۲۱:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۳

جزئیات بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت در مجلس

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام)

35-144.jpgمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):
محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر پیشنهادی حسن روحانی برای قرار گرفتن در رأس وزارتخانه صنعت و معدن و تجارت است که نمایندگان مردم در مجلس امروز در ساعات پایانی جلسه علنی بعدازظهر خود بررسی صلاحیت وی را در دستور کار قرار دادند.

 

کائیدی نماینده پلدختر و محمد حسین قربانی در مخالفت با نعمت‌زاده و شریعتی نماینده بهبهان و حسن‌پور نماینده سیرجان در موافقت با وی نطق کردند.

 

 

کائیدی: در تمام دنیا افرادی مثل نعمت‌زاده در اتاق فکر می‌نشینند

یک نماینده مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: آقای نعمت‌زاده برای حضور در اتاق فکر این وزارت مناسب است. در دنیا نیز افرادی مثل ایشان در اتاق فکر می‌نشینند چرا که وزارت صنعت، معدن و تجارت آزمایشگاه نیست که در آن بنشینند و کارشان را انجام دهند بلکه نیازمند کار اجرایی است.

 

علی کائیدی در مقدمه‌ای که پیش از ورود به مخالفتش مطرح کرد، توضیح داد: با مدیریت مقام معظم رهبری حماسه سیاسی شکل گرفت ولی به دنبال آن باید حماسه اقتصادی شکل بگیرد چرا که حماسه اقتصادی تکمیل کننده حماسه سیاسی است. اگر نتوانیم مردم را امیدوار کنیم و حماسه اقتصادی را رقم بزنیم کارمان ابتر است.

 

وی ادامه داد: رهبری می‌فرمایند مجلس باید برای دولت‌ها ریل‌گذاری کند. امیدوارم بتوانیم با این جلسات ریلی آنچنان محکم برای دولت تهیه کنیم که دشمنان به خصوص آمریکا مایوس شوند. در حال حاضر هزاران جوان بیکار ایرانی منتظر نتایج این جلسات هستند، هزاران دختر دم بخت منتظرند تا بتوانیم با تدبیر مردم را امیدوار کنیم.

 

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس با انتقاد از الفاظی که برخی از نمایندگان برای مخالفت با وزرای پیشنهادی به کار می‌برند، گفت: خیلی از دوستان گله دارند که چرا الفاظی به کار برده می‌شود که مناسب خانه ملت و عصاره ملت نیست. مثلا در مورد یک وزیر از این عبارت که باید به او سرم وصل کنیم استفاده می‌شود؛ این‌ها در ادبیات مجلسیان نیست.

 

کائیدی درباره وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت نیز گفت: سی و چند سال از وزارت آقای نعمت‌زاده بر وزارت صنعت می‌گذرد و ایشان بعد از این وقفه طولانی می‌خواهد به این وزارتخانه برگردد. آقای نعمت‌زاده خدمات زیادی برای انقلاب انجام داده اما در دنیا چنین افرادی باید در اتاق فکر بنشینند؛ وزارت صنعت، معدن و تجارت آزمایشگاه نیست که ایشان بتوانند در آن بنشینند و کارشنان را انجام دهند بلکه کار اجرایی دارد اما آیا آقای نعمت‌زاده این توان را دارد که کار اجرایی سنگین انجام دهد.

 

وی ادامه داد: من هیچ مساله سیاسی در مورد ایشان مطرح نمی‌کنم چرا که ایشان انسان درست و صالحی است اما باید در راس مشاورین وزارت صنعت، معدن و تجارت باشد نه اینکه به عنوان وزیر انتخاب شود. این وزارتخانه حالا چهار وزارتخانه است و با وزارت صنعت سال‌های ۶۸ تا ۷۶ فرق کرده بالاخص تجارت که مورد هجوم تحریم‌هاست.

 

این نماینده مجلس تصریح کرد: من برای آقای نعمت‌زاده احترام قائل هستم اما او در دهه هفتم عمرش قرار دارد و توان این کار را ندارد، باید در اتاق فکر باشد آیا ایشان توانایی دارد که مساله خودرو را حل کند. او در مصاحبه‌هایش گفته که خودرو انحصاری نیست ولی عملا می‌بینیم که در انحصار دو غول خودروساز است. اگر خودرو در اختیار این دو غول بماند می‌بینید که باز هم افزایش قدرت پیدا می‌کند. شما باید نظراتتان را به صورت صریح اعلام کنید.

