۱۸:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۶/۲

آقای جنتی لطفا دقت کن!

در مجموع به نظر می­رسد روندهایی که در وزارت ارشاد در پیش گرفته شده، مقبول اهالی فرهنگ و هنر و رسانه نیست و حتی با اظهارات و وعده­های پیش از انتخابات دکتر روحانی هم منافات دارد و گویی کسانی برای تصدی مناصب این وزارتخانه مطرح شده­اند که قرابتی حداقلی با آرای مردمی که در 24 خرداد به دکتر روحانی رای دادند، ندارد.

janatiمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): پویا صیامی نمین نوشت:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یکی از کلیدی ترین وزارتخانه­­های ۱۸ گانه است؛ وزارتخانه ای که قلب تپنده و نبض پیش برنده فرهنگ جامعه به مثابه ستون فقرات هر بنیان قاعده مندی است که اقشار گسترده ای از جامعه با آن سر و کار دارند و بی شک برآورده ساختن مطالبات بعضا متفاوت و حتی متناقض این طیف های گسترده، امری دشوار است.

ناگفته پیداست که چگونگی سیاست گذاری و تعریف رویکردها در این وزارتخانه معظم، امری بس دشوار و همراه با ظرافت های فراوان است و در نظر نگرفتن این حساسیت ها، می تواند موجبات نارضایتی و تکدر خاطر بخشی از این طیف عظیم را فراهم آورد.

اگر انصاف را بنای قضاوت کارنامه وزارت ارشاد در هشت سال اخیر قرار دهیم، به نظر نمی رسد عملکرد این وزارتخانه، رضایت حتی نیمی از اقشاری که با موسع ترین نهاد دولتی سر و کار داشتند را جذب کرده باشد. برخوردهای سلیقه ای با اصحاب هنر و رسانه، رویکردهای بعضا تنگ نظرانه، ایجاد محدودیت ها و ممیزی ها و… بخشی از دلایلی است که در این هشت سال، دلِ اصحاب هنر را به درد آورده است.

این محدودیت ها و محذوریت ها حتی باعث کم کاری، گوشه نشینی و کناره جویی هنرمندان و نویسندگان در حوزه های مختلف کاری گشته است. انحلال خانه سینما، نگاه ناهمپوشان در حوزه مطبوعات و تعطیلی انجمن های صنفی، عدم توجه به نشریات مستقل و عدم حمایت از آنان، ممیزی های سلیقه ای بر قلم های نویسندگان، محدودیت های نه چندان کم تعداد بر اجرای نمایش ها و … باعث شده خاطر اهالی این خانواده مکدر گردد.

بسیار شنیده شده که وزیر ارشاد، باید زبان هنر و فرهنگ را بداند و این یکی از اصلی ترین و مشترک ترین خواسته اهالی فرهنگ از وزیر ارشاد آینده است. با توجه به اوج گیری ناخرسندی ها از رویکردهای فرهنگی وزارت ارشاد، یقینا، وزارت فرهنگ، کار بس دشواری در پیش خواهد داشت. وعده های دوست داشتنی فرهنگی دکتر روحانی هم انتظارات را فزونی بخشیده است و بسیاری از هنرمندان منتظرند تا نتایج ملموس عملکردها و رویکردهای دولت تدبیر و امید در حوزه فرهنگ را به سرعت احساس کنند. نکته دیگر اینکه همراهی اهالی هنر و فرهنگ و رسانه با وزیرارشاد، مطمئناپیگیری وپیشبرد سیاست­های فرهنگی مطلوب این جامعه را آسانتر خواهد کرد.

حال علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد ۴ ساله دولت تبدیر و امید خواهد بود. فردی که در در زمره شخصیت­های اصولگرا شناخته می­شود، هرچند نزدیکی او با آیت الله هاشمی و خط فکری اعتدال بر کسی پوشیده نیست. به هر ترتیب حال که فردی برای وزارتخانه فرهنگ و ارشاد معرفی شده که جزء اولویت­های اولیه اهالی فرهنگ و هنر و رسانه نبوده وبه نوعی می توان گفت آشنایی تمام عیاری نسبت به تحولات این مقوله بخصوص در چند سال گذشته نداشته است، انتظار اصلی اینست که در انتخاب معاونت­های این وزارتخانه وسواس و دقت خاصی مبذول گردد و اگر وزیری اصولگرا برای این وزارتخانه منصوب شده است، در انتخاب معاونت­ها جناح­های مختلف سیاسی بر مبنای شایسته­سالاری بکار گرفته شوند تا با برقراری تکثر آرا و بروز و ظهور سلایق مختلف  توازن و همپوشانی مرصوص و رکینی در این حوزه راهبردی برقرار شده و از تمامی ظرفیت ها در جهت بهبود اوضاع نه چندان بسامان این حوزه بهره گرفته شود. بر این اساس چهار معاونت مطبوعاتی، هنری، فرهنگی و سینمایی بیش از سایر معاونت­ها زیر ذره­بین اهالی این نهاد و افرادی که به نحوی با این وزارتخانه سر و کار دارند قرار دارد. اما متاسفانه افرادی که در گمانه­زنی­ها به عنوان نامزد تصدی این معاونت­ها طرح گشته­اند فاصله فراوانی با باورها و مطلوب­های اهالی فرهنگ و هنر رسانه دارند، ضمن اینکه این افراد با ذهنیت اعتدالی دکتر روحانی هم قرابت چندانی ندارند.

