۱۰:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۶/۴

جعفر توفیقی: بورس ۹۲ لغو نشده است

بعد از انتشار خبری مبنی بر «تعلیق پذیرفته‌شدگان بورس 92» جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم توضیح داد تعهدات سابق وزارت علوم در این زمینه به قوت خود باقی است و تنها به دلیل وجود محدودیت‌های مالی وزارت علوم از پذیرش تعهدات جدید در این زمینه خودداری می‌کند. به گفته او قبولی پذیرفته‌شدگان بورس 92 لغو نشده است اما با توجه به اصل قانون و آیین‌نامه، بورس دانشجویان در صورت وجود اعتبار لازم صورت خواهد گرفت.

mobareze.ir - tofighiمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): قبولی پذیرفته‌شدگان بورس ۹۲ به قوت خود باقی است. بعد از انتشار خبری مبنی بر «تعلیق پذیرفته‌شدگان بورس ۹۲» جعفر توفیقی سرپرست وزارت علوم در گفت‌وگو با «اعتماد» توضیح داد تعهدات سابق وزارت علوم در این زمینه به قوت خود باقی است و تنها به دلیل وجود محدودیت‌های مالی وزارت علوم از پذیرش تعهدات جدید در این زمینه خودداری می‌کند. به گفته او قبولی پذیرفته‌شدگان بورس ۹۲ لغو نشده است اما با توجه به اصل قانون و آیین‌نامه، بورس دانشجویان در صورت وجود اعتبار لازم صورت خواهد گرفت. در نامه توفیقی به ملاباشی رییس سازمان دانشجویان وزارت علوم آمده است: «با توجه به مشکلات اعتبارات سال جاری تا اطلاع ثانوی از ایجاد هرگونه تعهد جدید، صدور ابلاغ بورس و اعلام موافقت با بورس به افراد اکیدا خودداری فرمایید.»

با این وجود خبرگزاری فارس روز گذشته نوشت «سرپرست جدید وزارت علوم دولت اعتدال در اقدامی بی‌سابقه قبولی پذیرفته‌شدگان بورس ۹۲ را تعلیق کرده است.» اقدامی که ناشی از سوگیری و ادامه حاشیه‌سازی‌ها برای وزارت علوم است. در همین زمینه معاون بورس وزارت علوم درباره وضعیت بورسیه‌های خارج ۹۲ هم گفت: «احکام بورسیه‌های ۹۲ طبق روال قانونی تا یک سال آینده صادر نمی‌شود و پذیرش هیچ کدام از قبولی‌ها تعلیق نشده است.» به گفته حسن مسلمی نایینی در گفت‌وگو با «مهر» نامه‌یی که سرپرست وزارت علوم برای رییس سازمان امور دانشجویان درباره احکام بورسیه‌ها صادر کرده است، هیچ مشکلی برای پذیرفته‌شدگان بورس ۹۲ ایجاد نمی‌کند.

جعفر توفیقی همچنین درباره تغییر روسای دانشگاه‌ها با توجه به درخواست‌های موجود به «اعتماد» گفت: «در مواردی بسیار محدود رایزنی‌هایی در این زمینه صورت گرفته است و تعداد محدودی از روسای دانشگاه‌ها تقاضای استعفا دارند که در حال بررسی است.» همزمان با سرپرستی توفیقی در وزارت علوم، استخدام بی‌ضابطه و غیرقانونی هیات علمی در دانشگاه علامه طباطبایی که طی سال‌های گذشته با ریاست صدرالدین شریعتی با حاشیه‌های زیادی از جمله اخراج و بازنشستگی اساتید، تفکیک جنسیتی، حذف و محدود کردن رشته‌های علوم انسانی و… همراه بود، تغییر در ریاست این دانشگاه را به یکی از اصلی‌ترین مطالبات دانشجویان تبدیل کرده است. بعد از انتخابات و در ۱۵ تیرماه در مکاتبه‌یی که بین کامران دانشجو وزیر علوم دولت پیشین و شریعتی رییس دانشگاه علامه صورت گرفت، زمینه استخدام بیش از ۱۰۰ نفر از افراد مورد تایید شریعتی، به صورت غیرقانونی و خارج از روند جذب هیات علمی در دانشگاه‌های کشور در این دانشگاه فراهم شد.

توفیقی همچنین درباره صحبت‌هایش پیرامون اینکه «هر کسی که احساس می‌کند در حقش اجحاف شده به وزارت علوم مراجعه کند» توضیح داد منظورش آن دسته اساتیدی است که مستنداتی درباره بازنشستگی‌‌شان به دلیل مسائل سیاسی وجود دارد. همچنین طی روزهای گذشته انتشار فیلمی در رسانه‌ها در روزهایی که کمیسیون آموزش مشغول بررسی برنامه‌های سرپرست جدید وزارت علوم است، از دیگر حاشیه‌های این روزها پیرامون وزارت علوم است. با این وجود توفیقی در گفت‌وگو با رسانه‌ها توضیح داد در حال تهیه گزارش از انتشار این فیلم برای مجلس است.

منبع: اعتماد

:::

برچسب‌ها: ٬

۲ دیدگاه

 1. احمد رونقی :

  ای که دستت می رسد کاری بکن

  آقای وزیر این کار رو نکنید. من سه سال هست که دنبال بورس هستم. از سال ۸۹ تا حالا. خودتون دانشگاهی هستید و میدونید که فرایند بورس چه فرایند طاقت فرسایی هست. به قران پیر شدم. نصف موهام ریخته. چند بار مصاحبه علمی و عقیدتی دادم. شهرستانی هستم حداقل ۱۰ بار اومدم تهران. صد بار رفتم دانشگاه که تو شهر دیگه هست. عضو بنیاد نخبگان هستم. ۴۰ تا مقاله دارم. به خدا التماس صد نفر رو کردم که بیان و ضمانت من رو کنن. هنوز حکم من امضا نشده که این بخشنامه صادر شد. دیگه مستاصل شدم. گناه من چیه. این قصه صدها نفر آدم مثل منه که باور کنید نه پارتی داشتیم و نه پول. فقط با توکل به خدا و سعی و تلاش سعی کردیم به جایی برسیم و به کشورمون خدمت کنیم.

 2. ابراهیم نعمتی :

  با سلام
  واقعا من که نا امید شدم. بعد از کلی زحمت و وقت گذاشتن و هرینه های گزاف حالا هیچ چی به هیچ چی!!!!!!
  بابا به خدا این رسمش نیست. من و امثال من بعد از ۱۰-۱۲ سال درس خوندن الان امیدمون به همین بود که اونم از بین رفت. به قرآن بورس شدن خیلی فرایند سختی داره من الان سه ساله ذنبال این کارم ۱۰ تا دانشگاه رفتم. هرکدومم حذاقل ۳-۴ بار از شهستان بلند شی ۱۷ ساعت با اتوبوس بری بیای. و حالا که کارمون ذرست شده هیچ چی. تو رو خدا به ما هم یه توجهی بکنین. به خدا ما هیج کیو نداریم من به ۲۰-۳۰ نفر رو انداختم تا اومدن ضامن شدن. تو رو خذا این کارو نکنین.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

93 - 90 =