 

کائیدی تاکید کرد: در حال حاضر خودرو به یک کالای لوکس تبدیل شده و داشتن پراید برای مردم به آرزو تبدیل شده است.

 

وی خطاب به وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: شما در دوره هشت ساله‌ای که در وزارت صنعت تصدی داشتید با دلارهای هفت، ده و ۲۰ تومانی چه صنعتی در مناطق محروم ایجاد کرده‌اید. سیستان‌، کردستان، لرستان و چهارمحال بختیاری هنوز محروم هستند. شما باید قول دهید در این دوره هشت ساله مساله بیکاری در صنعت را حل کنید.

 

این عضو کمیسیون بهداشت مجلس ادامه داد: شما در دوره هشت ساله تصدیتان صنعت را در چند استان تجمیع کردید اما ما می‌خواهیم استان‌ها محروم هم دارای صنعت باشند. از استان‌های محروم می‌خواهم با آقای نعمت‌زاده میثاق ببندند که اگر رای آوردند به این استان‌ها توجه ویژه داشته باشند. شما صنعت را در اصفهان و قزوین متمرکز کردید به طوری که این استان‌ها زیر صنعت له شدند.

 

کائیدی در پایان ابراز امیدواری کرد که دولت تدبیر و امید با حمایت و ریل‌گذاری مجلس به سرمنزل مقصود که بهبود معیشت مردم است، برسد.

 

حسن‌پور: بهترین‌های کشور برای تیم اقتصادی انتخاب شده‌اند

نماینده مردم سیرجان در مجلس اظهار کرد: بهترین‌های کشور برای تیم اقتصادی انتخاب شده‌اند و روحانی ثابت کرد که به شعارهای انتخابی‌اش پایبند بوده است.

 

شهباز حسن‌پور، نماینده مردم سیرجان به عنوان موافق وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گفت: آقای روحانی با انتخاب همکاران شایسته ثابت کرد که به شعارهای انتخاباتی‌اش پایبند بوده است.

 

وی افزود: افرادی مانند طیب‌نیا، آخوندی، زنگنه، چیت‌چیان، ظریف، پورمحمدی، علوی از بهترین‌های کابینه هستند و بهترین‌های کشور برای تیم اقتصادی انتخاب شده‌اند.

 

نماینده مردم سیرجان خاطرنشان کرد: امروز وزارت حساس صنعت نیاز به مدیری مجرب و آگاه دارد تا این کشتی را از گرداب نجات دهد.

 

حسن‌پور با بیان اینکه نعمت‌زاده پدر صنعت ایران نام گرفته است، گفت: امروز تنها کسی که باید چندین بار به وی احسنت گفت، آقای نعمت‌زاده است. اکثریت کسانی که سال‌ها در کمیسیون صنایع و معادن مجلس حضور داشتند مانند سیدحسین هاشمی و رضا رحمانی همه اذعان دارند که وی مدیری کارآمد است.

 

وی در پایان یادآور شد: کشور ما از پتانسیل‌های بسیاری به ویژه در صنعت معدن برخوردار است و مدیری موفق می‌تواند به این شاخصه توجه ویژه‌ای داشته باشد.

 

 

شریعتی: نعمت‌زاده انشاء ننوشته، برنامه ارائه کرده است

 

نماینده مردم بهبهان در مجلس با اشاره به برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، گفت: نعمت‌زاده انشاء ننوشته، برنامه ارائه کرده است.

 

محمدباقر شریعتی که در موافقت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت سخن می‌گفت، گفت: از دولت یازدهم انتظار می‌رود که با کلید تدبیر روح تازه‌ای در کالبد کشور دمیده شود تا مردم شاهد وزرایی در شان خود باشند.

 

وی با اشاره به سخنان روحانی در مراسم تنفیذ و تحلیف، گفت: سخنان وی نشانه علاقه دولت برای انجام امور و جلوگیری از اطاله وقت است و بهتر به نظر می‌رسد که سخنان رهبری در مراسم تنفیذ نقشه راه قرار داده شود.

 

نماینده مردم بهبهان در مجلس با بیان اینکه افراد معرفی شده برای کابینه افرادی کارآمد و کاردان هستند، اظهار کرد: به عنوان مثال وزیر پیشنهادی اقتصاد شرایط اقتصادی کشور را متحول می‌کند، وزیر نفت به تایید کارشناسان جزو بهترین‌هاست، وزیر اطلاعات فهم درستی از موقعیت جمهوری اسلامی ایران دارد و در واقع تمامی وزرا از بهترین‌ها انتخاب شده‌اند و یا حتی وزیر علوم که از سابقه انقلابی و درخشانی برخوردار است می‌تواند جایگاه دانشگاه‌ها را متحول کند.

