۱۳:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۱ گزارش لحظه به لحظه از ستاد انتخابات وزارت کشور;

روز سرنوشت ساز ثبت نام برای رسیدن به پاستور

آن‌چنان که مصطفی محمدنجار و حسن‌علی نوری گفته‌اند، در روز اول 75 نفر، در روز دوم 67 نفر، در روز سوم 99 نفر و در روز چهارم 123 نفرداوطلب ورود به پاستور، به خیابان فاطمی رفتند تا در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کنند.


ent5«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):
 پنجمین روز فرایند ثبت‌نام از نامزدهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ساعت ۸ صبح امروز آغاز شد. آن‌چنان که مصطفی محمدنجار و حسن‌علی نوری گفته‌اند، در روز اول ۷۵ نفر، در روز دوم ۶۷ نفر، در روز سوم ۹۹ نفر و در روز چهارم ۱۲۳ نفرداوطلب ورود به پاستور، به خیابان فاطمی رفتند تا در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کنند. از بین این ۳۶۶نفر صادق واعظ‌زاده، کامران باقری لنکرانی، حجت‌الاسلام حسن روحانی، مصطفی کواکبیان، محمد‌سعیدی‌کیا و حسن سبحانی، سیدمحمد غرضی، حجت‌الاسلام سید محمدباقر خرازی، حجت‌الاسلام علی فلاحیان، روح‌الله احمد‌زاده کرمانی، شهرام علم‌داری، محمدرضا عارف، غلامعلی حدادعادل، اکبر اعلمی، علیرضا زاکانی، علیرضا علی‌احمدی و محسن رضایی، ۱۷چهره شناخته‌شده روز‌های اول، دوم، سوم و چهارم بودند.

۸:۰۰ چهارمین روز ثبت‌نام داوطلبان ریاست‌جمهوری آغاز شد.

۸:۱۰ داود احمدی‌نژاد برادر رئیس‌جمهور هم برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور آمد. وی بعد از ثبت‌نام گفت: فعلا به صورت مستقل آمده‌ام و هدفی جز خدمت ندارم.

۸:۳۵ جواد اطاعت عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی هم با حضور در وزارت کشور داوطلب انتخابات ریاست‌جمهوری شد.

۸:۳۷ محمد باقر قالیباف عضو ائتلاف پیشرفت صبح امروز و پیش از ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با حضور بر مزار ۸ شهید گمنام دفاع مقدس که در محل باغ موزه دفاع مقدس آرمیده اند ضمن قرائت فاتحه با آرمان های شهدا و همرزمان سابق خود تجدید میثاق کرد.

۸:۵۵ محمدباقر قالیباف برای ثبت‌نام ریاست‌جمهوری وارد وزارت کشور شد. حسین مظفر رئیس ستاد انتخابات ائتلاف پیشرفت، قالیباف را همراهی می‌کند.

۹:۱۵ پرویز کاظمی وزیر رفاه دولت نهم، دقایقی پیش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد.

ghalibaf۹:۳۵ محمدباقر قالیباف پس از ثبت نام در جمع خبرنگاران قرار گرفت و متن میثاق‌نامه خود با مردم را قرائت کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

و اوفوا بالعهد ان العهد کان مسئولا

سرورانم، مردمم، عزیزانم!  اینک که پس از سال ها گذران فراز و نشیب انقلاب مان در پیشگاه شما ایستاده ام، آمده ام با تمام وجود اعلام کنم که بر پیمانم پایدار مانده ام. پیمانی که امام عزیزمان از روزی که در ۱۹ سالگی پای در جبهه نهادم به من آموخت که «مدیون این مردمم».

من تمام جوانی ام را همراه هزاران هزار جوان شریف دیگر، بر سر همین پیمان ماندم. زندگی من فقط به زندگی فرزند ساده ای از این خاک شریف نیست؛ زندگی ام زندگی تمام مردم ایران اسلامی است. روایت فتح مردمانی که چون انقلاب کردند و چون پای در دفاع گذاشتند در چشمان شان برق امید بود و پس از جنگ تا امروز هم همین امید زنده هست.

آمده‌ام تا عشق و ایثار را زنده کنم، ایستاده‌ام که دوباره به ایران، وطنم و به انقلاب، انقلاب نجیب و مظلوم اسلامی همچون آن روزهای بهشتی افتخار کنم. و من امروز تنها به این افتخار نمی‌کنم که کشوری مستقل هستیم، تنها به این افتخار نمی‌کنم که جوانان‌مان قله‌های بلند دانش را فتح کرده‌اند و حتی تنها به این افتخار نمی‌کنم که یک وجب از خاک‌مان را به دشمن ندادیم و نخواهیم داد . بلکه به این می‌بالم که فرزند مردمی هستم که سخت، امید و ایمان به خدا دارند. و اگر با هم یکی باشیم و صادقانه تلاش کنیم خدا این امید را ناامید نمی کند.  امید به آینده ای بهتر، به پیشرفت، به عدالت و به استقلال و آزادی.

این بار آمده‌ام پیمان بزرگتری با مردمم، با امامم، با رهبر عزیزم و با دوستان شهیدم ببندم. با جانم عهد ببندم و به ایرانی افتخار کنم که هیچ کودکی دیگر گرسنه سر به بالین نگذارد. به ایرانی افتخار کنم که جوانانش سرگردان یک شغل با عزت نباشند. به ایرانی افتخار کنم که هیچ پدری خجلت زده خانواده اش نباشد. به ایرانی افتخار کنم که در آن حرف زدن تمام شده باشد و همه با هم کار کنند. به ایرانی افتخار کنم که برادری علیه برادر دیگرش کینه و نفرت نپراکند. افتخار کنم به آرمان هایمان از یک سرزمین عادلانه که رعایت حقوق ملت و قانون اساسی سبب می‌شود کسی با خود نیندیشد بدون رابطه بازی، راه های پیشرفت او به سوی آینده بسته شده است.

افتخار کنم به آرمان های بلندمان از وطنی که به جای سیاست بازان و سیاست پیشگان، سیاست اندیشان ، نخبگان و اندیشمندانش قدر ببینند و برصدر نشینند و افتخار کنم به امتی که روح اسلام، روح قرآن و روح نظام ولایی پایدارترین مرجع و ماوایش باشد. افتخار کنم به آرزوهایمان از امید به یک ایران بی کینه ، ایران بی ظلم، ایران بی تفرقه، ایران آباد و در یک کلام ایران اسلامی اسلامی.

افتخار کنم به یک امید واقعی که اول بار در چشمان نازنین دوستان شهیدم دیدم و اینک در چشمان تک تک مردمی می بینم که منتظر آینده اید. باید بیشتر و بهتر کار کنیم تا این امید ، ناامید نشود. آمده ام به پوست و گوشت و خونم ایمان ببندم که پای این امید به بهتر شدن بایستم. بایستم که دوباره مردمم ببینند که ایران اسلامی، نه ایران چپ است و نه ایران راست. نه ایران ترک است و نه ایران فارس، نه ایران کرد است و نه ایران لر، نه ایران عرب است و نه ایران بلوچ، بلکه ایران اسلامی، فقط یک ایران است. ایران همه ما ، ایران بچه های ما، ایران بی کینه، ایران مستقل و آزاد، ایران اسلامی، ایران قرآن، ایران سربلند و ایران ایران.

با اقتدا به مولایم امیرالمومنان علی (ع) عرضه می دارم که: «خدایا ، تو می دانی که آنچه انجام می دهم نه برای کسب قدرت است و نه برای رسیدن به دنیای بی ارزش. من آمده ام تا پرچم ارزش های دینی برافراشته شود، سرزمین تو آباد گردد، امنیت بندگان ستم دیده ات فراهم آید و دستورها و احکام تو اجرا شود.» مرا برای عمل به این پیمان یار و یاور باش.

مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم/ هواداران کویش را چو جان خویشتن دارم

والسلام/ فرزند شما
محمد باقر قالیباف

همچنین وی در نشست خبری با خبرنگاران در پاسخ به سوالی در این باره که شما خلبان، شهردار و دکتر بوده اید حالا می خواهید رئیس جمهور شوید تا به کارنامه شما افزوده شود، گفت: ما هر که هستیم خدمتگزار مردمیم و من بیش از همه دوست دارم نام خدمتگزار برای من باقی بماند. فرق نمی کند در کجا هستم مهم این است که خدمت صادقانه داشته باشم.

وی ادامه داد:  همه ما امیدمان به لطف خداست . بیش از ۳۰ سال است در کشور قدرت خدمتگزاری دارم و کارنامه من و وعده هایی که به مردم داده ام نشان می دهد که به همه تعهداتم عمل کرده ام.

شهردار تهران ادامه داد: امیدوارم در آینده به فضل الهی و تلاش و مجاهدت همکارانم شاهد رشد و پیشرفت در کشور باشیم.

قالیباف با ااشاره به اینکه در ۶ سال گذشته برنامه ای را به طور مرتب با ۲۵۰ تن از  کارشناسان زبده مشخص کرده ام اظهار داشت: این برنامه آماده است و در یک کنفرانس خبری به طور کامل توضیح خواهم داد.

وی در مورد پرونده هسته ای نیز گفت: بعضی اوقات حوزه دیپلماسی را با سیاست خارجی اشتباه می گیریم. سیاست خارجی همه ارکان نظام است و سیاست های کلان آن را مقام معظم رهبری مشخص می کند. آنجایی که در حوزه هسته ای به بحث عزت مربوط است در چارچوب قوانین پای آن هستیم و پیگیری می کنیم. امروز نظام اسلامی فرصت های کلیدی دارد که در حوزه روابط بین الملل سرعت بهتری را در حل موضوعات داشته باشد.

شهردار تهران همچنین در پاسخ به سوالی در این باره که اگر از سوی شورای نگهبان رد صلاحیت شدید چه می کنید بیان کرد: بر این باورم که قانون اساسی میثاق همه ملت ایران است و مسئولین باید بیش از همه با این میثاق همراه باشند.

وی ادامه داد: تابع نظر شورای نگهبان و قانون اساسی هستم و انشاءالله جزو آنهایی نیستم که اگر توفیق خدمت پیدا کنم بگویم قانون نقص دارد.

