۱۵:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۶

عباس عبدی: به جای حزب فراگیر، جبهه سیاسی تشکیل شود

یک تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه "امکان تشکیل احزاب فراگیر وجود ندارد"، گفت: با تشکیل چند جبهه می‌توان فعالیت تشکیلات سیاسی در کشور را سامان داد.

2-1-2013518125634.jpgمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

عباس عبدی  اظهار کرد: امکان تشکیل احزاب فراگیر وجود ندارد، زیرا احزاب موجود حاضر نیستند خود را منحل کنند. در عوض می‌توان دو یا سه جبهه فراگیر تشکیل داد تا رقابت‌های سیاسی کشور میان این جبهه‌ها شکل بگیرد. 

وی افزود: مشکلات سیاسی کشور را نمی‌توان فقط با تاسیس حزب و جبهه حل کرد، اما اگر بخواهیم در مسیر حل مشکلات قدم برداریم باید وضعیت فعالیت‌های سیاسی در کشور به‌سامان شود. احزاب موجود دارای زمینه‌های تاریخی هستند؛ بنابراین علاقه‌ای به انحلال خود ندارند و البته اصراری هم به این موضوع نباید داشت. احزاب کوچک می‌توانند در قالب جبهه ادامه فعالیت دهند و در واقع خود را در ذیل این جبهه‌ها تعریف کنند.

 

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره دیدگاه موجود در جامعه نسبت به کار حزبی نیز گفت: این دیدگاه تابع دیدگاه موجود نسبت به حکومت و قدرت است. همواره یک دید منفی نسبت به مقوله حکومت وجود داشته است و چون احزاب می‌خواهند قدرت را به دست آورند، این دیدگاه منفی شامل احزاب هم می‌شود. البته این دیدگاه اصیل نیست، چون هیچ ایرادی ندارد که احزاب به دنبال کسب قدرت باشند. فقط باید دولت در جایگاه مناسب خود قرار بگیرد و هنگامی که رابطه ملت و دولت یک رابطه معقول و فاصله دولت و مردم کم شود به تدریج دیدگاه منفی نسبت به کار حزبی نیز اصلاح می‌شود.

 

عبدی همچنین درباره قوانین موجود برای احزاب ابراز عقیده کرد: قانون احزاب نه مانعی برای فعالیت احزاب است و نه محرک آن زیرا فقط یک قالب حقوقی است که اهمیت اصلی را ندارد. مشکل ما در رابطه با فعالیت احزاب یک مشکل سیاسی است نه مشکل قانونی. به صورت کلی برای فعالیت حزبی نیاز به مجوز نیست و مجوز هنگامی نیاز است که یک شخصیت حقیقی، مسئولیت حقوقی را بپذیرد. در مورد نهضت آزادی در سال ۱۳۶۴ هم همین بحث را در کمیسیون ماده ۱۰ احزاب داشتیم که احزاب برای ادامه فعالیت نیاز به مجوز نداشتند. در این صورت باید کارهای حقوقی خود را به نام اشخاص انجام دهند.

 

وی درباره وجود نزدیک به ۲۵۰ حزب و تشکل در ایران و رابطه آن با احتمال شکاف‌های اجتماعی گفت: این استدلال در مورد ایران صدق نمی‌کند، زیرا در ایران فقط برخی از دسته‌بندی‌های سیاسی بر اساس شکاف‌های اجتماعی شکل می‌گیرد. تعداد احزاب و تشکل‌ها در ایران مهم نیست؛ چون بر اساس واقعیت می‌توان گفت که تعداد جناح‌ها و احزاب واقعی در کشور شاید به اندازه انگشتان یک دست هم نباشد.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

42 + = 48