 

این عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان اینکه وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت بر اساس برنامه‌هایی که ارائه داده از کارشناسی لازم برای انجام امور برخوردار است، گفت: آقای نعمت‌زاده در برنامه‌های خود کلی‌گویی نکرده، برنامه‌ای دقیق ارائه کرده است، انشا ننوشته، برنامه ارائه کرده است و افقی که تبیین کرده در اختیار مجلس قرار داده شده که با این معیار می‌توان به ارزیابی عملکرد او پرداخت.

 

شریعتی تصریح کرد: نعمت‌زاده با توجه به سوابقی که دارد فرصت‌آفرین بوده و وقتی وارد پروژه‌ای می‌شود می‌تواند تمام کارها را تنظیم کند و حتی اگر تخلفی رخ دهد قطعا برخورد می‌کند.

 

وی افزود: وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، صنایع پتروشیمی را به کشور ارمغان آورده است و می‌توان او را قدرتمندترین وزیر کابینه نامید، او با برنامه‌هایی که دارد نشان داده چسبیده به صنعت نیست از جنس صنعت است.

 

نماینده مردم بهبهان در مجلس ادامه داد: نعمت‌زاده مدیری است که آسیب‌شناسی تولید را می‌شناسد و با گفت‌وگوهای بین‌بخشی که با سایر وزرای مرتبط با صنعت می‌تواند انجام دهد قادر خواهد بود چرخ‌های صنعت، معدن و بازرگانی را سرعت فزآینده‌ای بخشد.

 

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که با رای مثبت نمایندگان به نعمت‌زاده، زمینه برای سپردن سکان صنعت، معدن و تجارت به فردی کارآزموده و کارکشته فراهم شود.

 

شریعتی همچنین تاکید کرد: ضروری است که از نگاه‌های سیاسی پرهیز شود تا هزینه‌های کشور کاهش یابد.

 

قربانی: ای‌ کاش در جای بهتری از نعمت‌زاده استفاده می‌شد

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: با شناختی که از آقای نعمت‌زاده دارم ایشان از سرمایه‌های نظام است اما ای کاش آقای روحانی باتوجه به شرایط ایشان در جای مناسب‌تری از وجودشان بهره می‌برد.

 

محمد حسین قربانی خاطر نشان کرد: صحبت من به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت مخالفت با کلیات برنامه‌های آقای روحانی نیست بلکه من موافق کلیات برنامه‌های ایشان هستم.

 

وی ادامه داد: وزارت صنعت، معدن و تجارت تحت تاثیر عوامل مختلف در محیطی با شرایط مختلف و گوناگون فعالیت می‌کند که در برنامه‌ریزی‌های خود چهار مولفه روندها، رویدادها، تصویرها و اقدامات را مورد توجه قرار دهد. این موارد معمولا در غالب چشم‌اندازها مطرح می‌شوند بعلاوه آرمان‌گرایی هم باید در کنار واقع‌گرایی باشد که در برنامه پیشنهادی آقای نعمت‌زاده اینطور نیست.

 

این نماینده مخالف وزیر پیشنهاد صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: شرایط احراز چنین پستی شایستگی‌ها و مولفه‌های گوناگونی می‌طلبد که توانایی‌های فکری، عملی، جسمی و فیزیکی از جمله آنهاست. این یک حرف نیست بلکه چکیده یک تحقیق و پژوهش است که در مرکز پژوهش‌های مجلس موجود است. من به خاطر روحیه لطیف و جذاب آقای نعمت‌زاده ایشان را دوست دارم اما آیا ایشان از نظر جسمی و فیزیکی توانایی انجام این کار را دارند؟

 

قربانی نگاهی نیز به برنامه‌های نعمت‌زاده داشت و گفت: ۵۰ درصد سرمایه‌گذاری کاهش پیدا کرده اما در برنامه ایشان نیامده که چگونه می‌خواهند به ظرفیت اولیه برسند یا در قانون هدفمندی یارانه‌های چگونه سهم تولید را می‌پردازند.