قالیباف با بیان اینکه دو چیز را به طور جدی مورد توجه قرار  خواهم داد تصریح کرد: اجرای قانونی اساسی مخصوصاً بخش قابل توجهی که از حقوق ملت در قانون اساسی نادیده گرفته شده مورد توجه قرار می دهم.

وی گفت: در قانون اساسی هتک حرمت محرومین و زندانیان در کشور ممنوع است. در کشور شاهدیم که نه تنها هتک حرمت زندانیان و محکومین بلکه هیچ حرمتی برای شهروندان و مسئولین هم نیست و هر کسی هر اندازه که می خواهند هتک حرمت می کند.

شهردار تهران ادامه داد: در حوزه شخصی افراد مصمم هستم میثاق ملی خود را که قانون اساسی است از ابتدا اجرا کنم نه اینکه برای سال های آخر بگذارم و بگویم قانون نقص دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا با قوه قضائیه برای مبارزه با فساد همکاری خواهد کرد بیان کرد: به عنوان خدمتگزار اگر چنین مسئولیتی را پیدا کنم حتماً کمک و همراهی لازم را بدون تنش و اختلاف با همکاری قوه قضائیه در مبارزه با فساد و تبعیض خواهم کرد.

خبرنگاری خطاب به قالیباف گفت: شما به مرد پروژه های ناتمام معروف هستید، وی پاسخ داد: من به مرد پروژه نیمه تمام معروف نیستم  چرا که هیچ  پروژه نیمه تمامی بعد از دوره من نخواهد بود تنها پروژه ای که ۱۲۰ روز عقب بودیم پروژه صدر به خاطر تجهیزات فنی بود و مطمئنم قبل  از پایان این دوره شورای شهر این پروژه به پایان می رسد.

وی در پاسخ به سوالی که آیا جریان انحرافی در شهرداری وجود دارد گفت: هیچ جریان انحرافی در شهرداری نیست.

 ۹:۳۵ محمدهاشمی مسئول دفتر آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در گفت‌وگو با تسنیم، درباره مطالبی که به نقل از وی در برخی رسانه‌ها منتشر شده و در آن از دعوت آیت‌الله سیستانی از آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای کاندیداتوری سخن به میان آمده است، تأکید کرد: من با آیت‌الله سیستانی دیدار داشتم، اما در اینباره و درباره محتوای آن هیچ گفت‌وگویی با رسانه‌ها نداشته‌ام.برخی رسانه‌ها درباره محتوای این دیدار سخنانی به نقل از من منتشر کرده‌اند که من این حرف‌ها را تایید نمی‌کنم و تاکید می‌کنم که درباره محتوای این دیدار مصاحبه‌ای با رسانه‌ها نداشته‌ام.

۹:۳۷ مطهری از دیدارش با آیات عظام در خصوص ضرورت حضور هاشمی خبر داد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار روز پنجشنبه جمعی از سیاسیون با چند تن از آیات عظام در قم گفت که یکی از مراجع قول مساعد دادند که هاشمی را به حضور در انتخابات ترغیب کنند.

علی مطهری اظهار کرد: من به همراه چند تن دیگر از همفکرانم که دو نفر روحانی و دو نفر دانشگاهی بودیم، روز پنجشنبه برای دیدار با پنچ تن از مراجع به قم رفتیم و در اولین دیدار خدمت یکی از مراجع رسیدیم و شرایط کشور را برای ایشان توضیح دادیم و نظر خود را بیان کردیم .که به نظر ما در شرایط فعلی لازم است آقای هاشمی کاندیدای ریاست جمهوری شود.

مطهری ادامه داد: ما از این مرجع عالیقدر خواستیم اگر نظر ما را قبول دارند به هر طریقی که صلاح می‌دانند ایشان را ترغیب کنند که وارد صحنه انتخابات شوند؛ ایشان هم نظر ما را تایید کردند البته گفتند مشکلاتی پیش رو هست اما این قول را به ما دادند که حتما در این زمینه اقدام کنند.

این نماینده مجلس با اشاره به دیدار با چهار تن دیگر از مراجع در قم نیز خاطر نشان کرد: از بین چهار مرجع دیگر یکی از آنها گفتند نظر من همین است و قبل از این که شما بیایید تلفنی با آقای هاشمی صحبت کردم و همین درخواست را از ایشان کردم چرا که در شرایط فعلی ایشان باید وارد صحنه شوند.

وی گفت:‌ سه مرجع دیگر هم البته با نظر ما مخالف نبودند اما می‌گفتند صلاح نمی‌دانیم شخصا وارد این موضوع شویم.

etaat۹:۵۱ جواد اطاعت در نشست خبری: من برای همه ایرانیان آمده‌ام، آمدم تا صنعت را از بحران نجات دهم، آمدم اشتغال و تولید را به ارمغان آورم و با رویکرد اصلاح‌طلبانه دولت خردگرا را تشکیل دهم./ آمدم تا تحجر را از چهره سیاست بزدایم، آمدم تا سیاست خارجی را از رویکرد غیرعلمی رها بخشم و با کشورهای توسعه یافته تعامل همسویی را برقرار کنم.آمده‌ام قبیله‌گرایی پایان یابد و آمدم تا از شایسته‌ترین فرزندان ایران استفاده کنم، آمدم تا اجرای قانون اساسی بویژه جمهوریت آن را مورد تاکید قرار دهم.

بنده تمام تلاش خود را به کار بستم که بزرگان اصلاحات من‌جمله آقای محمد خاتمی وارد عرصه انتخابات شود، اما از آنجا که با توفیق همراه نبودم، تصمیم گرفتم خودم وارد عرصه انتخابات شوم./ با رویکرد اصلاح‌طلبانه مسائل کشور را به پیش خواهم برد و البته تابع خرد جمعی خواهم بود و نتیجه اجماع اصلاح‌طلبان را نیز می‌پذیرم.

اطاعت درباره آخرین فعالیت‌های اطرافیان سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست‌جمهوری، تصریح کرد: امشب جلسه شورای راهبردی اصلاح‌طلبان برگزار می‌شود و در آن جلسه اجماع کاندیداها در این انتخابات مطرح خواهد شد./ وی درباره اینکه آیا برای کاندیداتوری خود با مهدی کروبی گفت‌وگو کرده‌اید یا نه، خاطرنشان کرد: وی همچنان در حصر است و هیچ ارتباطی با وی ندارم. اما می‌دانم اگر اصلاح‌[طلبان به نتیجه واحد برسند، موسوی و کروبی هم تمکین خواهند کرد./اعتماد ملی هیچ منعی برای کاندیداتوری کسی اعلام نکرده است و من هم عضو جریان اصلاحاتم و آزادانه آمده‌ام و فقط اجماع را می‌پذیرم.

۱۰:۰۳:حجت‌الاسلام محمدحسن ابوترابی‌فرد برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری، وارد وزارت کشور شد.

abootorabi۱۰:۱۴ حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در پاسخ به خبرنگاران:ملاک انتخاب ائتلاف ۵ نفره رشد رای من در نظرسنجی ها بود

ابوترابی‌فرد که برای ثبت‌نام انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم در ستاد انتخابات کشور حضور یافته بود، در جمع خبرنگاران در پاسخ به این‌که خروجی ائتلاف چیست و آیا اختلافی در میان اعضای ائتلاف اکثریت اصولگرایان وجود ندارد؟ اظهار کرد: اختلافی نیست و دبیر ائتلاف نیز به طور شفاف نتیجه را اعلام کرده است.

وی در پاسخ به این‌که آیا دیگر اعضای ائتلاف اکثریت اصولگرایان ثبت‌نام نخواهند کرد؟ تصریح کرد: اعضا نظرشان را اعلام کردند

ابوترابی‌فرد در نشست خبری خود با خبرنگاران در پاسخ به سوالی درباره دلایل انتشار نامه مقام معظم رهبری به احمدی‌نژاد درباره برکنار کردن مشایی از سمت معاون اولی در آغازبه کار دولت دهم از سوی وی گفت: با نظر رهبر معظم انقلاب برای تبیین نامه‌ای که ارسال کرده بودند و اجرای آن به تعویق افتاد، ماموریت انجام آن را پیدا کردم.

خبرنگاری گفت با اجازه چه کسی که ابوترابی‌فرد پاسخ داد: با نظر مقام معظم رهبری

ابوترابی‌فرد در ادامه اظهارات خود بر ضرورت ارتباط هر چه بیشتر با نخبگان جامعه تاکید کرد و گفت: در دولت یازدهم یک تصمیم بدون تایید کارشناسان و نخبگان اتخاذ نخواهد شد و به طور مستمر در دید نخبگان دانشگاهی و کارشناسان قرار خواهند گرفت. نبض قوه اجرایی تنها با تایید جامعه علمی می‌درخشد و این تعامل باید با همه نهادها صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: ‌دهه چهارم انقلاب، دهه تحقق آرمان‌های رهبری یعنی پیشرفت و عدالت خواهد بود و آینده متعلق به ایران و جهان اسلام است.

ابوترابی‌فرد درباره این‌که نتیجه ائتلاف اکثریت اصولگرایان (۳+۲) چه خواهد بود، گفت: دبیر ائتلاف نتیجه را اعلام کردند و بنده به عنوان برادر کوچک‌تر از این جمع به عنوان کاندیدای دوره یازدهم برگزیده شدم و ثبت‌نام کردم. ۳+۲ مجموعه ارزیابی‌ها و نظرسنجی‌ها را مورد توجه قرار داد که در آن سیر رشد دوستان در تقویت پایگاه اجتماعی نیز مدنظر بود.

وی در پاسخ به پرسشی درباره حصر موسوی و کروبی نیز گفت: نگاه من روشن است، رهبری با یک نگاه مبتنی بر حکمت و با نگاه به ارتقای سطح وحدت ملی تصمیم گرفتند. مدیریت رهبری است که فضای آرام امروز را ایجاد کرده است.

