۱۴:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۵

استعفای عضو شورای مرکزی جنبش عدالتخواه در اعتراض به دخالتهای بیرونی

یکی دیگر از مشکلات مجموعه این است که بر خلاف اسم خود که جنبش عدالتخواه دانشجویی است متاسفانه نمی توان آن را دانشجویی دانست شرط دانشجویی بودن یک تشکل استقلال آن است، ورود برخی نهادهای حکومتی استقلال افراد مشغول فعالیت در مجموعه را مختل کرده است و اجازه پیاده کردن نظرات را به افراد نمی دهند.

esteefaaمبارزه (رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام): پس از انتشار استعفانامه مهدی خوجگی از عضویت در شورای نظارت جنبش عدالتخواه دانشجویی، این بار یکی از اعضای شورای مرکزی جنبش عدالتخواه در اعتراضات به دخالتهای بیرونی استعفا داد.

امین حیدری در متنی که در صفحه شخصی خود در گوگل پلاس منتش کرده، دلایل این استعفا را برشمرده است.

آنچه در ادامه میخوانید متن کامل یادداشت آقای حیدری است:

بسم الله الرحمن الرحیم
جایی که در آن تنها نامی از عدالت باقی مانده است
گوشه ای از آنچه گذشت:
در تاریخ ۱۶ خرداد پس از انتخاب دبیر جنبش عدالتخواه جناب آقای کدیور، بنده به دلیل برخی از مشکلات متن استعفایی را به دبیر شورای عالی نظارت این تشکل، خانم فداکار، من باب عدم رضایت از وضع موجود و بی عدالتی هایی که در اتحادیه رواج یافته ارسال کردم و با صحبت های که بین بنده و ایشان صورت گرفت به ایشان اعتماد کرده و منتظر تشکیل جلسه شورای عالی نظارت شدم. خواسته ی بنده این بود که همان طور که دوستان از اسم بنده استفاده کرده اند و دبیری خود را رسانه ای کرده اند استعفای بنده را نیز در سایت رسمی اتحادیه انتشار دهند تا خدای ناکرده پس از اینکه بنده انتشار دادم موجب ناراحتی و نارضایتی دوستان نشود. ایشان هم بنده را به صبر توصیه کرده و گفتند در اسرع وقت جلسه را تشکیل می دهیم این اسرع وقت تقریبا یک ماه طول کشید و در تاریخ ۱۰ تیر ماه جلسه مذکور برگزار گردید نتیجه جلسه پذیرش استعفای بنده بود اما متاسفانه قبول نکردند که متن استعفا را در سایت اتحادیه انتشار دهند. و کار کردن خبر استعفا در سایت اتحادیه را منوط به آوردن فردی به جای بنده در شورا قلمداد کردند.
شاید این جمله شعار گونه را زیاد شنیده باشیم که عدالت به معنی قرار گیری هر چیز سر جای خودش است مجموعه ای که به اسم عدالت خواهی خود را در عرصه اجتماع مطرح می کرد و داعیه، عدالت خواهی و ظلم ستیزی داشت و چنان سخن می گفت که عزمش بر اینست تا در مقابل هر گونه بی عدالتی و ظلم از ریز تا درشت آن مقابله کند، متاسفانه امروز حتی از پیاده کردن عدالت در درون مجموعه خود نیز عاجز است.
اتفاقات اخیر رخ داده در جنبش و سکوت حدود ۵ ماهه بنده دلیلی بر این است که قصد نابودی و به اضمحلال بردن مجموعه را نداشته ام گرچه باید این را یادآوری کرد در مجموعه ای که ماندن در آن معطوف به تهمت زدن، بی دلیل و منطق انگ زدن و نسبت ناروا به اشخاص دادن (به صرف اینکه با سلایق سیاسی فردی نمی سازد ) می باشد طبیعی است که عدالت و عدالت خواهی از آن رخت بر خواهد بست. جایی که در آن اخلاق مفهوم نسبی پیدا می کند و به فراخور پیاده شدن سلایق سیاسی فرد تغییرات جدی پیدا می کند.
