۰۷:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۰

اسامی کابینه یازدهم

خبرگزاری تدبیر نزدیک به حسن روحانی اسامی کابینه یازدهم را منتشر کرد.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

بعد از برگزاری جلسه بعد از ظهر چهارشنبه اعضای احتمالی کابینه دکتر روحانی با رئیس جمهور منتخب،شامگاه روز گذشته لیست قطعی کابینه یازدهم مشخص گردید.در روزهای اخیر و تا لحظه ارسال این خبر اسامی دیگری نیز جهت حضور در کابینه مطرح بوده اند که پیگیری خبرنگار تینا پرس نشان می دهد که به احتمال بسیار زیاد اسامی ذیل جهت اخذ رای اعتماد به مجلس معرفی خواهند شد.

لیست کابینه و گرایش سیاسی آنها به شرح زیر است:

ردیف

نام

وزارتخانه

گرایش سیاسی

۱

علی جنتی

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

اصولگرا

۲

عبد الرضا رحمانی فضلی

وزارت کشور

اصولگرا

۳

سید محمود علوی

وزارت اطلاعات

اصولگرا

۴

عباس آخوندی

وزارت راه و مسکن و شهر سازی

اعتدال گرا

۵

محمد جواد ظریف

وزارت خارجه

اعتدال گرا

۶

سید حسن قاضی زاده هاشمی

وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی

نامعلوم

۷

 احمدی میانجی

وزارت دادگستری

نا معلوم

۸

محمود حجتی

وزارت جهاد کشاورزی

اصلاح طلب

۹

محمود واعظی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

اعتدال گرا

۱۰

رضا اردکانیان

وزارت نیرو

اعتدال گرا

۱۱

محمد علی نجفی

وزارت آموزش و پروش

اصلاح طلب

۱۲

بیژن نامدار زنگنه

وزارت نفت

اصلاح طلب

۱۳

جعفر میلی منفرد

وزارت آموزش عالی

اعتدال گرا

۱۴

علی طیب نیا

وزارت اقتصاد و دارایی

اصلاح طلب

۱۵

حسین دهقان

وزارت دفاع

اعتدال گرا

۱۶

محمد رضا نعمت زاده

وزارت صنعت و تجارت

اعتدال گرا

۱۷

علی ربیعی

وزارت کار

اصلاح طلب

۱۸

مسعود سلطانی فر

وزارت ورزش

اصلاح طلب

۱۹

اسحاق جهانگیری

معاون اول

اصلاح طلب

۲۰

محمد شریعتمداری

معاون اجرایی

اعتدال گرا

۲۱

علی اکبرناطق نوری

مشاور عالی

اصولگرا

۲۲

پروین داد اندیش

مشاور زنان

نامعلوم

۲۳

محمد باقر نوبخت

معاونت نظارت( ساازمان مدیریت)

اعتدال گرا

۲۴

تیمور علی عسگری

پارلمانی

اعتدال گرا

۲۵

محمد نهاوندیان

رئیس دفتر و مشاور ویژه اقتصادی

اعتدا گرا

۲۶

محمد فروزنده

دبیر شورای عالی امنیت ملی

اصولگرا

۲۷

سید رضا صالحی امیری

رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

اعتدال گرا

۲۸

ولی الله سیف

رئیس کل بانک مرکزی

اعتدال گرا

بیوگرافی و سابقه مدیریتی اعضای کابینه دولت یازدهم به این شرح است:

اسحاق جهانگیری معاون اول

وی در انتخابات یازدهم ریاست جمهوری و تا پیش از مرحله تائید صلاحیت ها رئیس ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی بود. او در مجالس دوم و سوم نماینده جیرفت بوده است و در سال ۱۳۷۱ در دولت هاشمی‌رفسنجانی به سمت استاندار استان اصفهان منصوب شد و به جای غلامحسین کرباسچی نشست. جهانگیری از موسسان حزب کارگزاران سازندگی بود و هم‌اکنون عضو شورای مرکزی آن است. با پیروزی محمد خاتمی در انتخابات، جهانگیری به‌عنوان وزیر معادن و فلزات به مجلس پنجم معرفی و موفق به کسب رای اعتماد شد. وی در هر دو دوره ریاست‌جمهوری خاتمی وزیر صنایع و معادن بود.