ابوترابی‌فرد در پاسخ به پرسش مکرر خبرنگاران درباره خروجی اصلی ائتلاف و احتمال ثبت‌نام دیگر اعضای ائتلاف ۳+۲ گفت: متاسفام که برخی به دنبال این‌اند که اشکالی را مطرح کنند، ما باید نگاه مثبت داشته باشیم. ائتلاف یک گام بلند بود و همه اعضا نظرها را تایید کردند و در چارچوب توافق عمل شد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره مشورت وی با محمود احمدی‌نژاد برای کاندیداتوری نیز گفت: بنده توفیق مشورت با ریاست محترم جمهور را نداشتم و در این باره که دولت به بنده نظر مثبت داشته باشد، خبری ندارم.

وی همچنین درپاسخ به سوالی در بیان نظرش درباره این‌که گفته شده باهنر قصد ثبت نام در انتخابات را دارد گفت: آیا من باید در این زمینه پاسخ دهم ؟!

وی در بخش دیگری از اظهاراتش افزود:‌ باید ضرورت مدیریت مبتنی بر برنامه و اسناد بالادستی نظام و همچنین نگاه به چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور با سیاست های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری و همچنین برنامه‌ی توسعه و قانون بودجه کشور را مد نظر قرار دهیم و مسیر و حرکت برای رسیدن به پیشرفت و عدالت در عالی‌ترین سطح ممکن را فراهم آوریم.

ابوترابی‌فرد با اشاره به حضور چهره‌های علمی و دانشگاهی در سطح کشور گفت: سیاست‌های اجرایی برنامه‌های پنج ساله توسعه برای تحقق اهداف چشم‌انداز و اسناد بالا دستی نظام توسط نخبگان علمی کشور فراهم شده است و می‌توان با الهام از سیاست‌های کلی و اسناد بالادستی حرکت کرد و با استفاده از ظرفیت مدیریتی اندیشمند کشور و ظرفیت علمی کارشناسی و کنارگذاشتن نگاه‌های تنگ حزبی و جناحی و البته نگاه مبتنی بر عقلانیت و باور به مبانی انقلاب، اصول و کلیات نظام راه را برای حضور سلایق سیاسی معتقد به مبانی انقلاب در عرصه‌ی اداره کشور فراهم کرد.

این کاندیدای انتخابات یازدهم ریاست جمهوری با تاکید بر این‌که دانشگاهیان و نخبگان باید احساس کنند در مدیریت کشور نقش موثر دارند، خاطر نشان کرد: قوای سه گانه باید در عالی‌ترین سطح تفاهم زیر چتر اقتدار رهبری نظام مبتنی بر حکمت، مصلحت و دانش و عقلانیت و اخلاق بهره‌ی لازم را برای حرکت پرشتاب نظام در راستای مبارزه با فساد و تبعیض بکار گیرند.

وی تاکید کرد:‌جامعه باید احساس کند، حرکت منطقی با مشارکت سلایق سیاسی مبتنی بر خرد جمعی ، قانونمداری ، الهام گرفته از حوزه و دانشگاه و اصول انقلاب و فرهنگ ملی راه را برای مبارزه با فساد و تبعیض باز می‌کنند

ابوترابی با تاکید بر این‌که حرکت جدی برای مبارزه با فقر شکل گرفته است، اظهار کرد: ما در تقویت زیر ساخت‌های اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری‌های کلان کرده‌ایم و مدیریت اجرایی در دولت یازدهم باید از این ظرفیت غنی فراهم شده در طول سه دهه انقلاب استفاده کند .

وی ادامه داد:باید با مدیریت درست منابع و مدیریت مصرف و انضباط ملی راه را برای فعالیت درست شبکه نظام اداری کشور در جهت خدمت به مردم هموار کنیم.

ابوترابی با بیان این‌که در طول سه دهه توانایی خود را ثابت کرده‌ایم گفت: اگر مشکلات را با خرد جمعی شناسایی کنیم و به صاحبان اندیشه اعتماد کنیم می‌توان با مدیران صالح و کارآمد و نظارت دقیق بر حسن وظایف محوله کار را جلو ببریم.

ابوترابی افزود:دولت یازدهم باید دست مجلس را بفشارد که در قانون گذاری گره‌های کشور را بشناسد و با قانون در گشودن گره‌ها به دولت کمک کند و باید به عنوان نهاد نظارتی به حسن انجام امور نظارت کند و دولت را برای مبارزه با فساد یاری کند.

لازم به ذکر است حجت‌الاسلام مصباحی مقدم، ابوترابی فرد را در هنگام ورود به وزارت کشور همراهی می‌کرد.

۱۰:۳۰دفاتر آیات عظام وحید خراسانی و سیستانی ادعای دعوت از هاشمی را تکذیب کردند

در پی ادعای نزدیکان هاشمی رفسنجانی درباره پیام آیت‌الله وحید خراسانی از وی برای کاندیداتوری در انتخابات، دفتر این مرجع عالیقدر در اطلاعیه‌ای تماس این مرجع تقلید با بعضی اشخاص و دعوت از آنها برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری را تکذیب کرد که متن این اطلاعیه در ادامه می‌آید:

 

پیرو سؤالات مکرری که از دفتر معظم له در پی انتشار بعضی اخبار مبتنی بر تماس حضرت آیت الله العظمی وحیدخراسانی(مدظله العالی) با بعضی اشخاص برای کاندیدا شدن گردیده است به اطلاع می‌رساند معظم له هیچ تماس تلفنی و غیره در این خصوص با کسی نداشته و از شخصی درخواستی نکرده‌اند و در این موضوع نظری نسبت به احدی ندارند.

بی‌اطلاعی دفتر آیت‌الله سیستانی از دعوت هاشمی

 

دفتر آیت‌الله سیستانی  نیز در خصوص خبر منتشره از این مرجع  درباره واجب بودن کاندیداتوری هاشمی، ابراز بی‌اطلاعی کرد.

به گزارش فارس به نقل از شبکه اطلاع رسانی دانا دفتر این مرجع تقلید در تهران، با اعلام این که در جریان این خبر نیست، اعلام کرد که نمی توانند این خبر را تایید و تکذیب کنند.

بر اساس این گزارش اخیرا منابع خبری نزدیک به هاشمی رفسنجانی مدعی شده بودند که  محمد هاشمی، برادر و رییس دفتر وی که به تازگی برای سفر زیارتی به کشور عراق سفر کرده بود با آیت الله العظمی سیستانی نیز دیدار داشته است. آیت الله سیستانی در این دیدار کوتاه با برادر آیت الله هاشمی رفسنجانی از او می خواهد تا پیغام ایشان را به رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام برساند که «حضور ایشان در انتخابات ریاست جمهوری ایران در راستای رونق امور مسلمین و به نفع شیعیان ایران و جهان است»

همچنین نزدیکان هاشمی مدعی شده بودند دیگر آیت الله حسین وحید خراسانی از مراجع عظام تقلید در قم که پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم کمتر به مسایل سیاسی ورود پیدا کرده، دیداری با علی مطهری نماینده مردم تهران داشته است. علی مطهری در این دیدار بر لزوم حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات پیش رو تاکید می کند و آیت الله وحید خراسانی نیز حضور آیت الله هاشمی در انتخابات را اتفاقی مثبت برای کشور ، نظام و مردم می خوانند.

۱۰:۳۵ محمدعلی ایزدی معاون وزیر نفت دولت هاشمی هم ثبت‌نام کرد/ وی درباره حضور آیت‌الله هاشمی گفت: کاندیداتوری آقای هاشمی تا ساعت ۱۱ مشخص می‌شود.

۱۰:۴۰ حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد در نشست خبری

وی در ابتدا به سوابقش اشاره کرد و گفت: افتخار دارم که در طول چهار دوره در مجلس حضور داشته‌ام؛ نزدیک به ربع قرن حضور در مجامع علمی و دانشگاهی و شکل‌گیری در نهاد ارزشمند حوزه علمیه، نهاد برآمده از قرآن و مکتب اهل بیت علیهم السلام و تجربه چهار دوره حضور در نهاد قانونگذاری و سه دوره افتخار نائب رئیسی مجلس شورای اسلامی، داشته ام.

عضو ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان با اشاره به فعالیت کارشناسان هوشمند و صاحب‌نظران برجسته علمی و سیاسی کشور و همکارانش در مجلس، و صرف ده‌‌ها ساعت وقت برای تنظیم و تدوین برنامه پنجم توسعه کشور، گفت: در صورت پیروزی در انتخابات، تلاش جدی را برای پیاده‌سازی آن خواهم داشت.

وی ادامه داد:با اعتقاد به ضرورت مدیریت مبتنی بر اسناد بالادستی نظام، نگاه به چشم انداز بیست ساله و سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری و قانون بودجه سالانه کشور باید مسیر حرکت را برای رسیدن به پیشرفت و عدالت در عالیترین سطح ممکن آن در دهه چهارم انقلاب فراهم کرد.

نایب رئیس‌ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه امروز ده‌ها نفر از چهره های دانشگاهی، سیاست‌های اجرایی برنامه پنجم توسعه را برای تحقق اهداف چشم‌انداز و اسناد بالادستی نظام فراهم کرده‌اند، تصریح کرد: می‌توان با الهام از سیاست‌های کلی و اسناد بالادستی و استفاده از ظرفیت مدیریتی ارزشمند کشور در عرصه های علمی و … و با کنار گذاشتن نگاه‌های بسته حزبی و جناحی و گروهی و با نگاهی مبتنی بر اخلاقیت و باور به اصول کلیدی نظام راه را برای حضور سلایق مختلف  معتقد به مبانی نظام فراهم کرد.

به گفته وی دانشگاهیان و حوزویان و نخبگان باید احساس کنند در مدیریت کشور نقش موثر و تعیین کننده دارند؛ باید قوای سه‌گانه در عالیترین سطح از تفاهم و همدلی در زیر چتر رهبری نظام باشند؛ باید مبارزه قطعی با مفاسد و همچنین حرکت جدی برای مبارزه با فقر صورت گیرد؛ باید ظرفیت‌های انباشته شده نظام در طول سه دهه گذشته استفاده شود؛ باید با مدیریت درست منابع و مدیریت صحیح مصرف با عالیترین سطح از انضباط مالی، و واگذاری تصدی‌گری به بخش غیردولتی، راه را برای فعالیت درست نظام اداری کشور و خدمت به مردم هموار کرد.

