۰۸:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۲/۲۹

چه کسانی در شورای نگهبان شیفته احمدی‌نژاد بودند؟

عزیزی حتی از میتینگ تبلیغاتی رئیس جمهور در مصلای تهران حضور پیدا کرد که همین امر باعث بروز مشکلات فراوانی برای وی شد. غلام حسین الهام نیز که از زمان به قدرت رسیدن احمدی نژاد تا به امروز از سرسخت ترین حامیان رئیس جمهور پیشین ایران است. آیت‌الله کعبی نیز از جمله حامیان احمدی نژاد در سال 88 بود. کعبی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علیمه قم است هم نوا با آیت‌الله یزدی از احمدی نژاد در مقابل میرحسین موسوی حمایت کردند.

مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): شورای نگهبان و اعضای آن همیشه مورد توجه رسانه‌ها بوده و هستند و اظهار نظرهای آنان می‌تواند زمینه ساز، مسائل مختلف از جمله جنجال‌های فراوان در کشور شود. بسیاری معتقد هستند که شورای نگهبان داور، انتخابات‌های ایران از جمله ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی است و نباید اعضای این شورا وارد بازی‌های سیاسی شوند و از جریان خاصی حمایت کنند.

ظهور پدیده‌ای به نام محمود احمدی نژاد در فضای سیاسی ایران و با توجه به گروه بندی‌های سیاسی آن زمان ایران به ویژه در زمان انتخابات‌ ریاست جمهوری سال های ۸۴ و ۸۸ باعث شد تا برخی از اعضای شورای نگهبان در حمایت از احمدی نژاد در مقابل هاشمی رفسنجانی و میرحسین موسوی وارد صحنه سیاسی شوند و به تمجید از احمدی نژاد بپردازند.

همین حمایت‌ها باعث شد تا جریان مقابل احمدی نژاد، شورای نگهبان را متهم به جانبداری از احمدی نژاد کند و اعلام کند که شورای نگهبان داوری عادل نبوده است. در همین ارتباط محسن اسماعیلی از حقوقدانان شورای نگهبان در گفت‌وگو با برنامه شناسنامه در روز جمعه در واکنش به این اظهار نظر و طرفداری از یک نامزد خاص در انتخابات ریاست جمهوری ۸۸ گفت: «من این صحبت را قبول ندارم اما ای کاش این اظهار نظرها انجام نمی‌شد. این اظهار نظرها به معنای دخالت در نتیجه انتخابات نبود. بدون رودربایستی عرض می کنم که بعضی از اعضای شورای نگهبان( که البته من جزو آن ها نبودم) شیفته آقای احمدی‌نژاد بودند و به ایشان حسن ظن داشتند»بعد از این سخنان و نظر اسماعیلی در مورد نظر مثبت برخی از اعضای شورای نگهبان نسبت به احمدی نژاد این سوال ایجاد می شود که شیفتگان احمدی نژاد در شورای نگهبان چه کسانی بود.اما اشارات اسماعیلی مربوط به دوره پنجم فعالیت شورای نگهبان است. دوره ای که افراد ذیل به عنوا  فقها و حقوقدان های این شورا فعالیت می کردند:

فقها: آیت‌الله احمد جنتی (دبیر) – آیت‌الله محمد مومن – آیت‌الله صادق آملی لاریجانی – آیت‌الله محمد رضا مدرسی یزدی و آیت‌الله محمد یزدی.

حقوق‌دانان: غلام حسین الهام – محمدرضا علیزاده – محسن اسماعیلی – ابراهیم عزیزی – عباسعلی کدخدایی – آیت‌الله عباس کعبی.

از میان فقهای شورای نگهبان، سه تن از اعضا از محمود احمدی نژاد حمایت جدی کردند و همین حمایت زمینه ساز بروز شایعه حمایت شورای نگهبان از احمدی نژاد را فراهم کرد.