یکی دیگر از مشکلات مجموعه این است که بر خلاف اسم خود که جنبش عدالتخواه دانشجویی است متاسفانه نمی توان آن را دانشجویی دانست شرط دانشجویی بودن یک تشکل استقلال آن است، ورود برخی نهادهای حکومتی استقلال افراد مشغول فعالیت در مجموعه را مختل کرده است و اجازه پیاده کردن نظرات را به افراد نمی دهند (گرچه در این مجموعه نه در حد پیاده کردن بلکه در حد بیان و ابراز آنچه فرد فهم کرده از یک موضوع مقابله می شود) یکی دیگر از شروط دانشجویی بودن اجازه اشتباه کردن است (البته باید به این نکته اشاره کرد که هیچ عقل سلیمی مشورت گرفتن را بیهوده نمی داند و در مقابل مشورت گرفتن نمی ایستد که موجب پشیمانی شود اجازه اشتباه داشتن منافاتی با استفاده از نظرات دیگران نیست بلکه بر عکس اجازه اشتباه نداشتن به معنی عدم استقلال معنی می شود) شاید اگر مجموعه می توانست استقلال خود را داشته باشد و به معنای واقعی دانشجویی عمل می کرد بسیاری از مشکلات رخ داده برطرف می شد. نمونه عدم استقلال افراد در این تشکل، در همین اتفاقات اخیر بسیار واضح است که ذکر آن را به زمانی دیگر موکول می کنم.
عدم درک درست و یا شاید بهتر باشد بگویم عدم دغدغه کافی برای فهم مفهوم عدالت و عمل زدگی صرف برخی از تشکل های این مجموعه سبب شده است که هر چند کارهای عدالت خواهانه ای بعضا انجام می دهند اما جایگاه آن کار را و میزان تاثیر آن را متاسفانه درست درک نمی کنند همین عمل زدگی چماقی شده است بر سر مجموعه هایی که بعضا کمی تئوریک تر با مفهوم عدالت برخورد می کنند و برایشان فهم و درک ارج و قربی بیشتر از صرف عمل کردن دارد اما متاسفانه سر و صدای افراد عمل زده زیاد بوده و باقی را متهم به کم کاری و بعضا جریان اصیل عدالت خواهی نبودن می کنند. علاوه بر این عدم درک مشترک و واحد از مفهوم عدالت و هم چنین دغدغه های متفاوت در زیر مجموعه های این اتحادیه سبب شده است هر کدام برای خود، سازی جدا گانه بزنند و به دلیل همان عدم دانشجویی و عدم فضای آزادی بیان با چاشنی بی اخلاقی متاسفانه به زبان مشترکی نمی رسند و هر چه جلوتر می روند اختلافات گسترده تر و اشتراکات محو می شود.
دلیل ورود بنده به شورای مرکزی درک این مسائل بود و سعی بر برطرف کردن آن ها. اما متاسفانه اتفاقات رخ داده اخیر جنبش و هم چنین رای شورای عالی نظارت این تشکل مبنی بر ترکیب شورا که از نظر بنده مصداق بی عدالتی بود (ترکیب سه به سه ای که با فرض پذیرش اختلافات رخ داده در مجموعه یک نفر را از اتحادیه حذف کرده و دو تای دیگر را اضافه کردند) وهم چنین بدون بررسی اتفاقات رخ داده و سرپوش گذاشتن بر روی تمام مطالبی که درست و غلط آن نا معلوم ماند به بهانه ی حفظ جنبش (گرچه متاسفانه این را فراموش کرده اند که هیچ مجموعه ای با ظلم نمی ماند مخصوصا مجموعه ای که داعیه ی عدالت(!!) را دارد) همه چیز را خواستند تمام کنند حتی برخی از اعضای شورای عالی نظارت نیز از ریز جزییات رخ داده در این اتفاقات مطلع نبودند و یا حداقل نظرات بنده را در رابطه با آنچه رخ داده نشنیده اند که این خود مصداق یکطرفه به قاضی رفتن است. این شد که بنده استعفای خود را به صورت متن زیر خدمت دبیر شورای عالی نظارت جنبش ارسال کردم.
بسم الله الرحمن الرحیم
اینجانب امین حیدری متاسفانه با توجه به مشکلات رخ داده در اتحادیه جنبش عدالت خواه دانشجویی و عدم توانایی جهت حضور در جنبش استعفای خود را اعلام می دارم امیدوارم که دوستان بتوانند برای انقلاب اسلامی مثمره ثمر بوده و عدالت را آن طور که شایسته و در خور نامش هست خواهان باشند و بتوانند در جامعه کوچک جنبش عدالت خواه دانشجویی عدالت را برپا کنند.
یا حق

:::::

۱ دیدگاه

  1. امین ( عضو سابق جنبش) :

    بنام حق

    به بیراهه رفتن جنبش از سالیان دور بر من و بسیاری از دوستان که کم کم از جنبش فاصله گرفتیم واضح شده بود ، سکوت جنبش در دوران بی عدالتی های دوران دولت نهم و دهم و فاصله گرفتن از مشی استقلال گونه خود موجب این اتفاقات شد ،

    متاسفانه افرادی که با اسم جنبش به نان و نوایی رسیدن و بعد به وسیله ارگانهای خاصی حمایت شدن و دوباره به طرف جنبش رانده شدن تا با دخالت در جنبش به نفع همان ارگانها ، نان چاپلوسانه خود را به خیال خود حلال کنند.

    یا حق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

72 - = 69