این داوطلب انتخابات یازدهم با اشاره به فراوانی کارشناسان توانمند در نظام اداری کشور و استفاده از آنان برای تبدیل نظام دیوانسالاری به نظامی کارآمد و راهگشا، تاکید کرد:ما می‌توانیم و ثابت کردیم که در کشور توانایی هست که مشکلات را با استفاده از خرد جمعی شناسایی و با اعتماد به صاحبان نظر و اندیشه نقشه درستی را پیاده کنیم، می‌توانیم با مدیران صالح و شایسته و همچنین با نظارت دقیق، امور را به خوبی پیش ببریم

به گفته وی، دولت یازدهم باید دست مجلس را بفشارد که اولا در قانونگرایی گره‌های کشور را بشناسد و در گشودن گره‌ها به دولت کمک کند و ثانیاً به عنوان یک نهاد نظارتی، بر امور نظارت کند و دولت را در مبارزه با فقر و فساد یاری کند؛ مجلس هم باید دیده‌بان شایسته‌ای برای دستگاه اجرایی کشور باشد.

ابوترابی‌فرد با بیان اینکه باید با وحدت استوار بر مبانی، عالیترین سطح از مدیریت را در کشور به نمایش بگذاریم و اگر به این افق دست یابیم که قطعا دست می‌یابیم راهبرد رهبری را تحقق بخشیده‌ایم، اظهار داشت: ما در ۴ دهه گذشته در عرصه سیاسی و بین‌المللی رویاروی استکبار به سرکردگی آمریکا ایستاده‌ایم و در همه عرصه‌ها پیروز شده‌ایم؛ فردا بهتر از امروز است مشروط بر آنکه در ایران اسلامی در حوزه‌های مدیریتی و اقتصادی و فرهنگی و … مشکلات خود را به طور صحیح رصد کرده و برای برون رفت از آن با نقشه مورد قبول نخبگان علمی و سیاسی قدم برداریم.

وی ادامه داد: من به همه دوستانم در همه نهادهای دولتی و خصوصی عرض می‌کنم که در دولت یازدهم یک تصمیم که مورد حمایت نخبگان و صاحب‌نظران نباشد، اتخاذ نمی‌کنم؛
به طور مستمر در جمع دانشجویان و اعضای هیئت علمی حضور خواهم یافت و به سوالات آنها پاسخ خواهم داد و دغدغه‌هایشان را مورد توجه قرار می‌دهم‌؛ اگر دغدغه‌ای داشته باشند یا پاسخ شفاف می‌دهم و یا این دغدغه‌ها را حل می‌کنم.

گزینه نهایی ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان با تاکید بر اینکه دولت یازدهم باید دولت پاسخگو به معنای واقعی کلمه باشد، گفت: اگر بنای خود را بر این بگذاریم که تصمیم‌هایمان از عقبه علمی و کارشناسی برخوردار باشد، می‌توانیم با اقتدار از راهی که فراروی ما است با شتاب به سمت پیشرفت و عدالت حرکت کنیم؛ دهه چهارم باید دهه تحقق آرمان بلند رهبر انقلاب باشد؛ دهه چهارم یعنی دهه پیشرفت در همه عرصه‌ها و عدالت.

ابوترابی‌فرد اظهار داشت: مدیران و مسئولان باید در جایگاه خود قرار بگیرند و با الهام از آموزه‌های دینی و هدایت علم و عقل در مسیری حرکت کنند که مورد رضای خداوند سبحان است؛ آینده متعلق به ملت ایران و امت اسلام است و شاهد بر تحقق آرمان های بلند و ملکوتی امام خمینی(ره) خواهد بود؛ آینده متعلق به اندیشه‌های بالنده حکیمانه مترقی رهبر معظم و فرزانه انقلاب اسلامی است.

وی به ماجرای نامه رهبری درخصوص آقای مشایی اشاره کرد و خاطرنشان کرد:وقتی زمان اجرای نظر رهبری درباره عزل مشایی از معاونت اولی به تعویق افتاد، من موضوع نامه را مطرح کردم.

به گفته نایب‌رئیس مجلس شورای اسلامی، بدون تعامل قوا با یکدیگر و تعامل با نخبگان و اعتقاد راسخ دستگاه اجرایی به گفتمان نظام در همه عرصه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگ و … نمی‌توان کشور و نظام را در جایگاه شایسته خود قرار داد؛ من با اعتقاد به این امور کاندیدا شده‌ام.

ابوترابی‌فرد درخصوص لابی‌گری و رایزنی برای کسب قدرت هم گفت: در سه دوره مجلس، بدون کمترین رایزنی، از سوی همکارانم به عنوان نائب رئیس برگزیده شدم؛ در دوره هفتم نائب رئیس دوم بودم ولی در هشتم و نهم نائب رئیس اول بودم. این انتخاب می‌تواند گواه روشنی بر مدیریت و کارآمدی من باشد.

وی درخصوص ائتلاف پنج گانه اصولگرایان هم گفت:در ارتباط با ائتلاف همانطوری که دبیر ائتلاف اعلام کرد و برخی اعضای ائتلاف هم صریحا ابراز داشتند، من به عنوان برادر کوچکی از این جمع ارزشمند به عنوان کاندیدای دوره یازدهم ریاست جمهوری برای حضور در وزارت کشور و ثبت‌نام برگزیده شدم؛ دوستانم در ائتلاف ۳+۲ در مجموع ارزیابی‌ها و نظرسنجی‌ها را مورد توجه قرار دادند. یکی از ملاک‌ها این بود که سیر رشد دوستان در نظرسنجی مورد توجه قرار بگیرد. نهایتا همکاران عزیزم، به این نتیجه رسیدند که با توجه به عدم فاصله معنادار بین دوستان، فقط نظرسنجی ملاک نباشد و با تحلیل درست نظرسنجی‌ها می‌توان به نتایج متفاوتی دست یافت؛ بر همین اساس به این نتیجه رسیدند که بنده خروجی ائتلاف باشم.

نامزد ائتلاف پنج‌گانه اصولگرایان به برخی اخبار درخصوص ثبت‌نام یکی دیگر از افراد ائتلاف در انتخابات و عدم قبول آن، تاکید کرد: با یک خبر، این عزم جدی اصولگرایان در ائتلاف که راه را برای وحدت حداکثری فراهم کرد، نباید مورد نقد قرار گیرد زیرا دوستانم در ائتلاف در چارچوب توافقات عمل کردند.
وی در ادامه به ارتباطش با دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: نیمی از دوران خدمتم را در دانشگاه‌ها و با دانشجویان سپری کرده‌ام، لذا این ارتباط در شناختم نسبت به ظرفیت بخش جوان کمک بسیار کمک می‌کند؛ در ارتباط بسیار نزدیک با بدنه دانشجویی در دانشگاه‌ها بوده و هستم و با همین نگاه بود که عمره دانشجویی را مدیریت کرده و به سامان رساندم و راه را برای تشرف هزاران دانشجوی جوان به حج فراهم کردم؛  قرار است زمینه اعزام دانش‌آموزان نیز به حج فراهم شود.

ابوترابی‌فرد درپاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا شما نامزد دولت در انتخابات هستید، گفت: بنده خبری را از اینکه دولت به من نظر مثبتی باشد دریافت نکردم.

وی در پایان گفت:معتقدم برای پیشرفت کشور، شناخت تنگناها، مشکلات کشور و نزدیک‌ترین راه ارتباط با خبرنگاران و شبکه رسانه‌ای کشور است.

۱۰:۴۸ سخنگوی شورای نگهبان:فردی که با دشمنان ملت دیدار می کند رجل سیاسی و مذهبی نیست/ انتقاد از خودشیفتگی چهره های سیاسی

نقل از پایگاه اطلاع رسانی شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی در همایش مسئولان دفاتر و هیئت‌های نظارت بر انتخابات گفت: از مهم ترین شرایط ریاست‌جمهوری که شورای نگهبان باید آن را احراز کند «تقوا» است. وقتی فردی تبلیغات زودهنگام و غیر قانونی و شعارهای خلاف واقع می دهد، علناً نشان می‌دهد که واجد این شرط نیست.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار اخیر اعضای شورای نگهبان، ناظران و مسئولان برگزاری انتخابات گفت: حضور پر شور مردم در انتخابات، برای نظام اسلامی مصونیت ایجاد می‌کند.

کدخدایی ضمن مقایسه اجمالی نظام انتخاباتی در ایران و کشورهای مدعی لیبرال دموکراسی گفت: مردم با حضور فراگیر در انتخابات و ثبت نصاب‌های قابل توجه در میزان مشارکت، اعتماد خود را به نظام نشان می‌دهند.

نمره اول در میزان مشارکت انتخاباتی در جهان را داریم

وی افزود: به یقین می‌توانیم بگوئیم نمره اول در میزان مشارکت انتخاباتی را در جهان داریم و در هیچ کشوری مردم بدین صورت پای صندوق های رأی حاضر نمی‌شوند.

عضو هیأت مرکزی نظارت بر یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری با تأکید بر اینکه افراد باید شرایط خود را با ملاحظه این میزان از رشد ملت ایران، بسنجند و ببینند آیا می‌توانند داوطلب ریاست جمهوری در چنین کشوری باشند، گفت: حضور انتخاباتی در ایران از هر جهت باید بر اساس تکلیف الهی باشد. همان‌طور که مردم با ملاحظه تکلیف الهی در پای صندوق‌های رأی حاضر می‌شوند، افراد نیز باید با انگیزه الهی، داوطلب حضور در رقابت‌های انتخاباتی بشوند. زیرا اگر برای رضای الهی در این راه وارد شوند، دیگر مسائل و مشکلات هم مرتفع خواهد شد.

کدخدایی با تأکید بر شرایط روشن داوطلبان ریاست‌جمهوری در اصل ۱۱۵ قانون اساسی گفت: فردی که بر خلاف مصالح ملی، با دشمنان این ملت و نظام و کسانی که به صراحت می‌گویند نظام اسلامی را قبول ندارند، ملاقات می‌کند، باید خودش ببیند آیا واجد شرط «رجل مذهبی و سیاسی» هست؟!

سخنگوی شورای نگهبان گفت: کسانی که شعارهای غیر واقع یا حتی مغایر با شئونات اسلامی می‌دهند، آیا می‌توانند واجد شرط تقوا و مروج مذهب رسمی کشور باشند؟!