علی‌اکبر ناطق نوری- مشاور عالی

حجت اسلام والمسلمین علی‌اکبر ناطق نوری (زاده تیر ماه۱۳۲۲ در نور ) رئیس دفتر بازرسی رهبر معظم انقلاب است. وی در دوره‌های اول، سوم، چهارم و پنجم نماینده و دوره‌های چهارم و پنجم رییس مجلس شورای اسلامی بوده است. او همچنین عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام می باشد.

نمایندگی امام راحل در وزارت جهاد سازندگی و وزارت کشور در دولت اول میرحسین موسوی (۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴) از دیگر سمت‌های او بوده‌است.

او در سال ۱۳۷۷ با ابتکار خود بین المجالس کشور های اسلامی را تاسیس کرد و هم اکنون ریاست اتحادیه تاسیس بین المجالس را بر عهده دارد و هر دو سال یکبار به همراه رئیس مجلس به این اجلاس می رود و از سخنرانان اصلی این اجلاس به حساب می آید.او در سطح سران سه قوه جمهوری اسلامی ایران اولین کسی بود که به اروپا سفر کرد و با توجه به اختلافات مختلف جمهوری اسلامی با اتحادیه اروپا، ارتباط او به قوت خود باقی ماند.

سید محمود علوی- وزارت اطلاعات

سید محمود علوی در چهارم اردیبهشت ۱۳۳۳ ، در خانواده ای روحانی در لامرد فارس ولادت یافت . در سن دو سالگی با خانواده به نجف اشرف عزیمت و تحصیلات ابتدایی و سالهای اول متوسطه را در دبستان و دبیرستان علوی ایرانیان در نجف گذراند .

وی همزمان با تحصیلات حوزوی ، به تحصیلات دانشگاهی پرداخته ، دوره کارشناسی را در مدرسه عالی تربیتی و قضایی قم (دانشگاه فعلی قم) در رشته علوم تربیتی با احراز رتبه اول گذرانده ، کارشناسی ارشد را در دانشگاه فردوسی مشهد در رشته فقه و مبانی حقوق اسلامی با کسب رتبه اول و با معدل ۱۸.۹۶ طی نموده و مقطع دکتری را در همان رشته در دانشگاه فردوسی مشهد با کسب رتبه عالی به پایان رسانده است.
از سوابق وی می توان به نماینده ستاد مرکزی انقلاب اسلامی در جنوب فارس در سال ۱۳۵۸-۱۳۵۷، نماینده دوره های اول – دوم – چهارم و پنجم مجلس شورای اسلامی، سخنگوی کمسیون شورا ها و امور داخلی ، کمسیون خاص وظیفه عمومی ، کمسیون خاص وظایف و اختیارات ریاست جمهوری در دوره های اول و دوم مجلس شورای اسلامی، نایب رئیس کمسیون شورا ها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی (دوره چهارم)، نایب رئیس کمسیون های سیاست خارجی و آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی (دوره پنجم)، نماینده مردم استان تهران در مجلس خبرگان رهبری و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی ارتش از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۸ با حکم مقام معظم رهبری می توان اشاره کرد.

جعفر میلی منفرد-وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دکتر جعفر میلی منفرد متولد سال ۱۳۳۲ استاد دانشگاه صنعتی امیرکبیر است. سوابق تحصیلی وی عبارتند از کارشناسی مهندسی برق ـ قدرت، دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران)، ۱۳۵۶، اخذ دیپلم تخصصی از مدرسه عالی برق پاریس(Supelec)، فرانسه، ۱۳۵۹، کارشناسی ارشد مهندسی برق ـ قدرت، دانشگاه پاریس ۶، فرانسه، ۱۳۶۰ و دکترای مهندسی برق ـ قدرت، دانشگاه پاریس ۶، فرانسه، ۱۳۶۳ است.

وی در حال حاضر استاد پایه ۲۵ و عضو هیات علمی گروه قدرت دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر  است. میلی منفرد چهره شناخته شده ای در سطح وزارت علوم است پیش از این در سالهای ۸۲ تا ۸۴ قائم مقام وزیر و معاون طرح و توسعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده است.

وی در سمت هایی همچون سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، معاون فناوری وزارت علوم، رئیس سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران، معاون دانشجویی و فرهنگی وزارت علوم مسئولیت داشته است.

