۰۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۳/۱۵ به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی شیراز برگزار شد :

گزارش کامل نشست انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام

ظهر روز سوم به مدت 5 ساعت جلسه هم اندیشی نمایندگان شورای مرکزی انجمن های اسلامی با هدف تبیین مواضع اعتقادی و سیاسی و نیز نحوه تعامل تشکیلاتی انجمن‌ها در آینده برگزار شد و پس از تصویب مصوبات، قطعنامه پایانی نشست مبنی بر اعلام موجودیت اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) صادر گردید.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): نشست میثاق انجمن‌های اسلامی دانشجویان با خط امام(ره) عصر روز چهارشنبه ۷ خرداد به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شیراز با حضور نمایندگان بیش از ۱۵ انجمن اسلامی و هیات موسس افتتاح شد.

در مراسم افتتاحیه که دکتر محمد جواد حق شناس و چهار تن از معاونین و مدیران کل استانداری استان فارس نیز حضور داشتند، نماینده ی انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی شیراز به قرائت گزارشی در مورد حواشی و مشکلات این تشکل برای برگزاری این نشست اشاره کرد.

IMG_4038

بعد از آن اولین برنامه با سخنرانی و پرسش و پاسخ دانشجویان با دکتر محمد جواد حق شناس (عضو شواری مرکزی حزب اعتماد ملی) با موضوع بازخوانی دوم خرداد ۷۶ آغاز گردید.

وی در ترسیم فضای سیاسی دهه ی شصت گفت در آن دوران مجلس سوم با اکثریت نمایندگان خط امامی در اختیار جناح چپ قرار داشت. همچنین دولت مخصوصا دولت دوم به نخست وزیری مهندس موسوی و قوه ی قضاییه با ریاست آیت الله موسوی اردبیلی نیز در اختیار جناح چپ بود اما بعد از فوت امام شرایط به نحوی شد که در سال ۷۵ اینبار راستگرایان تمام قوا و مسئولیت ها را به دست گرفته بودند و به دنبال آن بودند که در انتخابات ریاست جمهوری سال ۷۶ نیز پیروز شوند.

حتی ما شاهد هستیم که در انتخابات دوره ی پنجم ریاست جمهوری وقتی آقای هاشمی می خواهد به جامعه ی روحانیت مبارز برای تهران کاندیدا معرفی کند که شامل همین آقای روحانی و دعایی و … هست آنها نمی پذیرند و این اختلافات منجر به تاسیس حزب کارگزاران سازندگی می شود.

که نهایتا این مسائل منجر به این می شود که اکثر کرسی های مجلس پنجم در اختیار راستگرایان تمامیت خواه قرار گیرد و یک اقلیت جدی از کارگزارانی ها و جناح چپ سنتی نیز بتوانند در مجلس حاضر شوند.

وی همچنین افزود در پاییز سال ۷۵ کاندیداتوری آقای ناطق قطعی بود و از عجایب روزگار این است که زمانی که ایشان رسما وارد میدان شدند نزدیک به ۲۰۰ نفر از نمایندگان مجلس و حدود ۱۹۸ نفر از معاونین وزرا در دولت از ایشان اعلام حمایت رسمی کردند. و همه چیز برای حاکمیت تمام عیار جناح راست سنتی بر کشور آماده بود.

این در حالی بود که نظر مجمع روحانیون مبارز _که دبیر وقت آن آقای مهدی کروبی بود_ برای کاندیداتوری جریان چپ جناب آقای مهندس موسوی بود و توافقاتی هم با ایشان انجام شده بود و در شرایطی که همه چیز آماده اعلام رسمی کاندیداتوری مهندس موسوی بود ناگهان ایشان به طرز عجیبی از دسترس خارج شدند و بعداً مشخص شد که ایشان بنا به دلایلی و یا پیام هایی که گرفته بودند به مشهد رفته بودند و از دسترس خارج شده بودند. بنابرین دوستان در یک فرصت محدود می بایست به دنبال کاندیدای جدیدی می گشتند.

در آن مقطع حزب کارگزارن به دنبال معرفی آقای محمد هاشمی و یا حسن حبیبی بودند که نهایتا آقای حبیبی نیز از پذیرش این مسئولیت استنکاف کردند. و جریان چپ با محوریت مجمع روحانیون هم به دنبال کاندیداتوری سید محمد خاتمی رفتند. آقای خاتمی در آن مقطع به تازگی مسئولیت کتابخانه ی ملی را به عهده گرفته بود. بعد از آنکه مجلس به دولت دوم آقای هاشمی فشار آورده بود که معدود وزاریی که از جناح چپ در کابینه حضور داشتند را نیز از دولت خارج کند. آقای مصطفی معین، عبدلله نوری و سید محمد خاتمی از دولت کنار گذاشته شده بودند و آقایان گلپایگانی،بشارتی و علی لاریجانی جایگزین شده بودند.