چرا نظام اسلامی باید هزینه های شعارهای انتخاباتی کاندیداها را بدهد

وی گفت: برخی شعارها شاید برای جذب چند رأی، مناسب به نظر برسد اما باید دید این شعارها اصلاً‌ قابلیت اجرا دارد! چرا نظام اسلامی باید هزینه آن را بپردازد. ‌اگر فردی شعارها و برنامه‌های غیر قابل اجرا می‌دهد تا نظر چند نفر را به خود جلب کند، نشان می‌دهد که اساساً «مدیر و مدبر» نیست و بنابراین باید خودش هزینه آن را بپردازد.

کدخدایی، با تأکید بر لزوم داشتن برنامه برای همه ابعاد زندگی گفت: وقتی فردی برای یک سفر عادی برنامه‌ریزی می‌کند اما برای اداره کشور هیچ برنامه‌ای ندارد، طبیعی است که واجد شرایط برای احراز صلاحیت نخواهد بود. زیرا نمی‌توان سرنوشت کشور را به او سپرد.

بر خلاف مشی «خودبازدارندگی» سیاسیون در اوائل انقلاب امروز شاهد «خودشیفتگی» افراد هستیم

وی افزود: برخلاف اوائل انقلاب که افراد با نوعی «خودبازدارندگی» از ورود به عرصه پرهیز می کردند، امروز شاهد نوعی «خودشیفتگی» در برخی افراد هستیم که خود را برای ورود به هر صحنه‌ای اصلح می‌دانند و پیش از آنکه ثبت نام کنند و صلاحیت آنها احراز شود، به تبلیغات زودهنگام و طرح شعارهای غیر واقع می‌پردازند.

سخنگوی شورای نگهبان با اشاره به برخی از ضعف های قانون انتخابات گفت: به ویژه در بحث تبلیغات، قانون انتخابات ضعف‌هایی دارد در حالی که امروزه با ابزارها و امکانات تبلیغاتی جدید مواجه هستیم.

کدخدایی با تأکید بر رعایت قانون در امر بررسی صلاحیت‌ها و نظارت بر انتخابات گفت: با وجود ضعف‌هایی که قانون انتخابات دارد، شورای نگهبان تمام سعی خود را برای انجام وظایف به کار خواهد بست.

۱۱:۳۲ علی‌اکبر جوانفکر مشاور سابق رئیس‌جمهور هم برای ثبت‌نام در انتخابات یازدهم وارد وزارت کشور شد./ وی را همسرش همراهی می‌کند.

۱۱:۵۰ گزارش ایسنا از ستاد انتخابات:

برای حضور هاشمی و مشایی با ستاد انتخابات هنوز هماهنگی نشده است

۱۱:۵۶ عباس کریمی رئیس سابق دانشکده حقوق دانشگاه تهران و عضو کانون وکلا نیز برای ثبت‌نام در انتخابات یازدهم، ثبت‌نام کرد.

۱۱:۵۷ بازدید عضو هیئت اجرایی مرکزی انتخابات از ثبت نام کاندیداها

محمد مهدی زاهدی عضو هیئت اجرایی مرکزی انتخابات ریاست جمهوری از محل ثبت نام کاندیداهای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در وزارت کشور بازدید کرد.

براساس این گزارش زاهدی ضمن بازدید به خبرنگاران گفت که ساعت ۳ بعداظهر امروز جلسه ای با حضور اعضای هیئت مرکزی نظارت برگزار می شود و مسائل مربوط به انتخابات پیش رو مورد بررسی قرار می گیرد.

زاهدی همچنین گفت: روند نام نویسی از داوطلبان ریاست جمهوری بسیار مناسب است.

وی خاطر نشان کرد: از سوی وزارت کشور برخورد یکسان میان کاندیداهای مطرح و کاندیداهای عادی یکی از ویژگی های خوب این دوره است.

 asgharzade3۱۱:۵۹ ابراهیم اصغرزاده برای ثبت نام در انتخابات به وزارت کشور آمد

اصغرزاده کاندیدای اصلاح طلب و عضو نخستین دوره شورای شهر تهران ظهر امروز در ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وارد وزارت کشور شد.

الیاس حضرتی مدیر مسئول روزنه اعتماد نیز اصغرزاده را برای ثبت نام همراهی می کند.

اصغرزاده در جمع خبرنگاران گفت: آمده ام تا اصلاح طلبان را نمایندگی کنم.

وی افزود: دارای پروتکل هستم.

به گزارش مهر، تا کنون چندین کاندیدا از جبهه اصلاح طلبان به طور مستقل برای حضور در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرده اند.

محمدرضا عارف، اکبر اعلمی، ابراهیم اصغرزاده، جواد اطاعت، حسن روحانی از جمله این کاندیداها هستند و احتمال حضور محمد شریعتمداری، محسن مهرعلیزاده و اسحاق جهانگیری نیز در وزارت کشور نیز  برای ثبت نام وجود دارد.

۱۱:۵۹ مهدی چمران در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام نمی‌کند/ وی تصمیم گرفته است در شوراها بماند.

javanfekr۱۲:۱۲جوانفکر در نشست خبری

علی‌اکبر جوانفکر مشاور سابق رئیس‌جمهور در نشست خبری خود با  بیان اینکه شما در جریان مسائلی که برای من بودجود آمده هستید، گفت: من هیچ وقت دوره ۶ ماهه زندان را قبول نداشتم و الان هم ندارم ولی تابع قانونم.

وی با بیان اینکه انتخابات ریاست‌جمهوری فرصتی برای خدمتگزاری و تلاش برای عرضه توانمندی‌ها برای کشور است، افزود: با همین نیت خود را نامزد کردم و امیدوارم که با شرکت در انتخابات و فعالیت‌های تبلیغاتی بتوانم رای لازم را برای کسب کرسی ریاست جمهوری پیدا کنم.

مشاور سابق رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که در صورت رد صلاحیت، آیا نظر شورای نگهبان را خواهید پذیرفت، گفت: این سوال را فقط متوجه نامزدها نکنید.همه دستگاه‌ها و حتی شورای نگهبان باید بر اساس ضوابط قانونی عمل کنند. ما هم از قانون تبعیت می‌کنیم.

وی با بیان اینکه بالاخره انتخابات متعلق به  مردم است و باید حق مردم را به درستی ادا کنیم، اظهار داشت: فکر می‌کنم شورای نگهبان اگر بر اساس قانون به سوابق و خدمات من دقت کند، حتما تایید صلاحیت می‌شوم؛ علاوه بر این دادستان کل کشور هم گفته است که محکومیت در دستگاه قضایی به معنای رد صلاحیت نیست.

مدیرعامل سابق روزنامه ایران با تاکید بر اینکه فکر می‌کنم دارای پایگاه اجتماعی هستم و با همین نیت وارد عرصه انتخابات شدم، به ماجرای روزنامه ایران اشاره کرد و گفت: آن روز که آمدند به روزنامه ایران حمله کردند، هیچ حکمی برای بازداشت من نداشتند و به همین دلیل هم گذاشتند و رفتند. عدم بازداشتم در آن روز ربطی به حمایت از رئیس جمهور نداشت.

وی درخصوص همراهی همرش نامزدی هم گفت: همسرم موافق نامزدی من نبود اما گفتم فرصتی است که باید دین خود را به مردم ارائه کنیم و به همین دلیل درخواست کردم بنده را همراهی کنند.

مشاور سابق رئیس‌جمهور با بیان اینکه خودم را عضو خانواده رسانه می‌دانم و با همه اعضای خانواده رسانه رابطه خوبی دارم، اظهار داشت: حالا فرض کنید از خانمی از طرف ایرنا شکایت هم شده، من بعدا که فهمیدم شکایت را پس گرفتم. لذا دلیلی بر رابطه بد من با رسانه‌ها نیست.

وی با تاکید بر اینکه راه من با راه احمدی‌نژاد انطباق دارد و ادامه دهنده دولت احمدی‌نژاد خواهد بود، درباره اینکه با چه کسی برای ثبت نام در انتخابات مشورت کرده است، گفت: دلیلی  ندارد بگویم برای ثبت نام با چه کسی مشورت کرده‌ام، من خودم تصمیم گرفته‌ام که بیایم.

جوانفکر در پاسخ به سؤالات متعدد خبرنگاران درباره ارتباطش با جریان انحرافی گفت: شما می‌خواهید من را محاکمه کنید یا سوال‌؟ شما ‌من را بازجویی می‌کنید. جریان انحرافی وجود خارجی ندارد. کجا وجودش به اثبات رسیده است؟ چرا بر اساس فرضیات ذهنی افراد را محاکمه می‌کنید؟

وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا شما کاندیدای دولت هستید، تصریح کرد: مگر دولت می‌تواند کاندیدا داشته باشد که من کاندیدایش باشم؟ دولت نمی‌تواند کاندیدا داشته باشد.

مدیرعامل سابق خبرگزاری ایرنا در پاسخ به سؤالی درباره نحوه ارتباطش با روحانیون, جایگاه روحانیت را در کشور رفیع خواند و با بیان اینکه شخصیت‌های عظیم‌القدری مانند امام و رهبری روحانی هستند، خطاب به خبرنگاران گفت: این سوالات که از من‌ می‌پرسید، اصلاً موضوعیت ندارد چراکه کسی که کاندیدا می‌‌شود، چهارچوب‌ها را قبول دارد لذا این سؤالات شما انحرافی است.

جوانفکر خطاب به خبرنگاران گفت: شما می‌خواهید من را محاکمه کنید یا سوال کنید؟ شما دارید من را بازجویی می‌کنید.

۱۲:۲۰ حجت‌الاسلام سید ابوالحسن نواب رئیس دفتر سیاسی سابق جامعه روحانیت هم برای ثبت‌نام در انتخابات به وزارت کشور آمد.

۱۲:۲۷ الیاس حضرتی: حدس می‌زنم که تا حدود ۳۰ درصد هاشمی‌رفسنجانی در انتخابات ثبت‌نام کند.

۱۲:۲۸ علی‌آبادی رئیس کمیته ملی المپیک برای ثبت نام به وزارت کشور آمد.

۱۲:۳۸ علی‌آبادی پیش از ثبت‌نام انصراف داد؛ وی که مدارکش را به همراه نیاورده بود، گفت: شاید عصر برای ثبت‌نام برگردم.