دکتر میلی منفرد همچنین در دانشگاه صنعتی امیرکبیر نیز سمت هایی همچون معاون پژوهشی، مسئول چهار دوره تقویتی کارشناسی ارشد ایثارگران کشور، سرپرست پردیس تفرش، سرپرست دانشکده فیزیک، معاون آموزشی، رئیس دانشکده مهندسی برق، معاون امور جنگ، معاون دانشکده مهندسی برق برعهده داشته است.

عبدالرضا رحمانی فضلی- وزارت کشور

“عبدالرضا رحمانی فضلی” متولد ۱۳۳۸ در شیروان و دارای دکترای جغرافیا گرایش برنامه‌ریزی و کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس است.

وی رئیس دیوان محاسبات کشور، نماینده دوره چهارم مجلس شورای اسلامی و قائم مقام شورای عالی امنیت ملی و معاون اجتماعی، فرهنگی رسانه‌ای در دوره علی لاریجانی بوده‌ است.

از پست‌های دیگر رحمانی فضلی می‌توان به ریاست دوره‌ای اجلاس سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای (اکو) ECO و رئیس حوزه خبر اتحادیه رادیو و تلویزیون‌های آسیا و اقیانوسیه ABU اشاره کرد.

همچنین وی از سال ۱۳۸۲ تاکنون استاد دانشکده علوم زمین دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته تحصیلی و تدریسی جغرافیا بوده است.

بیژن نامدار زنگنه- وزارت نفت

بیژن نامدار زنگنه در سال ۱۳۳۱ در شهر کرمانشاه به دنیا آمد. وی تحصیلات ابتدایی و دوره اول متوسطه را در زادگاه خود ادامه داد و دوره دوم متوسطه را تا اخذ دیپلم در تهران به پایان رساند.
زنگنه در سال ۱۳۵۰ به دانشکده فنی دانشگاه تهران رفت و در سال ۱۳۵۶ با درجه فوق لیسانس مهندسی راه و ساختمان با رتبه ممتاز فارغ التحصیل شد.همچنین از سال ۱۳۵۶ به عنوان عضو هیات علمی در دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی مشغول به فعالیت شد و سال ۱۳۸۵ با همین عنوان بازنشسته شد.
مهندس زنگنه از سال۱۳۵۹ تا ۱۳۶۱ معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را به عهده داشت و در آبان ماه سال ۱۳۶۱ بنا به دعوت برادران جهادسازندگی به عضویت شورای مرکزی این نهاد درآمد.
وی در سال ۱۳۶۲ به عنوان نخستین وزیر جهاد سازندگی از مجلس اول رای اعتماد گرفت و تا اواسط سال ۱۳۶۷ با موفقیت عهده‌دار این مسئولیت بود.
همچنین در شهریور سال ۱۳۶۷ و در شرایطی که صنعت آب و برق به دلیل خسارت‌های ناشی از جنگ تحمیلی در وضعیت بسیار نابسامانی بود، به عنوان وزیر نیرو از مجلس رای اعتماد گرفت.سپس در سال ۱۳۶۸ در نخستین دولت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی با رای اعتماد مجدد مجلس در این مسئولیت ابقا شد و تا نیمه سال ۱۳۷۶ عهده ‏دار این مسئولیت بود.
مهندس زنگنه در سال ۱۳۷۶ در دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی برای صدارت در وزارت نفت انتخاب شد و مدت ۸ سال نیز عهده‌دار این مسئولیت بود.علاوه برمسئولیت‌های اجرایی فوق، مهندس زنگنه از سال ۱۳۶۲ تا ۱۳۸۴ عضویت شورای اقتصاد و از سال ۱۳۷۵ تا ۱۳۹۰ عضویت مجمع تشخیص مصلحت نظام را دارا بوده‌اند.

محمود حجتی -وزارت جهاد کشاورزی

مهندس محمود حجتی در سال ۱۳۳۴ در نجف آباد اصفهان دیده به جهان گشود. پدر ایشان مرحوم حاج شیخ غلامرضا حجتی از روحانیون برجسته نجف آباد بودند. وی تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در نجف آباد طی نمود و سپس وارد دانشگاه صنعتی اصفهان شد و در رشته مهندسی عمران موفق به اخذ مدرک لیسانس شدند. با پیروزی انقلاب اسلامی وارد نهاد جهاد سازندگی کشور شد و پس از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان انجام خدمت نمودند. با شروع عملیات اجرایی عظیم سد کرخه به عنوان مدیر اجرایی این پروژه تا زمان بهره برداری ارائه خدمت نمود و در دوره اول ریاست جمهوری سید محمد خاتمی به عنوان وزیر راه و ترابری و دوره دوم ایشان به عنوان وزیر جهاد کشاورزی از مجلس رای اعتماد گرفت و تا پایان دولت در این سمت ماند.

