۰۷:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۷/۱۵

سخنان امام با جوانان محلات زاغه‌نشین

این نهضت از برکت وجود شما زاغه نشینها و امثال شما - یعنی طبقه محروم - به برکت شما پیش رفته است. شما طبقه محروم - چه دانشگاهی و چه روحانی و چه زاغه نشینها و کارگرها - بودید که اینطور با وحدت کلمه و با بانگ «الله اکبر» پیش بردید. آنهایی که بعد از پیش بردن شما به میدان آمدند و همه‌شان انقلابی شدند، آنها را ملت می‌شناسد، ما هم بسیاریشان را می‌شناسیم که دخالتی در این مسائل نداشتند... بعضیشان، اشخاصی بودند که یا با دستگاه سابق ساخته بودند و جیره خوار آنها بودند.

10_imamمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): ۳۴ سال قبل (۱۵مهر ۱۳۵۸)[۱] امام خمینی(ره) در دیدار با اعضای حزب جمهوری اسلامی از شهرک ولیعصر درباره نقش طبقات محروم جامعه در پیشبرد نهضت سخن گفتند.

متن کامل این سخنرانی را که در جلد دهم صحیفه امام (صفحات ۲۳۷ تا ۲۳۸) آمده، در ادامه می‌خوانید:

بسم الله الرحمن الرحیم

پیشرفت نهضت مرهون طبقه محروم

گفتید که شما از زاغه نشینان و از جمعیت اطراف شهر هستید. من یک دفعه از تلویزیون دیدم؛ بلکه شاید دو مرتبه وضع آنجا را مشاهده کردم یک دفعه‌اش که مصاحبه می‌کردند، پرسید از آن مردی که با چند تا بچه از توی سوراخی بیرون آمدند که شما چه می‌کنید؟ گفت که ما صبح که می‌شود می‌رویم تظاهرات. این نهضت از برکت وجود شما زاغه نشینها و امثال شما – یعنی طبقه محروم – به برکت شما پیش رفته است. شما طبقه محروم – چه دانشگاهی و چه روحانی و چه زاغه نشینها و کارگرها – بودید که اینطور با وحدت کلمه و با بانگ «الله اکبر» پیش بردید. آنهایی که بعد از پیش بردن شما به میدان آمدند و همه‌شان انقلابی شدند، آنها را ملت می‌شناسد، ما هم بسیاریشان را می‌شناسیم که دخالتی در این مسائل نداشتند. اینها، بعضیشان، اشخاصی بودند که یا با دستگاه سابق ساخته بودند و جیره خوار آنها بودند و ضد انقلاب بودند. یا در حال انقلاب هم آن کنار نشسته بودند تماشا می‌کردند ببینند کی‌ جلو می‌برد، هر که پیش برد بروند سراغ او. حالا دیدند که شماها طبقه محروم پیش بردید و بحمدالله اسلام پیروز شده است، همه مسلمان شدند، مسلمان دو آتشه! مع ذلک نمی‌توانند آن باطن ذاتشان را بروز ندهند، بروز می‌دهند. گاهی که [می‌گویند] ما اسلام را دیگر می‌خواهیم چه کنیم، همان جمهوری باشد. غافل از اینکه اسلام بود که اینها را از توی کنار خانه‌ها و منزلها بیرون کشید بسیاری‌شان را؛ و اسلام بود که این پیروزی را آورد که حالا آنها می‌توانند نفس بکشند. قبلاً نمی‌توانستند هیچ کاری بکنند. اینها حالا آمدند و در مقابل شماها ایستادند و در مقابل اسلام ایستادند، و می‌خواهند که باز آن مسائل سابق را پیش بیاورند.

ضرورت هوشیاری در برابر مخالفان

باید شماها توجه داشته باشید. اینهایی که با جمهوری اسلامی مخالفت دارند و با قلمشان و با زبانشان آن مسائل را طرح می‌کنند بشناسید، که یک وقت اینها اغفال نکنند شما را. اینهایی که داد این را می‌زنند که ما طرفدار مردم هستیم و طرفدار خلق هستیم اینها همینها هستند که حاصل رنج یک جمعیتی را در یک سال با یک کبریت آتش می‌زنند، و نمی گذارند کارخانه‌ها راه بیفتد. هر وقت هم راجع به یک کار اصلاحی پیش می‌آید، اینها مخالفت می‌کنند. رفراندم را همینها مخالفت کردند، و بعضیشان تحریم کردند و کارشکنی کردند. و بعد هم مجلس خبرگان را همینها باز انتقاد کردند، و می‌کنند و مشغول‌اند. و بعد هم راجع به مجلس شورا که پیش بیاید، راجع به رئیس جمهور پیش بیاید، همینها هستند که دست و پا می‌کنند بلکه اسلام تحقق پیدا نکند؛ برای اینکه اینها از اسلام می‌ترسند. منافع اینها را که خارجیها تأمین می‌کردند، اسلام نمی‌گذارد که دیگر خارجیها دستشان به ایران باز بشود ان شاء الله. شماها باید توجه داشته باشید، همه ملت ما باید توجه داشته باشند، که این عناصری که برخلاف اسلام قلم برمی‌‌دارند و قدم برمی‌‌دارند اینها را بشناسند، و اینها را نگذارند در صحنه موجب اغفال جوانهای ما بشوند.

ان شاء الله خداوند شماها را حفظ کند. شما طبقه جوان برومند زاغه نشین بر آن اشخاص کاخ نشین شرافت دارید. و شما هستید که اسلام را حفظ کردید و نهضت را پیش بردید. و امیدوارم از این به بعد هم شما باشید که تا آخر برسانید این نهضت را. خداوند همه شما را حفظ کند. و من هم دعاگوی شما، و هم خدمتگزار شما هستم.[۱]- در صحیفه نور تاریخ ۱۷/۷/۵۸ درج شده است، ولی به استناد گزارش روزنامه کیهان مورخ ۱۶/۷/۵۸ تاریخ دیدار قبل از ظهر ۱۵/۷/۵۸ بوده است.

::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 5 = 4