجمن‌های اسلامی قرار داد، که از جمله آن، ایجاد اختلاف و انشقاق میان انجمن‌هایی بود که در ۲۹ شهریور ۱۳۵۸ با رهنمود امام خمینی مبنی بر اینکه «بروید و تحکیم وحدت کنید»، در قالب «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت) » را متشکل شده و در طول دو دهه به رغم حضور طیف‌های مختلف فکری با گرایش‌های متفاوت اصلاحطلبی در چارچوب قانون اساسی، همچنان وحدت تشکیلاتی خود را حفظ کرده بودند.

انشقاق دفتر تحکیم وحدت در واپسین روزهای سال ۱۳۸۰ و انشقاق‌های متعدد پیش و پس از آن، نتیجه ورود افکار رادیکال و نامتناسب با هویت انجمن‌های اسلامی و نیز دخالت‌های نهادهای مختلف دانشگاهی و غیردانشگاهی در مسائل طیف‌های مختلف انجمن‌های اسلامی بود که در ادامه به تعلیق و تعطیلی جمع کثیری از انجمن‌ها و جعل تشکل‌های خودساخته به جای آنان منجر شد. وقایعی که دوران رکود و رخوت انجمن‌های اسلامی و بالتبع جنبش دانشجویی را رقم زد که البته نتایج آن را همچنان شاهد هستیم.

نقشه راه وحدت

امروز اما نسل انجمن‌های اسلامی دانشجویان در پی بازخوانی تجربیات ادوار گذشته جنبش دانشجویی، بر آن است که با بازگشت به مبانی هویتی و تشکیلاتی انجمن‌های اسلامی، در مقام بازسازی فکری و تشکیلاتی برآمده، انجمن‌های اسلامی دانشجویان را بار دیگر به وحدت گفتمانی و تشکیلاتی برسانند.

در این راستا، ما و انجمن های اسلامی حاضر در «نشست میثاق انجمن‌های اسلامی دانشجویان با خط امام(ره)»، وضعیت کنونی مدعیان دروغین دفتر تحکیم وحدت را شوربختانه غیر قابل اصلاح دانسته و معتقدیم این تشکل مجعول هیچ نسبتی با سوابق تاریخی و هویت فکری و بدنه دانشجویی این اتحادیه ندارد لذا با دلی خون عبور از این تشکل را به مثابه «نوشیدن جام زهر» اجتناب ناپذیر می دانیم و ضمن دعوت سایر انجمن‌های اسلامی به میثاق با خط امام(ره) و برنامه وحدت، اعلام می‌داریم:

۱- معتقدیم که نقشه راه وحدت انجمن‌های اسلامی باید با همراهی و همفکری همه طیف‌های معتقد به اصلاحطلبی در چارچوب قانون اساسی، تدوین و با حضور حداکثری همه انجمن‌های  اسلامی اجرایی شود.

۲- گام نخست این نقشه راه، اعلام موجودیت «اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) » است.

۳- تشکیل شورای مرکزی موقت متشکل از هفت نفر برای پیگیری روال های قانونی، رسیدگی به درخواست های عضویت و هماهنگی انجمن های اسلامی در دستور کار قرار دارد.

۴- تدوین «مرامنامه» به عنوان سند هویتی انجمن‌های اسلامی دانشجویان گام سوم و ملاک وحدت حداکثری طیف‌های قانونی موجود خواهد بود.

۵- تدوین «اساسنامه» به عنوان سند تشکیلاتی مورد اتفاق انجمن‌های اسلامیِ. بدیهی است نهایی شدن این سند موکول به تشکیل شورای عمومی اتحادیه و تصویب در آن است.

۶- گامهای بعدی در وحدت انجمن های اسلامی دانشجویان، تلاش برای برگزاری کارگروه‌های مشترک همفکری جهت برگزاری انتخابات قانونی و فراگیر اتحادیه با حضور همه انجمن‌های اسلامی عضو و نظارت نهادهای مسئول می باشد.

۷- تا اطلاع ثانوی مواضع رسمی اتحادیه از طریق سایت مبارزه (رسانه ی تحلیلی خبری دانشجویان خط امام) منتشر می شود.

۸- سایر انجمن های اسلامی متقاضی عضویت، اعلام همبستگی خود را در بیانیه های جداگانه ای منتشر خواهند کرد.