علی طیب نیا -وزارت اقتصاد

علی طیب نیا روز ۱۶ فروردین سال ۱۳۳۹ در شهر اصفهان به دنیا آمده است. تحصیلات ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان را در شهر اصفهان به اتمام رساند با توجه به علاقه شخصی اش به رشته های علوم انسانی رشته اقتصاد دانشگاه تهران را به عنوان رشته دنشگاهی اش انتخاب کرد. یک سال از دوره دکترا را در مدرسه اقتصاد لندن گذراند. در حال حاضر در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران مشغول به فعالیت علمی است.

وی که چهره‌ای شناخته‌شده در میان اقتصاددانان داخلی و مجامع بین‌المللی است، اگرچه هیچ‌گاه همکاری نزدیکی با تیم روحانی نداشته و حتی عضو کارگروه اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام هم نبوده است، اما به علت تدین و نیز تعهد وی به نظام و همچنین حمایتی که اکثر قریب به اتفاق گروه‌ها و جریانات سیاسی و نخبگان اقتصادی کشور از وی دارند و نیز تجربه‌ای که وی به عنوان مسؤول بودجه‌ریزی کشور داشته است، در جمع‌بندی نهایی دکتر روحانی، این گزینه با توجه به احتمال بالای رأی‌آوری وی از مجلس اصولگرا، به عنوان گزینه نهایی وزارت امور اقتصادی و دارایی مورد تأیید قرار گرفت.

محمدجواد ظریف-وزارت امور خارجه

ظریف از خانواده‌یی نسبتا ثروتمند در تهران به دنیا آمده و پدرش از تاجران امور نساجی بوده است. ظریف سال ۱۳۵۵با ویزای دانشجویی به ایالات متحده می‌رود و دقیقا زمانی که وی آزمون‌های جامع دکترایش در دنور را در سال ۱۳۶۴ گذراند، اداره مهاجرت ایالات متحده، روادید او را باطل کرد و شانس‌های او را برای تکمیل تحصیلاتش از بین برد. ظریف پس از این اتفاق به این علت که قصد داشت تا حضورش در خاک امریکا کاملا قانونی باشد به نیویورک می‌رود و در نمایندگی ایران مشغول به‌کار می‌شود.
ظریف در دوران محمد خاتمی مدتی معاون حقوقی و امور بین الملل وزارت خارجه بود. پس از آن به نمایندگی ایران در سازمان ملل منصوب شد و تا مدتی پس از انتخاب محمود احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور نیز در این سمت باقی بود. وی پس از عزل از این سمت به تهران بازگشت و تا کنون در دانشکده روابط بین‌الملل وزارت خارجه مشغول کار بوده است.
اما مهم‌ترین فعالیت محمد جواد ظریف که او را به دکتر حسن روحانی نزدیک می‌کند نقشی است که در مذاکرات هسته‌ای سال‌های ۸۲-۸۴ ایفا کرد. ظریف در این مدت عملا در کنار سیروس ناصری ریاست تیم مذاکره کننده را بر عهده داشت.

عباس آخوندی  -وزارت مسکن
عباس احمد آخوندی در سال ۱۳۳۶ در خانواده‌ای روحانی در شهر نجف اشرف دیده به جهان گشود. وی تحصیلات ابتدایی را در مدرسه علوی ایرانیان در زادگاه خود گذراند و چندی بعد به همراه خانواده به ایران نقل مکان کرد. آخوندی تحصیلات متوسطه را در قم و تهران به اتمام رساند و پس از سپری کردن این دوران، در سال ۱۳۵۶ وارد دانشکده فنی تهران شد.

وی مدرک کارشناسی ارشد مهندسی راه و ساختمان خود را از دانشگاه تهران دریافت کرد و پس از آن به انگلستان رفت و در کالج رویال هالووی لندن، در رشته اقتصاد سیاسی به ادامه تحصیل پرداخت و موفق شد مدرک دکترای خود را دریافت کند.

