۱۲:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۹ یادداشت دکتر حسن سبحانی:

تشکیل قانونی اجتماعات و راهپیمایی ها

نفس تشکیل آزادانه اجتماعات و راهپیمایی‌ها همان‌طوری‌که اصل 27 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم بر آن تأکید دارد، از ضرورت‌ها و بایسته‌های کشور، و در عین حال از عوامل تقویت پایه‌‌های مردم‌سالاری دینی است.

sobhani 2«مبارزه» (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام):

دکتر حسن سبحانی(اقتصادان و نماینده سابق مجلس)

در بخشی از مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است، که پیروی از اصول چنین قانونی (قانون اساسی)، که آزادی و کرامت ابناء بشر را سرلوحه اهداف خود دانسته، و راه رشد و تکامل انسان را می‌گشاید برعهده همگان است. این که قانون اساسی، به دنبال تحقق آزادی و کرامت ابناء بشر می‌باشد بیانگر آن است که، تاچه اندازه برای آزادی ارزش قائل است و منطقاً با اصالت دادن به آزادی در چارچوب قوانین و مقررات کشور، بر آن است تا کرامت انسان حفظ و توسعه یابد.

از آن جا که اصولاً تمامی انسان‌ها در تمامی امور و موضوعات، از ایده‌ها و دیدگاه‌های واحدی برخوردار نیستند و حتی بعضاً اتفاق می‌افتد ،که افراد دارای یک عقیده، به خاطر سلایق مختلفی که دارند، دچار ناسازگاری‌های نگرشی و رفتاری می‌شوند، لذا ضرورت دارد نظام سیاسی، زمینه هائی‌ را برای ابراز نظر و دیدگاه و حتی سلایق مختلف تدارک دیده، و آنان را برای نمایش و نشان دادن و بیان ایده‌ها و دیدگاهایشان مددرسان باشد. البته نباید این گونه استنباط شود که مطالب بیان شده در اجتماعات و راهپیمایی‌ها، لزوماً در مخالفت با سیاست‌ها و برنامه‌های دولت و یا رکنی از ارکان نظام سیاسی است، بلکه در مواردی اتفاق می‌افتد، که اجتماعاتی در حمایت از برنامه‌ها و سیاست‌ها هم برگزار می‌شوند.

از این روی نفس تشکیل آزادانه اجتماعات و راهپیمایی‌ها همان‌طوری‌که اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران هم بر آن تأکید دارد، از ضرورت‌ها و بایسته‌های کشور، و در عین حال از عوامل تقویت پایه‌‌های مردم‌سالاری دینی است. چرا که دیگر، افرادی احساس نمی‌کنند که چون در اقلیت هستند لذا باید تصمیمات اکثریت را تحت هر شرایطی تحمل کنند. بلکه همگان متوجه هستند که چنانچه نتوانستند برای دیدگاه‌ها و برنامه‌های خودشان، رأی اکثریت مردم را در انتخابات به‌دست آورند و موقتا در اقلیت قرار گرفتند، هم‌چنان می‌توانند با ابراز آزادانه مطالب و دیدگاه‌ها و مواضعشان، از طرق مختلف و از جمله تشکیل قانونی اجتماعات و راهپیمایی‌ها، منویات خود را مطرح و نهادهای حکومتی را در جریان آن‌ها قرار دهند. بدین ترتیب به نظر می رسد، بسیاری از مشکلات از این طریق حل شده و یا لااقل توسط اکثریت حاکم، شنیده خواهد شد. از این روی، طی شدن مراحل قانونی معطوف به اصل ۲۷ قانون اساسی که می‌گوید “تشکیل اجتماعات و راه‌پیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است” از ضرورت‌های قوام و تحکیم ارکان نظام سیاسی محسوب می‌شود.

منبع: سایت شخصی دکتر حسن سبحانی

۱ دیدگاه

  1. ص :

    کاش دکتر بین ا ین همه بادبازی گم نشه…

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

- 2 = 1