۰۷:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۶/۵

انتقال پول از نهاد ریاست‌جمهوری به دانشگاه ایرانیان در روز تحلیف

رییس‌جمهوری پیشین ایران، در احکامی جداگانه مسئولیت بخش‌های دیگری از دانشگاه ایرانیان را نیز منصوب کرده است. همزمان روزنامه جمهوری‌اسلامی خبر داد مبلغ 160‌میلیارد ریال در آخرین روز دولت گذشته از حساب ریاست‌جمهوری برداشت شده است. مسئولان جدید نهاد در جریان پیگیری این اقدام به سرنخ‌هایی رسیده‌اند که ممکن است در روزهای آینده به اطلاع عموم برسد.

IRANIAN UNI (2)مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): گرچه این روزها خبر از استقرار محمود احمدی‌نژاد و یارانش در «دفتر سابق رییس‌جمهوری» در ساختمان لادن جلب توجه می‌کند اما اخبار منتشرشده نشان می‌دهد که رییس دولت «سابق» همزمان با استقرار در آن دفتر تازه‌تاسیس، موضوع دانشگاه بین‌المللی ایرانیان را پیگیری می‌کند و به گفته وزیر سابق نیرو «آقای احمدی‌نژاد به صورت شبانه‌روزی برای دانشگاه خود فعالیت می‌کند.»

شنبه گذشته خبرگزاری‌ها گزارش دادند که رییس‌جمهوری پیشین ایران، در احکامی جداگانه مسئولیت بخش‌های دیگری از دانشگاه ایرانیان را نیز منصوب کرده است. همزمان روزنامه جمهوری‌اسلامی خبر داد مبلغ ۱۶۰‌میلیارد ریال در آخرین روز دولت گذشته از حساب ریاست‌جمهوری برداشت شده است. مسئولان جدید نهاد در جریان پیگیری این اقدام به سرنخ‌هایی رسیده‌اند که ممکن است در روزهای آینده به اطلاع عموم برسد.

در همین حال، دیروز یک منبع آگاه با در اختیار قرار دادن سندی ادعا کرد که در روز مراسم تحلیف حسن روحانی در مجلس، یعنی ۱۳ مرداد ۱۳۹۲، یک فقره چک به مبلغ ۱۶۰‌میلیارد ریال از ذی‌حسابی نهاد ریاست‌جمهوری به حساب کوتاه‌مدت بانک ملت به شماره ۴۷۰۱۶۸۶۴۹۵ به نام دانشگاه غیردولتی، غیرانتفاعی جامع بین‌المللی ایرانیان(یعنی همان حسابی که شماره آن برای اطلاع عمومی منتشر شد) واریز شده است. این خبر هنوز از سوی دانشگاه مورد تایید یا تکذیب قرار نگرفته و پیگیری‌های بهار نیز برای دریافت تایید یا تکذیب آن نتیجه‌ای دربر نداشته است. با این حال آن‌طور که این منبع آگاه خبر داده مبلغ ۱۶‌میلیارد تومان از ذی‌حسابی رییس‌جمهوری در فردای آن روز، یعنی همزمان با برگزاری مراسم تحلیف در مجلس، به شبعه بانک ملت واریز شده است. این در حالی است که یک روز قبل مراسم تنفیذ دکتر روحانی در حسینیه امام‌خمینی در بیت رهبری برگزار شد و از آن روز ۱۲/۵/۹۲ روحانی، رییس‌جمهوری ایران بود.

پس از آن‌که محمود احمدی‌نژاد رسما خبر تاسیس یک دانشگاه و گرفتن مجوز آن را از شورای‌عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد، رییس دولت دهم با اعلام یک شماره حساب در برنامه گفت‌وگوی ویژه خطاب به مردم گفت راه‌اندازی دانشگاه خرج دارد و از مردم خواست به شماره حساب اعلام‌شده پول واریز کنند.

در هفته گذشته احمدی‌نژاد، شمس‌الدین حسینی، وزیر اقتصاد، حمید بقایی، سرپرست نهاد ریاست‌جمهوری و بهروز مرادی، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی در دولتش را به ترتیب به ریاست مجمع اقتصادی و مالی، معاونت پشتیبانی و معاونت طرح و برنامه دانشگاه منصوب کرد. همچنین در احکام صادرشده، محمدرضا شمس اردکانی، سرپرست دانشگاه «طب سنتی ایران» نیز به عنوان رییس مجتمع علوم پزشکی دانشگاه ایرانیان منصوب شد. همچنین محمود احمدی‌نژاد روز شنبه در احکام جداگانه‌ای عبدالرضا شیخ‌الاسلامی را به عنوان رییس مجتمع فنی و مهندسی و همچنین وحید حدادی‌اصل را به عنوان معاون آموزشی دانشگاه بین‌المللی ایرانیان منصوب کرد. این در حالی است که پیش از این، گفته شده بود اسفندیار رحیم‌مشایی از اعضای اصلی هیات موسسان دانشگاه ایرانیان است. اما پیشتر خبرگزاری‌ها گزارش‌ داده‌ بودند که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی که با درخواست محمود احمدی‌نژاد برای تاسیس دانشگاه موافقت کرده، فهرست اعضای هیات موسس این دانشگاه «به ‌دلیل حضور اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی در آن» را تایید نکرده است.

پایه‌گذار موضوع تاسیس «دانشگاه بین‌المللی ایرانیان» اما اسفندیار رحیم‌مشایی معرفی شده که پس از آن‌که تاسیس این دانشگاه‌ با موضع‌گیری‌های روبه‌رو شد، مدتی مسکوت ماند تا روز پنجم مرداد امسال که شورای‌عالی انقلاب فرهنگی اعلام کرد مجوز تاسیس این دانشگاه را به محمود احمدی‌نژاد داده است. ایسنا نوشت، این شورا به پاس هشت سال فعالیت احمدی‌نژاد در آن و تشکیل منظم جلسات خود، به درخواست رییس دولت دهم پاسخ مثبت داده و به اتفاق آرا، جواز تاسیس یک دانشگاه در تهران را به او داده است. در حاشیه مراسم ختم پدر صادق محصولی، احمدی‌نژاد به خبرنگاران گفت هفته آینده درباره دانشگاه ایرانیان اطلاع‌رسانی می‌کند.

به نظر می‌رسد با اخباری که از این دانشگاه به گوش می‌رسد رییس دولت دهم و اطرافیانش برنامه ویژه‌ای برای آن دارند، در چنین شرایطی اواخر هفته گذشته احتمال تجدیدنظر در بعضی تصمیمات و مصوبات دولت احمدی‌نژاد از جمله دفتر رییس‌جمهوری سابق مطرح شده است. باید منتظر ماند و دید که دولت تدبیر و امید چه برخوردی برای ادامه این تصمیمات دارد و آیا نظارت و پیگیری بر واریز مبلغ ۱۶‌میلیارد تومان از ذی‌حسابی ریاست‌جمهوری که در آن زمان رسما حسن روحانی مسئول بوده، صورت گرفته است؟ باید مشخص شود که واریز مبلغ ۱۶‌میلیارد تومان با دستور احمدی‌نژاد در چه تاریخی بوده و چرا در روز مراسم تحلیف حسن روحانی در بانک وصول شده است؟ آیا هدف از ثبت این اتفاق در دوره روحانی بوده است؟ پاسخ به این سوالات روشن‌کننده مسائل بسیاری خواهد بود.

 منبع: بهار

:::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

7 + 3 =