آخوندی مرداد سال ۱۳۶۱ به عنوان معاون سیاسی وزیر وقت کشور (حجت الاسلام والمسلمین ناطق نوری) انتخاب شد و در دولت دوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز به عنوان وزیر مسکن و شهرسازی فعالیت کرده است.

آخوندی از سوی شهید دکتر بهشتی در اولین شورای مرکزی جهاد سازندگی به عنوان عضو شورا انتخاب شد.

وی همچنین در جهاد سازندگی مسئولیت امور استان‌ها را بر عهده داشت و پس از شروع جنگ تحمیلی مسئولیت پشتیبانی جبهه‌های جنگ را نیز برعهده گرفت.

آخوندی در سال ۱۳۷۶ نماینده ویژه رییس جمهور وقت برای اجرای طرح احداث سالن بزرگ همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران بوده است.

آخوندی علاوه بر مسئولیت‌های سیاسی و اجرایی که در عرصه‌های مختلف به عهده داشته است، در بخش آموزش نیز فعالیت دارد. وی در دانشکده مطالعات جهان علاوه بر عضویت در هیات علمی، در گروه بریتانیا نیز تدریس می‌کند.

از برخی سمت‌ها و فعالیت‌های اجرایی عباس آخوندی می توان به قائم مقام مدیرعامل سازمان صدا و سیما، دبیری شورای امنیت کشور، رئیس شورای تامین ویژه غرب کشور، رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر و رئیس بنیاد مسکن اشاره کرد.

محمود واعظی  - وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

دکتر محمود واعظی (متولد۱۳۳۱) معاون پژوهش های سیاست خارجی مجمع تشخیص مصلحت نظام است.وی دارای دکترای روابط بین‌الملل و هم چنین فوق‎لیسانس مهندسی الکترونیک است.واعظی پیش از این

معاون سیاسی اروپا و آمریکا وزارت امور خارجه از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۶ و معاون اقتصادی وزارت امور خارجه از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۸ بوده است.

علی جنتی – وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

علی جنتی (زادهٔ ۱۳۲۸) سیاست‌مدار و دیپلمات ایرانی و پسر آیت الله احمد جنتی است. وی از دانش‌آموختگان مدرسه حقانی قم است. پیش از انقلاب در مبارزه مسلحانه علیه حکومت وقت ایران فعال بود و ناچار به فرار از ایران شد و تا هنگام پیروزی انقلاب در کویت زندگی می کرد. در سال ۱۳۵۹ رئیس صداوسیمای استان خوزستان و در سال ۱۳۶۳ استاندار خوزستان شد.

در سال ۶۷ ریاست دفتر اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجلس را برعهده گرفت و در دوران ریاست جمهوری هاشمی به استانداری خراسان و سپس سفارت ایران در کویت برگزیده شد و تا پایان دوره ریاست جمهوری سید محمد خاتمی در این مقام باقی ماند. با پیروزی محمود احمدی‌نژاد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۴ وی از کویت فراخوانده و به عنوان معاون سیاسی وزیر کشور مصطفی پورمحمدی منصوب شد اما در آستانه انتخابات شوراها و مجلس خبرگان در سال ۱۳۸۵، از این سمت کنار گذاشته و بار دیگر به عنوان سفیر به کویت فرستاده شد اما در سال ۱۳۸۹ از این مقام برکنار شد.

رضا صالحی امیری -سازمان میراث فرهنگی و گردشگری

وی در سال ۱۳۴۰ در شهرستان آمل به دنیا آمد. وی دارای دکترای مدیریت دولتی از دانشگاه علوم و تحقیقات و استادیار دانشگاه است. صالحی معاون فرهنگی ستاد انتخاباتی حجت الاسلام حسن روحانی نیز بود و معاونت پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی مرکز تحقیقات استراتژیک را در کارنامه دارد.

محمدعلی نجفی - وزارت آموزش و پرورش

محمدعلی نجفی، در ۲۳ دی ۱۳۳۰ در تهران بدنیا آمد و در دبیرستان مروی واقع در ناصر خسرو تحصیلات متوسطه را به پایان رساند پس از گذراندن تحصیلات خود در رشته ریاضی در دانشگاه شریف، برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در موسسه تکنولوژی ماساچوست دوره کاشناسی ارشد را طی نمود ولی به جهت فعالیت‌های مربوط به پشتیبانی از حرکت انقلاب اسلامی در ایران دوره دکتری خود را ناتمام گذاشته و به ایران بازگشت.

