۱۴:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۲ آسوشیتدپرس:

تحریم باعث توقف برنامه هسته‌یی ایران نشده است

تحلیل‌گران میگویند که اقتصاد ایران تا کنون نشان داده که به قدر کافی برای از بین بردن خسارات تحریم منعطف است»، در عین حال تحریم مزیت افزایش صادرات را در بر داشته و به علاوه «کمک کرده است این کشور صادراتش را متنوع کند و وابستگی کمتری به نفت تحریم شده داشته باشد.

Multimedia_pics_1384_6_FPolitic_117.jpgمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

خبرگزاری آسوشیتدپرس با ادعای تاثیرگذاری عمیق تحریم‌های بین‌المللی بر اقتصاد ایران تاکید کرد که با این وجود هم «هیچ نشانه‌ای از اینکه این امر هدف نهایی غرب برای واداشتن جمهوری اسلامی ایران به توقف برنامه هسته‌یی را برآورده کرده باشد، وجود ندارد.»

این خبرگزاری آمریکایی ضمن تاکید بر ناکارآمدی تحریم‌ها در عین حال بدون توجه به تاکید مستمر ایران بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌یی خود و نیز اینکه تاکنون مدرکی مستدل دال بر انحراف در این برنامه وجود ندارد، گزارش خود را این گونه تنظیم کرده است که این متوقف نشدن و پیشرفت در نهایت به تولید سلاح منجر می شود.

آسوشیتدپرس افزود: ایران ثابت کرده است که در دور زدن تحریم‌ها ماهر است و تحلیلگران آمریکایی می‌گویند که اگر بهای نفت سقوط نکند، این کشور احتمالا بنیه اقتصادی کافی برای رسیدن به تولید تسلیحات هسته یی خواهد داشت.

استیو هانکه، استاد اقتصاد کاربردی در دانشگاه جان هاپکینز که موضوع اقتصاد ایران را دنبال می کند، گفت: تحریم ها به عنوان یک پیشگیری کننده برای خواسته های هسته‌یی ایران کمابیش بیهوده هستند زیرا همه کارشناسان به شما خواهند گفت که آنها می‌توانند در چند سال این کار را انجام دهند.

این گزارش حاکی است: تحریم‌ها محور تحریم‌های بین‌المللی برای متوقف کردن برنامه هسته‌یی ایران است و اگر با شکست روبرو شود، غرب با گزینه های معدود سختی روبرو خواهد بود. ممکن است آمریکا و هم پیمانانش مجبور شوند میان ایران مسلح به سلاح و یا اقدام نظامی که باعث ناآرامی بیشتر در خاورمیانه متزلزل می شود و در عین حال هم نمی تواند تاسیسات هسته یی ایران را فلج کند، دست به انتخاب بزند.

در این گزارش آمده است که امیدهایی وجود دارد که دولت حسن روحانی، رییس جمهور جدید ایران رویکرد مصالحه جویانه تر داشته باشد و می‌افزاید که روحانی در مبارزات انتخاباتی وعده داد در صدد کاهش تحریم ها بر خواهد آمد اما « او نیز همچنان به برنامه هسته یی که ایران اصرار دارد منحصرا برای تولید انرژی و تحقیقات پزشکی است، متعهد است».

این گزارش می افزاید که «تحلیل‌گران میگویند که اقتصاد ایران تا کنون نشان داده که به قدر کافی برای از بین بردن خسارات تحریم منعطف است»، در عین حال تحریم مزیت افزایش صادرات را در بر داشته و به علاوه «کمک کرده است این کشور صادراتش را متنوع کند و وابستگی کمتری به نفت تحریم شده داشته باشد.»

بنا بر این گزارش « طبق اعلام موسسه مالی بین‌المللی، ایران صادرات کالاهای غیر نفتی خود را در سال ۲۰۱۲ تا ۲۰ درصد افزایش داد. این صادرات شامل محصولات فرعی نفتی نظیر محصولات پتروشیمی و نیز سیمان، سنگ آهن، پسته و فرش ایرانی است.»

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

+ 1 = 6