۱۵:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۳

سران کدام کشورها به تحلیف روحانی می‌آیند؟

مراسم تحلیف حسن روحانی ۱۳ مرداد ماه در مجلس شورای اسلامی با حضور مقامات ارشد کشورمان و جمعی از سران و مقامات کشورهای خارجی برگزار می‌شود.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

ایران برای اولین بار از مقامات و سران کشورهای دیگر برای شرکت در این مراسم دعوت و اعلام کرد دعوت عامی از همه کشورها به جز آمریکا انجام داده است و بر این اساس تاکنون حضور تعدادی از روسای جمهور، معاونین آنها، وزیران خارجه، روسای مجلس و نخست وزیران کشورها در این مراسم قطعی شده است.

مهمانان خارجی این مراسم در حافظیه و هتل‌های بزرگ تهران مستقر خواهند شد و سعدآباد نیز برای محل استقرار روسای جمهور پیش‌بینی شده است.

با توجه به اینکه برخی از مهمانان خارجی در همان روز ۱۳ مرداد وارد ایران می‌شوند، ممکن است مراسم صبح از ساعت ۱۱ تا ۱۳ یا بعد از ظهر از ساعت ۱۶ تا ۱۸ برگزار شود. پس از این مراسم مهمانان در ضیافت شام روحانی شرکت خواهند کرد.

تا کنون امام علی رحمان، رییس جمهور تاجیکستان، قربانقلی بردی محمداف رییس‌جمهور ترکمنستان، میشل سلیمان رییس‌جمهور لبنان، حامد کرزی رییس‌جمهور افغانستان، آصف علی زرداری رییس‌جمهور پاکستان برای شرکت در این مراسم اعلام آمادگی کرده‌اند.

عنیفه عمان، وزیر خارجه مالزی، خضیر خزاعی کفیل و معاون رییس جمهور عراق، نخست وزیر سوریه، جودت ییلماز وزیر توسعه ترکیه، رییس مجلس عمان و مقامات بلندپایه از امارات، قطر، جمهوری آذربایجان اندونزی و دیگر کشورهای همسایه در مراسم تحلیف رییس جمهور حضور پیدا خواهند کرد.

قرار است در روزهای آینده سطح حضور سایر کشورها در این مراسم مشخص شود.

سید عباس عراقچی، سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفت: برای اولین بار بعد از انقلاب تصمیم گرفته شد از مقامات خارجی هم در این مراسم دعوت شود. این اقدام در دنیا امر مرسومی است که برای مراسم تحلیف روسای جمهور از سایر روسا دعوت شود و معمولا کشورهای همسایه که دوستی نزدیکی داشتند شرکت می کنند. ما دعوت عام صورت داده ایم و به غیر از آمریکا و رژیم صهیونیستی از همه کشورها دعوت کرده ایم. البته تمرکز ما بر کشورهای منطقه است و استقبال بسیار خوبی در حد استانداردهای مراسم تحلیف از این دعوت صورت گرفته است.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

95 - 86 =