۲۳:۰۲ - ۱۳۹۲/۰۲/۳۰

کاندیداهایی که از ادامه رقابت برای حضور در پاستور منصرف شدند

با نزدیک شدن به زمان اعلام نهایی کاندیداهای تایید شده از سوی شورای نگهبان و همچنین جدی شدن رقابت‌های سیاسی و شکل‌گیری فضای رقابت‌های انتخاباتی، شاهدیم که برخی افرادی که هفته گذشته برای ثبت‌نام در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری به ستاد انتخابات وزارت کشور رفته بودند، این روزها با انتشار بیانیه‌ای و یا مصاحبه از انصراف خود برای ادامه رقابت کاندیداتوری در این عرصه خبر می‌دهند.

LANKARANI«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): با نزدیک شدن به زمان اعلام نهایی کاندیداهای تایید شده از سوی شورای نگهبان و همچنین جدی شدن رقابت‌های سیاسی و شکل‌گیری فضای رقابت‌های انتخاباتی، شاهدیم که برخی افرادی که هفته گذشته برای ثبت‌نام در یازدهمین انتخابات ریاست جمهوری به ستاد انتخابات وزارت کشور رفته بودند، این روزها با انتشار بیانیه‌ای و یا مصاحبه از انصراف خود برای ادامه رقابت کاندیداتوری در این عرصه خبر می‌دهند.

روز گذشته رامین مهمان‌پرست سخنگوی پیشین وزارت خارجه با انتشار بیانیه‌ای از انصراف خود برای ادامه رقابت در عرصه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم خبر داد و در تشریح دلایل حضور و همچنین انصراف خود از این عرصه اظهار کرد: اینجانب که در پاسخ به فرموده رهبر معظم انقلاب و با هدف توجه و اولویت به نسل جوان و آینده‌ساز کشور و تامین نیازهای اساسی آنها پا به عرصه انتخابات گذاشتم، با توجه به حضور چهره‌های مختلف از گروه‌ها و سلیقه‌های متنوع و شور به پا خواسته در این مسیر، به منظور رقابت هرچه پرشورتر میان برگزیدگان نهایی و کاستن از تعدد داوطلبین همفکر و همسو، انصراف خود را از نامزدی انتخابات ریاست جمهوری اعلام می‌نمایم.

داوود احمدی‌نژاد برادر محمود احمدی‌نژاد «رییس دولت نهم و دهم» که در طی سال‌های اخیر انتقادهایی نسبت به عملکرد برادر خود و دولت وب داشته نیز روز گذشته در مصاحبه‌ای اعلام کرد که به نفع سعید جلیلی یکی از کاندیداهای گفتمان سوم تیر کنار می‌رود.

رضا رحیمی معاون اول رییس جمهور که برای انتخابات ریاست جمهوری یازدهم ثبت‌نام کرده بود در گفت‌وگویی با سایت اطلاع‌رسانی رییس‌جمهور خبر از انصراف خود جهت رقابت در این عرصه داد.

وی در این گفت‌وگو اعلام کرد: قبل از ثبت نام بنا به اصرار شماری از همکاران و دوستان با وجود مشغله‌های فراوان در دولت، برای ورود به عرصه انتخابات تصمیم گرفتم، اما همچنان که پیش بینی می‌کردم و رییس جمهور محترم جناب آقای دکتر احمدی نژاد نیز همین نظر را دارند این ورود ممکن است ایفای برخی مسئولیت های سنگین اجرایی کشور را با کندی یا وقفه مواجه کند، بنابراین در نهایت تصمیم به انصراف گرفتم.

به فاصله اندکی از اعلام انصراف رحیمی، جوانفکر مشاور مطبوعاتی سابق رییس جمهور با انتشار بیانیه‌ای خبر از انصراف خود در این عرصه داد.

وی که به نفع مشایی کاندیدای مورد حمایت احمدی‌نژاد انصراف داد در بیانیه خود تاکید کرد: اینجانب به عنوان یک عضو بسیار کوچک از پیکره عظیم ملت نستوه ایران، راه نجات را در ادامه دولت مردمی ، انقلابی و ارزشی دکتر احمدی نژاد می‌دانم و از همین رو در احترام به نظر و تشخیص ایشان ، ضمن استعفا از نامزدی در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ، از عموم مردم ، علاقمندان و هواداران عزیز دعوت می کنم تا در ۲۴ خردادماه با انتخاب مهندس اسفندیار رحیم مشایی ، فرصت لازم را برای برداشتن گامهایی بلندتر در مسیر عزت ، پیشرفت ، سرافرازی ، شکوفایی و آبادانی کشور فراهم آورند و با انتخاب صحیح و هوشمندانه خود ، مانع از حاکم شدن اراده عناصر فسیل شده و از رده خارج ، بر سرنوشت ملت ایران و فرصت سوزی های غیرقابل جبران شوند. ”

این در حالی است که جوانفکر در هنگام ثبت‌نام در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم در وزارت کشور اعلام کرده بود با مشایی برای ورود به انتخابات مشورت نکردم و به نفع وی کنار نمی‌روم.