آیت‌الله احمد جنتی در راس این فقها قرار دارد. او در یکی از گفت و گوهای خود در حمایت از احمدی نژاد گفته بود: «”حمایت من از آقای رئیس جمهور یکی به دلیل حمایت های «آقا» بوده است و دیگر اینکه غالباً مواضع و شاخصه‌های وجودی رئیس جمهور را می‌پسندم؛ مانند ساده زیستی، تواضع، پرکاری، عدالتخواهی صادقانه، علاقه به خدمت به محرومین، شهامت و شجاعت در اقدام به کارهای سنگین و احیاناً خطرناک، مبارزه با ظلم و فساد و استکبار و سلطه طلبان زورگو در حد تحقیر آنها و برخورد از موضع قدرت با آنها، ابتکار در عمل که همیشه حرف اول را مبتکران می‌زنند.این مجموعه خصالی است که من در هر که باشد او را دوست دارم و از او حمایت می‌کنم و این خصال در افراد گذشته وجود نداشته و یا کمتر وجود داشته است و مردم هم به همین دلیل، آن آراء بالا را به او دادند”.»

آیت‌الله محمد مومن دیگر فقیه شورای نگهبان بود که در حمایت از احمدی نژاد سخن گفت و اعلام داشت: «من آقای احمدی نژاد را از سه نامزد دیگر بهتر می دانم. باید فردی از سوی مردم انتخاب شود که صلاحیت لازم برای اداره مملکت داشته باشد و خواسته و دستورات پیامبر(ص) و امامان(ع) را بر آورده سازد.»

آیت‌الله محمد یزدی، رئیس سابق قوه قضائیه دیگر فقیه حامی احمدی نژاد در شورای نگهبان بود. او حتی در بیانیه‌ای که بعد ها برخی از اعضای جامعه مدرسین آن را تکذیب کردند، اعلام کرد که نظر جامعه مدرسین در انتخابت ۸۸ احمدی نژاد است. در بخشی از این بیانه آمده بود: «جناب آقای احمدی نژاد در مقایسه با سایر افراد به ارزش‌های اسلامی توجه بیشتری داشته و شاخص‌های مورد نظر امام و رهبری را رعایت می‌نماید. نظر شخصی بنده به عنوان یکی از اعضای جامعه مدرسین قبلا اعلام شده است و مجددا عرض می‌کنم به هیچ وجه مجوز شرعی برای عبور از آقای احمدی نژاد را ندادیم و البته این نظر شخصی بنده می‌باشد.»

از میان حقوقدانان شورای نگهبان نیز بودند کسانی که شیفته محمود احمدی نژاد بودند. غلامحسین الهام و ابراهیم عزیزی، دو حقوقدان شورای نگهبان به ترتیب در دولت نهم عهده دار، وزارت دادگستری و معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور، بودند که همین معنا کافی بود تا آنها در سال ۸۸ در رده حامیان احمدی نژاد قرار بگیرند.

عزیزی حتی از میتینگ تبلیغاتی رئیس جمهور در مصلای تهران حضور پیدا کرد که همین امر باعث بروز مشکلات فراوانی برای وی شد. غلام حسین الهام نیز که از زمان به قدرت رسیدن احمدی نژاد تا به امروز از سرسخت ترین حامیان رئیس جمهور پیشین ایران است. آیت‌الله کعبی نیز از جمله حامیان احمدی نژاد در سال ۸۸ بود. کعبی از اعضای جامعه مدرسین حوزه علیمه قم است هم نوا با آیت‌الله یزدی از احمدی نژاد در مقابل میرحسین موسوی حمایت کردند.

همانطور که مشاهده می‌‌شود از میان ۱۲ عضو شورای نگهبان شش عضو به صورت رسمی از نامزدی احمدی نژاد حمایت کردند و همین امر باعث بروز مشکلات فراوانی در جریان انتخابات سال ۸۸ شد.  گرچه همانگونه که اسماعیلی از حقوقدان های این شورا اشاره کرده است، حمایت این افراد از احمدی نژاد نمی‌تواند به معنای دخالت در نتیجه انتخابات باشد اما بهتر بود این افراد با توجه به پست خطیر خود از اظهار نظرهای سیاسی و انتخاباتی خود داری می‌کردند.  چه آنکه جریان‌های سیاسی ایران، این شورا را به عنوان داور و نهادی که می‌تواند گره‌های سیاسی کشور را باز کند، قبول دارند و این اظهار نظرها می‌تواند براین باور خدشه وارد کند. شورای نکهبان بدون شک از ارکان بی بدیل جمهوری اسلامی ایران است.

منبع: نامه نیوز
::::

۱ دیدگاه

  1. حزب اللهی :

    اخوی لطفا حداقل های کار رسانه ای را رعایت کنید
    منبع شما نامه نیوز هست باشد اما وقتی صحبتی را از کسی نقل میکنید باید ذکر کنید کی و کجا این صحبت را گفته اند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

88 - = 85