۱۷:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۴/۲۵

ابقای ۳ تن از فقهای شورای نگهبان

رهبر معظم انقلاب، سه تن از فقهای شورای نگهبان را در این سِمَت ابقا و حجت‌الاسلام حاج شیخ «مهدی شب‌زنده‌دار» را به عنوان عضو جدید فقهای این شورا منصوب کردند.

ابقای ۳ تن از فقهای شورای نگهبان

«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر مقام معظم رهبری، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به استناد اصل ۹۱ قانون اساسی، حضرات آیات حاج شیخ محمّد مومن، حاج شیخ محمّد یزدی و حاج سیّد محمود هاشمی شاهرودی را در عضویت فقهای شورای نگهبان ابقا کردند. رهبر معظم انقلاب اسلامی همچنین در حکم جداگانه‌ای، حجت‌الاسلام حاج شیخ مهدی شب‌زنده‌دار را به عنوان عضو جدید فقهای شورای نگهبان منصوب کردند. متن حکم رهبر معظم انقلاب در خصوص ابقای سه تن از فقهای شورای نگهبان به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم
حضرات آیات آقایان حاج شیخ محمّد مومن، حاج شیخ محمّد یزدی و حاج سیّد محمود هاشمی شاهرودی دامت توفیقاتهم
با توجه به پایان یافتن دوره عضویت آقایان محترم و با توجه به اصل نود و یکم قانون اساسی، مجدداً حضرات آقایان را به عنوان فقهای محترم شورای نگهبان برای یک دوره‌ جدید منصوب می‌کنم.
توفیقات روزافزون آقایان را از خداوند متعال خواستارم.
سیّدعلی خامنه‌ای
۲۴/ تیر ماه/ ۱۳۹۱

همچنین متن حکم رهبر معظم انقلاب در خصوص انتصاب عضو جدید فقهای شورای نگهبان به این شرح است:
بسم‌الله الرحمن الرحیم
دانشمند محقق جناب حجت‌الاسلام آقای حاج شیخ مهدی شب‌زنده‌دار دامت توفیقاته
با توجه به فقدان مرحوم آیت الله رضوانی(ره) در مجموعه فقهای شورای نگهبان، جنابعالی را به جای ایشان – به استناد اصل نود و یکم قانون اساسی – برای دوره‌ جاری به عضویت آن شورای محترم منصوب می‌کنم.
دوام توفیقات شما را از خداوند متعال خواستارم.
سیّدعلی خامنه‌ای ۲۴/ تیر ماه/ ۱۳۹۱

گفتنی اینکه، حجت الاسلام مهدی شب زنده دار عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است و در مجمع مشورتی فقهی شورای نگهبان نیز عضویت داشته است. در پی درگذشت آیت الله رضوانی شمار فقهای عضو شورای نگهبان به ۵ نفر کاهش یافته بود و از این رو مقام معظم رهبری یک عضو جدید را به جمع فقیهان شورای نگهبان اضافه کردند و بدین ترتیب و با توجه به ابقای ۳ عضو فقیه دیگر(آیات مومن،یزدی و هاشمی شاهرودی) و انتخاب اعضای جدید حقوقدان توسط مجلس شورای اسلامی ترکیب ۱۲ نفری شورای نگهبان کامل شد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 5 = 7