۱۲:۵۴ حجت‌الاسلام نواب در نشست خبری

به صورت مستقل در عرصه انتخابات حضور پیدا کرده‌ام و تاکنون دیدار انتخاباتی هم نداشتم./وی درپاسخ به این سوال که آیا انتخاب ابوترابی به عنوان کاندید نهایی ائتلاف پنجگانه اصولگرایان به پیشنهاد آیت‌الله مهدوی‌کنی بوده است اظهار داشت: بیش از یکسال است در جلسات جامعه روحانیت مبارز شرکت نمی‌کنم./ قصد ندارم که به نفع کسی کناره‌گیری کنم.

۱۳:۰۰ طهماسب مظاهری رئیس سابق بانک مرکزی برای ثبت‌نام در انتخابات وارد وزارت کشور شد.

۱۳:۲۳  حجت‌الاسلام موسی‌پور: براساس تصمیمی که در نشست ائتلاف گرفته شده، خروجی نهایی ائتلاف برای انتخابات ریاست جمهوری مشخص شده است، بنابراین باهنر، آل‌اسحاق و پورمحمدی در انتخابات ثبت‌نام نمی‌کنند.

۱۳:۳۰ منوچهر متکی: نفر اول در نظرسنجی‌ها هستم/ ساعت ۱۵ امروز ثبت‌نام می‌کنم.

۱۴:۲۵ پسر آیت‌الله کاشانی که برای ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری به ستاد انتخابات کشور مراجعه کرد،شعارش را اجرای قانون اساسی اعلام کرد.

کاشانی با بیان این مطلب، افزود : شعارم اجرای قانون اساسی است، چون اعتقاد دارم تا به حال قانون اساسی به طور کامل در کشور اجرا نشده است.

وی همچنین در رابطه با میزان تحصیلات خود گفت: سال ۱۳۵۱ کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان گرفتم.

۱۴:۳۰ هیئت ۸ نفره‌ای از شورای نگهبان برای بازدید و بررسی به محل ثبت‌نام انتخابات ریاست جمهوری آمد.

۱۴:۳۱ مسعود پزشکیان برای ثبت‌نام در انتخابات وارد وزارت کشور شد.  وی در جمع خبرنگاران گفت: اگر هاشمی بیاید به نفع او کنار می‌کشم./ وی درخصوص رد صلاحیتش گفت: شعار ما قانونمداری است و طبق آن عمل می‌کنیم.

۱۴:۳۹ علی‌اکبر ولایتی برای ثبت‌نام در انتخابات یازدهم، وارد وزارت کشور شد

علی اکبر ولایتی مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل که دقایقی پیش برای ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وارد ساختمان وزارت کشور شد، پس از خروج از اتومبیلش در مقابل خبرنگارانی قرار گرفت که از او در باره شایعات عدم حضور برای ثبت نام در انتخابات به دلیل حضور هاشمی سوال می کردند ، ولایتی خطاب به خبرنگاران گفت: اشتباه می کنید .

وی در پاسخ به این سوال که گفته شده صبح امروز با آقای هاشمی جلسه داشته اید، لبخند زد.

ولایتی به سوالات دیگر پاسخ نداد و با همین لبخند وارد سالن ثبت نام شد.

وی همچنین در واکنش به اینکه گفته می شود بین وی و قالیباف اختلافی وجود دارد گفت: برخلاف شایعات اختلافی بین من و آقای قالیباف در ائتلاف پیشرفت وجود ندارد.

۱۴:۵۸ برخی از اخبار حکایت از حضور تیم حفاظت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در ستاد انتخابات کشور دارد.

velayati۱۵:۲۰ آغاز نشست خبری ولایتی

ولایتی در آغاز نشست خبری خود، بیانیه‌ای را قرائت کرد.

متن کامل بیانیه دکتر ولایتی پس از حضور در ستاد انتخابات کشور، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

“الحمدلله رب العالمین و صلی الله علی محمدٍ و اله الطاهرین”

علی اکبر ولایتی امروز برای نام نویسی به ستاد انتخابات وزارت کشور آمده است تا اگر ان‌شاءالله شورای محترم نگهبان صلاحیتش را احراز کند، رسماً در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند و آنگاه اگر مردم شریف ایران به من اعتماد کردند، تلاش می کنم تا شایسته اعتمادشان باشم.

برداشت من این‌ است که باتوجه به شرایط کشور و انقلاب اسلامی، امروز بیش از هر زمان دیگری به دولتی با ویژگی‌های متفاوت و متناسب شرایط امروز نیازمندیم تا بتواند نابسامانی‌های داخلی از جمله حوزه اقتصادی و اجتماعی و مشکلات سیاست خارجی را با سرپنجه تدبیر حل کند.

نام این دولت را “دولت متمّم” گذاشته‌ام .

به دو دلیل :

الف) واقعاً در کشور ما اصل ملت است و دولت فرع آن باید باشد، محور ملّت است و دولت نقش متمم و خدمتگزار ملّت را دارد.

ب)  دولتی که انشاءالله تشکیل می دهم ۵ ویژگی خواهد داشت:

- اعضای دولت آینده باید “متدیّن” باشند. خدا ترسی مهمترین اصل است. اگر تقوا وجود داشته باشد،ریشه فساد اقتصادی خشک خواهد شد.یعنی مبنای مبارزه با فساد،خدا ترسی است.

- آدمهای انقلابی با خدا ترسی، استحاله و منحرف نمی شوند و اصلاً  بدون خدا ترسی انقلابی بودن ارزشی ندارد.

- اگر خدا ترسی وجود داشته باشد، دولت خود را نوکر ملت می‌داند. چرا که خدمت به خلق بالاترین عبادتهاست.

- اگر رئیس جمهور و ارکان دولت خدا ترس باشند،با بیت المال و حقوق ملّت، بازی سیاسی نمی‌کنند.

- اگر خدا ترس باشیم، دعواهای حاشیه ای در کشور ایجاد نمی شود تا دودش به چشم مردم برود.

- خدا ترسی موجب می شود که مسئولین در پی فریب مردم نباشند و ارزشهای اسلامی و انقلابی بازیچه سیاست بازان نشود.

- مبنای هر حرکت فرهنگی، خدا ترسی است که موجبات بهره گیری از آموزه های اصیل اسلامی و تقویت فرهنگ اصیل ایرانی را فراهم می آورد، خانواده به عنوان رکن اساسی جامعه را تحکیم می بخشد و جایگاه والای بانوان در عرصه‌های مختلف  و استیفای حقوق آنان را تضمین می‌نماید.

۲) ویژگی دوّم دولت من “تجربه” است . دولت کلاس اکابر نیست که اشخاص تازه کار وارد شوند و سیاه مشق بنویسند و مرتب اشتباه کنند، چون اشتباه در سطوح بالا، صدمات زیادی‌به مردم می‌زند. دولت کلاس انشاء نیست که فقط حرف و وعده نصیب مردم شود، کلاس حساب است. باید با حساب و کتاب حرف زد و این تخصّص و تجربه می‌خواهد‌.

لذا اعضای کابینه افرادی با تجربه خواهند بود که بتوانند و بدانند در شرایط سخت و بحرانی چگونه تصمیم بگیرند و چگونه عمل کنند و مرتب سیاست ها را عوض نکنند. روی تصمیم‌گیری‌ها فکر می‌کنند، از اندوخته تجربی خود استفاده می‌کنند و وقتی تصمیمی را اتخاذ کردند و اعلام نمودند، مردم و مخاطبین داخلی و خارجی به آن اطمینان می‌کنند.

من بسیاری از کشورهای جهان را دیده‌ام و با روشهای حکومتی آنها آشنا هستم. دولتهایی موفق بوده‌اند که زندگی قابل پیش‌بینی و مطمئن و امن، توأم با رفاه را برای مردم فراهم کردند. سرمایه‌گذار وقتی سرمایه‌گذاری می‌کند که بداند در دراز مدت چه شرایطی در کشور حاکم است.

دانش آموز و دانشجو رشته خود را در شرایط قابل پیش‌بینی انتخاب می‌کند و همینطور سایر گروهها نیاز به اعتمادسازی دارند. یک زندگی قابل پیش‌بینی به دو رکن نیاز دارد :

الف – قانون گرائی: دولتی که می‌خواهد عدالت را محقق کند باید قانونگرا باشد تا همگان بتوانند زندگی خود را در چارچوب قانون سامان دهند و مطمئن باشند که ضامن تأمین عدالت یعنی قانونگرائی فضای حاکم بر جامعه می‌باشد‌.

ب‌- ثبات‌ در تصمیمات دولت:به گونه‌ای که هر روز تغییر نکند. این امر نیازمند مردانی عالم، آگاه، مصمّم و با تجربه است.

۳) کابینه من افراد “متخصص”و متعهد به نظام را به همکاری دعوت می‌کند. امروز بحمدالله جمهوری اسلامی از سطح نخبگی قوی برخوردار است. وزراء و سایر مسئولین باید تسلط تخصصی در رشته خود داشته باشند وگرنه تصمیم‌های نسنجیده‌و زیان‌بخش می‌گیرند یا‌ در یک توافقنامه ‌با کشورهای ‌دیگر یا بین‌المللی سر او ‌کلاه می‌گذارند.

نمی‌شود رفاقت و مطیع بودن وزیر و مسئول را مبنا قرار داد. نسل جوان متخصص ما امروز ظرفیت ملّی‌کشور هستند، بی‌اعتنائی به متخصص‌ها و جوانان نخبه و تحصیل کرده و پر‌تحرک، محروم ساختن ملّت از ظرفیت ذهنی نخبگان است.

۴) “معتدل بودن” شاخصه چهارم کابینه من است. افراطی‌گری به انسجام ملّی و همبستگی اسلامی و انقلابی کشورمان لطمه می‌زند. قطعاً افراطی‌گری موجب تنش در جامعه شده و بین آحاد مردم اختلاف ایجاد می‌کند. در صحنه بین‌المللی که زیان‌های آن چند برابر است.