 

وی خطاب به نعمت‌زاده هم گفت: در برنامه اول و دوم توسعه با دلارهای هفت تومانی صنعت را فقط در چند استان توزیع کردید و عدالت را رعایت نکردید خصوصا در استان‌های شمالی که گفتید به محیط زیست لطمه وارد می‌شود و با این بهانه ما را از صنعت محروم کردید در صورتی که می‌شد بدون لطمه زدن به محیط زیست در کنار گردشگری و کشاورزی صنایع پاک هم داشته باشید.

 

نماینده آستانه تاکید کرد: این اقدام ظلم بزرگی است و امروز استان‌های شمالی پایین‌ترین نرخ بهره‌وری را دارند و با وجود سرسبزی بیشتری فقر و بدبختی را دارند که در کفنی سبز پیچیده شده. این مناطق توجه ویژه دولت آقای روحانی را می‌طلبد. آیا با وزارت شما این هژمونی تکرار خواهد شد؟

 

قربانی اشاره‌ای هم به صنعت خودرو داشت و خطاب به نعمت‌زاده گفت: شما گفتید خودروسازی انحصاری نیست این حرف شما یعنی خودروسازی رقابتی است اما آیا واقعا اینطور است؟ همه مردم می‌دانند صنعت خودروسازی در ایران در اختیار دو شرکت خاص است. آیا شما می‌دانید بیشترین آلودگی تهران به خاطر همین خودروهای فاقد استاندارد است. آیا می‌دانید ۳۰ درصد خطر سقط جنین بخاطر این آلودگی افزایش پیدا کرده و در مناطقی از تهران که آلوده‌تر است این مقدار دو برابر شده؟

 

وی ادامه داد: آیا می‌دانید ۳۵ درصد از کودکان تهرانی مبتلا به آسم هستند و آیا می‌دانید مهمترین عامل سرطان ریه همین خودروهای فاقد استاندارد است؟ شما برای حل مشکل خودرو و استاندارد کردن آن چه تمهیدی اندیشیده‌اید؟ شما تولید خودروی ملی را عوام فریبی نامیدید اما آیا تولید خودروی سمند عوام فریبی بود.

 

این نماینده مخالف وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از صحبت‌هایش با اشاره به برنامه نعمت‌زاده خاطر نشان کرد: شما در تجارت هیچ برنامه‌ای ندارید و به نظر می‌رسد در این حوزه اشراف نداشته باشید من نگرانم اطرافیان شما با واردات بی‌رویه برنج در فصل درو کشاورزان زحمتکش را به خاک سیاه بکشاند. شیوه شما در تنظیم بازار چیست؟

 

قربانی درباره ارز مرجع هم این پرسش را مطرح کرد که آیا وزارت تحت امر شما کالاهای لوکس را به کالاهای اساسی از جمله جارو ترجیح می‌دهد و توضیح داد:‌عده‌ای به طرق مختلف ارز کشور را به نفع خود و با ورود کالاهای لوکس هدر می‌دهند.

 

 

تمیمی: آیا نعمت‌زاده توانایی اداره وزارتخانه عریض صنعت را دارد؟

 

یک نماینده اصولگرای مجلس، سن بالای نعمت‌زاده را به عنوان یکی از دلایل مخالفت خود با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت عنوان و اظهار کرد که آیا نعمت‌زاده توانایی اداره این وزارتخانه عریض و طویل را دارد؟

 

عبدالله تمیمی به عنوان دومین مخالف وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت که وقت خود را با عطاالله حکیمی نماینده رودبار تقسیم کرده بود در صحن علنی امروز گفت: بعضی از وزرایی که به ملجس برای اخذ رای اعتماد معرفی شدند وزرای خیلی ایده‌عالی نیستند البته از نمره ۲۰ آنها نمره ۱۸ را می‌توانند بگیرند.

 

وی با تاکید براینکه مخالف برنامه‌های نعمت‌زاده وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت است گفت: بنده مخالف شخصیت آقای نعمت‌زاده نیستم چون شخصیت ایشان قابل احترام است، در مورد مقوله مخالفت با وزرا دو مساله مطرح است یکی شخصیت و دیگری مسوولیتی که قرار است وزرا آن را به عهده بگیرند.

 

وی با طرح این پرسش که آیا نعمت‌زاده توانایی هدایت وزارتخانه‌ای عریض و طویل را دارد گفت: سن آقای نعمت‌زاده نزدیک به ۷۰ سال است که با وجود داشتن کوله‌باری از تجربه سوال این است که آیا می‌تواند وقت لازم را برای وزارت صنعت، معدن و تجارت صرف کند.

