۱۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۳۰

ظریف: باید رییس‌جمهور تصمیم بگیرد

وزیر امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر این که آیا قرار است بحث مذاکرات هسته‌یی از شورای امنیت به وزارت خارجه موکول شود؟ گفت: در این زمینه باید رییس‌جمهور تصمیم بگیرد و هنوز در این زمینه از سوی رییس‌جمهور چیزی به ما ابلاغ نشده است.


ظریف و روحانیمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت هم‌چنین در مورد تیم مذاکره‌کننده هسته‌یی ایران نیز گفت: رییس‌جمهور آن را مشخص می‌کند.

هنوز مشخص نیست روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کند

او در مورد سفر رییس‌جمهور به نیویورک نیز گفت: برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گرفته ولی هنوز مشخص نیست که رییس‌جمهور به نیویورک جهت شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل سفر می‌کند یا نه.

وی به حضور رییس‌جمهور در اجلاس شانگهای در قرقیزستان اشاره کرد و گفت: در جریان این اجلاس مذاکرات دوجانبه‌ای با مقامات شرکت‌ کننده در این اجلاس صورت خواهد گرفت.

روحانی در قرقیزستان با پوتین دیدار می‌کند

ظریف در پاسخ به این سوال که رییس‌جمهور در جریان این سفر با پوتین نیز دیدار خواهد کرد یا خیر؟ با تایید این موضوع، گفت: همان‌طور که گفتم رییس‌جمهور مذاکرات دوجانبه‌ای را با برخی از مقامات شرکت‌کننده در این اجلاس خواهد داشت از جمله پوتین، رییس‌جمهور روسیه.

وزیر امور خارجه در مورد تغییر و تحولات در وزارت خارجه نیز گفت: تغییر و تحولات در این وزارت‌خانه امر طبیعی است. هر ساله یک سوم نمایندگی‌های ما در خارج از کشور تغییر می‌کنند و چرخشی در بین نیروها صورت می‌گیرد. امسال نیز این‌گونه است. البته چون دولت عوض شده این کار با مقداری تاخیر در حال صورت گرفتن است و از میان معاونان و مدیران، سفیران جدید انتخاب می‌شوند و ما این چرخش را در وزارت خارجه هر ساله داریم.

هنوز نماینده ایران در سازمان ملل مشخص نشده است

او هم‌چنین در پاسخ به این سوال که نماینده ایران در سازمان ملل چه کسی خواهد بود؟ گفت: هنوز این امر مشخص نشده است.

ظریف در مورد تحولات سوریه با بیان این که هرگونه دخالت خارجی به برادرکشی منجر می‌شود، گفت: ما از افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی و گسترش آن به کل منطقه نگران هستیم.

طرف مقابل حقوق ملت ایران و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌یی ایران را به رسمیت بشناسد

وزیر امور خارجه ایران در مورد گفت‌وگوی خود با برخی از مقامات کشورهای خارجی از جمله کاترین اشتون،‌ گفت: وی برای تبریک زنگ زده بود و ما از فرصت استفاده کردیم و در مورد شرایط حساس منطقه و هم‌چنین اوضاع مصر و نگرانی‌هایی که در این زمینه داریم صحبت کردیم و این نگرانی‌ها را اعلام کردیم و تاکید کردیم که اگر منطقه به سمت افراط برود و افراط‌گرایی و فرقه‌گرایی در منطقه گسترش پیدا کند، مشکلاتی در این کشور و حتی فراتر از آن در منطقه رخ می‌دهد.

وی به گفت‌وگوی خود با اشتون در ارتباط با مذاکرات هسته‌یی نیز اشاره کرد و گفت: وی برای ورود به بحث هسته‌یی اظهار تمایل کرد، ما هم تاکید کردیم که اگر اراده سیاسی در طرف مقابل وجود داشته باشد همان‌طور که مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور تاکید کردند رسیدن به راه‌حل کار دشواری نیست، باید صداقت در طرف مقابل باشد.

ظریف هم‌چنین تاکید کرد که باید طرف مقابل حقوق ملت ایران و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌یی ایران را به رسمیت بشناسد.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 6 = 2