معقول بودن به معنای غیر انقلابی بودن نیست، معتدل بودن مقابل افراطی‌گری است. امام خمینی(ره) یک فیلسوف بود، یک عارف بود، یک فقیه بود که مبنای حرکت فکری ایشان عقلانیت و اعتدال بود. افراطی‌گری ریشه در جهل دارد.

پیشرفت اسلام در سده‌های مختلف در پرتو عقلانیت رخ داد که تمدن بزرگ اسلامی را سامان بخشید.چه در صحنه داخلی و چه درصحنه منطقه‌ای و چه در صحنه بین‌المللی، عقلانیت و اعتدال زوج مکمّل و ضروری هستند.افراد می‌توانند اختلاف نظر داشته باشند، دولتها می‌توانند با یکدیگر اختلاف داشته باشند ولی تمام تلاشها باید این باشد تا اختلاف‌ها را کاهش داد و کلید این کار مذاکرات ‌و مراودات عاقلانه و رفتار متعادل است. با افراطی‌گری اختلافات تبدیل به دشمنی می‌شود.

تندروی‌های اخیر منطقه نشان می‌دهد که چقدر خسارت به عالم اسلام وارد شده است. اظهارات سیاسی چه در عرصه داخل و چه خارج باید از سر تدبیر و عقلانیت باشد. عزّّت، حکمت و مصلحت که رهبری معظم انقلاب مبنای کار سیاست خارجی قرار داده اند، از طریق اعتدال و عقلانیت سامان می‌یابد.

۵) دیگرخصوصیت مهم کابینه من “مشورت پذیری” است. انسانها هر چقدر متخصص و با تجربه باشند نمی‌توانند ادعا کنند که انسان کاملی هستند.اینکه ‌یک نفر یا یک‌‌گروه بخواهد بدون توجه و رایزنی با متخصصین، همه تصمیمات مهم کشور را اتخاذ کند، ممکن است سرعت در تصمیم‌گیری را زیاد کند،ولی دقت آنها را کم و احتمال خسارت‌های بزرگ را بیشتر می‌نماید.

دولت اگر نسبت به بدنه متخصص ملت احساس بی‌نیازی بکند به روزمرگی می‌افتد.

تصمیم دارم که انشاءالله سیستمی ایجاد کنم که دولت آینده در هر بخش اجرائی با کانونهای تخصصی و انجمن‌های علمی ارتباط تعریف شده داشته باشد.

دولت متمم ضمن اینکه فرع بر اصل ملت است از حروف اوّل این پنج ویژگی شکل یافته است:متدین ، تجربه دار، متخصص، معتدل و مشورت پذیر

تجربه و تخصص اینجانب در حوزه سیاست خارجی است. بسیاری ازصاحب‌نظران در حوزه های اقتصاد و سیاست بر این باورند که ساماندهی به سیاست‌خارجی افزون بر آنکه توجه به یکی از اصلی ترین مولفه های امنیت ملی است، همچنین می تواند به حل پاره‌ای از مشکلات اقتصادی داخلی موثر افتد.

ملت شریف ایران مستحضر است که دشمنان ما کوشیده‌اند تا با تحمیل تحریم‌های ظالمانه و غیر‌قانونی ایستادگی و پایداری تاریخی این ملت سترگ و خداجوی را نشانه روند. اما عرصه مناسبات بین‌الملل چنان است که با در پیش گرفتن یک سیاست منطقی و برخوردار از پشتوانه کارشناسی توانمند، می‌توان بر بسیاری از این مشکلات فائق آمد.

یکی از افتخارات اینجانب مدیریت دیپلماسی کشور در دوران دفاع مقدس است؛ که در خدمت‌ جانفشانی نیروهای مسلح، پاسداران قهرمان، ارتشیان دلیر و ایثارگری خانواده معظم شهدا و جانبازان دلاور قرار گرفت و حاصل آن حفظ تمامیت ارضی کشور، معتبر مانده قرارداد ۱۹۷۵‌که هدف صدام از جنگ لغو آن بود، قطعنامه ۵۹۸ و اجرای اکثر بندهای آن از جمله تعیین متجاوز توسط دبیر‌کل وقت سازمان ملل متحد و تایید همه اعضای شورای امنیت است.

اینک آمده‌ام تادر پرتو آموزه‌های امام خمینی(ره)رهبر جاودانه انقلاب و رهنمودهای رهبر فرزانه انقلاب حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای  همه همت خود را برای صیانت از منافع ملت ایران و سربلندی ایران و ایرانی در همه عرصه ها به کار بندم.

صیانت از دستاوردهای ملت شریف  ایران اسلامی در همه حوزه‌ها به ویژه انرژی صلح آمیز هسته‌ای هدف و وظیفه ماست.این هدف باید با کمترین هزینه محقق شود.به حداقل رسانیدن این هزینه ها وظیفه دیپلماسی فعال ، پویا و خردمند است .

طبیعتاً مردم شریف ایران از بنده انتظار دارند مساله پوشش بیمه و خدمات دارو و درمان را چاره کنم تا کرامت انسانی محفوظ بماند.

تلاش خواهیم کرد تا انشاء الله همانطور که در قانون اساسی آمده است در یک برنامه معقول و زمان بندی شده برخورداری ملت شریف ایران از درمان رایگان محقق شود. ساماندهی و واقعی کردن بیمه های موجود که به شدت نارسا و ناقص می‌باشد و توسعه شبکه بهداشتی و درمانی و تکمیل سامانه پزشک خانواده و سیستم ارجاع از جمله بخشهای  این هدف راهبردی است.

در این فرصت به این مختصر بسنده می کنم و اعلام می دارم که با اتکال به عنایات پروردگار متعال چشم امید به یاری همه اقشار ملت عزیز ایران دارم.

ان الله مع الصابرین
والسلام علیکم و رحمه الله

۱۵:۲۹ مهمترین محورهای سخنان ولایتی

ولایتی در ابتدای سخنانش اهداف خود را اینچنین تشریح کرد: بازگرداندن ارزش واقعی پول ملی، تلاش در جهت برنامه‌ریزی و ایجاد راه‌های فوری، میان مدت و بلند مدت برای رفع بیکاری، اشتغال برای جوانان، و حمایت از تولید که امروز در حال انحطاط است و تولید کنندگان با مشکلات زیادی مواجهند.

وی با بیان اینکه ائتلاف پیشرف شکل گرفت تا هسته‌ای باشد برای اتحاد اصولگرایان و اصولگرایی هم مارک مخصوصی روی گروهی نیست، گفت: هر کس نظام و قانون اساسی و ولایت فقیه را قبول داشته باشد و تعهد داشته باشد، اصولگراست.

ولایتی در توضیح اینکه ما چه زمانی باید نفر اصلح را از بین مجموعه ۳ گانه و پنج گانه و … انتخاب کنیم، گفت:گفته‌ایم که بر میثاقی استوار هستیم ولو اینکه نفری که از ائتلاف پیشرفت انتخاب می‌شود، غیر از ما سه نفر باشد. هیچ اختلافی بین ما سه نفر وجود ندارد و همچنان اتحاد و همبستگی وجود دارد. امیدواریم در نهایت یک نفر از اصولگرایان در انتخابات شرکت کند.

عضو ائتلاف پیشرفت با بیان اینکه در رابطه با مسائل سیاست خارجی، مشاور مقام معظم رهبری هستم و سابقه ۳۳ سال کار در سیاست خارجی را دارم؛ بنابراین حرفی می‌زنم که عملی باشد.

وی درخصوص پرونده هسته‌ای کشورمان نیز گفت:کاربرد صلح آمیز انرژی هسته‌ای را حق خودمان می‌دانیم و در عین حال رابطه مان با کشورها را حفظ می‌کنیم. استفاده صلح آمیز از انرژی هسته ای و حفظ آن به معنای ایجاد تنش با سایر کشورها نیست

ولایتی تاکید کرد: پرچم ائتلاف پیشرفت را خودم بلند کردم و بعد با آقایان قالیباف و حداد صحبت کردم.

وی در پایان تاکید کرد: به زودی خبرهایی از همبستگی هرچه بیشتر اصولگرایان خواهید شنید.

ولایتی در این نشست به سوال یک خبرنگار خارجی حاضر در نشست خبری، به زبان انگلیسی پاسخ داد.

۱۵:۴۹ محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت اصلاحات، دقایقی پیش برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری وارد وزارت کشور شد.

۱۵:۵۰ رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه برای ثبت‌نام در انتخابات یازدهم وارد وزارت کشور شد.

مهمانپرست درباره پاسخ به این پرسش که “آیا بطور مستقل در انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده‌اید؟” گفت: از طرف مردم آمده‌ام.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در پاسخ به اینکه “آیا با احمدی‌نژاد مشورت کرده‌اید یا نه؟” اظهار کرد: من با خدا مشورت کرده‌ام.

وی با بیان اینکه “بر اساس احساس تکلیف آمده‌ام”، درباره احتمال نامزدی علی‌اکبر صالحی – وزیر امور خارجه – نیز گفت: فکر نمی‌کنم ایشان بیایند.

۱۶:۱۰ سعید جلیلی برای ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری وارد ستاد انتخابات کشور شد.

۱۶:۱۳ محمد شریعتمداری وزیر بازرگانی دولت اصلاحات پیش از ثبت‌نام در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوال تسنیم درخصوص نتیجه ائتلاف اصلاح‌طلبان گانه گفت: قرار است بنده و آقایان عارف، جهانگیری و مهرعلیزاده در انتخابات ثبت‌نام کنیم.

وی ادامه داد: نتیجه ائتلاف به زودی مشخص خواهد شد.

شریعتمداری درپاسخ به سوالی درخصوص کنار کشیدنش پس از ثبت‌نام آیت‌الله هاشمی گفت: آیت الله هاشمی تا کنون به صحنه نیامده است اما اگر بیاید، کنار می‌کشم.

۱۶:۱۴ مهدی چمران با حضور در ستاد انتخابات وزارت کشور  در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد. به نقل از او خبری منتشر شده بود که به دلیل اهمیت شوراها، وی از حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری منصرف شده است.

۱۶:۲۱ مهمانپرست در جمع خبرنگاران:مستقل آمده‌ام و برنامه‌هایی را در نظر گرفتم که انشاءالله آنها را در زمان معین ارائه خواهم کرد.