معاونت سینمایی

بر این اساس برای معاونت سینمایی شنیده­ها حاکی از اینست که دکتر حجت الله ایوبی به عنوان جدی­ترین گزینه تصدی این معاونت مطرح گشته است. اما حجت­الله ایوبی کیست؟ سایت تابناک در معرفی وی و استقبال از احتمال تصدی وی می­نوسید:

«حضور دکتر حجت‌الله ایوبی با دو فوق لیسانس معماری اسلامی و علوم سیاسی و همچنین برخورداری از مدرک دکترای علوم سیاسی از دانشگاه لیون فرانسه به عنوان قائم مقام، معاون هنری و یا رئیس سازمان سینمایی و سمعی و بصری یک اتفاق ارزشمند خواهد بود و دست‌کم از این پس مدیری در این حوزه ‌خواهد بود که به سه زبان انگلیسی، فرانسه و عربی تسلط کامل ‌و حتی ترجمه‌هایی به فارسی از فرانسه داشته باشد و حضورش در مجامع فرهنگی جهانی، باعث افزایش اعتبار کشورمان شود و نه بالعکس.

ایوبی در دوره‌ای معاون اجتماعی فرهنگی و شوراهای وزارت کشور ‌و در دوره دیگر‌ نیز معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان بازرسی کل کشور بود که بسیاری از تخلفات فرهنگی و ورزشی در این دوره در تعامل با خبرگان حوزه ورزش کشف شد. تجربه ریاست مؤسسه بین‌المللی فرهنگی و هنری اکو متعلق به سازمان همکاری‌های اکو در همین دوران آغاز ‌و ایوبی به این نهاد منتقل شد و سرآغاز آثار فراوانی شد که تبدیل این مؤسسه به یکی از پایگاه‌های فرهنگی و هنری از آن جمله بود»

البته اگر این تعاریف پر و پیمان و پروپاگاندای ناب را ملاک قرار دهیم بی گمان ایوبی می تواند گزینه ای مطلوب برای این معاونت باشد اما نکته آنست که با مراجعه ای ساده به سایت شخصی ایوبی؛ واقعیاتی آشکار می شود که یادآور مسافران همان اتوبوسی است که دکتر روحانی گفت کرسی های مهم مدیریتی را اشغال کرده اند، بدون آن که واقعا بر اساس صلاحیت ها برگزیده شده باشند. در اینجا تنها به نکاتی که از سایت شخصی ایوبی مستفاد می شود پرداخته­ایم.

۱- اشاره­ای به فوق لیسانس معماری اسلامی در سوابق تحصیلی وی دیده نمی شود. اساسا تحصیلات ایشان در دانشگاه امام صادق و لیون فرانسه ارتباطی با این رشته ندارد.

۲- فوق لیسانس علوم سیاسی از دانشگاه لیون چیزی جز همان فوق لیسانس دانشگاه امام صادق نیست.

۳- به محض اخذ فوق لیسانس از دانشگاه امام صادق که آزمونی مستقل از دانشگاه های سراسری داشته و دانشجویان کارشناسی در آن بدون شرکت در کنکور، مستقیما مدرک کارشناسی ارشد می گیرند، فورا برای دکتری به فرانسه اعزام می شود.

۴- به محض بازگشت و بدون سابقه قابل ذکر اجرایی و آموزشی، ناگهان رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه امام صادق و به طور همزمان مدیرکل پژوهش های سیاسی سازمان صدا و سیما می شود. از آنجا به رایزنی فرهنگی در پاریس، معاونت وزارت کشور و ده­ها عنوان رنگارنگ دیگر می­رسد. تا این که همکلاسی و دوستی صمیمی با حسینی، وزیر سابق ارشاد، او را به ریاست موسسه فرهنگی اکو می رساند.