 

تمیمی افزود: برای گرداندن این وزارتخانه عریض باید معادل دو وزیر توانایی جسمی وجود داشته باشد اما آیا ایشان این توانایی را در خود حس می‌کند.

 

نماینده مردم شادگان تصریح کرد: از دوران مسوولیت اجرایی ایشان در وزارتخانه حدود ۱۵ سال می‌گذرد که آن موقع دو وزارت صنایع و بازرگانی با یکدیگر ادغام نشده بودند حال در شرایط کنونی آیا آقای نعمت‌زاده توانایی این کار را دارد؟

 

وی با اشاره به عملکرد نعمت‌زاده در وزارت سابق صنایع گفت: ایشان در این دوران تنها در برخی زمینه‌های همچون صنعت خودروسازی عملکرد قابل توجهی داشته است البته آن زمان نیز پیکان تحویل گرفته و پیکان را تحویل دادند.

 

تمیمی با بیان اینکه نعمت‌زاده برنامه‌ای در دو حوزه صنعت و معدن ارایه نکرده است گفت: چرا ایشان به این دو حوزه ورود پیدا نکرده است.

 

وی با اشاره به مشکلات بخش معدن با طرح این پرسش که آیا هنوز قرار است رییس سازمان زمین شناسی با سابقه ۱۷ سال همچنان رییس باقی بماند گفت: آقای نعمت‌زاده قرار است چگونه از بخش خصوصی در مورد بهره‌برداری از معادن ورود پیدا کند و اصلا چه برنامه نظارتی بر فعالیت بخش خصوصی دارد و می‌خواهد با رانت‌خواری چه کند؟

 

 

حکیمی: نعمت‌زاده توانایی اداره وزارت صنعت، معدن و تجارت را ندارد

 

یک عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس گفت که چطور نعمت‌زاده می‌تواند با کهولت سن و داشتن مشغله در بخش خصوصی بزرگترین و مهم‌ترین وزارتخانه کشور را مدیریت کند؟

 

عطا‌ءالله حکیمی به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی صنعت، معدن، تجارت که وقت خود را با تمیمی مخالف دیگر وزیر پیشنهادی تقسیم کرده بود، با بیان اینکه تخلفاتی در این حوزه در زمان مدیرعاملی نعمت‌زاده در پتروشیمی انجام شده است، گفت: حدود ۱۴ مورد وام غیرقابل توجیه و خارج از عرف سازمان به افراد، اشخاص و شرکت‌های خاص به صورت صوری پرداخت شده است که نمونه آن شرکت ماسه و صنعت نوین که در سال ۸۴ مبلغ ۷ میلیارد ریال وام گرفتند.

 

حکیمی افزود: شرکتی دیگر با دو پرونده در سال ۸۴ یک میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال و مورد دیگر در سال ۸۵، ۱۰۰ میلیون ریال وام گرفتند.

 

همچنین شرکت گرانول مروارید یزد در سال ۸۴ مبلغ ۹۷۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال و شرکت صنایع بازیافت مشهد دو میلیارد ریال وام گرفتند.

 

این نماینده اصولگرای مجلس توضیح داد: پرونده این شرکت‌ها بعد از ریاست جمهوری دکتر احمدی‌نژاد مورد پیگیری قرار گرفت و حکم برای هر چهارده مورد برای دادگاه صادر شده اما آثاری از صاحبان این شرکت‌ها معلوم نشد.

 

وی افزود: در سال ۷۷ دولت وقت حکم می‌دهد که منطقه ویژه اقتصادی عسلویه شکل بگیرد، پنج ماه بعد از آنکه اقدامات دولت شروع می‌شود، یک فردی از نزدیکان آقایان اقدام به تبانی با مسوولان وقت می‌کنند و از منابع طبیعی، زمین‌ها را تحت عنوان ایجاد سنگ‌شکن اجاره سه ساله می‌کنند که البته یک ریال هم پرداخت نکرده است.

 

وی افزود: به دستور آقای نعمت‌زاده، دوستان کم‌لطفی می‌کنند و با ایشان صورت‌جلسه‌ای غیرقانونی امضا می‌کنند و برای آن فرد حقی ایجاد می‌کنند، البته بعد از استقرار دولت آقای احمدی‌نژاد موضوع بعد از مدت‌ها پیگیری شده که خوشبختانه بعد از طرح در دادگاه، فرد مورد نظر محکوم می‌شود، البته در این فاصله چون پتروشیمی غرب تقریبا آماده بوده، خط لوله اتیلن غرب به دلیل ادعای همین فرد اجرا نشده و میلیاردها تومان به بیت‌المال ضرر وارد شده است.

