۰۹:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۲/۲۸

از گردن کلفت تا بنزسوار: کنایه های مجدد جنتی به هاشمی

ظاهرا آقای جنتی که «ساده زیستی» و «مرزبندی با فتنه» را جزو اهم شاخص های رئیس جمهور می داند، ولایت را بر رفاقت مرجح داشته است. اما سوال اینجاست؛ اگر هاشمی در انتخابات آتی پیروز شد، چهره های ارشد «جامعه مدرسین و محققین قم» و «جامعه روحانیت مبارز» که دوستان دیروز هاشمی هستند، در مقابل وی چه خواهند کرد؟

jannati«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): خطبه های نماز جمعه دیروز، محل موضع گیری جدید آیت الله جنتی بود. آقای جنتی که سال گذشته در خطبه هایش با طرح این جمله که «یک  گردن کلفت، انتخابات آزاد را مطرح می کند» تلویحاً در مقابل آیت الله هاشمی رفسنجانی موضع گرفته و افزوده بود شاید تا زمان انتخابات فرصت خواندن خطبه نماز جمعه دیگری را پیدا نکند، این بار علیرغم آنکه گفت «انتخابات باید آزاد و سالم باشد»، باز هم به انتقادات تلویحی از هاشمی پرداخت.

خطیب نماز جمعه تهران با بیان این‌که «کاندیدا‌ها باید موضع خود را در مقابل فتنه روشن کنند» خاطرنشان کرد: در سال‌های گذشته فتنه‌ای به نام تقلب در انتخابات به وجود آمد که آمریکایی‌ها براساس این فتنه نقشه‌هایی کشیدند. بنابراین کسی که بر پست ریاست جمهوری می‌نشیند باید موضع خود را در مقابل فتنه بیان کند.

وی با اشاره به شاخص‌هایی که مقام معظم رهبری برای رییس جمهور برشمرده‌اند، یادآور شد: براساس گفته‌های مقام معظم رهبری رییس‌جمهور باید اصلح باشد و ایمان به خدا، انقلاب و امام(ره) داشته و مقاوم بوده و نترس باشد و نیز با اخم آمریکا از صحنه خارج نشود.

جنتی با اشاره به این‌که «رییس‌جمهور باید فسادستیز، دشمن فساد و نیز دشمن فاسد باشد» گفت: رییس‌جمهور آینده باید کابینه‌اش فاسد نباشد و با فساد مبارزه کند. همچنین رییس جمهور باید عدالت خواه باشد و با تبعیض‌ها مبارزه کند.

وی با بیان این‌که «موضوع مهم دیگر مساله اشرافی‌گری رییس‌جمهور است که باید به آن توجه کرد» گفت: آیا کسانی که دنبال تجملات و ثروت و قدرت هستند را می‌توان به عنوان رییس‌جمهور انتخاب کرد و به آنها رای داد؟ اگر این افراد سرکار بیایند ثروت برای قدرت و قدرت برای ثروت می‌شود، بنابراین باید حواسمان را جمع کنیم البته شورای نگهبان در حدودی که قانون اجازه داده است، کار خود را انجام می‌دهد.

دور جدید طعنه های آقای جنتی به آقای هاشمی رفسنجانی، حول تعبیر «بنز سوار» بود. وی با بیان این‌که «رییس‌جمهور باید ساده‌زیست باشد و اول از خودش شروع کند» خاطرنشان کرد: اگر رییس‌جمهور لباس، ماشین و منزلش ساده بود می‌تواند از دیگران بخواهد که ساده زندگی کنند. چنانچه با ماشین بنز برود و بیاید و منزل آنچنانی داشته باشد نمی‌تواند انتظار داشته باشد که مردم ساده زندگی کنند، زیرا این گونه انسان درد مردم را نمی‌فهمد و با گرسنگی بیگانه است.

خطیب نماز جمعه تهران با برشمردن صفات دیگری که رییس‌جمهور باید داشته باشد، ادامه داد: رییس‌جمهور باید ساده زیست بوده و به طبقات محروم جامعه توجه داشته باشد. همچنین رییس‌جمهور باید قانونگرا و اهل مشورت با صاحب‌نظران باشد.

