۲۲:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴ میزبانان نشست لغو شده انجمن های اسلامی

قطعا روندِ کار متوقف نخواند شد

همانطور که مطلع هستید شورای احیا با صدور بیانیه‌ای از جانب خودشان منحل اعلام شده است و عملا چنین شایعه‌ای امکان تحقق ندارد اما ما معتقد به حضور همه طیف‌ها در اتحادیه هستیم خصوصا حالا که این انحلال صورت گرفته است از انجمن‌های اصلاح طلبشان دعوت میکنیم در صورت پذیرش مرامنامه به اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) بپیوندند و قطعا سایر اعضا هم استقبال خواهند کرد.

مبارزه(رسانه تحلیلی خبری دانشجویان خط امام)-دانشگاه:

نشست تشکیلاتی انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) در آستانه برگزاری لغو شد. این خبری بود که سه‌شنبه شب گذشته درست یک روز مانده به برگزاری نشست منتشر شد به همین دلیل مبارزه به سراغ میزبانان این نشست یعنی انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام یزد و دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد رفته است تا از چند و چون ماجرا مطلع شود.
مرتضی عبدی دبیر انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در مصاحبه با مبارزه می‌گوید :
با تصویب کمیته برگزاری نشست اتحادیه از حدود یک ماه و نیم قبل قصد برگزاری این نشست تشکیلاتی را داشتیم و به دلیل اینکه پیش از این نشست‌هایی در دوم خرداد ۹۳ در شیراز، در ۲۲بهمن ۹۳ و اردیبهشت ۹۴ در تهران برگزار شده بود ما داوطلب شدیم که این‌بار انجمن‌های اسلامی یزد همزمان با ایام رحلت امام(س) میزبان تشکل‌ها باشند لذا مطابق با روال همیشگی ابتدا با دانشگاه‌ یزد و دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد هماهنگی‌های اولیه به عمل آمد که بعد از اطلاع از نظر مساعد هر دو دانشگاه درخواست‌های کتبی صدور مجوز به هیات نظارت ارائه شد. که پس از طی روال‌های معمول اداری و قانونی موافقت رسمی و مکتوب دانشگاه به ما اعلام شد. البته ناگفته نماند اوضاع در دانشگاه علوم پزشکی یزد آنچنان هم مطلوب نبود و عده ای آنجا هم ابتدا موافق نبودند اما بعد از آن مقدمات برگزاری و جدول برنامه‌ها را معین کردیم و از ۳۰ انجمن‌ اسلامی دانشگاه‌های کشور دعوت به عمل آمد و در هفته ی منتهی به نشست در مراجعه حضوری ما به وزارت علوم و بهداشت ناگهان بهانه‌گیری‌هایی مطرح شد و عملا روز بعد در وضعیتی که برخی از فعالین در راه بودند نشست لغو شد.

* دلیل لغو نشست مشخصاً چه چیزی عنوان شد؟

امیر رضا اکبرپور دبیر انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه یزد : دقیقا مساله همین‌جا ست که علت خاصی مطرح نشده و شاید بهتر باشد بگوییم به دلایل نامعلومی لغو شده است. اینکه هر موقع قرار ست نشست تشکیلاتی‌ای برگزار شود یک عده مخالفت میکنند و با فشار به وزارت‌خانه ها و متاسفانه باید بگویم انفعال مسئولین این نشست‌ها لغو می‌شوند نه از نظر قانونی دلیل قانع کننده‌ای دارد و نه منطقاً عقلانی ست. شورای عالی انقلاب فرهنگی آیین‌نامه‌ای برای فعالیت تشکل‌ها از مدت‌ها پیش تصویب کرده است که هم دانشگاه‌ها و هم تشکل‌ها را ملزم به اجرای آن کرده است که اتفاقا در مواردی که محدودیت‌هایی ایجاد میکند خیلی هم سفت و سخت مورد اجرا قرار می‌گیرد اما آنجایی که حقی را به دانشجویان می‌دهد با کوچکترین فشاری اجرایی نمی‌شود. اینکه تشکل‌های دانشجویی بتوانند بعد از اخذ مجوز و طی مراحل قانونی بدون هیچ مشکلی در دانشگاه‌ها برنامه برگزار کنند حق قطعی و قانونی ماست و هیچ فردی نباید بتواند این حق را از ما سلب کند. ما انتظار داشتیم مسئولین وزارت علوم و بعد وزارت بهداشت مدافع حقوق دانشجویان باشد نه اینکه با کوچکترین فشاری و یا برخی مسائل دیگر جا بزند! مضاف بر این انتظار داریم وزارتین همکاری و هماهنگی بیشتری در این مورد با هم داشته باشند و با طیف‌ها و تشکل‌های مختلف برخورد سلیقه‌ای صورت نگیرد. قطعا اینکه شائبه‌ای وجود داشته‌ باشد که وزارتین حامی یکی از طیف‌ها ست زیبنده‌ی دولت تدبیر و امید نیست.

