۱۹:۲۳ - ۱۳۹۲/۰۳/۲۷

تفاوت روحانی و خاتمی از نگاه رویترز

تحلیلگران می گویند: تندروها در محاسبات در خصوص مردم دچار اشتباه شدند و همچنین موفق به کنار گذاشتن اختلافات درونی خود و اجماع بر روی یک کاندیدا نشدند.

«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): رویترز نوشت: هزاران نفر از ایرانیان در ساعات ابتدایی روز یکشنبه به خیابان ها آمدند و پیروزی حسن روحانی را جشن گرفتند.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، او فردی است که دارای مناصب دولتی و نظامی مختلفی از زمان انقلاب بوده و رابطه ی خوبی با ایت الله خامنه ای داشته است.درحالیکه روحانی اصلاح طلب نیست اما موفق به کسب حمایت سران اصلاح طلب ایران شد.

ندای او بر پایان دادن به افراط گرایی آراء زیادی را جذب خود کرد که از وضعیت اقتصادی و آزادی  بیان در طول دوره ی احمدی نژآد ناراضی بودند.

با این حال انتظار نمی رود که پیروزی غافلگیرانه روحانی بتواند به سرعت بن بست بیش آمده با غرب بر سر مسئه ای هسته ای و مضوع بشار اسد را حل کند.

رئیس جمهور منتخب که در غرب به عنوان مذاکره کننده سابق ایران در موضوع هسته ای شناخته می شود فورا با مردم و حکومت عهد دوستی بست و از پایکوبی و شادی مردم در خیابان حمایت کرد و از سوی دیگر با رئس مجلس اصولگرای ایران گفتگویی داشت.

تحلیلگران می گویند: تندروها در محاسبات در خصوص مردم دچار اشتباه شدند و همچنین  موفق به کنار گذاشتن اختلافات درونی خود و اجماع بر روی یک کاندیدا نشدند.

شهرت روحانی به عنوان یک سیاستمدار معتدل و فردی که در داخل کریدورهای قدرت فعالیت داشته است مزیت او در مقابل خاتمی به حساب می آید که پیش از ریاست جمهوری رئیس کتابخانه ملی بود.

علی واعظ تحلیلگر ایرانی در گروه بحران بین المللی گفت:  روحانی بر خلاف خاتمی که تا پیش از رسیدن به ریاست جمهوری پست دولتی چندانی نداشت هرگز خارج از دایره ی قدرت نبوده است.

وی افزود: او همچنین سیاستمداری معتدل با توانایی ایجاد رابطه با گروه های مختلف است.

یاسمین عالم کارشناس مسائل ایران در این زمینه اظهار داشت: با وجود شباهیت هایی میان جنس پیروزی روحانی و خاتمی، واقعیت های سیاسی فعلی به شدت متفاوت هستند.

به گفته ی این تحلیلگر ساکن امریکا، در حال حاضر اصولگرایان از قدرت بسیاری برخوردارند . روحانی سیاستمداری زیرک است که شانس بیشتری برای حرکت در میدان مین مانند سیاست ایران دارد.

روحانی وظیفه ی دشوار مقابله با مشکلات داخلی و سیاست خارجه را پیش رو دارد.

این کارشناس مسائل ایران می گوید: رای دهندگان ایرانی باید همان بلوغ و صبری که پای صندوق های رای نشان دادند را به نمایش بگذارند.

روحانی همچنین خود اندکی پس از پیروزی خواستار صبر شد.

او گفت: مشکلات کشور یک شبه حل می شود.

به گزارش سرویس بین الملل انتخاب، اما روحانی که رویکرد آشتی جویانه اش در تضاد با مدل پوپولیستی و تقابلی احمدی نژاد است افزود:  فرصت جدیدی در حوزه ی بین المللی برای کسانی که به واقع به دموکراسی، همکاری و مذاکرات ازاد احترام می گذارد به وجود آمده است.

هدی ۲۶ ساله یکی از افرادی که پس از پیروزی روحانی در خیابان ها حضور داشت می گوید: من به شدت به اینده امیدوارم، امیدوار خواهم بود که آزادی اجتماعی، ثبات بیشتر و رابطه بهتری با دنیا داشته باشیم.

در این میان شعارهایی به استقبال از رئیس جمهور جدید از قبیل “زنده باد روحانی” و البته خداحافظی با محمود احمدی نژاد رئیس جمهور فعلی “احمدی بای بای” شنیده می شد.

تصاویر و فیلم ها از این شادی مردم ایران نشان می دهد که بسیاری پوشش بنفش داشتند. پلیس در این حین در کنار آنها ایستاده بود و حتی با آنها شوخی می کرد.

منبع: انتخاب
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 40 = 48