۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۱۵

جلیلی‌درشورای‌نگهبان بیشترین‌رای‌را داشت

بنده با آقای روحانی تلفنی تماس گرفتم، ایشان سؤال کردند که دود سفیدی بلند شده است از شورای نگهبان و من گفتم که سفید و سیاه است و تشریف بیاورید این جا تا با هم یک گفت و گویی داشته باشیم.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در مصاحبه با سایت مشرق در باره اتفاقات پشت پرده پیرامون احراز صلاحیت‌ داوطلبان ریاست‌جمهوری یازدهم، مواردی را تشریح کرده که چکیده‌ آن در ادامه می‌آید:

درپاسخ به اینکه قبل از تأیید صلاحیت دکتر روحانی با او دیداری داشتید؟ فکر می‌کنم دوشنبه بود که ما این قرار را داشتیم، در واقع همان روز آقایان درصدد بودند که برخی از آقایان فقها با جناب آقای هاشمی رفسنجانی ملاقاتی داشته باشند و نشد و آقایان تشریف برده بودند قم و صحبت این شد که چه کار کنیم که پیشنهاد شد افرادی مثل آقای لاریجانی -رئیس مجلس- و خود آقای روحانی با آقای هاشمی صحبت کنند؛ با آقای لاریجانی تلفنی مسئله را مطرح کردیم و ایشان گفتند که فردا من انجام می‌دهم. بنده با آقای روحانی تلفنی تماس گرفتم، ایشان سؤال کردند که دود سفیدی بلند شده است از شورای نگهبان و من گفتم که سفید و سیاه است و تشریف بیاورید این جا تا با هم یک گفت و گویی داشته باشیم.

تشریف آوردند و هر دو مطلب را گفتیم، اول این که به هر حال اعضای محترم شورای نگهبان، اعتماد لازم را به آقای روحانی داشته اند و نظر مثبت اعلام کرده اند و خبر دوم هم قضیه جناب آقای هاشمی بود که گفتم آقایان نظرشان این است که اگر شما زحمت بکشید با جناب آقای هاشمی صحبت کنید و این خبر را اطلاع دهید، تا اگر ایشان مایل بودند انصراف بدهند که بعدا از شورای نگهبان گلایه نکنند. آقای روحانی گفتند که بهتر است با بقیه آقایان صحبت کنید، شاید کسانی که رأی نداده اند در رأی خود تجدید نظر کنند و بتوانیم ترمیم کنیم، من گفتم فاصله نسبتاً زیاد است و بعید می‌دانم که دیگر امکان تجدید نظری در این قضیه باشد و آقایان هم درخواستشان این است که شما این زحمت را بکشید.

* آقای لاریجانی به آقای هاشمی گفته بودند و آقای هاشمی هم در جواب به آقای لاریجانی اعلام کرده بودند که من انصراف نمی دهم و هر تصمیمی که شورای نگهبان بگیرد همان را قبول دارم. در تماس تلفنی که با آقای روحانی هم داشتم، ایشان هم نتیجه دیدار خود با آقای هاشمی را همین گونه توصیف کردند.

*درباره آقای مشایی قبلاً برخی از اعضای شورای نگهبان در تریبون های مختلف نظرشان را اعلام کرده بودند و مشخص بود نتیجه چیست.یک بار آقای احمدی نژاد آمدند بعد از نظر شورای نگهبان، با دبیر محترم شورا جلسه ای داشتند که خب نتیجه ای حاصل نشد و رأی شورا هم تغییری نکرد.

*در ارتباط با صلاحیت آقای هاشمی بحث های مختلفی مطرح بود ما گفتیم که خب بالاترین مقام مرتبط با این مسأله می‌تواند وزیر محترم اطلاعات باشد. وزیر هم نکاتی داشتند در رابطه با مباحث کلان جامعه و مباحث بین المللی و اوضاع و احوال و شرایط و مسائلی از این قبیل. ایشان آمدند و توضیحاتشان را ارائه کردند. ولی توضیحاتشان هیچ تأثیری بر رأی اعضای شورای نگهبان نداشت. یعنی اگر ایشان هم نمی آمدند باز تأثیر چندانی نداشت و من فکر می‌کنم که آراء هیچ تغییری نمی کرد. اینکه گفته می‌شود بعد از آمدن ایشان آراء این طور شد، خیر اینگونه نبود. تقریباً من برآوردی که داشتم قبل از آمدن ایشان و بعد رأیی که بعد از توضیحات ایشان دیدم همان بود و تغییری در آراء ایجاد نشد.

* آقای هاشمی رأی لازم را نداشتند ولی تعداد رأی آقای هاشمی بیشتر از آقای مشایی بود. کسی که بیشترین رأی را در شورا آورد، آقای جلیلی بود.

*{ممکن است که روزی فیلم جلسات بررسی صلاحیت نامزدها در شورای نگهبان را منتشر کنید؟} سی یا چهل سال دیگر که ما نیستیم همه چیز منتشر می‌شود بالاخره اینها اسناد ملی است.

*معتقد هستیم که اگرچه حقوق دانان شورای نگهبان با رأی مجلس می‌آیند در شورای نگهبان، اما در رأی شان و اعلام نظرشان باید مستقل فکر کنند و مستقل نظر بدهند، نه تابع مجلس. اگر به من رأی دادید که من بیایم شورای نگهبان، باید بیایم بر اساس قانون اساسی عمل کنم و نظر بدهم نمی توانم نگاه کنم که نظر مجلس چیست.

* هم با آقای لنکرانی صحبت کردم و هم با حضرت آیت الله مصباح صحبت شد. فکر می‌کنم که آقای جنتی تلفنی صحبت کردند. آقای لنکرانی می‌گفتند که من خودم اصلاً نمی خواستم بیایم و چون دوستان و بزرگان گفتند در این جهت آمدم، ولی جناب حضرت آیت الله مصباح باید اعلام نظر کنند. آیت الله مصباح هم گفتند من به این نتیجه رسیده ام که آقای لنکرانی صالح هستند بلکه اصلح هستند و همین ایشان باشند فکر می‌کنم بهتر است.

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

1 + 7 =