و این تازه آغاز داستانی است که هسته اولیه برای طرح موضوع معاونت وی بر پایه آن شکل گرفته است. اودر مدت سه سال و نیم حضورش درسمت ریاست موسسه فرهنگی اکو روابط حسنه ای با اهالی سینما برقرار کرده و با بودجه هنگفتی که در اختیار داشته کمک های چند میلیاردی در راستای امور فرهنگی داخلی مبذول داشته که قاعدتا رضایت طیفی از اهالی هنر را نیز در پی خود رقم زده و همین است که نام او با این حمایت ها بر سر زبان ها افتاد اما نکته کلیدی در این میانه آنست که وی این بودجه هنگفت را که از سوی کشورهای عضو اکو برای پیش برد امور فرهنگی چند جانبه مبذول شده بود در امور داخلی مصروف داشت و این باعث گردیدپس از ۱۷ سال ریاست امور فرهنگی اکو از ایران گرفته شده و به یک شخصیت پاکستانی سپرده شود، ضمن آنکه ایران در آستانه ازدست دادن امتیاز محل دائمی موسسه بین المللی فرهنگی اکو است که به مدت ۱۷ سال در کشورمان بوده و با تلاش ها و صرف هزینه و وقت فراوان این موقعیت برای ایران کسب شده بود. حال سئوال بزرگ اینجاست که بااین عقبه و سابقه مدیریتی و در حالی که وی در دولت نهم و دهم به این مناصب گمارده شده و کارنامه اش خروجی مطلوبی نداشته چگونه در دولت تدبیر و امید می خواهد امور حوزه حساسی چون سینما را بر عهده بگیرد در حالیکه هیچ تجربه شاخصی نیز در این حوزه در کارنامه وی موجود نیست الا اینکه چند هنرمند با توجه به صرف هزینه ها در امور فرهنگی که منابع آن پیش از این ذکر شد از وی حمایت همه جانبه می کنند.

معاونت مطبوعاتی

برای معاونت مطبوعاتی هم گمانه­زنی­ها حاکی از اینست که نام حسین انتظامی و پرویز اسماعیلی جدی­تر از سایرین برای احراز این پست طرح گردید است.

شنیده­ها حاکی از آنست علی جنتی از دو تن از مدیران رسانه‌ای خواسته است تا برنامه‌های خود را برای تصدی معاونت مطبوعاتی ارائه دهند. پرویز اسماعیلی و حسین انتظامی دو گزینه مد نظر وزیر ارشاد هستند. پرویز اسماعیلی، مدیرعامل پیشین خبرگزاری مهر است. اسماعیلی که زمانی دبیر سیاسی روزنامه جام جم بود در سابقه کاری خود فعالیت در روزنامه‌های جوان و تهران تایمز را دارد. وی مدتی نیز دبیرکل انجمن روزنامه نگاران مسلمان بود.

حسین انتظامی، مدیر مسئول سابق روزنامه جام جم، همشهری و مدیر مسئول فعلی خبر آنلاین است؛ مدیر رسانه‌ای که در دوران انتخابات سخنگوی دکتر ولایتی از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری بود. انتظامی همچنین دارای تألیفاتی در حوزه رسانه و مخصوصاً روزنامه‌نگاری آنلاین است.

وی همچنین عضو هیئت نظارت بر مطبوعات است. انتظامی از جمله مدیران نزدیک به علی لاریجانی، رئیس مجلس است و در طول ریاست لاریجانی بر صدا و سیما مدیر مسئولی روزنامه جام جم را بر عهده داشت که بعد از رفتن لاریجانی وی همکاری خود را با صدا و سیما قطع کرد. در خبرهای منتشر شده از انتظامی به عنوان گزینه محتمل برای پست معاونت مطبوعاتی یاد می‌کنند. گزینه­هایی که نگاهی اجمالی به کارنامه اجرایی و مدیریتی­شان، موید این امر است که نه تنها مقبول اکثریت جامعه رسانه­ای کشور نیستند، که با گفتمان اعتدال دکتر روحانی هم قرابت چندانی ندارند. کسانی که سابقه فعالیت در رسانه­هایی چون جام­جم و جوان دارند، چگونه با گفتمال اعتدال دکتر روحانی و البته آرایی که مردم به ایشان دادند، همخوانی دارد؟

در مجموع به نظر می­رسد روندهایی که در وزارت ارشاد در پیش گرفته شده، مقبول اهالی فرهنگ و هنر و رسانه نیست و حتی با اظهارات و وعده­های پیش از انتخابات دکتر روحانی هم منافات دارد و گویی کسانی برای تصدی مناصب این وزارتخانه مطرح شده­اند که قرابتی حداقلی با آرای مردمی که در ۲۴ خرداد به دکتر روحانی رای دادند، ندارد.

منبع: خرداد نیوز

:::

۱ دیدگاه

  1. ایرانی :

    به جای اینکه به آقای جنتی پند بدید خودتون دقت کنید که خیال پردازی هاتون رو ننویسین و از شخصیت های بزرگ فرهنگی ایران درس بگیرید!!

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

8 + 1 =