۰۷:۳۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۶

عارف بر مسند ریاست

«رهبریت معنوی رئیس دولت اصلاحات پذیرفته شده است، اما ایشان ورودی به کار اجرائی ندارند و کارها را به جمع سپرده‌اند.آقای عارف هم به دلیل موقعیتی که دارند و مباحثی که در جلسات طرح شده بود، ریاست به‌طور طبیعی برعهده آقای عارف خواهد بود».

مبارزه(رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

اولین جلسه شورای‌عالی سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان ظهر یکشنبه و به ریاست محمدرضا عارف تشکیل خواهد شد. در این جلسه و البته aref2جلسات بعدی قرار است درباره ارکان این شورا و نیز نحوه تعامل با چهره‌های ملی و دولتی بحث شود؛ شورایی که با استقبال و مهر تأیید رئیس دولت اصلاحات شکل گرفته است. چهارم مهرماه بود که خبر موافقت رئیس دولت اصلاحات با تشکیل شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان از طرف علی‌محمد غریبانی، رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، اعلام شد. او در‌این‌باره چنین نوشته بود: «با تشکیل این شورای‌عالی موافقم و مبارک است و بسیار مفید و سازگار خواهد بود. اجرای آن هماهنگی و انسجام بیشتری بین اصلاح‌طلبان به وجود خواهد آورد و تدبیر بهتری را در امور خواهد داشت». ترکیب این شورا شامل شورای راهبردی اصلاح‌طلبان، دبیران‌کل احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات، احزاب جدیدالتأسیس که هنوز به عضویت شورا درنیامده‌اند و احزاب در شرف‌تأسیس، به اجماع رسیده و تصمیمات در شورا با ریاست محمدرضا عارف و محوریت اجرائی او شکل می‌گیرد. عبدالله ناصری این خبر را در گفت‌وگوی خود با «شرق» اعلام کرد. او درباره ریاست عارف بر این شورا می‌گوید: «رهبریت معنوی رئیس دولت اصلاحات پذیرفته شده است، اما ایشان ورودی به کار اجرائی ندارند و کارها را به جمع سپرده‌اند.آقای عارف هم به دلیل موقعیتی که دارند و مباحثی که در جلسات طرح شده بود، ریاست به‌طور طبیعی برعهده آقای عارف خواهد بود».