وی گفت: امیدوارم در تحقق حماسه سیاسی موثر واقع شوم. ضمن آنکه برای کاندیداتوری خودم با بعضی از دوستان صحبت کرده‌ام.

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود آقایان متکی و ولایتی به عنوان وزرای سابق امورخارجه از شما اصلح‌تر هستند و آیا حاضر هستید به نفع یکی از آنها انصراف دهید، گفت: اصلح‌تر واژه عربی است و من به این سوال، پاسخ نمی‌دهم.

۱۶:۳۱ محمدحسن قدیری ابیانیه نیز برای ثبت‌نام در انتخابات، وارد ستاد انتخابات کشور شد

۱۶:۳۳ صادق خلیلیان وزیر کشاورزی دولت دهم برای ثبت‌نام در انتخابات ریاست‌جمهوری به وزارت کشور رفت.

۱۶:۴۰ سعید جلیلی بدون مصاحبه با خبرنگاران و برگزاری نشست خبری، وزارت کشور را ترک کرد.

۱۰: ۱۷ بهمن شریف‌زاده و عبدارضا داوری از حامیان مشایی به ستاد انتخابات آمدند.

۱۷:۱۵ معاون امنیتی انتظامی وزارت کشور: اوضاع آرام است

عبداللهی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره‌ علت حضور نیروهای ویژه پلیس در مقابل در وزارت کشور گفت: مشکلی وجود ندارد و همه چیز آرام است

وی افزود: برای جلوگیری از هیجانات طرفداران کاندیداها از نیروی انتظامی کمک خواستیم که البته به طور کلی مشکلی وجود ندارد و اینها هواداران کاندیداهایی هستند که برای ثبت نام حضور یافتند.

حضور نیروهای ویژه پلیس دقایقی پس از آن در مقابل در ورود ستاد انتخاباتی کشور شکل گرفت که سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی به هنگام ورود با مشکل مواجه شد.

۱۷:۲۲ مشایی در انتخابات ثبت‌نام می‌کند

رئیس شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری در گفت‌وگو با خبرنگاران مستقر در ستاد انتخاباتی کشور خطاب به آنها گفت: آمده‌ام به شما خسته نباشید بگویم و آقای مشایی نیز در راه آمدن به اینجا هستند.

وی همچنین از تایید صلاحیت خود برای انتخابات شورای شهر تهران خبر داد.

بهمن شریف‌زاده نیز که به همراه امیری‌فر در ستاد انتخابات کشور حضور یافته بود، گفت: ما طلایه‌داران آقای مشایی هستیم و ایشان نیز در راه وزارت کشور هستند و ما برای استقبال از ایشان آمده‌ایم.

۱۷:۴۵ محمدجعفر محمدزاده معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد و رئیس دفتر سابق محمدرضا رحیمی محمدرضا رحیمی را برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کرد.

*۱۷:۴۴ آیت‌الله هاشمی وارد وزارت کشور شد.

۱۷:۴۵ جمعیت هزار نفری طرفدار هاشمی در حال شعار دادن در حمایت از وی هستند.

۱۷:۴۷ احمدی‌نژاد از درب شماره ۳ وارد ستاد انتخابات کشور شد.

 ۱۷:۵۰: بقایی: مشایی در حضور احمدی‌نژاد ثبت‌نام می‌کند.

۱۷:۵۱ عده ای از تجمع‌کنندگان شعار “سلام بر خاتمی درود بر هاشمی” سر می‌دهند و عده‌ای هم شعار می‌دهند که “هاشمی، هاشمی مملکتو رها کن”

۱۷:۵۳ عزت‌الله انتظامی، سیدحسن موسوی، شیخ‌الاسلامی وزیر سابق کار و نامی وزیر ارتباطات از دیگر همراهان مشایی هستند.

۱۷:۵۸ ثبت نام همزمان هاشمی و مشایی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم

۱۷:۵۸ زمان ثبت‌نام تمدید نمی‌شود،فقط آنهایی که قبل از پایان زمان قانونی وارد وزارت کشور شده‌اند، ثبت‌نام می‌کنند.

۱۸:۰۰ ماراتن۵ روزه ثبت‌نام داوطلبین ورود به پاستور پایان یافت

۱۸:۰۹ واکنش احمدی نژاد به کاندیداتوری هاشمی

محمود احمدی نژاد  در پاسخ به این سوال که نظرتان در مورد ورود هاشمی به انتخابات چیست، گفت: همه وارد شوند،مشکلی ندارد، همه باید بیایند.‬

وی افزود: به نظرم رقابت خوبی شکل بگیرد و حماسه سیاسی محقق شود.‬

‫وی در خصوص حضور اعضای دولت برای ثبت نام در انتخابات، اظهار داشت: من از دولت اینجا هستم. کسی از طرف دولت نیست.

rafsanjani۱۸:۱۵ هاشمی رفسنجانی:‌ شعارم را الان نمی‌گویم

۱۸:۲۰ هاشمی رفسنجانی: به خاطر اینکه مقام معظم رهبری فرمودند “همه سلایق درانتخابات حضور داشته باشند”، حضور پیدا کردم.

۱۸:۲۰ مشایی: برای پرشور کردن انتخابات به صحنه آمدم/ درباره شورای نگهبان، تابع قانونم.

۱۸:۲۶ هاشمی بدون برگزاری نشست خبری و پاسخ به سوالات خبرنگاران، از وزارت کشور خارج شد.

mashaei۱۸:۳۸ نشست خبری مشایی آغاز شد

احمدی‌نژاد در واکنش به اعتراض برخی حضار به حضورش در وزارت کشوربه همراه مشایی و تبلیغ به نفع وی گفت:”امروز را مرخصی گرفته‌ام.”

مشایی: احمدی‌نژاد برای اولین بار در طول این ۸ سال ریاست‌جمهوری فقط امروز را مرخصی گرفتند تا قانوناً بتوانند اینجا حاضر شوند.

وی با بیان اینکه احمدی‌نژاد را برای خودم یک قدیس می‌دانم و علاقه من به احمدی‌نژاد ار معرفتم به وی نشات می گیرد، اظهار داشت: ادامه دادن راه دولت احمدی‌نژاد را یک تکلیف بزرگ برای خود می‌دانم.

احمدی نژاد در نشست خبری مشایی درخصوص حضورش به همراه مشایی گفت: من احساس تکلیف کردم و بعد از ۸ سال مرخصی گرفتم که بتوانم در مقدمات برپایی جماسه بزرگ حضور یابم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: ۳ روز روزه و ۱۴ هزار صلوات برای نقش‌آفرینی مشایی نذر کردم که امروز بیایم. من مشایی را ۲۸ سال است می‌شناسم؛ او فردی مومن، پاک و کارآمد است.

وی با بیان اینکه مشایی همه قوت‌های دولت را دارد و دارای نقاط برجسته‌تری از احمدی‌نژاد است، به انتخابات اشاره کرد و گفت: انتخابات آزاد است و تمام سلایق  باید بیایند و برنامه‌هایشان را مطرح کنند.

قدیری ابیانه در نشست خبری

پس از پایان سخنان احمدی‌نژاد، وی به همراه مشایی سالن را ترک کردند. پس از آنان محمدحسن قدیری ایبانه برای نشست خبری پشت تریبون رفت.

وی در ابتدای سخنانش در اعتراض به اقدام رئیس‌جمهور گفت:امروز دم خروس بیرون زد و مشخص شد که سفرهای استانی تبلیغات مشایی بوده است. احمدی نژاد امروز با این حرکت چهره واقعی خود را به ملت نشان داد.

در همین هنگام یکی از حامیان مشایی به روی صحنه رفت  و مانع ادامه سخنرانی قدیری ابیانه شد و در اعتراض به اظهارات قدیری ابیانه، تمام لوگوهای رسانه‌ای تعبیه شده بر روی صحنه را به زمین ریخت.

این اقدام حامی مشایی با اعتراض شدید خبرنگاران برخی رسانه‌ها مواجه شد.

پس از برخورد حامی مشایی با قدیری ابیانه و ممانعت برخی مسئولان از نشست خبری وی، پرسش و پاسخ قدیری ابیانه با خبرنگاران به صورت سرپایی انجام شد.

۲۰:۱۰ نشست خبری وزیر کشور

وزیر کشور با بیان اینکه نخستین گام انتخابات ریاست جکهوری به خوبی و برابر قانون برداشته شد، گفت: طیف‌های مختلف سیاسی با مراجعه و ثبت‌نام نامزدی خود را اعلام کردند. بنده از همه آنها که به انتخاباتی‌تر شدن فضا و ایجاد شور و نشاط اجتماعی اعلام کردند تشکر می‌کنم.

به گفته وی، در مجموع در انتخابات یازدهم ۶۸۶ نفر در انتخابات ریاست‌جمهوری ثبت‌نام کردند که از این تعداد ۶۵۶ نفر معادل ۹۶ درصد را مرد و ۳۰ نفر معادل ۴ درصد را زنان تشکیل می دهند.

محمدنجار افزود: از این تعداد ۵۳۹ نفر متاهل و ۱۴۷ نفر مجردند؛ جوانترین نامزد ۱۹ ساله و مسن‌ترین نامزد هم ۸۷ ساله هستند.

به گفته وزیر کشور ۸۹ نفر معادل ۱۳ درصد از داوطلبان دارای مدرک دکترا،۱۵۳ نفر معادل ۲۲ درصد فوق‌لیسانس، ۲۱۲ نفر معادل ۳۱ درصد لیسانس، ۴ نفر معادل یک درصد تحصیلات حوزوی، ۵۲ نفر معادل ۸درصد فوق‌دیپلم، ۱۱۶ نفر معادل۱۰ درصد دیپلم و ۶۰ نفر هم تحصیلاتشان زیر دیپلم است.

وی نامزدها و طرفدارانشان را به فانونمداری دعوت کرد و گفت: همه با التزام به قانون به هر چه باشکوه‌تر شدن این همایش بزرگ کمک کنند.

نجار به انتخابات شوراها نیز اشاره کرد و اظهار داشت: کار سیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها در بخش‌ها و شهرستان‌ها به پایان رسیده است و صورت جلسات آن در اختیار هیئت‌های نظارت قرار گرفته است.

انتهای پیام/

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 48 = 55