وی از بنیانگذاران حزب کارگزاران سازندگی است و هم‌اکنون یکی از اعضای شورای شهر تهران و عضو هیات علمی ‌دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی‌شریف است. او از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در دولت‌های باهنر، مهدوی‌کنی و موسوی، وزیر فرهنگ و آموزش عالی و در دولت هاشمی‌رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش ایران بود. وی در دولت اول خاتمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه بود. وزارت آموزش و پرورش در دولت هاشمی مسئولیت دیگر او بوده است.

محمدرضا نعمت‌زاده -وزارت صنعت و معدن

محمدرضا نعمت‌زاده در سال ۱۳۲۴ در تبریز به دنیا آمد. در تهران در مدرسه جامعه تعلیمات اسلامی به نام «سیدجعفری» و بعد در دبیرستان «فیاضی» تحصیل کرد. ۲ سال آخر را در دبیرستان علوی گذراند و فارغ‌التحصیل شد. تحصیلات دانشگاهی را به دلیل رشته‌ای که علاقه‌مند بود (مهندسی محیط زیست)‌ در آمریکا گذراند و از دانشگاه برکلی لیسانس گرفت. یک مقدار از فوق‌لیسانس را هم در رشته مدیریت صنعتی دانشگاه کالیفرنیا خواند ولی سال آخر بود که به ایران برگشت و در ایران مشغول کارهای صنعتی شد.

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنایع دولت هاشمی‌رفسنجانی بود. وی همچنین معاونت وزارت نفت در امور پتروشیمی ‌در کابینه‌های خاتمی و معاونت وزارت نفت در امور پخش و پالایش را در کابینه احمدی‌نژاد به‌عهده داشته‌است. نعمت‌زاده در دولت احمدی‌نژاد مشاور ویژه وزیر نفت بود که پس از مصاحبه با روزنامه اعتماد و انتقاد از عملکرد احمدی‌نژاد و متفاوت دانستن وی با رجایی، بلافاصله از این سمت برکنار شد.

مسعود سلطانی‌فر – وزارت ورزش و جوانان

مسعود سلطانی فر متولد ۱۳۳۸ و درای مدرک فوق لیسانس علوم سیاسی می باشد. از سوابق کاری وی می توان به چهار سال عضویت در شورایعالی اداری کشور، چهار سال عضویت در شورایعالی اطلاع رسانی کشور، ۱۲ سال سابقه استانداری در سه استان گیلان، زنجان و مرکزی (اراک)، ۸ سال معاون سیاسی در استانداریهای فارس، همدان و هرمزگان و معاون اسبق سازمان تربیت بدنی اشاره کرد.

علی ربیعی وزارت کار، رفاه و امور اجتماعی

علی ربیعی متولد ۱۳۳۴ در جنوب شهر تهران و در محله جوادیه واز یک خانواده کارگری است. وی که معروف به “عباد” است مسؤول اجرایی دبیرخانه شورای امنیت ملی در دوره ریاست‌جمهوری سید‌محمد خاتمی و عضو کمیته سه‌‏نفری ‏تحقیق قتل‌های زنجیره‌ای بود. علی ربیعی، مدرس دانشگاه تهران، عضو هیئت علمی ‌دانشگاه پیام‌نور، محقق و نویسنده در حوزه جامعه‌شناسی سیاسی و مدیریت و مشاور اجتماعی سید‌محمد خاتمی طی سال‌های ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۴ بوده است.
ربیعی از دوستان و معتمدان خاتمی است و مشاور اجتماعی خاتمی در دوره هشت ساله ریاست جمهوری وی بوده‌ است.

حجت الاسلام والمسلمین احمدی میانجی- وزیر دادگستری

سید حسن قاضی‌زاده هاشمی- وزارت بهداشت

سید حسن هاشمی، متخصص چشم پزشکی و فوق تخصص جراحی قرنیه، رکورددار عمل جراحی لیزیک چشم در کشور است و پیش از این در سمتهایی از جمله دبیرکلی انجمن چشم پزشکی ایران،مسئول بازسازی مناطق جنگ زده (۱۳۶۰ تا ۱۳۶۲)، عضو فرهنگستان علوم پزشکی، دبیر شورای سیاستگذاری رشته چشم پزشکی، دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی، مشاور وزیر بهداشت در زمان وزارت محمد فرهادی، رئیس بخش قرنیه بیمارستان فارابی، کارشناس رشته چشم پزشکی در هیئت انتظامی نظام پزشکی،مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران،مؤسس و عضو هیئت مدیره انجمن پزشکی لیزری ایران و عضو هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت فعالیت کرده است.

