۲۲:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۴/۸

عارف: شوراهای شهر، شورای شهرداری شده است

پیام مردم در این انتخابات به ما این بود که باید نگاهی فراتر از اصولگرایی و اصلاح‌طلبی داشته باشیم. مشارکت 72 درصدی مردم در انتخابات نیز نشانگر این است که مردم از دید جناحی عبور کرده‌اند و ما نیز باید در همین مسیر گام برداریم.

dr.aref«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):معاون اول دولت اصلاحات با بیان اینکه اختلافات و مسائلی که در شورای شهر سوم تهران بود، دودش به چشم مردم رفت،بر این نکته تاکید کرد که شوراهای شهر در برخی موارد شورای شهرداری شده است.

محمدرضا عارف در دیدار جمعی از منتخبان شورای شهر تهران، با تاکید بر اینکه “یکی از مهمترین نمودهای مردم‌سالاری، شوراهای شهر و روستا است، خاطرنشان کرد: در دولت آقای خاتمی نگاه ما به شورای شهر به عنوان یک پارلمان محلی بود. در آن دوران مراقب بودیم که شورا سیاسی نشود تا آنجا که شورای شهر را شورای شهرداری تلقی نمی‌کردیم اما اکنون در خیلی از موارد شورای شهر، شورای شهرداری شده است.

وی با اشاره به نگاه دولت اصلاحات به شورای شهر، تصریح کرد: نگاه ما در دولت اصلاحات مدیریت یک پارچه شهری بود اما مشکلاتی در خصوص عدم ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ داشتیم اما خوشبختانه اکنون این سیاست‌ها ابلاغ شده است.نگاه کلی کشور این است که تمام امور حتی زیربناها باید به بخش‌های خصوصی یعنی شورای شهر واگذار شود.

عارف یادآور شد: متاسفانه شورای شهراول وارد فضاهای سیاسی شد و از این رو مشکلاتی برای اصلاح‌طلبان ایجاد کرد. خواهش ما این است که شوراهای شهر سیاسی نشوند. شوراها باید امور سیاسی را به عهده فرمانداری‌ها و استانداری‌ها بگذارند و امور غیر سیاسی را در شوراها بررسی کنند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به عملکرد شورای دوم گفت: در شورای دوم مصمم شدیم که امور واگذاری‌ها را بر اساس اصل ۴۴ انجام دهیم. یعنی تلاشمان این بود که تصدی بخش‌هایی را که در اختیار دولت بود واگذار کنیم. متاسفانه شورای دوم با نگاه سیاسی که نسبت به دولت داشت، با وجود تصدی واگذاری‌ها از سوی دولت، این شورا در عمل موفق عمل نکرد.

وی اضافه کرد: شورای شهر سوم هم متاسفانه با دولت وارد درگیری و بحث شد و جایگاهی را که باید پیدا می کرد، نتوانستند پیدا کند.

عارف با بیان اینکه “خوشبختانه اکنون کشور وارد فضای جدید شده است”، افزود: پیام مردم در این انتخابات به ما این بود که باید نگاهی فراتر از اصولگرایی و اصلاح‌طلبی داشته باشیم. مشارکت ۷۲ درصدی مردم در انتخابات نیز نشانگر این است که مردم از دید جناحی عبور کرده‌اند و ما نیز باید در همین مسیر گام برداریم.

وی با اشاره به برگزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا، اظهار کرد: انتخابات شورها در فضای خوبی انجام شد. اکنون اختیار دولت وسیع است و جهت‌گیری دولت باید این باشد که تصدی‌ها واگذار شود.

معاون اول دولت هشتم با اشاره به اینکه همدلی خوبی بین شورای شهر و دولت خواهد بود، گفت: هر اتفاقی که در شورای شهر تهران بیفتد ابتدا در مراکز استان‌ها و بعد در روستاها اتفاق خواهد افتاد. بنابراین مسئولیت سنگینی بر عهده اعضای شورای شهر تهران است.

عارف خطاب به اعضای شورای شهر یادآور شد: مسئولیت شما فراشهری هم هست، یعنی نباید فکر کنید که تصمیمی که می گیرید فقط برای شهر تهران است، در واقع تصمیمی که شما می گیرید با اختلاف ۵ تا ۱۰ درصد در شهرستان‌ها نیز نمود پیدا می کند و اجرا می‌شود.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اعلام آمادگی برای کمک به شورای شهر، ادامه داد: دولت و ما در حد توان محدودمان آمادگی داریم که به شورای شهر کمک کنیم تا در جایگاه واقعی‌اش قرار گیرد. چراکه بخشی از اختلافات و مسائلی که در شورای سوم بود، دودش به چشم مردم رفت.

وی با اشاره به نقاط ضعف شهرداری در نماد توسعه شهر تهران نیز اظهار کرد: در هر کشوری می روید مخصوصا اگر کشور اسلامی باشد، از معماری شهر احساس می کنید که وارد کشور اسلامی شدید .به نظر می رسد یکی از کارهایی که باید دنبال شود نمود معماری ایرانی – اسلامی است.

بر اساس این گزارش، احمد مسجد جامعی نیز در این جلسه با تاکید بر اینکه تهران ظرفیتی دارد که اختلافات را به تفاهم تبدیل می‌کند، گفت: اگر بتوانیم تهران را به گونه‌ای مدیریت کنیم که همه صداها حس شود، نوعی وحدت و آشتی ملی صورت خواهد گرفت. معتقدم شورای شهر تهران می‌تواند زمینه‌ساز چنین کاری شود و رسالت ملی را به سرانجام برساند. این کار مهمی است که از این حیث هیچ شهر دیگری با تهران غیرقابل مقایسه نیست.

برخی دیگر از منتخبان شورای شهر نیز که در این دیدار حضور داشتند به صورت اجمالی پیرامون مشکلات شهر تهران، راه‌حل‌های استفاده از ظرفیت های شهری در کشور و برخی دغدغه های سیاسی موجود صحبت و اظهارنظر کردند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 3 = 3