۲۲:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۱/۳۱ در نشستی با حضور دست اندرکاران و فعالان سابق دانشجویی

رونمایی از رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام(ره)

رسانه ای که عنوان خط امامی دارد نمی تواند مروج بی اخلاقی و رویکردهای عامه پسند و زرد باشد. چیزی که در رسانه های اصولگرا به شدت رواج پیدا کرده و علیرغم ارتزاق از بودجه های کلان دولتی، و نگاه های سیاسی و اقتصادی، باز هم ناگزیر از کاربرد تاکتیک های ژورنالیسم زرد به عنوان تنها ابزار جذب مخاطب هستند.

«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام(ره) امروز رونمایی شد.

www.mobareze.irبه گزارش مبارزه؛ نشست رونمایی سایت «مبارزه» به عنوان «رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام(ره)» عصر امروز با حضور جمعی از دست اندرکاران و فعالان سابق انجمن های اسلامی دانشجویان انجام شد.

در این مراسم مهدی امیریان؛ دبیر سابق تشکیلات دفتر تحکیم وحدت و عضو شورای سیاستگذاری سایت، با اشاره به اینکه گرایشات اصیل خط امامی در سال‌های اخیر ظهور و بروز جدی در جامعه نداشته، اظهار داشت: این مسئله به دلیل نداشتن یک رسانه مستقل بوده که هم از لحاظ مادی و فکری وابسته به جریانات سیاسی و حکومتی نداشته باشد.

امیریان با اشاره به بایکوت رسانه ای انجمن های اسلامی و فعالان خط امام، افزود: نداشتن یک رسانه مستقل باعث عدم پوشش خبری اخبار مربوط در انجمن اسلامی و رویکرد انجمن با گرایش خط امامی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه این مسائل ما را به سمت برای تشکیل یک رسانه مستقل خط امامی برد، افزود: این مسیر ظرفیت‌های جدیدی را ایجاد کرده تا از مواضع این رسانه یک جریان سیاسی با ارکان نظام و اصل ولایت فقیه پایه ریزی شود.

دبیر سابق دفتر تحکیم وحدت با بیان اینکه بسیاری از صاحبان فکر در شرایط کنونی صاحب رسانه نیستند، گفت: بخش زیادی از دانشجویان که رویکرد مطالبه‌گر در چهارچوب نظام دارند امکان استدلال دیدگاه‌های خود را در رسانه‌های مختلف ندارند که این سایت می‌کوشد این دیدگاه‌ها را منتشر کند.

امیریان خاطرنشان کرد: ما به عنوان رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام در مقطع کنونی و به ویژه انتخابات ریاست جمهوری اگرچه جانب کاندیدای خاصی را نمی گیریم اما برنامه ها و مواضع کاندیداها را رصد خواهیم کرد تا چهره های انقلابی و خط امامی که از تریبون های جریانات سیاسی محرومند، خواسته های مردم و انقلاب را مطرح کنند.

در ادامه این نشست، رضا نساجی؛ مدیرمسئول سایت مبارزه با اشاره به اینکه برنامه های مقدماتی و مطالعاتی برای راه اندازی این سایت از هفت ماه پیش کلید خورد گفت: در این مدت ضمن رصد رسانه های مختلف و آسیب شناسی فضای رسانه ای کشور، جلسات متعدد با فعالان انجمن های اسلامی و چهره های فرهنگی و سیاسی خط امامی داشتیم که زمینه ساز تولد یک رسانه مستقل و متفاوت شد.

وی با اشاره به برخی آسیب های مطبوعات کشور گفت: رسانه ای که عنوان خط امامی دارد نمی تواند مروج بی اخلاقی و رویکردهای عامه پسند و زرد باشد. چیزی که در رسانه های اصولگرا به شدت رواج پیدا کرده و علیرغم ارتزاق از بودجه های کلان دولتی، و نگاه های سیاسی و اقتصادی، باز هم ناگزیر از کاربرد تاکتیک های ژورنالیسم زرد به عنوان تنها ابزار جذب مخاطب هستند.

این فعال سابق انجمن های اسلامی دانشجویان افزود: اما ما دانشجویان و دانش آموختگان خط امامی معتقدیم اگر محافظه کاری و فرصت طلبی را کنار گذاشته و مطالبات مردم و ارزشهای انقلاب را فریاد کنیم، نیازمند رویکردهای غیراخلاقی برای جلب مخاطب نیستیم. به همین جهت شاخص های یک رسانه خط امامی در زمینه سیاست، اقتصاد، سیاست خارجی، فرهنگ، دانشگاه و تاریخ را بر اساس بیانات حضرت امام استخراج و در مرامنامه خود گنجاندیم که هم اکنون در دسترس مخاطبان سایت هم هست.

وی با بیان اینکه سایت مبارزه بیشتر یک رسانه تحلیلی است تا خبری، گفت: در درجه اول وظیفه خود را تبیین اندیشه امام راحل می دانیم که این روزها یا دست آویز عده ای قرار می گیرد یا بالکل نادیده گرفته می شود.

برگزیده دو دوره جشنواره مطبوعات کشور در سالهای ۸۹ و ۹۱ با تأکید بر اینکه اندیشه امام را نمی توان به نفع خود تفسیر کرد گفت: «خط امام» با استناد به ۲۱ جلد صحیفه امام، مشخص و مبین است. اما نکته اینجاست که باید تمام صحیفه را خواند و مد نظر داشت نه یک متن خاص، آنهم بدون تبیین آن در متن حوادث و شرایط. چراکه هر سخنرانی و پیام و نامه امام، مخاطب و زمان و مکان مشخص دارد و نمی توان آن را تحریف کرد.