 

نماینده مردم رودبار درخصوص عقد قراردادهای گران قیمت با شرکت‌های خارجی در دوران نعمت‌زاده گفت: نمونه آن قرارداد احداث پتروشیمی کابیان با خارجی‌ها است که خوشبختانه در دولت نهم نقد می‌شود، البته مبلغ قرارداد با این شرکت خارجی ۸۶۰ میلیون یورو بوده که در دولت آقای احمدی‌نژاد با مبلغ ۵۳۰ میلیون یورو انجام شده است، یعنی ۳۳۰ میلیون یورو صرفه‌جویی شده که حدود یک میلیون یورو صرفه‌جویی شده است که باید آقای نعمت‌زاده پاسخگو باشد.

 

این نماینده اصولگرای مجلس در ادامه اظهار کرد: در دوران آقای نعمت‌زاده هرگونه قرارداد منعقد شده با خارجی‌ها برای واردات با مبالغ سنگین بوده و در مقابل قراردادها برای صادرات با مبالغ بسیار پایین بوده که چند مورد مشترک با صنعت نفت بوده است.

 

وی واگذاری واحدهای پتروشیمی به شرکت‌های خصوصی به روش غیراصولی و غیرکارشناسی و تنها با ملاحظات شخصی همچون واحد ام.ای.تی پتروشیمی جم و واحد تولید تی‌تی‌ پتروشیمی جم و واحد تولیدی دیگر در پتروشیمی امیرکبیر را به عنوان نمونه‌هایی از واحدهای تولیدی برشمرد که سال‌ها بلاتکلیف مانده است که ضررهایی را به بیت‌المال متوجه کرده است.

 

حکیمی در ادامه اظهار کرد: برخی از واحدهای تولیدی پتروشیمی بدون گرفتن مجوز خوراک و عدم تعیین مجوز خوراک احداث شده است که از جمله آن تفکیک مایعات سوم پتروشیمی بندر امام است که برای آن بیش از ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری شده است، در این بین خوراک را به فردی داده‌اند در حالی که واحدی در این بند به دلیل داشتن خوراک سال‌ها متوقف شده و میلیاردها دلار خسارت به بیت‌المال وارد شده است.

 

نماینده مردم رودبار با بیان اینکه پتروشیمی خارک نشان‌دهنده سوءمدیریت نعمت‌زاده است، گفت: در حالی که تجهیزات پتروشیمی خارک خریداری و نصب شده بود، هنوز واحد بالادستی خوراک را آماده نکرده بود که از این جهت میلیاردها دلار خسارت به کشور وارد شده است، ضمن اینکه اگر فولاد و جایی دیگری هزینه می‌شد، می‌توانست میلیاردها دلار سودآوری برای کشور داشته باشد.

 

وی با بیان اینکه نعمت‌زاده شرکت گسترده‌ای در فعالیت‌های اقتصادی بخش خصوصی دارد، گفت: شرکت‌های توان‌پردازش باتری، توسعه تجارت نعمت، کیمیا صنایع دالاهو و پترو تجارت هرمزگان از جمله شرکت‌های تحت مالکیت ایشان و خانواده‌شان هستند که البته هیچ اشکالی هم ندارد.

 

وی افزود: از طرف دیگر ایشان در برخی شرکت‌های بخش خصوصی فعال در حوزه پتروشیمی سهام‌دار هستند که نمونه آن شرکت توسعه صنعتی لاوان و دو طرح متانول در عسلویه و چند پروژه دیگر است که باز هم هیچ ایرادی ندارد ولی تعجبم این است که آقای نعمت‌زاده با این کهلوت سنی که ۷۰ سال سن دارند و با داشتن این حجم مشغله کاری، چطور می‌خواهد عریض‌ترین وزارتخانه کشور را مدیریت کند؟

 

این نماینده اصولگرای مجلس همچنین اظهار کرد: شخص دیگری که مدیریت بازرگانی پتروشیمی را به عهده داشته و منصوب شده آقای نعمت‌زاده است در جریان اختلاف ارز میلیاردها دلار از محل اختلاف ارز مرجع با ارز آزاد سود کسب کرده و اقدام به وارد کردن ماشین‌آلات طرح توسعه صنعتی لاوان کرده که این پرونده اکنون در دادگاه در دست بررسی است.