مطالبات دانشجویان از مسئولین

با گذشت نزدیک به یک سال از انتخابات ریاست جمهوری یازدهم و پیروزی حجت‌الاسلام دکتر روحانی با شعار «اعتدال» و «تدبیر و امید» امیدوار بودیم که اعتدال و عقلانیت به دانشگاه‌ها بازگردد و فضای یک‌طرفه و رادیکال موجود در دانشگاه ها برطرف گردد. افسوس که امروز در سایه کم‌کاری و کندروی برخی مسئولان کم‌ توجه به شعارهای دولت یازدهم، فرصت‌طلبان و افراطیون به جا مانده از دولت گذشته با قوت و قدرت بیشتری رجز می‌خوانند و مبارز می‌طلبند، به نحوی که هر روز با یک تشکل دانشجویی برخورد غیرقانونی می‌شود و یک برنامه دانشجویی دیگر به واسطه گروه‌های فشار لغو می‌گردد، بی آنکه اقدامات درخوری برای اصلاح روند موجود صورت پذیرد. این در حالی است که ۵ شبه اتحادیه ی دانشجویی موجود صرفا نماینده تفکر ۴ میلیون از مردم هستند و اکثریت جریان اصلاح گر و تحول خواه تا کنون اجازه داشتن نماینده ای در دانشگاه ها نداشته اند.

بر همین اساس، ما انجمن‌های اسلامی دانشجویان مطالبات خود را خطاب به مسئولین دولت یازدهم و دیگر نهادهای مسئول به شرح زیر اعلام می‌داریم:

  1. امیدواریم با تصمیمات شفاف و قاطع رئیس‌جمهور محترم، رویه سکون و سکوت حاکم بر نهادهای دانشگاهی مسئول، همچون «وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی» و علی‌الخصوص «وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» اصلاح شده و مطالبات جامعه دانشجویی که بارها مورد تأکید رئیس جمهور قرار گرفته‌اند، به دور از هرگونه محافظه کاری و پذیرفتن اعمال نفوذ نهاد های خاص هرچه زودتر در مسیر تحقق قرار گیرد.
  2. امیدواریم با اراده رئیس‌جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی، نه تنها این شورا نقش جدی‌تری در زمینه نظارت بر اجرای مصوبات خود (همچون آیین‌نامه فعالیت تشکلهای اسلامی دانشگاهیان) ایفا کند که دیگر نهادهای مسئول در امور دانشگاهی، همچون «نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها» هم با روند اصلاحی موجود همراهی و همدلی نشان دهند. چرا که بخش عمده‌ای از مشکلات موجود در دانشگاه‌ها ناشی از همراهی مسئولین ارشد و میانی این نهاد با برخی تشکل‌های خاص با مواضع رادیکال است که ضمن وهن عنوان رهبر انقلاب و سوء استفاده از این جایگاه که می‌بایست معیار بی‌طرفی باشد، منافع گروهی و شخصی خود را دنبال می‌کنند که نتیجه آن ایجاد تفرقه در تشکلهای مستقل و منتقد و نیز تقویت گروه های به اصطلاح خودی و خودساخته است.
  3. امیدواریم مسئولین محترم نهادهای مسئول در دانشگاهها، دست همدلی و همفکری به یکدیگر دهند و همصدا با دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی اصیل، برای خروج دانشگاه‌ها از انسداد فرهنگی، سیاسی و رکود علمی تلاش نمایند تا در سایه وحدت دانشجویان و مسئولین، شاهد تحقق ایده‌آل‌های دانشگاه‌‌ ایران اسلامی و احقاق حق فعالیت تشکیلاتی قانونمند و سازنده برای تعالی هر چه بیشتر دانشگاهی که مبدا تحولات و کارخانه ی آدم سازی است باشیم.

در انتها

با توجه به فضای سیاسی نسبتا مناسبی که به واسطه حضور مبارک مردم در انتخابات سال گذشته در کشور ایجاد شده است که در پی آن شاهد گشایش و آزادی تعدادی از زندانی های سیاسی هستیم، از رئیس جمهور محترم تقاضا داریم هرچه سریعتر نسبت به پیگیری آزادی زندانی های سیاسی (علی الخصوص دانشجویان ) که ممکن است به ناحق برای آنها مشکل ایجاد شده است و همچنین در جهت پاسداشت حقوق مدنی-شهروندی، آزادی بیان و مطبوعات و اجرای بدون تنازل قانون اساسی اقدام کند.

والعاقبه للمتقین

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید رجایی تهران

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه باهنر شیراز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فسا

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی لرستان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد تبریز

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد مراغه

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه استهبان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد شهرضا

::::

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 4 = 1