۱۰:۴۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۴ در سومین نشست کمپین نه به تحریم از سوی دکتر محمد خوش چهره مطرح شد:

ریشه اصلی مشکلات ناشی از تحریم ها، در سوءمدیریت دولت بود

رئیس مجلس معتقد بود که 20 درصد مشکلات کشور ناشی از تحریم است و مابقی ریشه در سوءمدیریت ها دارد، اما رئیس جمهور اعلام می کرد که اغلب مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم ها است و این عدم هماهنگی، مشکلاتی را به دنبال داشت.

khoshchehreمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): استاد اقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه تحریم‌ها مردم و تولید ملی را نشانه گرفته است، بر لزوم بکارگیری مدیریت استراتژیک برای شناسایی عوامل ایجاد و راهکارهای مقابله با تحریم، تأکید کرد.

 محمد خوش‌چهره استاد اقتصاد دانشگاه تهران و نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در نشست تخصصی کمپین «نه به تحریم» با اشاره به اینکه تحریم اگر چه اقدامی سیاسی است، اما دامنه بسیار گسترده‌ای دارد، اظهار داشت: تحریم تبعات اقتصادی نیز دارد و آحاد مردم جامعه را با مشکل مواجه می‌کند.

وی با بیان اینکه عوامل غیراقتصادی به شدت بر اقتصاد کشورها مؤثرند، افزود: تحریم‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی، علیه کشور ما وجود داشت.

این استاد دانشگاه با اشاره به لزوم فهم صحیح از زمینه‌ها و تبعات تحریم‌ها علیه کشور گفت: اگر نظام تصمیم‌گیری کشور باورش این باشد که تحریم‌ها مانند «کاغذپاره» است و تأثیری ندارد، این تفکر نوعی ساده‌اندیشی یا خوش‌خیالی است و مشکلات را با ضریب بیشتری بر کشور وارد می‌کند.

خوش‌چهره افزود: برای مثال، رئیس مجلس معتقد بود که ۲۰ درصد مشکلات کشور ناشی از تحریم است و مابقی ریشه در سوءمدیریت‌ها دارد، اما رئیس‌جمهور اعلام می‌کرد که اغلب مشکلات اقتصادی کشور ناشی از تحریم‌ها است و این عدم هماهنگی، مشکلاتی را به دنبال داشت.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: تحریم به صرف تحریم، واجد قضاوت و ارزشیابی نیست بلکه مدیریت تحریم است که آن را واجد قضاوت می‌کند.

به گفته وی اگر مدیریتی شیوه اعمال و پیامدهای ناشی از تحریم را به طور صحیح رصد کرده باشد، می‌تواند آن را مدیریت کند.

وی با اشاره به لزوم به کارگیری مدیریت استراتژیک برای بررسی عوامل محیطی و بیرونی در موضوع تحریم گفت:‌ مدیریت استراتژیک، نقاط قوت، ضعف، تهدید و فرصت را بررسی می‌کند و با تحلیل دقیق شرایط تهدیدات را کنترل، مهار، کم‌اثر و بی‌اثر می‌کند و در حد اعلای آن می‌تواند آن را به فرصت تبدیل کند، مانند دوران دفاع مقدس که جنگ از یک تهدید تمام‌عیار به فرصت تبدیل شد.

خوش‌چهره گفت:‌ همه مشکلات کشور ناشی از سوءمدیریت نیست و تحریم‌ها بر کشور اثرگذار بوده است و این صحبت که برخی می‌گویند تحریم را خودمان ایجاد کرده‌ایم، یک باور غلط است.

وی خاطرنشان کرد:‌ آمریکا از تهدید نظامی به تهدید اقتصادی روی آورده و مردم و تولید ملی را نشانه گرفته است.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران اظهار داشت: این دامنه از تحریم علیه ایران با ماهیت مناسباتی جهانی و ادعاهایی که برای جهانی شدن در دنیا مطرح می‌شود در تعارض است.

وی ادامه داد: بسیاری از کشورهایی که آمریکا آنها را از استفاده از منابع نفتی ایران منع کرده بود، به دلیل اینکه صنعت نفت‌شان با نفت ایران سازگار بود، زیر بار تحریم‌ها نرفتند؛ اما برخی اقدامات داخلی موجب شد آنها صنایع خود را تغییر دهند و حالا اگر تحریم‌ها هم برطرف شود تقاضا برای نفت ایران کاهش یافته است.

خوش‌چهره با اشاره به ضرورت به‌کارگیری زبان دیپلماسی برای رسیدن به اهداف گفت: دیپلماسی یک وسیله برای رسیدن به هدف است و شرطش این است که ما را به اهداف‌مان برساند و عزت کشور را افزایش دهد.

وی با تأکید بر اینکه آگاهی مردم از چگونگی اعمال تحریم‌ها و نحوه مقابله با آن بسیار اهمیت دارد، گفت:‌ ابتدا باید باور و درک عمومی از سوی مردم در این زمینه شکل بگیرد تابرای مقابله با آن همگرایی و سرمایه اجتماعی ایجاد شود.

 

 منبع: جماران
:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

26 - 19 =