 

وی ادامه داد: یکی دیگر از اقدامات مورد نقد اقای نعمت‌زاده خرید پتروشیمی زیان‌ده در خارج کشور بدون بررسی کارشناسی است که نمونه آن پتروشیمی آلیا در کشور فیلیپین است که با وساطت فردی که کاباره‌دار بوده، از شرکتی خریداری شده و در زمان خرید زیان‌ده بوده است، سال‌هاست که بلاتکلیف بوده و الان حدود ۲۰۰ میلیون دلار نیز زیان انباشته دارد.

 

این نماینده اصولگرای مجلس گفت: فردی با این کهولت سن، بیماری و این مشغله در بخش خصوصی چطور می‌تواند بزرگترین و مهم‌ترین وزارتخانه‌ای را که بخش اشتغال، سرمایه‌گذاری صادرات و تجارت را برعهده دارد، انجام دهد.

 

حکیمی در پایان از نمایندگان درخواست کرد که با دقت و بررسی بیشتری به آقای نعمت‌زاده رای ندهند.

 

ادامه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی صنعت و دفاعیات نعمت‌زاده از برنامه‌هایش بدلیل اتمام وقت مجلس به جلسه فردا(پنجشنبه)، موکول شد.

——————————————————-

محمدرضا نعمت‌زاده صبح امروز در جلسه بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی دولت یازدهم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش صنعت، معدن و تجارت دارای نوسانی حدود ۳۷ تا۴۰ است، گفت: بخش مهمی از اقتصاد کشور در این حوزه قرار دارد و برای ما مهم است که هم با این نقش آشنا شویم و هم به حل مسائل و مشکلات آن کمک کنیم.

وی در پاسخ به انتقادات برخی از نمایندگان، گفت: برخی از دوستان در مورد سن یا ناتوانی من مطالبی را مطرح کردند و به عنوان نمونه دیروز فردی از من می‌پرسید شما چند بار سکته قلبی داشته‌اید، من گفتم تاکنون اتفاق رخ نداده و اگر این چنین بود به صورت شفاف در صحن مجلس آن را مطرح می‌کردم و باید بگویم در مورد من کم‌ لطفی شده است.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه در سن ۳۳ سالگی بنا به انتخاب شورای انقلاب وقت به عنوان وزیر کار و امور اجتماعی منصوب شدم، اظهار داشت: از آن زمان تاکنون حدود ۳۵ سال می‌گذرد در این ۳۵ سال سن همه از جمله من زیادتر شده اما خوشبختانه در طول انقلاب تجاربی را آموخته‌ایم که دانش ما بیشتر شده و شناخت ما نسبت به مسائل و حل و فصل آنها افزایش پیدا کرده است.

نعمت زاده تصریح کرد: ما قرار نیست در وزارت صنعت کارگری انجام دهیم، البته در این زمینه هم حاضریم با مخالفین مسابقه بدهیم و ببینیم که چه کسی توانمندتر است.

وی با بیان اینکه بعضی از مخالفین گفته‌اند که در خصوص صنعت خودرو و صنعت نساجی نکته‌ای در برنامه‌های این جانب ذکر نشده است، بیان کرد: تنوع صنعت و معدن بسیار زیاد است و ما اگر می‌خواستیم اینگونه مسائل را در برنامه ذکر کنیم حداقل برنامه‌هایمان را در حدود ۲۰۰ صفحه می شد. البته ما ۱۰۰ صفحه آن را آماده کرده بودیم و بنا به توصیه مسئولین که گفتند حجم برنامه‌ها از ۲۰ صفحه بیشتر نشود، به صورت فشرده تقدیم مجلس شد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: برنامه برای وزارت صنعت شاید تنها برنامه‌ای باشد که اهداف کمی در آن ذکر شده است و حتی برنامه پنجم با این جزئیات به مقوله صنعت نپرداخته است. ما حتی سعی کردیم اهداف کمی را با توجه به مشکلاتی که شما به آن واقفید و علی‌رغم مسائلی که در کنترل و در اختیار ما نیست در برنامه ذکر کنیم که انشاءالله پیگیر خواهیم بود تا عملیاتی شود.