* آیا در گذشته هم چنین اتفاقاتی برای نشست های اتحادیه افتاده است؟

امیررضا اکبرپور: بله، در گذشته هم نشست های ما با لغو شدن در لحظات اخر مواجه شده است.به طور مثال در نشست اردیبهشت ماه سال گذشته قرار بود برنامه به مدت سه روز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شود و وزارت بهداشت و مسئولین دانشجویی و فرهنگی هم کمک های بسیار خوبی انجام دادند و وزارت بهداشت حقیقتا همکاری بسیار خوبی در چارچوب قانون و مقررات انجام داد ولی متاسفانه با فشار برخی مجموعه ها یک روز قبل از برگزاری نشست خبر لغو آن از سوی وزارت بهداشت اعلام شد که این نشان دهنده عدم اقتدار درانجام امور از سوی مسئولین وزارتین است. مسئولین بدانند اگر قانون را اجرا کنند و با فشارهای بیرونی جا نزنند قطعا دانشجویان حامی و مدافع قانون مداران خواهند بود.
لازم به ذکر است که نشست اردیبهشت ماه در خارج از دانشگاه و در یکی از اردوگاه های استان تهران برگزار شد.

* این روزها لغو کنسرت‌ها به دلیل مقابله با لهو و لعب خیلی معمول شده است شاید برخی نسبت به محتوای نشست ایرادی داشته اند چه برنامه‌هایی برای نشست در نظر گرفته شد بود؟

مرتضی عبدی : اتفاقا نگرانی و دغدغه ما این است که لغو جلسات دانشجویی مانند لغو کنسرت‌ها به دلیل انفعال مسئولین به امری عادی‌ تبدیل شود. در مورد برنامه ها سه سخنران و سه کارگاه آموزشی در نظر گرفته شده بود و بعد از آن جلسه بررسی مرامنامه‌ی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام و گزارش کمیته‌های اتحادیه، یعنی محتوا کاملا تشکیلاتی و آموزشی بود. ضمن اینکه این نشست مزین به نام حضرت امام (س) هم بود و جای تعجب است که امروز برخی در دانشگاه‌های این کشور جلسه‌ای مزین به نام امام را هم در سالگرد رحلتش برنمی‌تابند.
* در مورد مرامنامه‌ای که مطرح کردید توضیحات بیشتری از محتوای آن ارائه کنید.
امیررضا اکبرپور : با توجه به بند ۴ بیانیه اعلام موجودیت اتحادیه در ۱۴ خرداد ۹۳ که تصریح داشت: « تدوین «مرامنامه» به عنوان سند هویتی انجمن‌های اسلامی دانشجویان گام سوم و ملاک وحدت حداکثری طیف‌های قانونی موجود خواهد بود. »
در بهمن ماه همان سال کمیته‌ای برای تدوین مرامنامه‌ی اتحادیه از بین فعالین انجمن‌های اسلامی تشکیل شد که در اردیبهشت ۹۴ اولین پیشنویس مرامنامه را آماده کردند در این مدت این مرامنامه ویرایش و تصحیح شده است و البته تا قبل از اخذ مجوز نهایی اتحادیه قابل ویرایش است و مطمئنا هنوز باید با مشورت بزرگان و صاحب‌نظران تکمیل شود اما در حال حاضر پذیرش کلیات آن مبنای پیوستن انجمن‌ها به اتحادیه ست.

* بحث پیوستن انجمن‌ها مطرح شد، در این مدت اخیر شایعاتی مبنی بر همکاری طیف‌های مختلف با هم خصوصا اتحادیه خط امام با شورای احیا به گوش می‌رسید، این موضوع چقدر صحت دارد؟

امیررضا اکبرپور : خیر؛ همانطور که مطلع هستید شورای احیا با صدور بیانیه‌ای از جانب خودشان منحل اعلام شده است و عملا چنین شایعه‌ای امکان تحقق ندارد اما ما معتقد به حضور همه طیف‌ها در اتحادیه هستیم خصوصا حالا که این انحلال صورت گرفته است از انجمن‌های اصلاح طلبشان دعوت میکنیم در صورت پذیرش مرامنامه به اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان پیرو خط امام (ره) بپیوندند و قطعا سایر اعضا هم استقبال خواهند کرد.
* امکان انتشار عمومی مرامنامه وجود دارد؟
مرتضی عبدی : ما دنبال این هستیم که در هفته های آینده این نشست را برگزار کنیم اگر انشاالله موفق شدیم که در آن نشست از سندِ هویتیِ مرامنامه رونمایی میکنیم و سپس در اختیار رسانه ها قرار میگیرد اما اگر این تنگ نظری ها ادامه پیدا کند، قطعا روندِ کار متوقف نخواند شد و این مرامنامه در اختیار شما و سایر رسانه‌ها قرار خواهد گرفت تا پس از انتشار عمومی و کسب نقطه نظرات فعالین دانشجویی و بزرگان پیشنهاد آخرین اصلاحات آن هم تهیه شود و انشاالله در نشست بعدی به تصویب برسد.
::::

دیدگاه تازه‌ای بنویسید:

*

34 - = 24