وی تاکید کرد: شورای نگهبان در بررسی صلاحیت کاندیداهای ریاست جمهوری سلیقه‌های آنها را بررسی نمی‌کند، بلکه این شورا شرایط کاندیدا‌ها را ارزیابی می‌کند. یکی از مسائل اساسی این است که رییس‌جمهور آینده ولایت فقیه را قبول داشته باشد.[۱]

آیت‌الله جنتی با تشریح ویژگی‌های دیگری که برای رئیس‌جمهور لازم است، گفت: رئیس‌جمهور باید قانون‌گرا باشد و به قانون عمل کند. حتی اگر قانونی بد باشد تا زمانی که نسخ نشده باید آن را اجرا کرد؛‌ رئیس‌جمهور باید معتقد به عقل جمعی و مشورت باشد و به‌صورت مستبدانه و دیکتاتوری عمل نکند و همچنین نیروهای صالح را به‌کار گیرد.[۲]

دی ماه گذشته بود که آیت الله جنتی در خطبه های نماز جمعه علیه کسانی که «انتخابات آزاد» را مطرح می کنند، موضع گرفت و تلویحا به هاشمی انتقاد کرد. وی کلید واژه انتخابات آزاد را رمز فتنه و شورش جدید علیه نظام دانست و گفت: شکست خورده های سیاسی این روزها صحبت از انتخابات آزاد می کنند و یکی از آنها که از همه گردن کلفت تر است مدتها قبل این موضوع را مطرح کرده و بقیه هم پشت سر او این خط را دنبال کردند. در خارج هم منافقین و سلطنت طلب ها این حرف را می زنند و اعتقاد دارند که با انتخابات آزاد می توانند انقلاب اسلامی را براندازند.

جنتی ادامه داد: کسانی که خود را مرد سیاست می دانند و نقش بالایی در حکومت داشتند آیا خجالت نمی کشند که حرف دشمنان خارجی نظام را می زنند و حرف بیگانگان را تکرار می کنند؟

وی با بیان اینکه مردم فتنه قبل را تجربه کرده اند و دارای بصیرت هستند، گفت: شکر خدا مردم ما مردمی با بصیرت هستند و حرکت های شما را دیده اند وهم شما را و هم روسا و لیدران فتنه را شناخته اندو می دانند در چه خطی حرکت می کنید لذا شما باید از مردم خجالت بکشید.

خطیب نماز جمعه تهران خاطر نشان کرد: حالا بعد از گذشتن از فتنه ۸۸ و بعد از بلوایی که فتنه گران به پا کردند مدعی شده و به میدان آمدند و صحبت از انتخابات آزاد می کنند و می گویند باید انتخابات آزاد باشد تا ما هم بتوانیم بیاییم حالا بعد از فتنه گری منتظر جایزه گرفتن هم هستند. [۳]

اگرچه افراد مختلفی درباره سخنان آن روز آیت الله جنتی موضع گیری کرده و هاشمی را مخاطب آن تعابیر ندانستند، اما دبیر شورای نگهبان نشان داد که در انتقادات خود صریح و مصر است. حال بابد دید میان دو چهره باسابقه انقلاب که بیش از دو دهه همخط و همفکر بوده اند، چه می گذرد. ظاهرا آقای جنتی که «ساده زیستی» و «مرزبندی با فتنه» را جزو اهم شاخص های رئیس جمهور می داند و اصرار دارد که «رییس‌جمهور آینده ولایت فقیه را قبول داشته باشد»، ولایت را بر رفاقت مرجح داشته است. اما سوال اینجاست؛ اگر هاشمی در انتخابات آتی پیروز شد، چهره های ارشد «جامعه مدرسین و محققین قم» و «جامعه روحانیت مبارز» که دوستان دیروز هاشمی هستند و برخی شان هنوز هم او را شخص دوم انقلاب می شمارند، در مقابل وی چه خواهند کرد؟

در آن صورت، آیا حدود ولایت و رفاقت بر هم منطبق نخواهند شد؟[۱]- جنتی: سلایق کاندیداها ملاک ارزیابی صلاحیتشان نیست/رییس‌جمهور آینده باید فسادستیز باشد، جمعه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۲

[۲]- آیت‌الله جنتی: نامزد بنز سوار گرسنگی و درد مردم را نمی‌فهمد/ رئیس‌جمهور نباید مستبد، فسادپذیر، تجمل‌گرا و فاقد مرزبندی با فتنه ۸۸ باشد

[۳]- آیت الله جنتی: یک گردن کلفت “انتخابات آزاد” را مطرح کرده و بقیه هم تکرار می کنند، جمعه ۲۲ دی ۱۳۹۱

۱ دیدگاه

  1. [...] مبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): پس از ثبت نام آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم، شاهد اعتراضات عجیب همفکران و همراهان سابق او در «جامعه روحانیت مبارز» و «جامعه مدرسین حوزه علمیه» بودیم. کار به جایی رسید که آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان هم در خطبه های نماز جمعه  ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۲، طعنه های سنگینی را در لفافه خطاب به وی مطرح کرد و از جمله گفت: [...]

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

78 + = 81