وی با اشاره به تولید نشریات و برنامه های مختلف در رسانه های گوناگون درباره اندیشه و خط امام(ره) گفت: برخی جملات امام را گزینشی نقل می کنند و برخی را هم اساسا نادیده می گیرند. وگرنه چگونه می توان از خط امام سخن گفت و جمهوریت را نادیده گرفت؟ چگونه می توان “از میران رأی ملت است” گفت و متون مختلف امام درباره “عدم دخالت نیروهای مسلح در سیاست” و مخصوصا در وصیت نامه را نادیده انگاشت؟

نساجی با اشاره به انتشار بیانیه ها و نامه هایی خطاب به علما درباره معرفی کاندیدای اصلح گفت: همین مسئله با مشی امام در تضاد کامل است. چراکه امام در سال ۶۲ با تأکبد بر اینکه انتخاب حق مردم است؛ معرفی کاندیدا از سوی مجتهدین را روی دیگر سکه عدم دخالت روحانیون در سیاست دانسته و فرمودند این توطئه از توطئه قبلی هم خطرناک تر است.

وی انتخابات پیش رو را آزمونی برای اخلاق گرایی و قانونگرایی دانست و افزود: عده ای که سخنان رهبری را هم تفسیر به رأی می کردند حالا از جلسات خصوصی کاندیداهایشان با فقها و علمایی که در قید حیات نیستند می گویند و اینکه فلان عالم کاندیدای ما را تأیید کرده بود اما همه این رویکردهای ماکیاولیستی در جهت نیل به کرسی قدرت است.

این فعال سیاسی با تاکید بر اینکه همه ما سوابق تشکیلاتی داشته ایم، گفت: رویکرد ما در سایت مبارزه هم از ابتدا این بود که ضمن تدوین مرامنامه و اساسنامه سایت، با سازماندهی تشکیلاتی پیش برویم تا سایت به یک رسانه شخصی بدل نشود.

وی با اشاره به انزوای خط امام در آرمان‌های ایشان در فضای کنونی جامعه خاطرنشان کرد: رسانه ما قرار است اندیشه‌های حضرت امام را نشر دهد. و لذا ما از تمام کسانی که به اندیشه خط امامی پایبند مانده باشند؛ برای بهبود سایت خبری خود استفاده خواهیم کرد.

همچنین مرتضی روحانی؛ عضو شورای سردبیری سایت مبارزه در این باره گفت: دانشجویان خط امام بر خود فرض می دانند که از کاندیداهای مستقلی که به اندیشه امام راحل نزدیک تر باشند در مقابل کاندیدای کانون های قدرت و ثروت حمایت گفتمانی کنند.

وی با اشاره به اینکه عنوان سایت «مبارزه» برگرفته از عبارت مشهور حضرت امام با عنوان “تا مبارزه هست ما هستیم” است، گفت: هدف ما مبارزه با بی اخلاقی، بی قانونی، بی عدالتی در تمامی ابعاد اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است.

این فعال سابق انجمن های اسلامی افرود: بی عدالتی سیاسی زمانی رخ می دهد که در سال حماسه سیاسی، رسانه های دولتی و بیت المال، آشکار و پنهان از برخی کاندیداها حمایت کنند. همچنانکه در دانشگاه ها، در حق جریانات اصیل دانشجویی که مهمترین و باسابقه ترین تشکلهای دانشجویی هستند، جفا می شود.

وی با اشاره به رشد رسانه های قارچی در آستانه انتخابات گفت: رسانه های خبری با ژست های عوام پسند که پشتوانه تحلیلی و تاریخی ندارند و معلوم نیست از کجا ارتزاق می کنند، دست اندرکاران آن کیستند و مخاطب خاص آن چه قشرهایی هستند، عرصه برای فعالیت رسانه های مستقل تنگ کرده اند.

وی افزود: رسانه های مستقل و دانشجویی با هزینه های شخص در رقابت با رسانه های دولتی و حزبی، تنها به پشتوانه انگیزش ها و ارزش های انقلابی توان باقی ماندن را دارند و این چیزی است که ما از همان روزهای نخست برنامه ریزی برای راه اندازی سایت روی آن حساب کرده بودیم.

نشست رونمایی سایت مبارزه با پاسخ دست اندرکاران این سایت به پرسش های خبرنگاران درباره چالش های کنونی دانشگاه و جنبش دانشجویی به پایان رسید. سایت مبارزه از هفته گذشته فعالیت آزمایشی خود را آغاز کرد و هم اکنون با آدرس mobareze.ir قابل دسترسی است.

۱ دیدگاه

  1. مهدی :

    «رسانه ای که عنوان خط امامی دارد نمی تواند مروج بی اخلاقی و رویکردهای عامه پسند و زرد باشد.»
    شما بیشتر از یک سال این سایت رو با این رویکرد گردوندین و علی رغم تحلیل‌ها و یادداشت‌های قوی‌ و خبرهای خاص‌تون نتونستین مخاطب زیادی جذب کنین. مطمئناً هدف شما از تشکیل این سایت انتشار تفکر خط امامی در جامعه‌ست. پس شاید مخلوط‌کردن اخبار متفرقه و عامه‌پسند (مثل ورزشی، سرگرمی و…) باعث جذب مخاطب و انتشار بیشتر تفکر خط امامی بشه.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

7 + 3 =