نعمت‌زاده  با بیان اینکه وظیفه نخست بنده و همکارانم چاره‌اندیشی برای برطرف کردن مشکلات موجود صنعت و معدن کشور است، بیان کرد: مهمترین هدف بنده استفاده از سرمایه‌های موجود برای برطرف کردن مسائل مالی، ارزی و مدیریتی این عرصه است.

وی با بیان اینکه همچنین وظیفه دوم، تأمین کالاهای اساسی و نهاده‌های دامی کشور است، گفت: انشاءالله تا پایان سال هیچ افزایش قیمتی از محصولات نهایی و واسطه‌ای نخواهیم داشت و در این زمینه همکاری اصناف را نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه توجه به معادن و صنایع معدنی اولویت بعدی این وزارتخانه است، گفت: ما از نظر پتانسیل معادن رتبه ۱۰ جهان را داریم اما از نظر تولیدات معدنی بسیار عقب هستیم که باید با انجام مطالعات در این زمینه تلاش وافری داشته باشیم.

نعمت‌زاده با بیان اینکه قوانین و مقررات دست و پا گیر عرصه صنعت یکی از مشکلات برای سرمایه‌گذاری است، خاطرنشان کرد: باید به امر تحقیق و توسعه و فناوری نیز توجه داشته باشیم درحالی که صنعت ما از لحاظ فنی رشد خوبی کرده اما باید با مراکز تحقیقاتی داخل و خارج ارتباط بیشتری برقرار کنیم.

وی افزود: بحث بعدی توجه به صنایع دستی و بخصوص فرش ایرانی است که ما در این زمینه پتانسیل‌های خوبی داریم که زمینه ایجاد اشتغال و انتقال فرهنگ ایرانی بسیار مؤثر است.

نعمت‌زاده با بیان اینکه نکته دیگر حمایت از کلیه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است، گفت: در این زمینه در حال حاضر موانع قانونی نداریم اما موانع فرهنگی وجود دارد که باید آنها را حل و فصل نماییم.

وزیر پیشنهادی وزارت صنعت،‌معدن و تجارت با بیان اینکه یکی از شعارهای عملی این دولت توجه به امانت و درستی کاری است، گفت: وظیفه بعدی این وزارتخانه تلاش در جهت کاهش تحریم‌های موجود با کمک وزارتخانه‌های مربوطه است.

نعمت‌زاده در پاسخ به یکی از مخالفین، گفت: در زمان ما برای توسعه صنعت بازیافت کشور برنامه‌های بسیار خوبی اجرا شد و از سرمایه‌گذاران صنعت بازیافت حمایت کردیم.

وی در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان مخالف درباره عدم سرمایه‌گذاری کافی در شمال کشور در زمان مدیریت وی بر وزارت صنعت، افزود: در اوایل دهه ۶۰ دولت وقت مصوبه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن هرگونه سرمایه‌گذاری صنعتی به استثناء صنایع تبدیلی بخش کشاورزی در استان‌های شمالی کشور ممنوع شد که این امر متاسفانه باعث عدم توسعه صنعتی این مناطق شد.

وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، تصریح کرد: ما در دوره سازندگی تلاش کردیم و مجوز ایجاد شهرک‌های صنعتی را در شمال کشور گرفتیم، اما متاسفانه در سال‌های بعد از مسئولیت بنده این امر مغفول واقع شد و انشاءالله در سال‌های آینده این مسئله جبران خواهد شد و همچنین گردشگری می‌تواند مکمل خوبی برای صنعت استان‌های شمالی باشد.

وی در پاسخ به سؤال یکی از نمایندگان مبنی بر عدم کافی بودن سرمایه‌گذاری در مناطق محروم در زمان مدیریتی نعمت‌زاده، گفت: همه باید تلاش کنیم زیرساخت‌های لازم را در این مناطق ایجاد کنیم تا صنعت هم بتواند رشد کند. امروز سرمایه‌گذاری دولتی نداریم و سرمایه‌گذاری‌ها خصوصی است که آن هم انتخابی است اما باید دولت سرمایه‌گذاری‌های خصوصی را با حمایت به سمت مناطق محروم هدایت کند.

وی در پایان با اشاره به دلایل پذیرفتن این سمت، گفت: من این توانمندی را در خود می‌بینم تا بتوانم با کمک شما مشکلات عرصه صنعت، معدن و تجارت را برطرف کنم و اگر توفیق شد تمام تلاشم را در این جهت انجام خواهم داد.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران

منبع: خبرگزاری مهر

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

73 + = 82