آقای خاتمی در موضع استنکاف بود و جناح چپ صرفا به دنبال یک شکست آبرومندانه بود که وزن سیاسی آراء خود را به حاکمیت نشان دهد. اما نشانه هایی به چشم می خورد که آقای خاتمی دارای محبوبیت فوق العاده بالایی شده است. روزنامه سلام، مجمع روحانیون مبارز و اقلیتی از جناح چپ که در مجلس بودند بر کاندیداتوری آقای سید محمد خاتمی پافشاری کردند تا جایی که زمستان ۷۵ اصلا احساس سرما نمی شد.

این جریان ادامه پیدا کرد تا در جریان مبارزات انتخاباتی اکثریت مردم به شکل باور نکردی و با نوعی سکوت عمومی به جریانی که منتقد و به دنبال تغییر بود رای داد و آقای خاتمی توانستد به طرز حیرت انگیزی ۲۰ میلیون رای بیاورد.

محمد جواد حق شناس در ادامه صحبت هایش به انتخابات ۸۴ و ۸۸ و ۹۲ نیز گریزی زد و به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

 IMG_4098

برنامه  بعدی نشست هم اندیشی نمایندگان انجمن های اسلامی با موضوع ملزومات امروز جنبش دانشجویی، آرمان خواهی و چارچوب ها پایان بخش برنامه های روز چهارشنبه بود.

صبح روز پنجشنبه کارگاه جریان شناسی جنبش دانشجویی با حضور رضا نساجی (فعال سابق انجمن‌های اسلامی و مدیرمسئول سایت مبارزه) برگذار شد که در این کارگاه رضا نساجی به بازخوانی متن و حواشی رخداد های دفتر تحکیم وحدت، انشقاق های رخ داده، فراکسیون های متعدد و شرح ماوقع پرداخت.

هم اندیشی نمایندگان انجمن های اسلامی با موضوع رابطه ی جنبش دانشجویی با احزاب و دولت ها دومین برنامه ی روز دوم نشست میثاق انجمن های اسلامی با خط امام (ره) بود بعد از آن سخنرانی دکتر احمد توکلی (نماینده مجلس) درباره ریشه یابی فساد در ایران و بررسی اسناد هولناک همکاری بابک زنجانی و مه آفرید امیر خسروی با دولت دهم در روز پنجشنبه ادامه یافت.

دکتر احمد توکلی فساد سیاسی را اصلی ترین دلیل فساد اقتصادی دانست و با بررسی ریشه ای علل و عوامل رخداد فساد نشان داد وقوع مفاسد اقتصادی سبب کاهش مشروعیت نظام و اعتماد مردم به دولت می شود. وی همچنین افزود فساد اقتصادی سبب کاهش بهروری ترویج رشوه خواری و کاهش رشد اقتصادی خواهد شد.

وی با اشاره به پرونده ی بابک زنجانی افزود این فرد امروز در زندان هم حاضر به همکاری نیست و مدام اطلاعات و آدرس غلط می دهد. وی ضمن رونمایی از اسنادی در مورد مه آفرید امیر خسروی گفت آقای غضنفری وزیر بازرگانی به رئیس بانک مرکزی وقت نامه می نویسد که با توجه به اینکه این فرد (مه آفرید) سقف اعتبارات بانکی خود را وام گرفته است، هزار میلیون دلار دیگر به ایشان تسهیلات اختصاص داده شود و بعد از آن حتی منتظر پاسخ نامه از رئیس بانک مرکزی هم نمی ماند و مستقیم برای خاوری رئیس وقت بانک ملی نامه می زند که این اعتبار به مه آفرید داده شود تا بعدا اجازه ی رسمی آن از طرف بانک مرکزی صادر شود.

tavvakolli

این نماینده مجلس همچنین افزود مه آفرید امیر خسروی ۱۴ بار تلاش می کند با جعل مدرک مجور بانک آریا را بگیرد اما موفق نمی شود ولی نهایتا در پانزدهمین بار بانک مرکزی این مجوز را به او می دهد.