حسین دهقان – وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

حسین دهقان با مدرک دکترای مدیریت از دانشگاه تهران، تاکنون مسوولیت هایی همچون معاونت رییس جمهور و رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت های هشتم و نهم، جانشینی وزارت دفاع در دولت های هفتم و هشتم و فرماندهی رده‌های مختلف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس را در کارنامه کاری خود داشته است.

رضا اردکانیان- وزارت نیرو

دکتر رضا اردکانیان درحال حاضر مدیر برنامه دهه بین‌المللی آب سازمان ملل متحد است و درحالی که تا سال ۲۰۱۵ این مسئولیت را عهده دار خواهد بود مشخص نیست که انگیزه کافی را داشته باشد مسوولیت کنونی خود را به خاطر وزارت نیرو رها کند و در صورت پیشنهاد رییس دولت یازدهم به ایران بازمی‌گردد یا خیر.

اردکانیان در سال ۱۳۳۷ در یزد متولد شد؛ وی مدرک کارشناسی خود را در رشته مهندسی سازه از دانشگاه صنعتی شریف ، مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه مک مستر کانادا و مدرک دکترای خود را در رشته مدیریت آب از انگلستان گرفته است.

وی که اکنون مدیر برنامه دهه بین‌المللی آب سازمان ملل متحد است، پیش از این عهده دار سمت‌های معاونت وزیر نیرو و وزیر کشور، نایب رییسی انجمن آب‌شناسی ایران و مدرس در دانشگاه شریف بوده است و طرح‌ها و پروژه‌های مختلفی را به انجام رسانده است.

بر این اساس اردکانیان در سال‌های ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴معاون امور آب وزارت نیرو بوده است و همچنین در گذشته به عنوان رئیس شورای حکام مرکز بین‌المللی قنات و سازه‌های تاریخی آبی- یزد فعالیت می کرده است.

وی‌ در مدیریت مجامع مختلف علمی و تخصصی بین‌المللی مرتبط با آب از جمله فرهنگستان بین‌المللی آب، شورای حکام موسسه آموزشی آب یونسکو، انستیتوی آب و محیط زیست دانشگاه ملل متحد، انجمن بین‌المللی برقابی، مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری تهران و برنامه جهانی مطالعات اقلیم سازمان جهانی هواشناسی همکاری دارد.

محمدباقر نوبخت معاونت نظارت (سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی)

محمدباقر نوبخت در سال ۱۳۲۹ در شهر رشت دیده به جهان گشود. وی دارای دکتری تخصصی اقتصاد از دانشگاه Paisley, U.K و دوره بعد از دکتری خود در توسعه اقتصادی از مرکز مطالعات کاربردی CASIN ژنو، سوئیس گرفته است.

نوبخت چهار دوره نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بوده است. وی در هر چهار دوره، به‌عنوان نماینده منتخب نخست شهر، از طرف مردم با اختلاف آرای شدید و قابل توجه، برگزیده شد.

وی اکنون، به‌عنوان معاون پژوهش‌های اقتصادی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و دبیرکل حزب اعتدال و توسعه فعالیت می‌کند و از نزدیکان آیت‌الله‌هاشمی‌رفسنجانی محسوب می‌شود. نوبخت در انتخابات ریاست‌جمهوری از حامیان حسن روحانی بود و به‌عنوان سخنگوی ستاد انتخاباتی وی فعالیت می‌کرد و به استان‌های مختلف برای جذب آرای مردم برای روحانی سفر می‌کرد.

محمد نهاوندیان – رئیس دفتر رئیس‌جمهور و مشاور ویژه اقتصادی

محمد نهاوندیان، دانش آموخته مدرسه علوی تهران و دارای دکتری اقتصاد از دانشگاه جورج واشنگتن در آمریکاست.
نهاوندیان علاوه بر دروس دانشگاهی، در دروس حوزوی نیز تحصیل کرده و شاگرد بزرگانی همجون استاد مرتضی مطهری بوده است.