تعیین‌تکلیف کمیته انتخابات و شورای راهبردی
به‌این‌ترتیب شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان آمده است که همه فعالیت‌های انتخاباتی اصلاح‌طلبان در انتخابات اسفند پیش‌رو را یک‌کاسه کند. اصلاح‌طلبان تا به امروز فعالیت‌های انتخاباتی خود را از طریق تشکیل کمیته انتخابات در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات و کمیته راهبردی در پیش گرفته بودند که ریاست آن برعهده عبدالواحد موسوی‌لاری بود. این کمیته از دل شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات بیرون آمد و وظیفه آن هم تبیین راهبردهای انتخاباتی بود و قرار بود که چه در تهران و چه در شهرستان‌ها، احزاب نقش‌آفرین اصلی باشند، اما ظاهرا برای جلوگیری از هرگونه موازی کاری احتمالی، شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تشکیل شد تا در ماه‌های باقی‌مانده به انتخابات همه امور انتخاباتی را در یک مسیر هدایت کند.
برهمین‌اساس، به گفته ناصری، از این به‌بعد کمیته راهبردی شورای مشورتی و کمیته انتخاباتی شورای هماهنگی جبهه اصلاحات وجود نخواهد داشت و به گفته علی تاجرنیا، کمیته‌های مزبور در ذیل شورای سیاست‌گذاری فعالیت خواهند کرد. عبدالله ناصری می‌گوید که استان‌ها هم به مانند سابق طبق سیاست‌گذاری‌ای که صورت گرفته، به فعالیت خود ادامه خواهند داد.
عبدالله ناصری درباره فلسفه تشکیل شورای سیاست‌گذاری آن با وجود شورای راهبردی و کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می‌گوید از آنجا که ممکن بود این فعالیت‌ها سوءتفاهم‌هایی را ایجاد کند، تصمیم گرفته شد تا شورای سیاست‌گذاری شکل بگیرد.
علی تاجرنیا هم در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر درهمین‌باره توضیحاتی داده است. به گفته این عضو حزب اتحاد، علت تشکیل شورای سیاست‌گذاری این بوده است: با توجه به اینکه احتمال موازی‌کاری در بدنه تشکیلاتی اصلاحات وجود داشت و همچنین برای یک‌کاسه‌کردن ظرفیت اصلاح‌طلبان، طرح تشکیل شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان مطرح و هم از طرف رئیس شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان و هم از طرف شورای هماهنگی این شورا پذیرفته شد.تاجرنیا اضافه می‌کند که کمیته انتخابات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات از ابتدا تشکیل شده بود و امروز هم بحثی درخصوص انحلال آن مطرح نیست اما طبیعتا وقتی شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان تشکیل می‌شود، شورای هماهنگی اصلاحات هم در دل این شورا وجود خواهد داشت.
او ادامه می‌دهد که بحثی درخصوص انحلال این کمیته مطرح نشده است اما وقتی شورای سیاست‌گذاری با حضور اعضای کمیته انتخابات و سایرین تشکیل می‌شود، عملا این کمیته فعالیت‌های خود را در قالب این شورا انجام خواهد داد.
نحوه حضور چهره‌های ملی و دولتی
ترکیب این شورا در شرایط فعلی ١١ نفر عضو حقیقی و ٢١ نفر هم عضو حقوقی است که منظور همان دبیران‌کل احزاب عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هستند. تاجرنیا اگرچه در گفت‌وگوی خود با مهر گفته است که چهره‌هایی در ترکیب شورای سیاست‌گذاری حضور دارند که نمایندگی هاشمی‌رفسنجانی و دولت را انجام می‌دهند و نظرات آنها را منتقل می‌کنند، بااین‌حال حسین مرعشی، از اعضای حزب کارگزاران، در گفت‌وگوی خود با «شرق» در این‌باره اظهار بی‌اطلاعی کرده و می‌گوید که دست‌کم چنین وظیفه‌ای برعهده کارگزارانی‌های شورا نیست. بااین‌حال هرگونه بحث در این‌باره را به جلسه یکشنبه موکول می‌کند. عبدالله ناصری هم در ادامه گفت‌وگوی خود با «شرق» در این‌باره می‌گوید که هنوز تصمیمی در این‌باره اتخاذ نشده، اما اینکه شورا تشخیص دهد که یک‌سری از اعضا با اعتبار ملی و به‌عنوان شخص حقیقی به شورا اضافه شوند، در طول زمان درباره آن تصمیم‌گیری خواهد شد. این فعال اصلاح‌طلب همچنین درباره نحوه تعامل و احتمالا حضور نمایندگی از دولت در این شورا می‌گوید: از دولتی‌ها کسی در این جمع حضور ندارد، اما شورا به این سمت خواهد رفت که کار خود را با منسوبین دولت یعنی حزب اعتدال و توسعه هماهنگ کند و دولت را از ناحیه حزبی آن خارج از این ماجرا نبیند. این هماهنگی به این معنی نخواهد بود که دولت به ما هو دولت بخواهد وارد کار انتخاباتی شود. به‌این‌ترتیب اصلاح‌طلبان با تشکیل شورای سیاست‌گذاری به ریاست عارف بنا دارند تا برنامه‌های خود را تا انتخابات پیش‌رو از این پس در همین یک قالب پیگیری کنند؛ قالبی که فضا را هم برای احزاب در نظر گرفته است و هم برای اشخاص و چهره‌های حقیقی. بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که برخی از چهره‌های سیاسی که نسبت حزبی ندارند، مانند هاشمی‌رفسنجانی، بخواهند از ظرفیت خود در این شورا استفاده کنند. اگرچه اینها گمانه‌زنی است. فعلا یکشنبه اولین استارت کاری شورای سیاست‌گذاری اصلاح‌طلبان است؛ نشستی که احتمالا به تبیین ارکان و چارت آن خواهد گذشت.

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

5 + 4 =