خلیلیان وزیر جهاد کشاورزی دولت دهم نیز در هفته گذشته با صدور بیانیه‌ای از ادامه حضور در انتخابات ریاست جمهوری اعلام انصراف کرد.

در پی انصراف خلیلیان از کاندیداتوری برخی از سایت‌ها اعلام کردند به نفع مشایی از ادامه حضور در این عرصه انصراف داده است، که روابط عمومی وزارت جهاد کشاورزی با رد اینگونه اخبار اعلام کرد که خلیلیان به نفع هیچ کاندیدای انصراف نداده است.

به گزارش ایسنا،‌از جمله دیگر افرادی که از حضور در عرصه انتخابات انصراف دادند، می‌توان به مردوخی اشاره کرد که اظهار کرد: به نفع ولایتی از حضور در این عرصه انصراف داده است.

روز گذشته نیز تعدادی از نمایندگان مجلس طی نامه‌ای از ابوترابی فرد خواستند که از کاندیداتوری انصراف داده و همچنان در مجلس شورای اسلامی ادامه فعالیت دهد.

نمایندگان امضاکننده این نامه، از حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی درخواست کردند برای کمک به وحدت رویه در جریان اصولگرا از رقابت های انتخاباتی کناره‌گیری کند و حضور او را در مجلس شورای اسلامی موثرتر دانستند.

در این راستا صبح امروز نایب رئیس فراکسیون اصولگرایان رهروان ولایت مجلس اظهار کرد: با توجه به نامه‌ تعدادی از نمایندگان به ابوترابی برای انصراف از کاندیداتوری از انتخابات ریاست جمهوری ایشان قول دادند که امروز انصراف بدهند.

حسین سبحانی‌نیا، با بیان این‌که هنوز ابوترابی به صورت رسمی انصراف نداده است، گفت: با توجه به صحبت‌هایی که نمایندگان با‌آقای ابوترابی کردند قرار است که ایشان انصراف دهد.

وی به نامه حدود ۱۲۰ نماینده مجلس به ابوترابی برای انصراف از کاندیداتوری اشاره و اظهار کرد: روز گذشته تعدادی از نمایندگان در نامه‌ای از آقای ابوترابی خواستند که از کاندیداتوری انصراف بدهند و در مجلس بمانند چون حضور ایشان در مجلس به نفع نمایندگان و مجلس است.

سبحانی‌نیا اضافه کرد: البته هنوز آقای ابوترابی به صورت رسمی انصراف نداده است و اظهار نظر رسمی در این رابطه نکرده ولی قول داده است که امروز انصراف بدهد.

همچنین جواد اطاعت نماینده مجلس ششم که برای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ثبت‌نام کرده بود چندی بیش انصراف خود را از ادامه حضور در این عرصه اعلام کرد.

وی در گفت‌وگویی با اعلام این‌که به نفع هاشمی رفسنجانی انصراف داده است اظهار کرد: با حضور ایشان دیگر تکلیفی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری احساس نمی‌کنم و به تبعیت از تصمیم اصلاح‌طلبان در اجماع بر روی کاندیدای واحد٬ انصراف خود را به نفع رئیس مجمع تشخیص مصلحت اعلام می‌کنم.

شاید طی روزهای آتی و بعد از اعلام لیست نهایی کاندیداهای تایید صلاحیت شده از سوی شورای نگهبان باز هم شاهد موج جدیدی از انصراف‌ها در این عرصه از سوی کاندیداها باشیم. چنانکه در جریان اصلاح‌طلب با ثبت‌نام هاشمی رفسنجانی تعدادی زیادی از کاندیداهای این جریان اعلام کرده‌اند که بعد از اعلام نتایج تایید صلاحیت‌ها به نفع آقای هاشمی کنار خواهند رفت که در این زمینه به افرادی سرشناسی چون عارف، محمد شریعمتداری، حسن روحانی و … اشاره کرد؛ گرچه برخی نیز معتقدند هاشمی برای ماندن در این عرصه نیامده و ممکن است در روزهای آخر به نفع یکی از کاندیداهای اصلاح‌طلب از ادامه حضور در این عرصه انصراف دهد.

در جریان اصول‌گرا نیز این احتمال وجود دارد که آنها جهت جلوگیری از شکست در برابر اصلاح‌طلبان به اجماعی نسبی دست پیدا کنند و در روزهای آتی شاهد انصراف تعدادی از کاندیداهای این جریان به نفع یک کاندیدای واحد خواهیم بود که برخی از تحلیل‌گران نام این کاندیدای واحد را سعید جلیلی عنوان کرده‌اند.
منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

1 + 7 =