وی با انتقاد از چنین سیستمی که نمی تواند کلاهبردار را تشخیص دهد و همان موقع بر علیه اش اعلام جرم کند می افزاید بابک زنجانی نیز چهار مرتبه با دست بردن در شناسنامه ی خود می تواند در بانک حساب باز کند و از تسهیلات آن بهره مند شود.

احمد توکلی همچنین از لزوم برخورد جدی با جرائم یقه سفید ها گفت و گفت متاسفانه توجه ما بیشتر به جرائم یقه آبی جلب می شود.

عصر روز دوم نشست میثاق انجمن های اسلامی با خط امام به بازدید از اماکن فرهنگی تاریخی شیراز گذشت و نمایندگان انجمن های اسلامی غروب آفتاب را در تخت جمشید و اجرای برنامه ی نور و صدا گذراندند.

روز سوم نشست میثاق انجمن‌های اسلامی دانشجویان با خط امام (ره) با سخنرانی دکتر مصطفی کوکبیان (دبیر کل حزب مردمسالاری) با موضوع توافق ژنو و آینده ی مذاکرات هسته ای در صبح جمعه (۹ خرداد) ادامه پیدا کرد.

دکتر کواکبیان در ابتدا با اشاره به نقش بی بدیل حضرت امام خمینی در تاریخ ایران و تبیین خط امام از توجه دانشجویان و انجمن های اسلامی به این موضوع قدردانی کرد و حرکت انجمن های اسلامی به سمت وحدت را ستود.

مصطفی کواکبیان در خصوص توافق هسته ای و رابطه با آمریکا گفت در مقطع فعلی مذاکرات صرفا در مورد مسائل هسته ای ست اما آنها می گویند چون در یکی از قطعنامه به توان موشکی کشور هم اشاراتی شده است باید این مساله هم مورد مذاکره قرار بگیرد. وی ادامه داد تحریم ها شرایط بسیار سختی را برای کشور فراهم کرده بود طوری که آقای احمدی نژاد هم که روزی می گفت آنقدر قطعنامه بدهید تا قطع نامه دانتان پاره شود این اواخر مدام می گفت مشکلات اقتصادی ناشی از تحریم هاست.

IMG_4258

وی افزود در این دور از مذاکرات اختلافات جدی ای به وجود آمده است که روسیه هم با غرب همراهی می کند. دبیر کل حزب مردم سالاری گفت به طور خاص بر سر تعداد سانتریفیوژ ها اختلاف و جود دارد و آنها می گویند باید این تعداد را به حدود سه هزار عدد کاهش بدهید که هیات مذاکره کننده نپذیرفته است.

مصطفی کواکبیان در پاسخ به سوالی گفت این که رئیس جمهور می گوید عده ای از تحریم نان می خورده اند صحیح است و نمونه ای از آن بابک مامانی است که البته من از قصد به او می گویم مامانی چرا که با او مانند مادری که به کودکش محبت می کند رفتار می شده است و به او می گفتند این نفت ها را بفروش و پول آن را بیاور وی نیز نفت ها را می فروخته اما پولش را نمی آورده است.

وی همچنین در واکنش به همایش دلواپسان گفت این که گروهی بخواهند در کشور همایش برگذار کنند چیز بدی نیست و آنها نیز حق اظهار نظر دارند اما نباید تیم مذاکره کننده را تضعیف و یا متهم به خیانت کنند.

این نماینده ی سابق مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر این که چطور دولت در مقطع فعلی به دنبال توافق نهایی با ۵+۱ است درحالیکه یکی از تعهدات ایران در توافق ژنو برای گام نهایی پذیرفتن مجدد پروتکل الحاقی است که تصویب آن به عهده ی مجلس است گفت چون اراده ی نظام به مذاکره است نیازی به تصویب مجلس وجود ندارد و مجلس هم به سمت تضعیف دولت نخواهد رفت ضمن اینکه معمولا همه ی توافقنامه هایی که دولت در عرصه ی بین الملل امضا می کند در مجلس تصویب می شود و جای دلواپسی ندارد.

 IMG_4111

ظهر روز سوم به مدت ۵ ساعت جلسه هم اندیشی نمایندگان شورای مرکزی انجمن های اسلامی با هدف تبیین مواضع اعتقادی و سیاسی و نیز نحوه تعامل تشکیلاتی انجمن‌ها در آینده برگزار شد و پس از تصویب مصوبات، قطعنامه پایانی نشست مبنی بر اعلام موجودیت اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) صادر گردید.

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

36 - = 26