۱۰:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۳

عکس: انتشار سخنان دروغین روحانی در صفحه اول یاهو

هنگامی که حسن روحانی رئیس جمهور منتخب با خبرنگاران روبه رو شد؛ همراهان وی مانع از حضور سایر خبرنگاران شدند و تنها اجازه دادند خبرنگار ایرنا در کنار خبرنگاران رادیو تلویزیون مصاحبه با حسن روحانی را ضبط کند.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

پس از آنکه چندین خبرگزاری سخنان تحریف شده و دروغینی از حسن روحانی در راهپیمایی روز قدس منتشر کردند، روز گذشته این سخنان در سایت یاهو به عنوان تیتر یک اخبار جهان به خود اختصاص داد.

untitledaدر همین حال سایت عصر ایران در گزارشی که روز قبل منتشر شد به عامل اصلی این خبر منحرف پرداخت

عصر ایران نوشت:

انتشار نادرست بخش هایی از سخنان حسن روحانی رئیس جمهور منتخب در حاشیه راهپیمایی روز قدس، جنجال رسانه ای را به دنبال داشت. تعدادی از خبرگزاری های ایرانی به صورت خطا و اشتباه، به نقل از روحانی گفته بودند که او ضمن توصیف اسرائیل به زخم، بر از بین رفتن آن تاکید کرده است.

انتشار این مطالب به نقل از روحانی، به سرعت با واکنش و اقدامات تحریک آمیز بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل روبه رو شد. نتانیاهو به اشاره به سخنان روحانی، گفته بود که او به سرعت چهره واقعی خود را نشان داده است.

نتانیاهو حتی به این مطلب هم اشاره کرد که مقامات ایرانی به سرعت سخنان روحانی را تکذیب می کنند اما چنین چیزی را نباید باور کرد.

با این حال، شبکه تلویزیونی انگلیسی زبان صداوسیما (پرس تی وی) به سرعت فیلم کامل سخنان روحانی را منتشر و تاکید کرد که او مطلبی درباره از بین رفتن اسرائیل و موجودیت آن بیان نکرده است. در ادامه، شماری از رسانه های غربی از جمله خبرگزاری رویترز، فرانسه و دویچه وله به طور جداگانه از انتشار این فیلم خبر دادند و اذعان کردند که روحانی واقعا چیزی درباره موجودیت اسرائیل بیان نکرده و سخنان او به راستی تحت تحریف رسانه ای قرار گرفته بود. این اقدامات رسانه ای باعث شد تا سخنان و ادعاهای نتانیاهو درباره روحانی، زیرسؤال برود.

در صورتی که حسن روحانی واقعا چنین مطلبی را درباره اسرائیل بیان می کرد قطعا با تحریک اسرائیل و آمریکا، استقبال گسترده بین المللی از مراسم تحلیف روز یکشنبه رئیس جمهور منتخب تحت تاثیر منفی قرار می گرفت.

درباره چگونگی انتشار این مطالب به نقل از روحانی هم یک منبع آگاه در یکی از خبرگزاری های داخلی درباره جزئیات این اتفاق گفت: هنگامی که حسن روحانی رئیس جمهور منتخب با خبرنگاران روبه رو شد؛ همراهان وی مانع از حضور سایر خبرنگاران شدند و تنها اجازه دادند خبرنگار ایرنا در کنار خبرنگاران رادیو تلویزیون مصاحبه با حسن روحانی را ضبط کند.

بعد از این، خبرنگار ایرنا، متن سخنان روحانی را در اختیار سایر خبرنگاران از جمله برخی از خبرگزاری ها قرار می دهد. این خبرگزاری ها نیز اقدام به انتشار متن نادرست سخنان روحانی درباره اسرائیل می کنند بدون اینکه بدانند بخشی از این متن، نادرست و تحریف شده است.

به همین دلیل، متن سخنان منتشر شده حسن روحانی در چند خبرگزاری ایرانی، به میزان زیادی مشابه و تقریبا کپی بود. همین مسئله باعث شد تا سایر رسانه ها و مخاطبان در داخل و خارج از ایران، با توجه به متعدد بودن منابع نقل کننده سخنان روحانی، اطمینان یابند او درباره نابودی اسرائیل هم سخن گفته است در حالی که در واقعیت چنین چیزی نبود.

دفتر روحانی نیز در حال پیگیری چگونگی روی دادن این حادثه از طریق خبرگزاری های منتشر کننده متن نادرست سخنان وی درباره فلسطین و اسرائیل است و در نهایت به خبرنگار ایرنا رسیده است.

البته خبرگزاری ها نیز از این موضوع انتقاد می کنند که اگر تیم حفاظتی و همراهان روحانی اجازه می دادند سایر خبرنگاران در دریافت و ضبط مصاحبه وی، حضور داشته باشند؛ قطعا این خطا بروز نمی کرد و چنین جنجالی دامن رسانه ها و مقامات ایرانی را فرانمی گرفت.

در مقابل نیز، اگر خبرنگاران، حرفه ای عمل می کردند قطعا می بایست به این بخش از سخنان روحانی شک می کردند و بدون تدقیق بیشتر، دست به انتشار آن نمی زدند.

البته از میان خبرگزاری هایی که متن نادرست سخنان روحانی را منتشر کرده اند؛ تنها یک خبرگزاری، ضمن تصحیح، توضیحاتی را هم منتشر کرد ولی بقیه رسانه ها تنها به حذف بخش های نادرست سخنان روحانی بسنده کردند بدون اینکه توضیحی برای مخاطبان ارائه کنند.

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

35 + = 37