۱۵:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۶/۱۹

بیانیه مشترک انجمن اسلامی و شورای صنفی دانشگاه صنعتی قم در اعتراض به وضعیت نابسامان صنفی این دانشگاه

هزینه ی بالای این خوابگاه ها که اکنون به مبلغ 450 هزار تومان برای دانشجویان روزانه و 600 هزار تومان برای دانشجویان شبانه رسیده است، در کمتر دانشگاه دولتی ای نظیر دارد. این مسئله وقتی ناخوشایند تر است که خوابگاه مربوطه در منطقه ی شهری و مسکونی قم نبوده و در حاشیه ی راه های منتهی به قم قرار دارد. این در حالی ست که دانشجویان دانشگاه ها دولتی هم سطح این دانشگاه مبالغ بسیار کمتری برای هزینه ی خوابگاه پرداخت می کنند.

مبارزه(رسانه تحلیلی خبری دانشجوبان خط امام): انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم و شورای صنفی رفاهی این دانشگاه در اعتراض به وضعیت نابسامان صنفی و مشکلات مربوط به خوابگاه های خودگردان این دانشگاه بیانیه ای صادر کردند. متن کامل این بیانیه که نسخه ای از آن به دست مبارزه رسیده است به شرح زیر است :

امام خمینی(رض) :اگر دانشگاه اصلاح شد، جامعه اصلاح می شود.

بسم الله الرحمن الرحمن الرحیم. بیش از شش سال از تاسیس دانشگاه صنعتی قم می گذرد. دانشگاهی که هدف از تاسیس آن، پرورش نیروهای متخصص در امور مهندسی و تامین نیاز های فنی و مهندسی استان قم اعلام شده بود. اکنون که در آستانه ی سال تحصیلی ۹۳-۹۴ هستیم، یکی از مشکلات دیرینه ی این دانشگاه که همان بحث خوابگاه دانشجویی است، دوباره ی محل بحث و بررسی قرار گرفته است. با توجه به اینکه دانشگاه صنعتی قم در ساختمانی استیجاری قرار داشته و ساختمان مستقلی ندارد، نمیتواند خوابگاه مستقل و مختص دانشگاه داشته باشد. بنابراین مسئولین دانشگاه ناچارند برای دانشجویان خوابگاه خودگردان اجازه کنند. اخذ زمین ۴۲ هکتاری و شروع ساخت و ساز به هنگام وعده ای بود که بارها توسط مدیریت قبلی دانشگاه داده شد اما معلوم نیست به چه دلیل به آن جامه ی عمل پوشیده نشد و هنوز این دانشگاه در ساختمان استیجاری به سر میبرد. هزینه ی بالای این خوابگاه ها که اکنون به مبلغ ۴۵۰ هزار تومان برای دانشجویان روزانه و ۶۰۰ هزار تومان برای دانشجویان شبانه رسیده است، در کمتر دانشگاه دولتی ای نظیر دارد. این مسئله وقتی ناخوشایند تر است که خوابگاه مربوطه در منطقه ی شهری و مسکونی قم نبوده و در حاشیه ی راه های منتهی به قم قرار دارد. این در حالی ست که دانشجویان دانشگاه ها دولتی هم سطح این دانشگاه مبالغ بسیار کمتری برای هزینه ی خوابگاه پرداخت می کنند. در کنارمسأله گرانتر شدن هزینه ها بدون توجه به افزایش کیفیت خدمات، نکته دیگر برداشتن تقسیط هزینه های دانشگاه می باشد که تا سال پیش برای دانشجویان مورد نیاز قابلیت قسط بندی هزینه ها وجود داشت. اکنون انتظار دانشجویان دانشگاه صنعتی قم از مسئولین وزرات علوم و ریاست محترم دانشگاه جناب آقای دکتر آخوندی و سایر مسئولین مربوطه آن است که با توجه به تورم و تحریم ها و گرانی هایی که در جامعه وجود دارد که از دیرباز قشر دانشجو جزو اقشار کم درآمد و آسیب پذیر بوده و با وجود مشکلاتی همچون تورم و بیکاری شرایط برای ادامه تحصیل دانشجویان سخت تر شده است که این خلاف آموزه های اسلامی و نگاهی است که امام خمینی(رض) به تعلّم و دانشگاه داشته اند و همچنین با توجه به در نظر داشتن سیاست های عالی آموزشی مد نظر مقام محترم ریاست جمهوری و ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی- جناب آقای دکتر روحانی- که رشد علمی و مهیا بودن فضای مناسب برای دانشجویان اهم آن هاست ، فکری برای مشکلات صنفی این دانشگاه به خصوص هزینه ی گزاف خوابگاه این دانشگاه بنمایند.

::::

۱ دیدگاه

  1. بهاره گائینی :

    امیدوارم که این ابراز نارضایتی مؤثر واقع بشه و این این وضع تغییر کنه.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 37 = 47