در سوابق کاری نهاوندیان، طیف متنوعی از فعالیتهای علمی و اجرایی از جمله: تاسیس موسسه تحقیقات و اطلاعات اسلامی در واشینگتن، معاونت وزارت بازرگانی در سال ۱۳۶۰ و نیز سالهای ۱۳۷۲ تا ۱۳۸۰، عضویت در هیات علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، ریاست مرکز ملی جهانی شدن، ریاست شورای اقتصادی سازمان صدا و سیما و معاونت اقتصادی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیده می شود.

محمد نهاوندیان از سال ۱۳۸۶ تا کنون و با رای نمایندگان بخش خصوصی از سراسر کشور، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران است.

محمد فروزنده – دبیر شورای عالی امنیت ملی

محمد فروزنده وزیر دفاع و پشتیبانی نیروی‌های مسلح در دولت دوم اکبر هاشمی رفسنجانی بود. وی هم اکنون رییس بنیاد مستضعفان و جانبازان با حکم رهبر معظم انقلاب و عضو شورای تشخیص مصلحت نظام است.

تیمور علی‌عسگری – معاون پارلمانی

حجت الاسلام تیمور علی عسگری مشاور پارلمانی مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت و نماینده مجلس هفتم محسوب می شود که ارتباط بسیار نزدیکی نیز با شخص هاشمی رفسنجانی دارد.

او در ابتدای مطرح شدن زمزمه های ورود حسن روحانی به عرصه انتخابات از دلایل و انگیزه های روحانی برای کاندیدا شدن سخن گفت و مصاحبه های متعددی را در این مورد انجام داد.

محمد شریعتمداری-معاون اجرایی

“محمد شریعتمداری”  متولد سوم تیر ۱۳۳۹ در خانواده‌ای مذهبی در تهران است.

پدرش حاج نورالدّین شریعتمداری از مبارزان و رنجیدگان رژیم ستم شاهی بوده و یکی از برادرانش در جریان دفاع مقدس در عملیات کربلای هشت به‌دست دشمن بعثی صهیونیستی به شهادت رسیده است.

 شریعتمداری سال ۱۳۵۶ در رشته الکترونیک وارد دانشگاه شده و با توجه به  برخی از فعالیت‌های سیاسی پیش از دانشگاه داشته است، از بدو ورود به دانشگاه در جریانات سیاسی آن زمان وارد شده و در تعطیلی‌ها، تحصّن‌ها، تکثیر، انتقال و توزیع اعلامیه‌های صادره از سوی حضرت امام (ره) قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و نیز در راه‌اندازی دانشگاه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و پس از انقلاب فرهنگی، نقش داشته است.

 وی در زمان نخست‌‌وزیری شهید رجایی، به عنوان جانشین معاونت امور انقلاب بوده است. همچنین در تشکیل وزارت اطلاعات در کنار حجت‌الاسلام ری شهری” در تأسیس نهادی انقلابی برای پاسداری از دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران مشارکت و در دولت اول “آیت‌الله هاشمی رفسنجانی”، قائم مقام وزیر بازرگانی بوده است.شریعتمداری، وزیر بازرگانی دولت “سید محمد خاتمی” در هر دو دوره بوده است.

 وی علاوه بر عضویت در شورای راهبردی روابط خارجی، از سال ۱۳۷۶ به سمت مشاور دفتر مقام معظم رهبری منصوب شده و برحسب مورد مشورت‌های لازم را در هر زمان که موضوعی محول شود و یا ضرورتی اقتضا نماید، تقدیم دفتر می‌کند.

 شریعتمداری پس از دولت اصلاحات، چندین سال عضو هیات امناء ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و هیات امناء آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) بوده است.

پروین داداندیش- مشاور امور زنان

ولی‌الله سیف بانک مرکزی

ولی‌الله سیف دارای دکترای حسابداری و امور مالی از دانشگاه علامه طباطبایی است و پیش از این مدیریت مالی و عضو هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، عضویت در هیئت مدیره بانک سپه، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملت، معاونت اقتصادی و برنامه ریزی بنیاد مستضعفان و جانبازان، معاونت بازرگانی و بین الملل بنیاد مستضعفان و جانبازان، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک صادرات، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک سپه، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل بانک ملی ایران، ریاست هیئت مدیره و مدیرعامل فیوچر بانک در بحرین و عضویت در هیئت مدیره و مدیرعامل بانک کارآفرین را در کارنامه خود داراست.

 منبع: خبرگزاری تدبیر

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

58 + = 61